14 dňová diéta, jej vplyv na chudnutie, odporúčaný jedálniček, výsledky a skúsenosti

Na rozdiel od krátkodobých diét na pár dní majú tie programy, ktoré trvajú dlhšie, výhodu v komplexnejšom pôsobení na chudnutie, ale aj trávenie, metabolizmus a iné oblasti zdravia. Podobne je na tom 14 dňová diéta, ktorá je aj očistná a detoxikačná.

Dvojtýždňová diéta je pojem, ktorý môže označovať rôzne spôsoby zmien jedálnička a stravovania. Takáto diéta môže byť monotematická, napríklad vajíčková alebo citrónová, no oveľa lepšie je, ak sa jedná o širšie a hlbšie zmeny stravovania. Práve preto sa pozrieme na 14 dňovú diétu, ktorá pamätá na bielkoviny, sacharidy, ovocie aj zeleninu.

Čo je 14 dňová diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká

Dvojtýždňová diéta je určená pre tých ľudí, čo vedia, že za pár dní neschudnú zdravo, rýchlo a efektívne toľko kilogramov, koľko potrebujú, no zároveň nechcú čakať zbytočne dlho. Ide o diétu zameranú predovšetkým na stravovanie a zlepšenie jedálnička.

Pozitívom 14 dňovej diéty je, že pomáha nielen na optimalizáciu hmotnosti, ale rovnako tak komplexne na trávenie, metabolizmus a tiež detoxikáciu tela. Plusom je, že sa pri nej kladie dôraz na zdravé a čerstvé potraviny, obmedzujú sa polotovary, sladkosti a presolené jedlá a tiež to, že aj následkom tohto jedálnička pomáha na krvný obeh.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Na druhú stranu, treba vidieť aj niektoré riziká a nevýhody:

 • tým prvým je, že z pohľadu obmedzenia sacharidov a tiež tukov ide o veľmi drastickú zmenu jedálnička, čo sa môže prejaviť zvýšením nedostatkom energie
 • diéta odporúča stravovanie iba tri krát počas dňa a vo väčších porciách, čo má u väčšiny ľudí vplyv na spomalenie metabolizmu a trávenia
 • v rámci jedálnička je možné kombinovať v jednom jedle niektoré druhy potravín, ktoré predstavujú záťaž pre telo z pohľadu využitia živín
 • napriek tomu, že diéta obsahuje dostatok vitamínov a minerálov, pri niektorých jedlách sa môže veľmi rýchlo dostaviť pocit hladu a riziko prejedania sa

Diéta má za úlohu znížiť hmotnosť, no absentuje v nej napríklad pravidelný pohyb. Ten síce môžete dodatočne pridať, no ide tiež o závažný nedostatok. Navyše, netreba zabúdať na to, že diéta je časovo obmedzená a po jej skončení hrozí jojo efekt.

PRE KOHO NIE JE TÁTO DIÉTA VHODNÁ?

Dva týždne síce nie sú príliš dlho z pohľadu diétovania, no aj tak existujú skupiny ľudí, ktorí by sa mali tejto konkrétnej diéte vyhýbať. Ide predovšetkým o ľudí s cukrovkou, problémami s pečeňou a obličkami, rovnako tak o tehotné a dojčiace ženy.

Aké princípy má 14 dňová diéta

Aby ste mohli využiť naplno všetky spomínané benefity dvojtýždňovej diéty, zamerajte sa nielen na samotný jedálniček, ale aj na iné aspekty podporujúce chudnutie, trávenie a metabolizmus. Preto sa treba pozerať aj na spôsob stravovania.

Tu sú 4 najdôležitejšie pravidlá dvojtýždňovej diéty:

Stravovanie 3 krát denne: Pre mnohých ľudí bude pri tejto diéte šokom, že by sa mali stravovať len tri krát za deň, čiže systémom raňajky, obed a večera. Oproti mnohým iným diétnym programom sa vynechávajú desiata a olovrant. Snažte sa však jesť jedlá pravidelne, raňajky si dajte zhruba 30 minút po tom, čo sa zobudíte.

Pozor na bielkoviny: Dôležitou súčasťou stravovania počas diéty sú bielkoviny, hlavne tie živočíšneho pôvodu, ideálne je, ak pôjde o kuracie alebo morčacie mäso. Na druhú stranu, vyvarovať sa treba ich konzumácii súčasne so sacharidmi, hlavne ak by malo ísť o ovocie. To treba jesť zvlášť, môžete ich ale kombinovať so zeleninou.

Pitný režim: Aby ste počas diétovania podporili metabolizmus a trávenie, je nevyhnutné cez deň prijať 2,5 litra až 3 litre tekutín. Malo by ísť hlavne o čistú a nesladenú vodu, prípadne o vodu ochutenú citrónom. Jej doplnkom môžu byť nesladené bylinkové čaje, najmä zelený čaj. Vyhýbajte sa však ovocným šťavám alebo džúsom.

Veľa ovocia a zeleniny: V rámci 2 týždňovej diéty patrí ovocie medzi dôležitý zdroj vitamínov, minerálov a zdravých sacharidov a treba ho konzumovať hlavne bez tepelnej úpravy. Okrem toho je dôležitá aj zelenina, ktorá je v kategórií neutrálnych potravín a môžete ju skombinovať s ovocím aj s bielkovinami, čiže s mäsom.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vhodné a nevhodné jedlá a nápoje pre 14 dňovú diétu

Vzhľadom na vyššie uvedené princípy je pochopiteľné, že tak, ako iné diéty, aj 14 dňová diéta má svoje povolené a svoje zakázané potraviny a nápoje. Tie sa môžu objavovať v jedálničku v rôzne dni, tie nevhodné sú vylúčené úplne.

Tu je prehľad odporúčaných a neodporúčaných potravín:

Povolené a vhodné potraviny a nápoje

Ak ide o tie potraviny, ktoré sú v tejto diéte optimálne, prím hrajú zdravé bielkoviny, zdravé sacharidy a dostatok ovocia a zeleniny. Základom jedálnička by malo byť chudé mäso bez kože, najlepšie hydina, spoločne s rybami, napríklad lososom či sleďom.

Využívať môžete aj nízkotučné jogurty a syry, ryžu, otruby, ovos, ovsené vločky a celozrnné pečivo, hlavne ak ide o raňajky. Ak ide o pitný režim, tu je najdôležitejšia voda a bylinkové čaje bez cukru, z hľadiska zdravia je najlepšou možnosťou zelený čaj.

Z ovocia dajte prednosť viac šťavnatým plodom, napríklad pomarančom, melónom, citrónom či ananásu, prípadne bobuľovému ovociu typu jahody a maliny. Zo zeleniny je najlepšia listová a koreňová zelenina. Na dochutenie pridajte aj semená a orechy.

Zakázané a nevhodné potraviny a nápoje

Čo sa týka obmedzení ohľadom nápojového lístka, aj v prípade 14 dňovej diéty sa treba vyhýbať alkoholickým nápojom, sladeným limonádam, energetickým nápojom, plnotučnému mlieku a káve. Tieto typy nápojov sa snažte vylúčiť aj po skončení diéty.

V rámci diéty je veľmi dôležité sa vyhýbať sacharidom, čo v praxi znamená, že treba zabudnúť na všetky tradičné sladkosti, čokolády, dezerty, ale aj ovocie a zeleninu s vysokým obsahom cukrov. Ide napríklad o vylúčenie zemiakov, banánov či hrušiek.

Okrem toho sa vyhýbajte bielej múke a pečivu z nej, bielym cestovinám, maslu a margarínom, nepoužívajte plnotučné mliečne produkty ani dresingy a samozrejme žiadne polotovary a konzervované jedlá. Pozor aj na tučné mäso, údeniny a tučné ryby.

ČO ROBIŤ PO UPLYNUTÍ DVOCH TÝŽDŇOV?

Po skončení diéty je treba dávať pozor na tzv. jojo efekt, ktorý by mohol vzniknúť v dôsledku drastického obmedzenia tukov a sacharidov. Snažte sa do jedálnička zaradiť zdravé formy oboch typov živín a vyhýbajte sa sladkostiam a tučným či mastným jedlám.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Okrem 14 dňovej diéty existujú samozrejme aj iné alternatívy, ktoré majú viacero podobných princípov, hlavne ak ide o zmeny v jedálničku smerom k zdravšiemu stravovaniu. Takouto alternatívou je aj Ketogénna diéta, ktorú je možné držať aj viac mesiacov.

Táto diéta je založená na princípe ketózy a týchto zásadách:

 • cieľom diéty je zmena jedálnička tak, aby sa v ňom nachádzali potraviny s vyšším objemom bielkovín a naopak s nižším objemom sacharidov a tukov
 • vďaka tejto zmene príde v prvej fáze diéty k stavu zvanému ketóza, pre ktorý je typické to, že v tele príde k efektívnejšiemu spaľovaniu tukov
 • cieľom druhej fázy je ešte zvýrazniť takýto spôsob chudnutia, ktorý je nielen zdravý, ale aj vďaka zvýšeniu bielkovín neohrozuje výkonnosť svalstva
 • v poslednej fáze, ktorá môže byť dlhodobá, potom nastáva stabilizácia hmotnosti pri dodržaní niekoľkých základných stravovacích princípov

Do jedálnička sa počas Ketónovej diéty dostáva aj viac vlákniny a to hlavne zvýšením konzumácie zeleniny na objem zhruba pol kilogramu denne. Pridať môžete aj za hrsť orechov a semien, ktoré sú dobrým zdrojom minerálov a zdravých mastných kyselín.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Práve z pohľadu živín je Keto diéta bezproblémová, nakoľko v strave máte zastúpené všetky podstatné minerály aj vitamíny. Výsledkom je, že diéta je dlhodobo udržateľná, nedostavuje sa počas nej oslabenie. Má dokonca pozitívne vplyvy na cholesterol, krvný tlak, hladinu cukru v tele a samozrejme aj stimuláciu trávenia a metabolizmu, nielen chudnutie.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pokiaľ vás Ketogénna diéta zaujala, ale vidíte prekážku v zložitosti receptov, ktoré by mali byť súčasťou jedálnička a mali by spĺňať všetky podmienky ohľadom pomeru živín, riešením môže byť sortiment potravín značky KetoMix práve pre Keto diétu.

Táto značka je výrobcom potravín a produktov v širokej ponuke:

K dispozícii máte proteínové jedlá, polievky, pochutiny, tyčinky, nápoje a rôzne koktejly, ktoré si pripravíte za pár minút a ktoré sú z hľadiska živín dobre vyvážené

Nielen jednoduchá príprava, ale aj ďalšie výhody a benefity sú dôležité:

 • na jednom mieste viete vyriešiť celý svoj jedálniček od raňajok po večeru
 • máte záruku, že všetky potraviny a produkty sú pre diétu optimálne
 • nemusíte sa báť o ich zloženie, neobsahujú žiadne rizikové chemikálie

V prípade, že sa rozhodnete spomínané prípravky a produkty využiť, viete si ich zakúpiť buď jednotlivo alebo v celých balíčkoch, napríklad na 1, 2, 3 alebo aj 4 týždne vopred, čo je maximálne pohodlné. Výživoví špecialisti vám môžu tiež pripraviť na mieru kompletný balíček podľa toho, koľko chcete schudnúť alebo akú vysokú máte nadváhu.

Okrem potravín a nápojov proteínového typu máte k dispozícii aj doplnky výživy, ktoré môžu ešte zefektívniť chudnutie. Ide o tabletky alebo kapsuly s perorálnym užitím, ktoré sú určené na spaľovanie tukov a to preto, že ich hlavnou aktívnou zložkou je L-Karnitín.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pokiaľ ide o konkrétny sortiment, z potravín viete siahnuť po proteínových polievkach, omeletách, raňajkových kašiach, palacinkách, pečive, nátierkách, cestovinách a dresingoch, ale aj po slaných a sladkých pochutinách či výživných tyčinkách. Z nápojov sú najpopulárnejšie miešané koktejly, ktoré sú dobrým zdrojom srvátkovej bielkoviny.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Všetky spomínané produkty, potraviny a doplnky výživy značky KetoMix si môžete zakúpiť osobne v ich predajni, ale existuje aj pohodlnejšia a jednoduchšia cesta a tou je oficiálny eshop www.ketomix.sk. V ňom nájdete všetko na jednom mieste.

Online nákup je využívaný čoraz viac a to najmä pre tieto dôvody:

 • jednoduchosť, objednávku spravíte cez počítač aj cez smartfón
 • rýchlosť, za pár kliknutí máte všetko vyriešení, doručenie je do 3 dní
 • flexibilita pri platení, môžete platiť v hotovosti aj bezhotovostne
 • komfort, netreba nikam ísť, nákup aj doručenie vybavíte priamo doma

Celá objednávka je vyriešená za pár minút, stačí len do online košíka vložiť všetky produkty a potraviny, ktoré potrebujete, vyplniť svoje údaje, zvoliť spôsob platby a dopravy a odoslať ju. Kuriér vám doručí balíček domov alebo na odberné miesto v Zásielkovni.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pokiaľ ide o platbu, tu máte na výber niekoľko možností. K dispozícii máte platenie na dobierku v hotovosti pri prebratí zásielky, ale aj online platbu vopred cez internet banking alebo cez platobnú kartu. Na výber máte viac doručovacích spoločností, pri väčšej objednávke je poštovné zdarma. Ak budete mať nejaké otázky, eshop má k dispozícii infolinku.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie

Táto diéta sa mi príliš neosvedčila, je podľa mňa príliš krátkodobá na to, aby boli viditeľné nejaké výsledky. Držala som skôr dlhodobé diéty, napríklad spomínanú Keto diétu, ktorá trvala 3 mesiace. Najdôležitejšie je však mať veľa pohybu a cvičenia, to je pre spaľovanie tukov a chudnutie najzásadnejšia záležitosť, na ktorú si treba dať pozor.

jAnAztrnavy píše 18 mája 2020 o 17:13

ono vsetky tie kratke diety su zalozene na tom istom, cize znizit stravu alebo ju nejak upravit, ale efekt je obvykle len kratkodoby na par dni a tyzdnov… myslim, ze to je o tom istom vzdy, prirodu neoklamete. treba celkovo zdravo jest, vylucit jednoduche cukry a zle tuky, hybat sa a s vahou problem nebude…

koronerZ45 píše 29 mája 2020 o 12:23

za 2 tydne sa schudnut da, tato dieta ma svoje pozitivum v tom, ze obmedzi z jedalnicka najviac nezdrave potraviny a sladkosti. ja som skusala inu dvojtyzdnovu dietu, ktora bola zalozena na inom type stravy pre kazdy den 5 dni po sebe a potom bol 1 den takmer uplne hladovky. schudla som, ale bohuzial, prisiel jojo efekt. ovela lepsie je skusit dlhodobejsiu a komplexnejsiu dietu.

beata studenicova píše 21 mája 2020 o 14:25

Pridať komentár