5 vecí, čo najlepšie pomáha a čo je dobré na kašeľ a tlmenie kašľa cez deň aj v noci

5 vecí, čo najlepšie pomáha a čo je dobré na kašeľ a tlmenie kašľa cez deň aj v noci

Kašeľ patrí medzi prirodzené obranné reflexy ľudského organizmu. Ide o mechanizmus, ktorý je určený na obnovenie priechodnosti dýchacích ciest v prípade, ak by v nich vznikla nejaká prekážka. Zároveň však ide aj o prejav ochorení a to v závislosti od typu kašľa.

Podľa toho rozoznávame suchý alebo vlhký kašeľ, dusivý či produktívny kašeľ, akútny alebo chronický kašeľ. Nie pri každom tomto type je cieľom tlmenie kašľa, niekedy naopak je potrebné podporiť vykašliavanie. V tomto článku sa preto zameriame na to, čo najlepšie pomáha na silný kašeľ, na kašeľ v noci alebo na hlienovitý kašeľ počas dňa.

Čo je kašeľ, ako vzniká a aké má príznaky

Kašeľ je prirodzenou činnosťou, či skôr reflexom, ktorý priamo súvisí so správnym fungovaním dýchacej sústavy. Jeho cieľom je ochrana dýchacích ciest pred cudzorodými alebo negatívnymi elementmi, ktoré by mohli narušiť ich funkciu a výmenu vzduchu.

Preto býva kašeľ najčastejšie spojený s infekčnými a zápalovými ochoreniami respiračného systému, no to ani zďaleka nie je jeho jediný cieľ. Práve naopak, veľa krát indikuje aj neinfekčné problémy, napríklad chronický kašeľ spojený s fajčením alebo dusivý kašeľ v dôsledku vniknutia prachových a iných podobných častíc do pľúc či priedušiek.

Sencor zvlhčovač vzduchu

 • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
 • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
 • Pre zdravý a nerušený spánok

Robitussin Antitussicum

 • Na suchý kašeľ

Nasivin Sinus

 • Vplyv na hlieny
 • Napomáhanie pri vykašliavaní
 • Účinky proti zápalom a na imunitu

Stoptussin sirup

 • Účinky na kašeľ
 • Pôsobenie na hlieny
 • Utíšenie kašľa iného charakteru

Sinecod

 • Symptomatická liečba kašľa
 • Tlmenie a tíšenie kašľa
 • Podpora pri zákrokoch

Podľa typu kašľu sa potom menia aj jeho príznaky a priebeh kašľania:

 • vlhký produktívny kašeľ býva spojený s výskytom hlienov a najčastejšie ide o prejav infekcie hornej časti dýchacích ciest, kedy vzniká nadprodukcia hlienov
 • suchý dráždivý kašeľ je naopak bez hlienov, indikuje problémy priamo v hltane či hrtane, môže byť sprievodným znakom chrípky a viac dráždi sliznicu
 • alergický kašeľ je spôsobený nejakým vonkajším či vnútorným alergénom, obvykle sa spolu s ním vyskytuje aj plný nos, výtok z nosa, problém s dutinami a slzenie očí
 • spomínané typy kašľa môžu mať rôznu intenzitu, napríklad v noci býva kašeľ dusivý čo obvykle platí pre suchý, cez deň naopak silný, čo zas platí pre hlienovitý

AKÚTNY VS. CHRONICKÝ KAŠEĽ

Ak sa kašeľ objaví náhle, nazýva sa aj akútny, v prípade, ak je dlhodobý, je označený ako chronický. Pri akútnom kašli ide najčastejšie o zápaly a infekcie v hornej časti dýchacích ciest, pri chronickom naopak treba zvažovať skôr alergiu alebo dôsledok fajčenia.

Príčiny a kedy vzniká kašeľ

Kašeľ je reflex, ktorý vzniká na podklade podráždenia slizníc dýchacích ciest a dočasného narušenia ich funkcie. Výsledkom je potom spustenie mechanizmu zakašľania. Za týmto spustením môžu byť infekčné aj neinfekčné príčiny, alergénne aj nealergénne.

Tu sú najčastejšie spúšťače, ktoré kašeľ ovplyvňujú:

Zápal a infekcia v ústnej dutine: Suchý kašeľ je typický hlavne pre infekcie a zápaly v ústnej dutine, hlavne ak ide o hltan alebo hrtan. Rovnako tak býva kašeľ aj typickým prejavom infekcie prínosových dutín, vtedy sa k nemu pridruží výtok z nosa

Zápal a infekcia v prieduškách a pľúcach: Vlhký kašeľ je naopak typický v prípade, ak ide o zápaly alebo infekcie v prieduškách a pľúcach. Môže sa jednať tak o bakteriálneho ako aj o vírusové zápaly, prípadne o vážnejšiu cystickú fibrózu s hlienom.

Alergia: Veľmi častým je tiež alergický kašeľ, kedy je za kašľaním alergia, najčastejšie na peľ, trávy, roztoče, prach alebo nejaké iné častice pochádzajúce z vonkajšieho prostredia. Takýto kašeľ býva spojený aj so slzením očí, začervenaním očí a výtokom z nosa.

Iné vplyvy okolia: Za dlhodobým kašľom, v neskorších fázach aj s výskytom krvi, môže byť tiež fajčenie. Rovnako tak dlhodobé vystavovanie pľúc prachu môže prerásť v kašeľ, vtedy ide o symptóm ochorenia pneumokonióza. Za kašľom môže byť aj dym.

Iné vnútorné faktory: Medzi ďalšie príčiny kašľu patria rôzne obštrukčné a chronické ochorenia pľúc a priedušiek, kašeľ môže tiež súvisieť s vážnym a dlhodobým ochorením srdca a známy je aj psychogénny kašeľ, ktorý je spôsobený nervozitou.

Riešenie kašľu doma

Prv, ako zájdete za lekárom, môžete sa pokúsiť riešiť kašeľ aj domácimi prostriedkami. Tie spočívajú v kombinácii niektorých prírodných prostriedkov, režimových opatrení a hotových produktov, či už z kategórie prípravkov na tlmenie alebo na podporu kašľa.

Tu je stručný prehľad najvyužívanejších možností na riešenie kašľu:

Bylinky, rastliny a plody

Dlhodobo overeným prostriedkom na kašeľ sú rôzne bylinky, napríklad mäta, zázvor, baza, majoránka, ibištek, aníz alebo zázvor. Niektoré pomáhajú na vykašliavanie, iné zas na tlmenie dráždenia na kašeľ. Môžete si z nich spraviť čaj, podobne ako napríklad z cibule.

Eliminácia rizikových faktorov

Prach, nikotín, rôzne typické alergény typu peľ či tráva, to všetko treba do maximálnej miery eliminovať, nakoľko to môže spôsobovať dráždenie na alergický či suchý kašeľ. Treba si tiež chrániť hrdlo a pľúca pred príliš studeným vzduchom, mohol by zhoršiť infekciu.

Režimové opatrenia

Ak vás trápi vlhký kašeľ s hlienmi, na noc si zdvihnite vankúš vyššie, aby ste mohli hlieny vykašliavať. Znížte tiež konzumáciu mlieka, ktoré zahlieňuje organizmus. V prípade suchého kašľu dbajte na dostatočné vetranie miestnosti a zvlhčovanie vzduchu.

Voľne dostupné prípravky

Jednou z najznámejších možností, ktorú máte, sú voľne dostupné prípravky na kašeľ. Môžu mať podobu napríklad pastiliek na cmúľanie, ktorých cieľom je zmiernenie kašľa, prípadne formu kvapiek, tabliet či sirupov podporujúcich vykašliavanie a transport hlienov.

Lieky a liečivá na kašeľ

V prípade, že vám nepomôžu voľne dostupné pastilky, kvapky alebo iné prípravky, je potrebné siahnuť po liekoch. Aj v tomto prípade máte na výber tie, ktoré kašeľ utlmia, čiže na suchý a dráždivý kašeľ, ale aj tie na vykašliavanie pre vlhký a produktívny kašeľ.

NEPODCEŇUJTE KAŠEĽ

Či už sa u vás bude vyskytovať suchý alebo hlienovitý kašeľ, krátkodobo alebo dlhodobo, určite ho nepodceňujte. Ak sa vám nebude dať vyriešiť ho svojpomocne, alebo ak sa zhorší a pridružia sa k nemu ďalšie príznaky, neotáľajte s návštevou lekára.

Výživové doplnky na kašeľ

V prípade kašľa väčšina ľudí siahne v prvom rade po voľne dostupných prípravkoch a produktoch. Ide napríklad o pastilky na cmúľanie, rôzne tabletky na perorálne užitie, ale aj o kvapky alebo sirupy. Väčšina z nich má zloženie bylinného charakteru.

Pokiaľ ide o ich pôsobenie, to je založené na týchto princípoch:

Niektoré prípravky pôsobia na utlmenie bolesti hrdla a utlmenie dráždenia na kašeľ, iné zas vplývajú na tvorbu a hustotu hlienov a podporujú ich vykašliavanie

Z hľadiska užívateľa ponúkajú tieto prípravky viacero výhod:

 • v prvom rade nie je potrebné mať recept od lekára, netreba ho ani navštíviť
 • prípravky pomáhajú komplexne a zároveň prirodzene
 • ich užívanie je možné aj pre deti, tehotné ženy a počas dojčenia

Ak sa rozhodnete zakúpiť ich, okrem výberu foriem si viete zvoliť aj z veľkej ponuky značiek a tiež podľa zloženia. Väčšinou v nich nájdete rastlinné extrakty, hlavne v prípade sirupov a kvapiek na vykašliavanie, ale aj niektorých minerálov a vitamínov. Viacero z týchto prípravkov pomáha aj na utíšenie neinfekčného kašľu.

Lieky na kašeľ

Účinnejšími prostriedkami s intenzívnejším pôsobením na kašeľ sú lieky. Tie sú už založené na obsahu látok s rýchlym a overeným pôsobením, pričom väčšinou ide o kvapky, sirupy, tabletky a šumivé tablety, v závislosti od toho, na aký kašeľ liek je.

Mechanizmus pôsobenia liekov býva nasledovný:

Na suchý kašeľ sa používajú antitusiká, čiže lieky tlmiace kašeľ, na vlhký kašeľ zas mukolytiká a expektoranciá, ktoré zlepšujú transport hlienu a vykašliavanie

Bez ohľadu na typ majú lieky tieto vlastnosti:

 • užívanie je krátkodobejšie, výsledky sa dostavia do niekoľkých dní
 • k dispozícii sú lieky aj špeciálne pre deti, najmä sirupy
 • počítať však treba s vedľajšími účinkami a kontraindikáciami

Ak ide o zloženie, v liekoch na tlmenie kašľa môžu byť rastlinné extrakty, ale aj syntetické látky typu ambroxoliumchlorid a butamiratiumdihydrogéncitrát. V liekoch na vykašliavanie sú zas obvykle obsiahnuté guajfenezín, acetylcysteín alebo bromhexíniumchlorid. Vďaka týmto zložkám však majú liečivá veľmi intenzívny a viditeľný účinok.

Sencor zvlhčovač vzduchu

 • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
 • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
 • Pre zdravý a nerušený spánok

Oroforte menthol

 • Pôsobenie na zápaly ústnej dutiny a hrdla a ich príznaky

Aspecton

 • Na kašeľ a zachrípnutie
 • Na obranyschopnosť

Bronchicum

 • Na choroby dýchacieho systému

Robitussin Antitussicum

 • Na suchý kašeľ

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na kašeľ

Pastilky, kvapky, sirupy, liečivá aj voľne dostupné prípravky v rôznej podobe si viete zakúpiť najlepšie v lekárni. Tu máte najväčší výber rôznych typov, značiek a liekových podôb, samozrejmosťou je aj odborná úroveň pri predaji.

Okrem nákupu v kamenných lekárňach sú k dispozícii aj tie internetové:

 • nemusíte nikam chodiť, objednávku viete zrealizovať online
 • na jednom mieste nájdete najlepší výber, môžete si prípravky aj porovnať
 • ušetríte, cena býva zvyčajne oveľa nižšia ako v kamenných lekárňach
 • nepotrebujete mať hotovosť, zaplatiť viete aj vopred

Uvedené výhody sú zároveň aj dôvodom, prečo sa čoraz viac ľudí rozhoduje pre nákup online. Vďaka nemu je možné ušetriť čas aj peniaze a nakúpiť najpohodlnejšie, ako sa dá. Platí to hlavne pre väčšie a známejšie lekárne.

Tie majú totiž celý proces a podmienky natoľko zoptimalizované, že objednávka je otázkou len niekoľkých minút, viete ju spraviť aj bez zdĺhavej registrácie a zároveň máte veľké možnosti pri voľbe typu platby alebo kuriérnej služby. Obávať sa nebudete musieť ani o doručenie, do 24 či 48 hodín môže byť zásielka u vás doma.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.80

41 Hodnotení

mne na tlmenie kasla a bolesti hrdla perfektne pomaha sprej halset akoze fakt mega

Lenny píše 20 decembra 2019 o 10:02

Pridať komentár