6 najlepších spôsobov, čo pomáha a čo je dobré na zápal oka a ako ho liečiť doma

6 najlepších spôsobov, čo pomáha a čo je dobré na zápal oka a ako ho liečiť doma

Pomerne častým stavom a problémom u detí aj u dospelých býva zápal oka, alebo rovno zápal oboch očí. Ide o ochorenie, ktoré postihuje oči prakticky po celý rok, samozrejme s výnimkou prípadu, ak ide o alergický zápal, ktorý je spojený so sezónnymi alergénmi.

Niektoré formy zápalov sú z hľadiska funkčnosti a zdravia nekomplikované a nie je potrebné využiť ani nejaké vážnejšie a lekárom indikované lieky. Sú však aj také prípady, kedy je odborná liečba nevyhnutná, nakoľko hrozí vážnejšie poškodenie zraku. Podľa toho, akú časť oka zápal postihol, treba zvoliť aj liečbu. Čo na to zaberá, to si povieme teraz.

Čo je zápal oka, ako vzniká a aké má príznaky

Ak ide o zápal oka, pod týmto pojmom sa myslí zápalový proces postihujúci buď priamo oko, alebo pomocné orgány oka. Medzi najčastejšie formy patrí zápal očných spojoviek, rohoviek, dúhoviek či sietnice, menej často sa už vyskytuje zápal mihalníc, čiže očných rias.

Pri zápale spojoviek dochádza najčastejšie k infekcii spojovkového vaku rôznymi parazitmi a mikroorganizmami, v prípade rohovky už môže ísť aj o nedostatok vitamínu A alebo o alergickú reakciu. Pri zápale dúhovky treba rátať najčastejšie s bakteriálnymi a vírusovými infekciami, zápal cievovky a sietnice sa vyskytujú spoločne a tiež z dôvodu infekcie.

EvoTears

  • zvlhčujú povrch oka
  • stabilizujú lipidovú vrstvu slzného filmu
  • zmierňujú príznaky syndrómu suchého oka

Visine Classic

  • Na podráždené oči
  • Na prejavy alergie
  • Vazokonstrikčný účinok

Ophthalmo-Septonex

  • Na liečbu nehnisavých zápalov oka

Jednotlivé príznaky, akými sa zápal oka prejavuje, závisia od miesta zápalu:

  • v prípade zápalu očných spojoviek sa ako typické prejavy objavujú pocit cudzieho telesa v oku a bolestivé prejavy typu pálenie, svrbenie a pichanie
  • ak ide o zápal rohovky oka, v tomto prípade sú prítomné nielen bolesť a pocit cudzieho telesa, ale aj slzenie, svetloplachosť a zvýšená teplota
  • pri zápale dúhovky sa objavujú spomínaná svetloplachosť, bolesť v oku a poruchy videnia, zápal sietnice a cievočky zas býva ako jeden z mále bez prejavov
  • v prípade zápalu mihalníc dochádza k svrbeniu, páleniu a rezaniu a okraje mihalníc sú červené, ak ide o stav zvaný očný jačmeň, na okraji mihalnice je aj opuch

VEĽKÝ VPLYV MÁ AJ STAV IMUNITY

Na to, či vznikne zápal infekčného charakteru, aký bude mať priebeh a či pri ňom hrozia aj vážnejšie komplikácie, má vplyv niekoľko faktorov. Medzi tie najdôležitejšie patrí hlavne stav prirodzenej imunity, takže najlepšou prevenciou je jej posilňovanie.

Príčiny a kedy vzniká zápal oka

Nielen príznaky a symptómy, ale aj jednotlivé príčiny a faktory, ktoré na vznik a priebeh zápalu vplývajú, sa môžu podstatne odlišovať. Nie vždy ide iba o infekcie spôsobené parazitmi, veľký vplyv majú aj mnohé externé pôsobenia.

Pokiaľ vás zaujímajú najčastejšie príčiny a faktory, tu sú:

Infekcie: Najviac zápalov v oku, bez ohľadu na to, ktorá časť oka je postihnutá, je v dôsledku infekcie. Tá býva najčastejšie vírusového pôvodu, napríklad vírusom herpes simplex, prípadne baktériami. Menej časté infekcie sú plesňové a hubové.

Alergická reakcia: Ak sa jedná o neinfekčný zápal, treba uvažovať ako jednu z veľmi pravdepodobných príčin aj alergiu. V tomto prípade ide hlavne o alergie na vonkajšie trávy, peľ a dreviny, prípadne o alergiu na prach, chlpy alebo roztoče.

Nedostatok vitamínu A: Špecifickou príčinou vzniku zápalu oka môže byť aj nedostatok vitamínu A, čo je rizikový faktor pre vznik zápalu rohovky. V prípade tohto konkrétneho zápalu môže ísť aj o kombináciu s vyššie spomínanými príčinami.

Ďalšie vplyvy: Čo sa týka iných faktorov, medzi tie, ktoré môžu v prípade niektorých konkrétnych zápalov zvýšiť pravdepodobnosť ich vzniku, patria cukrovka, vyšší vek, nedostatočná hygiena, dráždivá kozmetika a vedľajšie účinky liekov.

Riešenie zápalu oka doma

Čo sa týka riešenia zápalu oka doma, tu treba najvyššiu možnú opatrnosť. V prípade, ak sa vám podľa príznakov zdá, že by sa mal na zápal pozrieť aj lekár, určite tak spravte. V rámci domácej liečby sa potom môžete zamerať skôr na dodatočnú podporu.

Tu je prehľad najlepších prostriedkov, spôsobov a možností:

Teplé obklady

Prvou pomocou na väčšinu ťažkostí a nepríjemných prejavov spojených so zápalom očí bývajú teplé obklady. Môžete na to využiť vhodné kvapky, ale najlepšie sú prírodné prostriedky, napríklad kamilkový čaj, do ktorého obklad namočíte.

Výplachy očí

Druhým veľmi dobrým prostriedkom sú výplachy a oplachy očí. Na to môžete využiť buď prírodné prostriedky, alebo aj špeciálne očné kvapky alebo očné kúpele, ktoré si viete zakúpiť v lekárni. Podľa typu zápalu môže pomôcť aj čistá alebo bórová voda.

Režimové opatrenia

Okrem obkladov a výplachov je dôležité pri zápaloch oka aj zvýšiť pravidelnú hygienu, minimalizovať podráždenie oka používaním nevhodnej kozmetiky, podľa konkrétneho zápalu môžete skúsiť aj očnú masáž a oči treba čo najmenej namáhať a dať im oddych.

Očné kvapky, roztoky a umelé slzy

V prípade, že máte problém s nadmerným svrbením oka, suchosťou alebo celkovo s podráždením očí, môžete siahnuť aj po podporných prípravkoch bez receptu. Tie majú podobu kvapiek, roztokov aj umelých sĺz a aplikujú sa priamo do oka.

Lieky na zápal oka a príznaky

Ak je zápal oveľa vážnejšieho charakteru a rozsahu, pokiaľ je sprevádzaný vážnejším pálením, bolesťou či rezaním, aj doma môžete siahnuť po voľne dostupných liečivách. Tie môžu pomôcť proti konkrétnej infekcii, ale aj na zmiernenie symptómov.

Preventívne opatrenia a prostriedky

V záverečnej fáze domácej liečby, ale aj pre prevenciu, viete spraviť tiež viacero vecí. V prvom rade sa zdržiavať mimo prostredia dráždivého pre oči, pravidelne umývať oči pod tečúcou vodou, mať na oči zvlášť uterák a nepreťažovať ich počas dňa.

KEDY NAVŠTÍVIŤ RADŠEJ LEKÁRA?

V prípade, ak sa ani po 3 až 7 dňoch, v závislosti od rozsahu domácej liečby a typu prostriedkov, stav nezlepší, treba radšej kontaktovať lekára. To isté platí aj vtedy, ak sa zhoršuje videnie alebo ak prichádza k vážnejším bolestiam, páleniu a svrbeniu oka.

Výživové doplnky a prípravky na zápal oka

Na bežné zápaly oka, ktoré by ste chceli ale vyriešiť o niečo rýchlejšie a účinnejšie, ako len bežnou domácou liečbou, môžete využiť aj niektoré voľne predajné prípravky a doplnky výživy. Výhodou je, že majú priame a lokálne účinky.

Z tohto pohľadu viete siahnuť po týchto druhoch:

Sortiment prípravkov obsahuje špeciálne očné roztoky na výplach očí a ich upokojenie, zvlhčujúce očné kvapky, očné instilácie aj prípravky na pálenie a bolesť

Spomínané prostriedky ponúkajú viacero benefitov:

  • jednoduchú kúpu, nemusíte mať recept a ani ísť za lekárom na vyšetrenie
  • možnosť kombinácia viacerých typov, interakcie sú minimálne
  • prirodzené pôsobenie na sliznicu, takže aj bezproblémové užívanie

Čo sa týka zloženia, uvedené formy a typy prípravkov a produktov sú založené na čo najviac prirodzenom pôsobení, takže tu nájdete napríklad kyselinu hyalurónovú, kyselinu boritú, čistenú vodu, chlorid sodný, bylinné extrakty, výťažky a výluhy a rôzne prírodné látky. Výsledkom sú účinky proti páleniu, bolesti aj vysušovaniu oka.

Lieky na zápal oka

Pre tie prípady zápalu očí, ktoré sú spojené s intenzívnejšími príznakmi, napríklad suchosti, svrbenia, pálenia alebo začervenania, môžete využiť aj voľne dostupné lieky. Tie sú oveľa koncentrovanejšie a účinnejšie, ako bežné prípravky.

Na výber máte tieto formy a tieto typy liečiv na oči:

Najviac využívané sú kvapky s antiseptickým účinkom a proti pálenie, kvapky na opuch spojoviek, očné masti na nehnisavé zápaly aj poranenia a gély na iné ťažkosti

Pokiaľ ide o ich najdôležitejšie charakteristiky, tak:

  • spomínané lieky si viete kúpiť bez toho, aby ste museli ísť za lekárom
  • k dispozícii máte špecifické a špeciálne liečivá na konkrétne problémy
  • zároveň však treba rátať s rizikom vedľajších účinkov a kontraindikácií

Medzi najviac využívané zložky v liekoch patria tak prírodné látky, napríklad v podobe azulénov z rumančeka, kyseliny boritej a bóraxu, ako aj syntetické liečivá typu levokabastíniumchlorid alebo karbetopendecíniumbromid. Plusom je, že ide o látky a zložky s výrazným a overným antiseptickým aj symptomatickým účinkom na oči.

EvoTears

  • zvlhčujú povrch oka
  • stabilizujú lipidovú vrstvu slzného filmu
  • zmierňujú príznaky syndrómu suchého oka

Visine Classic

  • Na podráždené oči
  • Na prejavy alergie
  • Vazokonstrikčný účinok

Ophthalmo-Septonex

  • Na liečbu nehnisavých zápalov oka

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na zápal oka

Všetky spomínané kvapky do očí , rôzne očné gély, umelé slzy alebo aj očné masti a iné podoby vonkajších liekov a produktov si viete zakúpiť bez toho, aby ste museli absolvovať očné vyšetrenie. Navyše, tieto produkty sú z kategórie voľne predajných.

To znamená, že ich kúpite nielen v kamennej, ale aj v internetovej lekárni:

  • vďaka tomu ušetríte veľa času, nemusíte hľadať lekáreň, kde sú skladom
  • máte oveľa väčší sortiment, najmä v tých väčších
  • je to tiež nepomerne výhodnejšie, či už ide o ceny alebo dopravu
  • takýto nákup je pohodlnejší, spravíte ho cez počítač, tablet aj mobil

Spomínané očné kvapky aj iné prípravky stačí jednoducho len vložiť do online košíka, vyplniť svoje osobné údaje, zvoliť parameter platby a doručenia a objednávku odoslať. Do 24 až 48 hodín, hlavne u tých známejších lekární, vám kuriér zásielku doručí.

Ak ide o platbu, nemusíte sa spoliehať iba na to, či budete mať dostatočnú hotovosť, platiť sa dá aj cez internet banking alebo bankovým prevodom. Tie najznámejšie a najviac overené online lekárne umožňujú dokonca aj platbu platobnou kartou. Medzi ich ďalšie výhody patrí bohatší výber prípravkov skladom a aj možnosť objednávky bez registrácie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.46

28 Hodnotení