6 overených rád, ako a čo pomáha na menštruačné kŕče a ktoré lieky sú na ne dobré

6 overených rád, ako a čo pomáha na menštruačné kŕče a ktoré lieky sú na ne dobré

Menštruácia je pre mnoho žien synonymom pre nutné zlo, nakoľko jej priebeh býva spojený s bolesťami brucha a podbruška, nevoľnosťami, zažívacími ťažkosťami a ďalšími problémami. Jedným z tých, ktoré sú najviac nepríjemné, sú určite menštruačné kŕče.

Tie dokážu vážne zasiahnuť aj do bežného života a fungovania v práci. Podľa štatistík tento problém dôverne pozná každá druhá žena, no ešte horšie je číslo 15 %, ktoré vyjadruje percento prípadov, kedy sú kŕče počas menštruácie naozaj závažné. Ak chcete vedieť, čo vám môže na ne pomôcť a čo je dobré na menštruačné kŕče všeobecne, čítajte ďalej.

Čo sú menštruačné kŕče, ako vznikajú a aké majú príznaky

Pod pojmom menštruačné kŕče sa myslia kŕče spojené s bolesťami počas menštruácie, ktoré sa vyskytujú hlavne v oblasti podbrušia, v dolnej časti chrbta a v oblasti stehien. Všeobecne sa vyskytujú u žien v období zhruba rok od prvej menštruácie až do menopauzy.

Kŕče začínajú obvykle tesne pred začiatkom menštruácie a najsilnejšie sú v jej prvých dňoch. U niekoho trvajú dva dni, u niekoho viac. Predpokladá sa, že ich výskyt súvisí s uvoľnením prostaglandínov počas odlupovania sliznice maternice v období menštruačného krvácania. Pôsobením prostaglandínov môže vznikať zápal a jeho následkom sú svalové kontrakcie.

Stoporex Women

  • Hormonálna rovnováha
  • Libido a chuť na sex
  • Zlepšenie priebehu menštruácie

Panadol Femina

  • Vplyv na menštruačné bolesti a kŕče
  • Doplnkové použitie pri konkrétnych vyšetreniach

Samotné kŕče bývajú sprevádzané aj niektorými inými prejavmi a problémami:

  • najtypickejším prejavom je výskyt bolesti, ktorá kŕče sprevádza a v princípe sa objavuje v tých istých častiach panvy a podbruška, kde sa objavujú aj kŕče
  • pôsobením prostaglandínu môžu vznikať aj iné celkové príznaky, napríklad dochádza k bolestiam hlavy, závratom a v extrémnych prípadoch k stratám vedomia
  • objavujú sa aj zažívacie a tráviace ťažkosti a problémy, hlavne ak ide o nevoľnosti, zápchu, hnačku alebo v niektorých intenzívnych prípadoch až k vracaniu
  • kým mierne kŕče môžu byť nevýrazné, mať krátke trvanie a skôr sa podobajú na pocit ťažoby v žalúdku, vážnejšie kŕče sa prejavujú výrazným tlakom v podbrušku

KŔČE MAJÚ POČAS ŽIVOTA ROZLIČNÚ INTENZITU

Menštruačné kŕče sa síce u mnohých žien opakujú pravidelne s každým cyklom, ale ich intenzita sa počas života môže meniť. Obvykle najsilnejšie bývajú u mladých žien, po pôrode sa ich sila znižuje a so zvyšujúcim sa vekom sú kŕče stále menej intenzívne a bolestivé.

Príčiny a kedy vznikajú menštruačné kŕče

Za vznikom menštruačných kŕčov býva pôsobenie spomínaných prostaglandínov, no okrem tejto príčiny existuje viacero rizikových faktorov a vplyvov, ktoré zohrávajú tiež svoju úlohu. Výsledkom ich pôsobenia môže byť intenzívnejší priebeh kŕčov a viac problémov s nimi.

Tu sú tie faktory, ktoré sú z pohľadu kŕčov najvýznamnejšie:

Anatomické faktory: Horší priebeh kŕčov počas menštruácie majú štandardne ženy, ktoré majú nejaké anatomické poruchy či odchýlky a v ich dôsledku môžu byť kŕče či bolesť intenzívnejšie. Ide napríklad o úzky kanál krčka maternice.

Psychologické faktory: Druhou kategóriou rizikových vplyvov, ktoré môžu zhoršiť samotný priebeh menštruačných kŕčov, sú tie psychologického typu. Ide hlavne o emočný stres, všeobecnú nervozitu a nepokoj, ktoré môžu intenzitu kŕčov viac zvýrazniť.

Vek: Ako už bolo spomenuté aj vyššie, vek môže zohrávať v prípade intenzity kŕčov veľmi dôležitú úlohu. Ide hlavne o nízky vek, mladšie ženy totiž obvykle majú bolestivé kŕče a celkovo bolestivú menštruáciu oveľa častejšie, ako ženy vo vyššom veku.

Nedostatok pohybu: Viaceré štatistiky ukazujú tiež vzťah medzi intenzitou kŕčov a mierou fyzickej aktivity alebo pohybu. Ženy, ktoré sa menej hýbu, či už ide o bežný pohyb alebo absenciu športovania, majú obvykle väčšie bolesti počas menštruačných kŕčov.

Riešenie menštruačných kŕčov doma

Hoci môžu kŕče počas menštruácie byť jedným z viacerých príznakov závažnejších gynekologických ochorení, väčšinou ide o prirodzený jav, ktorý nie je potrebné riešiť s lekárom. Práve naopak, domáca liečba býva v tomto prípade najvhodnejšia.

Ak chcete vedieť, čo pomáha najviac, tu je 6 overených tipov:

Zmeny v jedálničku

Stravovanie a životospráva môžu mať vplyv na menštruačné kŕče, ale aj celkovo na menštruáciu. Ak chcete pôsobiť proti kŕčom, mali by ste obmedziť alkohol, fajčenie, solené jedlá a naopak zvýšiť množstvo vlákniny a prijatých tekutín počas dňa.

Viac pohybu a aktivity

Ak chcete zvládať menštruačné kŕče lepšie a znížiť aj intenzitu iných nepríjemných prejavov počas menštruácie, musíte sa začať viac hýbať. Dôležitý je pravidelný a prirodzený pohyb, napríklad chôdza, no zvýšiť môžete aj športovanie a inú fyzickú aktivitu.

Obmedzenie stresu a únavy

Zároveň je dôležité, nakoľko aj tieto faktory majú svoj vplyv, znížiť na nevyhnutné minimum všetky stresové vplyvy okolitého prostredia. Snažte sa menej pracovať, viac oddychovať aj počas dňa a rovnako tak si doprajte dostatok spánku pre regeneráciu tela.

Koreniny a bylinky

Viaceré bylinky a koreniny, z ktorých si môžete spraviť čaj alebo ich len tak zaradiť k jedlám, vám tiež môžu pomôcť lepšie zvládnuť menštruačné problémy, bolesti a kŕče. Ide hlavne o zázvor, bazalku, škoricu, fenikel a harmanček, ten uvoľňuje aj maternicu.

Výživové doplnky

Na podporu riadneho priebehu menštruácie, hormonálnu rovnováhu a aj k zvýšeniu odolnosti už počas predmenštruačnej fázy cyklu je možné užívať viaceré doplnky výživy. Tie sú založené na prirodzenom pôsobení a rastlinnom či inom prírodnom zložení.

Voľne dostupné lieky

V prípade vážnych bolestí alebo kŕčov počas menštruácie je možné siahnuť aj po jednorazových prostriedkoch na okamžitú úľavu, čiže liekoch. Kúpite si ich v lekárni, sú dostupné bez predpisu a viaceré sú špeciálne určené na menštruačné bolesti.

AK SA OBJAVIA AJ INÉ PREJAVY, CHOĎTE ZA LEKÁROM

V prípade, že bude intenzita kŕčov počas menštruácie silnejšia, prípadne sa objavia aj iné problematické príznaky, alebo ak sa objavia bolesti aj mimo menštruácie, navštívte radšej lekára. Môže sa totiž jednať aj o maternicový myóm, vážnejší zápal alebo nádor.

Výživové doplnky a prípravky na menštruačné kŕče

Všeobecnou podporou pre ženy počas menštruácie, ale aj v iných fázach menštruačného cyklu, sú doplnky výživy. Môže ísť o tabletky, kvapky, prášok, kapsuly, čajoviny a iné perorálne formy prípravkov určených špeciálne pre ženy.

Ich pôsobenie je možné rozdeliť nasledovne:

Prvým typom sú prípravky s vplyvom na hormonálnu hladinu, ďalším tie, ktoré pôsobia na negatívne prejavy menštruácie a tretím tie, ktoré pomáhajú aj na menopauzu

Všetky tieto produkty majú pre ženy viacero výhod:

  • na ich kúpu nie je potrebné navštíviť lekára a mať recept
  • užívanie môže byť dlhodobé a pokojne aj celoročné
  • vďaka prírodnému zloženiu sú vedľajšie účinky a kontraindikácie minimálne

Tieto prípravky obsahujú hlavne rastlinné extrakty, napríklad z magnólie alebo rimbaby, rôzne prírodné látky typu indol-3-karbinol, probiotické mikroorganizmy či oleje, hlavne pupalkový a tekvicový. Niektoré sa môžu užívať už pred začiatkom menštruácie, nakoľko pôsobia aj v tomto období, iné priamo až počas menštruácie.

Lieky na menštruačné kŕče

Pokiaľ potrebujete prvú pomoc a kŕče či bolesti počas menštruácie vás prepadli náhle a intenzívne, siahnuť môžete aj po liekoch. Ide o liečivá určené na bolesti, ktoré sú založené na syntetických látkach pôsobiacich na prostaglandíny.

K dispozícii máte viacero typov liekov:

Prvým typom sú lieky všeobecne určené na viaceré druhy bolestí vrátane tej menštruačnej, druhé tie, ktoré pôsobia špeciálne na menštruačné kŕče a bolesť

Aj v tomto prípade majú lieky viacero vlastností:

  • na ich kúpu nemusíte mať recept, ale užívajú sa jednorazovo
  • pôsobenie je intenzívne, účinok prichádza do pár minút
  • počítať však treba s rizikom nežiaducich účinkov

Najčastejšie sú lieky založené na obsahu paracetamolu, ktorý pôsobí proti bolesti, ibuprofénu, ktorý má aj protizápalové pôsobenie a butylskopolamíniumbromidu, čo je spazmolytikum uvoľňujúce kŕče. Pri výbere konkrétnej značky je dobré riadiť sa odporúčaniami v príbalovom letáku, ktoré sa týkajú indikácií špeciálne pre ženy.

Stoporex Women

  • Hormonálna rovnováha
  • Libido a chuť na sex
  • Zlepšenie priebehu menštruácie

Panadol Femina

  • Vplyv na menštruačné bolesti a kŕče
  • Doplnkové použitie pri konkrétnych vyšetreniach

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na menštruačné kŕče

Všetky spomínané typy produktov, či už pôjde o tabletky, čaje, kvapky alebo iné formy, je možné kúpiť v lekárni. Výživové doplnky môžu síce ponúkať aj niektoré eshopy, ale lekárne majú najväčší sortiment a zároveň v nich nájdete aj spomínané lieky.

Okrem kamenných môžete skúsiť aj online lekárne, ktoré:

  • vám ušetria čas, nakoľko objednávku vybavíte priamo z domu a aj cez smartfón
  • sú jednoduchšou voľbou pri platení, nemusíte mať ani hotovosť
  • sú určené pre diskrétny nákup, zásielka príde priamo domov
  • majú lepší výber na jednom mieste a viac prípravkov ihneď skladom

Navyše, ak sa rozhodnete pre kúpu vo väčšej a známejšej internetovej lekárni, môžete mať prípravky doma oveľa rýchlejšie. V ideálnom prípade to môže byť aj do 24 či 48 hodín, v závislosti od času objednávky a konkrétnej lekárni.

Navyše, k dispozícii máte aj viac možností bezhotovostnej platby, nielen cez internet banking, ale aj cez platobnú kartu, samozrejme online. Väčšie lekárne majú aj jednoduchšie podmienky objednania, napríklad bez registrácie a taktiež väčší sortiment značiek. Možnosti online nákupu si tak vychutnáte naplno.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.71

42 Hodnotení

Viete som ešte mladá a hanbím sa kupovať menštruačné potreby pretože každý muž keď uvidí že žena kupuje vložky tak sa na tom smeje

Viktória píše 23 marca 2020 o 21:05

Pridať komentár