6 overených rád, čo pomáha a čo je dobré na poškodené vlasy a ako na ne pôsobiť

6 overených rád, čo pomáha a čo je dobré na poškodené vlasy a ako na ne pôsobiť

Strata pôvodných vlastností vlasov, hlavne ak ide o ich vzhľad a štruktúru, býva jedným z najčastejších dôvodov stavu, kedy sa označujú vlasy ako poškodené. Môžu byť hrubé a drsné na dotyk, stratiť svoj pôvodný lesk a elasticitu a mať ľahko lámavé končeky.

Problém s poškodenými vlasmi poznajú tak muži, ako aj ženy, hoci je pravda, že dlhšie vlasy sú viac náchylnejšie na viditeľné poškodenie a stratu pôvodných vlastností. V tomto článku sa preto pozrieme komplexne na to, čo spôsobuje poškodené vlasy, aké faktory tu majú svoj vplyv, ako môžu vzniknúť veľmi poškodené vlasy a čo na ne najlepšie pomôže.

Čo sú poškodené vlasy, ako vznikajú a aké majú príznaky

Pod pojmom poškodené vlasy sa myslia vlasy, ktoré stratili svoje pôvodné zdravé vlastnosti, hlavne ak ide o štruktúru, pevnosť, rast, farbu, povrch, lesk alebo prirodzenú vlhkosť vyplývajúcu z výživy. Môžu byť suché, lámavé, bez rastu alebo so stratou pigmentácie.

V niektorých prípadoch sa môžu spoločne s poškodenými vlasmi vyskytnúť aj problémy a ochorenia týkajúce sa vlasovej pokožky, či už ide o lupiny alebo o rôzne začervenanie, zápal či podráždenie. Najčastejšie vznikajú poškodené vlasy v dôsledku nedostatočnej výživy, nesprávnej starostlivosti alebo ako následok nepriaznivých vplyvov a faktorov okolia.

Equivita

 • Pôsobenie na zdravie vlasov, kože a nechtov

GELO-3 complex

 • Podpora pohybového aparátu
 • Ďalšie pôsobenie, účinky a vplyvy

Jamieson Biotin

 • Vplyv na kožu, vlasy a nechty
 • Podpora látkovej premeny
 • Pôsobenie na nervový systém a psychiku

Inca Collagen

 • Zlepšenie stavu pokožky
 • Pôsobenie na vlasy a nechty
 • Problémy s kĺbmi, kosťami a svalmi

Pokiaľ ide o súvisiace prejavy, symptómy a problémy, medzi najčastejšie patria:

 • v prípade poškodených vlasov veľmi často dochádza k strate ich pôvodného vzhľadu, konkrétne k strate lesku, na dotyk môžu byť vlasy drsnejšie a nepríjemné
 • takmer ruka v ruke ide s poškodením vlasov aj ich zvýšené vysušovanie a strata hydratácie, čo môže byť spôsobené nedostatočnou výživou alebo pôsobením tepla
 • dochádza aj k lámaniu vlasov, či už ide o končeky alebo o celý vlasy, to so sebou zas prináša problémy s ich česaním a udržiavaním zvoleného účesu alebo strihu
 • poškodené vlasy obvykle nerastú tak, ako tie zdravé, znížený rast býva dôsledkom aj nedostatočného vyživovania vlasov, nastať tiež môže ich nadmerné vypadávanie

NEJDE LEN O KOZMETICKÝ PROBLÉM

Poškodenie vlasov nie je vždy len estetický problém alebo kozmetický problém týkajúci sa vzhľadu, primárne ide totiž o odraz tak starostlivosti o ne, ako aj o odraz vnútorného stavu organizmu. Ten ovplyvňuje výživu, rast aj viaceré optické a štrukturálne vlastnosti.

Príčiny a kedy vznikajú poškodené vlasy

Poškodenie vlasov obvykle nevzniká zo dňa na deň, dokonca ani v prípade, ak ide napríklad o spálenie od slnka alebo dôsledok iných externých vplyvov. Príčin, ale hlavne rôznych pôsobiacich a rizikových vplyvov, môže byť viacero a sú rozmanitého typu.

Toto sú tie faktory, ktoré sú za poškodením vlasov najčastejšie:

Nesprávna starostlivosť: Najčastejšou príčinou poškodenia vlasov je dlhodobo nesprávna starostlivosť. Môže ísť o časté umývanie, používanie nesprávneho typu kozmetických prípravkov a šampónov, nadmerné fénovanie a kulmovanie či nesprávne česanie.

Pôsobenie chemikálií: Druhým vplyvom, ktorý môže spôsobiť poškodenie vlasov a napríklad aj problém s lámaním, padaním či suchosťou, je pôsobenie chemikálií na vlasy. Ide hlavne o rôzne farby a laky na vlasy, ktoré môžu poškodiť aj pokožku hlavy.

Vplyv počasia a prostredia: Ďalším negatívnym faktorom je okolité prostredie. Na vlasy a ich kvalitu vplýva hlavne počasie, či už ide o mráz, chlad, horúčavu, vlhkosť alebo slnečné žiarenie. Problematická je aj prašnosť okolia, ktorá dlhodobo môže vlasy poškodiť.

Nedostatočná výživa: Stav vlasov býva ovplyvnený hlavne ich výživou, čiže nedostatok niektorých minerálov a vitamínov môže výrazne zhoršiť ich kondíciu. Zničené vlasy môžu byť aj výsledkom hormonálnych a imunitných porúch.

Riešenie poškodených vlasov doma

Na poškodené vlasy je možné pôsobiť rôznymi spôsobmi, či už ide o využitie špeciálnej kozmetiky, zlepšenie a zmeny v starostlivosti o ne alebo o využitie špeciálnych prípravkov a liekov v prípade konkrétnych problémov, napríklad s lámavosťou.

Medzi najlepšie možnosti, ktoré máte aj doma, patria:

Zmena typu kozmetiky

Základom akéhokoľvek riešenia poškodených vlasov je zmena kozmetických prípravkov. Zamerať sa treba hlavne na tie, ktoré obsahujú čo najviac prírodných látok podporujúcich keratín, vyhýbať sa treba naopak kozmetike s agresívnymi chemikáliami.

Lepšia starostlivosť

V rámci zlepšenia starostlivosti o vlasy sa odporúča používať kefy a hrebene z prírodných a mäkších materiálov, ktoré vlasy nebudú ťahať a budú ich jemne česať. Obmedzte aj používanie farieb a lakov, rovnako tak sa vyhýbajte častému fénovaniu a kulmovaniu.

Režimové opatrenia

Okrem správnej starostlivosti treba obmedziť niektoré zlé vplyvy, hlavne ak ide o mráz, nadmerné teplo alebo priame slnko. Rovnako tak treba užívať vo vyššie miere ovocie, zeleninu a ryby, ktoré obsahujú minerály a vitamíny pre výživu vlasov.

Bylinky a prírodné látky

Podobne, ako aj v iných oblastiach, aj v oblasti poškodených vlasov vám môžu pomôcť bylinky a rozličné látky prírodného typu. Spraviť si môžete napríklad balzamy a kúpeľ na vlasy zo šalvie, rozmarínu, žihľavy, aloe vera alebo prírodných olejov.

Prípravky a doplnky výživy

Na suché, nedostatočne vyživované a inak poškodené vlasy viete využiť aj viaceré hotové prípravky a doplnky výživy. Ich výhodou je komplexné zloženie pozostávajúce veľa krát aj z vyššie spomínaných prírodných látok, prípadne vitamínov a minerálov.

Voľne dostupné liečivá

Na konkrétne problémy vlasov, napríklad lámavosť, slabý rast, ale aj rôzne infekcie týkajúce sa pokožky hlavy, môžete využiť tiež špeciálne voľne dostupné lieky a liečivá. Tie môžu mať podobu perorálnych tabliet, ale aj vodičiek, balzamov a vlasových roztokov.

POŠKODENIE VLASOV RIEŠTE AJ ODBORNE

V prípade, ak žiadne vyššie spomínané spôsoby, možnosti alebo prostriedky nezabrali, mali by ste skúsiť riešiť poškodené vlasy spoločne s odborníkom, čiže dermatológom. Ten môže presne stanoviť príčinu a odborný postup riešenia či komplexnú liečbu.

Výživové doplnky a prípravky na poškodené vlasy

Doplnky výživy na vlasy, rôzne prípravky kozmetického typu aj iné produkty určené na zlepšenie stavu, štruktúry a zdravia vlasov, to všetko si viete zakúpiť voľne bez predpisu a skombinovať tak, aby ste pomohli poškodeným vlasom.

V ponuke možno nájsť viacero typov prípravkov:

Najčastejšie ide o tabletky a kapsuly na výživu vlasov, rôzne roztoky, balzamy, vodičky, šampóny a aktivátory, ktoré pomáhajú na ich spevnenie a lepší vzhľad

Spomínané produkty majú nasledovné benefity:

 • väčšina z nich je založená na prírodných látkach a stopových prvkoch
 • vďaka tomu je pôsobenie prirodzené a bezproblémové
 • použitie je možné aj dlhodobo a aj v rámci prevencie do budúcnosti

Môžete tak siahnuť po rozličných tonikách, aktivátoroch alebo šampónoch s obsahom kofeínu pre stimuláciu rastu, po vodičkách určených na zlepšenie vzhľadu vlasov a pôsobenie na pokožku hlavy alebo po tabletkách a kapsulách s obsahom mastných kyselín, aminokyselín, zinku, selénu a iných minerálov či vitamínov pre výživu vlasov.

Lieky na poškodené vlasy

V prípade, že máte vlasy vážnejšie poškodené, alebo ak sa objavili aj niektoré konkrétne poruchy, ochorenia či problémy s nimi, môžete siahnuť aj po liekoch a liečivách. Aj tu prevládajú formy s vonkajšou aplikáciou.

Na výber máte viacero typov a podôb liečiv:

K dispozícii sú tiež rozličné roztoky a vodičky, napríklad na vlasy alebo pokožku hlavy, rovnako tak lieky s obsahom látok určených na lepšie vyživovanie vlasov

Všetky tieto formy majú viacero plusov:

 • nemusíte mať predpis od lekára a ani absolvovať vyšetrenie
 • pôsobenie je viditeľnejšie a rýchlejšie vďaka lepšiemu zloženiu
 • použitie liekov je špecializované na konkrétny problém

V prípade liečiv určených na podporu keratínu a výživu vlasov sú základom aminokyseliny a stopové prvky, ktoré môžu pôsobiť aj na poškodenie štruktúry vlasov alebo ich padanie. Na lepší rast a proti vypadávaniu, prípadne na problémy pokožky hlavy, sa zas využívajú syntetické účinné látky, napríklad minoxidil alebo ciklopiroxolamín.

Revitalon FORTE

 • Podpora a výživa vlasov a ich zdravia a stavu

Collalloc

 • Podpora pohybového aparátu
 • Vplyv na kožu a pleť
 • Vitalita a imunita

Virde Kaštanfit

 • Vplyv na cievy a žily
 • Podpora pokožky, vlasov a nechtov

Revalid

 • Účinky proti vypadávaniu vlasov
 • Podpora vlasov
 • Pôsobenie na nechty

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na poškodené vlasy

Vyššie spomínanú kozmetiku, ale aj rozličné lieky, liečivá a ďalšie prípravky určené na poškodené vlasy viete zakúpiť v každej kamennej aj online lekárni. Práve nákup cez internet je čoraz populárnejší.

Môžu za to predovšetkým nasledovné výhody a benefity pre užívateľov:

 • finančná úspora, nakoľko ceny v online lekárni sú nižšie ako v tej kamennej
 • rýchlosť a pohodlnosť objednávky, spravíte ju aj cez smartfón
 • jednoduchá platba, na výber máte hotovostnú aj bezhotovostnú
 • možnosť porovnania všetkých parametrov z pohodlia domova

Práve známejšie a väčšie online lekárne ponúkajú uvedené výhody v najvyššej možnej miere a to vrátane najlepšieho výberu sortimentu. Veľkou výhodou je, že majú tiež viac typov alebo balení prípravkov skladom, takže máte ešte lepší a širší výber.

Navyše, nákup cez internet je sám o sebe pohodlnejší a jednoduchší. Viaceré známejšie lekárne ponúkajú aj možnosť objednávky bez registrácie, nikam nemusíte chodiť a kuriér vám doručí balíček priamo domov a to aj do 24 či 48 hodín a platiť môžete aj platobnou kartou. Celý proces je jednoduchý a objednávka je vecou zopár kliknutí.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.00

1 Hodnotenie