5 vecí, čo je dobré na jazvy a ich hojenie, či už po akné, po kiahňach alebo po operácii

5 vecí, čo je dobré na jazvy a ich hojenie, či už po akné, po kiahňach alebo po operácii

Nájsť človeka, ktorý by nemal na tele ani jednu jazvu, by bolo zrejme dosť ťažké. Veľa jaziev si odnášame už z detstva, v puberte máva mnoho mladých ľudí problémy s akné a jazvičkami po ňom, v dospelosti pribúdajú ďalšie po úrazoch, nehodách či operáciách.

Určite sa pýtate, čo je dobré na jazvy, čo pomáha na ich odstránenie alebo čo robiť, aby neostali jazvy po úraze, po operácii či po popáleninách. V riadkoch nižšie nájdete teda odpovede na otázky, čo na jazvy najlepšie pomáha, ale aj čo presne jazvy sú a ako vznikajú.

Čo sú jazvy, ako vznikajú a aké majú príznaky

Ľudská koža je najväčším orgánom a má mnoho funkcií.  Keď dôjde k poraneniu vrchných vrstiev, koža sa zahojí takmer bez stopy, ak sú poranenia hlbšie, vznikne jazva. Po poranení sa vytvorí na mieste krvná zrazenina, tá časom stvrdne a zmení sa na chrastu, ktorá chráni hojacu sa kožu.

Jazva je vlastne proces hojenia s cieľom obnoviť pôvodnú štruktúru a funkciu poškodeného tkaniva. Jazvy vznikajú reparáciou poškodeného tkaniva, kedy po vzniku granulačného tkaniva nasleduje kontrakcia rany.

Heparoid Léčiva

  • Na zápaly žíl
  • Na jazvy, šľachy a iné

Contractubex

  • Antiproliferatívny
  • Protizápalový
  • Uvoľňujúci a zmäkčujúci

Ialugen Plus

  • Antiflogistický
  • Antibakteriálny
  • Hojenie a liečba

Lioton gel 100 000

  • Povrchové ochorenia ciev
  • Komplikácie po operačnom odstránení žíl
  • Úrazy, krvné podliatiny a opuchy

Existujú 3 základné typy jaziev:

  • hypertrofické jazvy – nepresahujú okraj rany, sú tvrdé a červené, niekedy bolestivé a svrbivé a vznikajú pri nadmernej tvorbe väzivového tkaniva
  • keloidné jazvy – presahujú okraj rany, sú veľké, stvrdnuté, vystupujúce, nevzhľadné červené až fialové jazvy vznikajúce abnormálnym hojením po operáciách či úrazoch
  • atrofické jazvy – drobné priehlbinky alebo jamky po akné či kiahňach alebo jazvy vznikajúce popraskaním elastických vlákien v koži ako strie

VYŠETRENIE U LEKÁRA

Ak sa do jazvy dostanú mikroorganizmy, vzniká infekcia, ktorá spomaľuje proces hojenia a iné komplikácie. Ak sa jazva hojí dlho, nevyzerá dobre a okolie je začervenané, vyhľadajte lekára. Okrem toho v jazve môže vzniknúť aj prietrž, ktorú je nutné odstrániť chirurgicky.

Príčiny a kedy vznikajú jazvy

Jazvy málokedy vznikajú svojvoľne, ak nejde o strie, a ak nejakú máte, pravdepodobne viete, prečo vám vznikla. Jazva teda vznikne v procese hojenia ako reakcia na neprirodzený zásah do celistvosti kože alebo vnútorných orgánov. Je mnoho spôsobov, ako môže jazva vzniknúť.

Tu sú najčastejšie príčiny vzniku jaziev:

Operácie a chirurgické zákroky: Chirurgická zákrok a operácia patria medzi vedomé poranenia za cieľom napraviť nejaký problém. Výsledok chirurgickej operácie je hodnotený podľa úspešnosti  zákroku, ale tiež podľa hojenia a vzhľadu jazvy, ktorá vznikla po zašití.

Úrazy: Záleží od spôsobu vzniku poranenia, ako bude jazva vyzerať a ako sa bude hojiť. Po zahojení rany vznikne na jej mieste kolagénová náhrada predošlého tkaniva, ktoré je ale bez pigmentácie, menej elastická a slabšia.

Tehotenstvo: Pôrod je veľkým zásahom do organizmu, najmä ak je po prirodzenom pôrode nutné šiť rodičku zvonka či zvnútra alebo ak ide o cisársky rez. Počas tehotenstva pozor aj na jazvy, ktoré vznikli chirurgickým zákrokom dávnejšie, aby nedošlo ku komplikáciám.

Strie: Keď sa pokožka nedokáže prispôsobiť dostatočne rýchlo zväčšujúcemu sa objemu tela, začne praskať. Dochádza k tomu v období puberty, ale aj počas tehotenstva či náhleho pribratia.

Akné: Jazvy po akné vznikajú, keď je narušená nielen vrchná vrstva kože, ale aj tie pod ňou a organizmus nedokáže kožu zregenerovať do pôvodného stavu. Po akné najčastejšie ostávajú atrofické jazvy, známe ako typické priehlbinky.

Riešenie jaziev doma

Ak patríte k ľuďom, ktorí namiesto čakania u lekára na odstránenie jaziev laserom radšej strávia čas doma prípravou prírodných zmesí na zmiernenie ich viditeľnosti, prečítajte si tieto rady na doma. Rady pomaly účinkujú na viditeľnosť staršej jazvy, ale aj keď máte čerstvé poranenie a vzniku nevzhľadnej jazvy chcete zamedziť.

Tu je pár možností, ktoré najviac zaberajú na jazvy:

Na čerstvé jazvy

Myslite na to, že jazva potrebuje dýchať, nebráňte teda prístupu kyslíku a neprelepujte ju. Rovnako potrebuje vlhkosť, takže jazvu ani nevysušujte, práve naopak, dodávajte jej vlhkosť. Hydratácia totiž prispieva aj k vzniku kolagénu, ktorý zas napomáha rýchlejšiemu hojeniu. Preto premasťujte a hydratujte jazvy.

Prírodné oleje na jazvy

Budete potrebovať 4 lyžice olivového oleja a 4 lyžice jazmínového a mandarínkového aromatického oleja. Zamiešanú zmes aplikujte na jazvu, ktorá zmäkne a bude vláčnejšia. Táto zmes sa kvôli obsahu mandarínkového oleja neodporúča, ak sa budete vystavovať priamemu slnečnému slnku.

Aspirín a med

Vezmite si 2 tabletky aspirínu, ktoré pokvapkáte vodou tak, aby sa rozpustili. Následne pridajte asi 2 lyžice medu a všetko dobre premiešajte. Zmes naneste na jazvu a nechajte ju pôsobiť približne 15 minút. Kyselina salicylová v aspiríne je pre kožu veľmi prospešná a dodá jej potrebný peeling.

Citrón

Na odstránenie jazvy môžete vyskúšať aj citrónovú masku, avšak v tom prípade si treba dať opäť pozor na slnko a po nanesení masky sa mu nevystavovať. Na túto masku potrebujete 1 lyžicu citrónovej šťavy, 1 lyžicu mandľového oleja a 3 lyžice mlieka. Keď všetko premiešate, naneste si masku na jazvu, ideálne 1- 2 razy za týždeň.

Exfoliácia

Základom pri ošetrovaní pleti je exfoliácia, čiže odlupovanie odumretých buniek. Napomáha k regenerácii pokožky a tým pádom pomáha aj na jazvy. Zamiešajte pár lyžičiek jedlej sódy s trochou vody do hustej pasty, ktorú následne jemným masírovaním votrite do pokožky. Zmes nechajte ešte chvíľu pôsobiť a potom zmyte vlažnou vodou.

SVOJSKÉ RIEŠENIE        

Medzi mladými ľuďmi s jazvami sa rozmohol trend jazvy nenatierať a neodstraňovať laserom, ale prekryť ich tetovaním. Je to ideálna možnosť, najmä ak ide o veľkú jazvu po nehode či operácii, ktorá sa u nich spája s nejakým príbehom, ktorý chcú dotvoriť tetovaním.

Výživové doplnky na jazvy

Okrem vyššie zmienených rád na doma je dobré pomôcť hojeniu aj výživovými doplnkami. Tie vám pomôžu najmä pri menších jazvičkách, keďže nepôsobia až tak silno, že by vám po ich užití či použití jazvy zmizli, ale budú sa lepšie a krajšie hojiť.

Tieto výživové doplnky pritom pôsobia veľmi jednoducho:

Majú v sebe vitamín C, ktorý napomáha hojeniu, ale aj iné vitamíny a minerály a najmä výťažky z bylín

Výživové doplnky na jazvy obsahujú tieto prospešné látky:

  • aloe vera je veľkým prínosom na hojenie detských jaziev po kiahňach, po herpese, po nástrihu pri pôrode či po cisárskom reze
  • olej z austrálskeho čajovníka má antiseptické, antibakteriálne a protiplesňové účinky a je výborný aj na jazvy po akné
  • na jazvy po popáleninách, úrazoch či operáciách môžete skúsiť napríklad maste obsahujúce nechtík alebo alchemilku

Výživové doplnky sú výborné vďaka svojmu prírodnému zloženiu, vďaka čomu nehrozia vážnejšie nežiaduce reakcie či kontraindikácie a produkty je možné používať aj dlhodobo. Zoženiete ich v internetovej lekárni, kde nájdete veľký výber a aj užívateľské recenzie.

Lieky na jazvy

Sú však jazvy vyžadujúce si viac ako len riešenia na doma či výživové doplnky. Na väčšie a horšie jazvy je nutné použiť koncentrovanejšie a účinnejšie produkty z lekárne. Všetky majú zvláčňujúcu a hydratačnú schopnosť, čo je pri starostlivosti o jazvy to najhlavnejšie.

Tieto liečivá sú založené na danom mechanizme fungovania:

Krémy, maste, gély či náplaste obsahujú výťažky z rastlín a aj látky, ktoré urýchľujú proces hojenia čerstvej jazvy a sú antibakteriálne, ale napomáhajú aj ich zmiznutiu

Liečivá pomáhajúce na jazvy sú typické:

  • ak máte už zahojené jazvy po akné, používajte na to krémy a gély určené presne na jazvy po akné, hlavne čo sa týka tváre, dávajte si pozor, čo používate
  • ak už máte strie alebo sa bojíte ich vzniku, rovnako siahnite po špeciálnych prípravkoch na strie
  • na hojenie jaziev po porezaniach, popáleninách či operáciách opäť použite špeciálne prípravky, ktoré bývajú aj antibakteriálne

Čo na hojenie použiť záleží od toho, ako jazva vznikla. Pri liečivách so silnejšou koncentráciou účinných látok pozor na aplikovanie výhradne na jazvy a pozor na dobu používania, hlavne ak ste si liečivo zakúpili bez predošlej konzultácie s lekárom. Čím skôr začnete so starostlivosťou o jazvu, tým rýchlejšie a lepšie sa zahojí a zmizne.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na jazvy

Výživové doplnky si môžete zakúpiť aj v špecializovaných obchodoch, ale napríklad kúpa liekov je možná len v lekárni. Oba druhy prípravkov dostanete v internetovej lekárni, čo je najlepšia a najvýhodnejšia možnosť.

Heparoid Léčiva

  • Na zápaly žíl
  • Na jazvy, šľachy a iné

Contractubex

  • Antiproliferatívny
  • Protizápalový
  • Uvoľňujúci a zmäkčujúci

Ialugen Plus

  • Antiflogistický
  • Antibakteriálny
  • Hojenie a liečba

Lioton gel 100 000

  • Povrchové ochorenia ciev
  • Komplikácie po operačnom odstránení žíl
  • Úrazy, krvné podliatiny a opuchy

Online nákup má viacero výhod:

  • nemusíte nikam chodiť, všetko vybavíte z domu cez počítač alebo smartfón
  • cena prípravku býva nižšia ako v kamenných lekárňach, takže ušetríte
  • navyše pri väčšej objednávke zvykne bývať doprava zdarma
  • platiť nemusíte hotovosťou, veľká časť lekární už ponúka platbu kartou online

Pri hľadaní konkrétnej lekárne sa pozerajte nielen na cenu, ale na celú šírku sortimentu liekov či výživových doplnkov, dostupnosť skladom a aj referencie užívateľov. Najlepšie je využívať služby známych internetových lekární.

Známe lekárne ponúkajú záruku bezpečnosti, ale aj najlepší pomer výhodnej či akciovej ceny, dostupnosti, šírky ponuky a  aj zákazníckych služieb. Nepozerajte sa vždy len na cenu a rozdiel pár centov, ak potom bude doprava trvať veľa dní. Dostupnosť skladom a doručenie do 24 až 48 hodín je presne tým, čo je najväčšou výhodou online nákupu.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.00

59 Hodnotení