6 odporúčaní, v čom spočíva prevencia na kŕčové žily a ako im najlepšie predchádzať

6 odporúčaní, v čom spočíva prevencia na kŕčové žily a ako im najlepšie predchádzať

Kŕčové žily sú jedným z najčastejších ochorení modernej doby, pričom podľa štatistík sa s nimi aspoň raz za život stretne od 20 do 40 % populácie, oveľa častejšie sú u žien. Najčastejšie ide o dôsledok zlého životného štýlu a hlavne sedavého zamestnania.

Problém môže byť aj v prípade opačnej situácie, čiže ak má niekto takú prácu, pri ktorej musí nadmerne stáť. Hoci sa hovorí, že veľký vplyv majú aj genetické a dedičné faktory, oveľa dôležitejšie sú tie podnety, ktoré sú počas života ovplyvniteľné. Práve na ne sa zameriava prevencia kŕčových žíl, ktorá, pokiaľ je komplexná, im umožňuje efektívne predísť.

Čo sú kŕčové žily, aké majú prejavy a prečo vznikajú

Kŕčové žily je ľudové pomenovanie pre chronické žilové ochorenie, ktoré sa odborne tiež nazýva aj varixy. Ide o problém súvisiaci so žilovou stenou a zhoršením krvného obehu na konkrétnom mieste, pričom to sa objavuje hlavne na lýtkach dolných končatín.

Čo sa týka prejavov, najčastejšie začínajú kŕčové žily iba pocitom ťažkých a unavených nôh. Neskôr však už tento problém prerastie aj v pocity tlaku, pálenia, bolesti a svrbenia. Ak ide o viditeľné symptómy a prejavy, tak na povrchu možno spočiatku vidieť iba menšie rozvetvené žilky, nazývané aj metličkové, neskôr sú už červené, hrubé a vystúpené.

Reparil Dragées

 • Na žily, zápal žíl a kŕčové žily
 • Na bolestivé syndrómy
 • Na liečbu opuchov

Reparil Gel N

 • Pôsobenie na žily a ich stav
 • Vplyv na lokálne bolesti
 • Pomoc pri zraneniach

Heparoid Léčiva

 • Na zápaly žíl
 • Na jazvy, šľachy a iné

MOBIVENAL micro Simple

 • Vplyv na hemoroidy
 • Pôsobenie na žily
 • Zníženie pocitu ťažkých nôh

Venalex

 • Na hemoroidy
 • Na kŕčové žily
 • Podpora žíl a kardiovaskulárnej sústavy

Čo sa týka najčastejších príčin a faktorov s vplyvom na ich vznik, tak:

 • primárnou príčinou kŕčových žíl je oslabenie žilovej steny, čo so sebou prináša následne horší prietok krvi, zväčšenie a zhrubnutie žily a zvýšenie tlaku
 • sekundárne môže byť za vznikom kŕčových žíl aj problém s nedovieravosťou chlopní a tak príde k obráteniu žilového toku, čo tiež spôsobí spomalenie prietoku
 • ak ide o interné faktory, ktoré majú v organizme vplyv na kŕčové žily, sem patrí genetická predispozícia, zvýšenie telesnej hmotnosti a iné ochorenia žíl
 • z externých vplyvov pôsobia na zvýšenie rizika kŕčových žíl nedostatok pohybu, zlá životospráva, hormonálna liečba, dlhé sedenie či státie a nevhodná obuv

NIE U KAŽDÉHO SÚ VIDITEĽNÉ SYMPTÓMY

Hoci na kŕčové žily sa spravidla príde podľa ich vonkajších prejavov a príznakov, nie u každého sú ihneď badateľné. Štatistiky dokonca hovoria, že až polovica pacientov vo veku do 50 rokov ešte nemá viditeľné symptómy, čo je pomerne vysoký podiel ľudí.

Ako sa dajú liečiť kŕčové žily

Čo sa týka liečby kŕčových žíl, tá spočíva jednak v podporných režimových opatreniach, v pôsobení rôznych voľne predajných zdravotníckych pomôcok, v medikamentóznej liečbe a v prípade potreby aj invazívnych a chirurgických metódach.

Tu sú detailnejšie informácie ohľadom jednotlivých spôsobov:

Režimové opatrenia: V rámci režimových opatrení je potrebné upraviť jedálniček a prijímať viac vlákniny a vitamínov, zlepšiť treba státie či sedenie, obmedziť fajčenie a alkohol, dôležitý je pravidelný pohyb a skúsiť možno aj studené a teplé kúpele.

Kompresívne prostriedky: Veľmi dôležitou súčasťou liečby je zlepšenie krvného obehu v dolných končatinách, na čo slúžia zdravotnícke pomôcky kompresného charakteru. Ide hlavne o pančuchy, ponožky alebo bandáže priamo na dolné končatiny.

Doplnky a lieky: Pokiaľ ide o klasickú medikamentóznu liečbu, tu existujú rôzne podporné doplnky výživy, ale aj tabletky a liečivá s pôsobením na žily a to v perorálnej aj vonkajšej forme. K dispozícii sú aj rôzne krémy s pôsobením na symptómy kŕčových žíl.

Špecifické zákroky: V prípade vážnych kŕčových žíl je potrebné riešiť aj invazívne metódy. Ide buď o sklerotizačnú liečbu, kedy sa do žily vpraví špeciálna pena, prípadne o chirurgické odstránenie varixov alebo rádiofrekvenčné či laserové ablácie žíl.

Najlepšia prevencia kŕčových žíl doma

Vzhľadom na to, že kŕčové žily sa liečia pomerne komplexne a hlavne ide o beh na dlhú trať, je oveľa lepšie im predchádzať a zameriavať sa radšej na prevenciu. V tomto konkrétnom prípade je výhodou hlavne to, že máte k dispozícii viac spôsobov.

Ak ide o oblasti, kde možno preventívne pôsobiť, patria sem:

Obuv a oblečenie

Ak ide o najviac rizikové faktory, ktoré treba čo najskôr obmedziť, sem patria nesprávna obuv a oblečenie. Pozor si musia dať hlavne ženy, ktoré nosia vysoké podpätky, rovnako tak tie, ktoré nenosia žiadne. Vyvarujte sa tiež príliš tesným nohaviciam.

Pravidelný šport

V rámci prevencie pred nadmerným státím či sedením, prípadne aj ako určitá kompenzácia nedostatočného pohybu, sa odporúča pravidelne športovať. Medzi najlepšie druhy športov patria chôdza v prírode, plávanie, bicyklovanie a tiež tanec.

Zloženie jedálnička

To, čo konzumujete a čomu sa naopak vyhýbate, má tiež výrazný vplyv na žily a ich stav. V tomto ohľade je potrebné obmedziť alkohol, kofeín, rafinovaný cukor a soľ, naopak, dôležité je prijímať vlákninu, celozrnné výrobky, pohánku a ovocie.

Sprchovanie

Veľmi dobrou prevenciou a zároveň podporou krvného obehu je sprchovanie a striedanie teplej a studenej vody pri sprchovaní dolných končatín. Tým sa stimuluje krvný obeh a zároveň zlepšuje stav žíl. Prevládať by však mala skôr studená voda.

Špeciálne cviky

Na predchádzanie kŕčovým žilám možno využiť aj niektoré špecifické cviky a cvičenia. Ide o pohyby celých nôh v členkoch, o pohyb prstov na nohách, o využitie molitanovej loptičky a masáž chodidiel s ňou a o virtuálne bicyklovanie nohami v ľahu.

Využitie podporných prípravkov

Ak chcete prevenciu maximálne zefektívniť, siahnuť môžete aj po voľne dostupných doplnkoch výživy s obsahom rastlinných bioflavonoidov, vitamínov a minerálov. Tie pomôžu tak na stav ciev a žíl, ako aj na zlepšenie krvného obehu celkovo.

NIEKEDY JE NEVYHNUTNÉ ÍSŤ ZA LEKÁROM

Čo sa týka prevencie, nie vždy a na 100 % môžu všetky spomenuté opatrenia zabrániť vzniku kŕčových žíl, hlavne ak ide o najviac rizikové skupiny ľudí. V prípade, ak u seba už budete pozorovať prejavy unavených nôh či viditeľné žilky na nich, choďte za lekárom.

Výživové doplnky a prípravky na kŕčové žily

Čo sa týka podpornej terapie, ale aj prevencie, na kŕčové žily možno použiť viacero druhov a typov rôznych voľne dostupných prostriedkov. Môže ísť o perorálne doplnky výživy, ale aj zdravotnícke pomôcky v podobe kompresných pančúch a ponožiek.

Pôsobenie a vplyvy týchto produktov sú nasledovné:

Cieľom perorálnych prípravkov je zlepšenie stavu žíl a krvného obehu, vonkajšie pomôcky a produkty zmierňujú negatívne prejavy súvisiace s kŕčovými žilami

Pre užívateľov majú všetky typy prípravkov tieto výhody:

 • na ich kúpu netreba mať odporúčanie od lekára a ani recept
 • používanie môže byť dlhodobé, v mnohých prípadoch aj preventívne
 • riziko vedľajších účinkov alebo kontraindikácií je minimálne

Čo sa týka zloženia, perorálne doplnky výživy obsahujú predovšetkým bioflavonoidy typu rutín, hesperidín či escín, alebo aj rôzne rastlinné extrakty, vitamíny a minerály, ktoré podporujú pružnosť a pevnosť žíl. Okrem toho môžu pôsobiť aj celkovo na krvný obeh. V prípade krémov a gélov ide o látky zlepšujúce aj stav pokožky.

Lieky na kŕčové žily

Druhou skupinou prostriedkov, ktoré vám môžu pomôcť na kŕčové žily, sú voľne dostupné lieky a liečivá. V tomto prípade máte tiež na výber buď produkty, ktoré sa užívajú perorálne, hlavne ak ide o kapsuly a tabletky, ale aj rôzne gély, krémy a masti.

Čo sa ich týka, tie zabezpečujú tieto účinky a vplyvy:

Perorálne lieky pôsobia na priepustnosť žíl, zníženie lámavosti krvných ciev a stabilizáciu kapilárnej steny, vonkajšie liečivá aj na opuchy, zápaly a symptómy

Ak ide o ich charakteristiky, na rozdiel od bežných doplnkov:

 • sú založené nielen na prírodných, ale aj syntetických látkach
 • majú účinnejšiu koncentráciu a teda rýchlejší nástup účinkov
 • pôsobia nielen na prejavy kŕčových žíl, ale aj na ich príčiny

Čo sa týka zloženia, ak ide o rastlinné liečivá, tieto obsahujú tiež látky z kategórie rastlinných flavonoidov, napríklad aescín, rovnako tak vitamíny, hlavne vitamín C. V prípade syntetických liečiv sa využívajú aj látky typu heparín alebo dietylamíniumsalicylát, ktoré majú vplyv aj na opuchy a pomáhajú tiež na ťažké a unavené nohy.

Venoruton forte

 • Na chronickú žilovú nedostatočnosť
 • Na hemoroidy
 • Na diabetickú retinopatiu

Ialugen Plus

 • Antiflogistický
 • Antibakteriálny
 • Hojenie a liečba

MOBIVENAL micro

 • Pomoc pri hemoroidoch
 • Účinky na cievy a žily
 • Zníženie pocitu ťažkých nôh

Aescin

 • Na opuchy a zápaly
 • Podliatiny a hematómy
 • Ďalšie ochorenia žíl

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na kŕčové žily

Pokiaľ ide o kúpu všetkých spomínaných voľne dostupných prípravkov, doplnkov výživy či liekov, ich najlepší výber majú lekárne, hlavne tie internetové. Nakoľko na kúpu nemusíte mať recept, nie ste nevyhnutne odkázaní iba na kamenné lekárne.

Naopak, ak siahnete po tých internetových, získate viacero výhod:

 • v prvom rade máte oveľa lepší výber produktov, hlavne skladom
 • zároveň ušetríte peniaze, či už za cenu prípravkov, alebo aj dopravu
 • objednávka je vecou zopár minút a spravíte ju aj cez mobilný telefón
 • nemusíte sa vôbec spoliehať iba na hotovosť, zaplatiť viete aj online

Nákup v online lekárni je pritom veľmi podobný objednávke v bežnom eshope. Stačí vložiť do online košíka tie prípravky a liečivá, o ktoré máte záujem, vyplniť svoje údaje, zvoliť spôsob platby a potom už len vybrať kuriérnu službu pre doručenie.

V online lekárňach, hlavne v tých väčších a známejších, môžete navyše využiť aj kvalitnejší zákaznícky servis. Ten spočíva napríklad v rýchlejšom doručovaní do 1 až 2 dní, viacerých možnostiach platby vrátane platobnej karty, rýchlejšom nákupe bez registrácie či podpornej hotlinke.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.63

27 Hodnotení