6 overených rád, čo pomáha na depresiu v tehotenstve, prečo vzniká a aké má príznaky

6 overených rád, čo pomáha na depresiu v tehotenstve, prečo vzniká a aké má príznaky

Tehotenská depresia, nazývaná niekedy aj predpôrodná depresia, patrí medzi pomerne častý stav. Medzi najčastejšie príznaky patria pocity úzkosti, strachu, smútku, straty chuti do života a zvýšená podráždenosť, závisí to aj od toho, ako ťažká je takáto depresia.

Podľa štatistík sa tento problém týka zhruba 20 % žien v tehotenstve aspoň v nejakej miere. Niektoré postihuje aj depresia z priberania, ktoré je však v tehotenstve prirodzené. Obvykle platí, že smerom k pôrodu sa tento stav zhoršuje alebo je viac intenzívny, no niekedy žena nemusí dlhú dobu depresiu vôbec pozorovať a objaví sa až v 9. mesiaci.

Ako vzniká depresia v tehotenstve, jej špecifiká a faktory

Depresia je stav, ktorý je charakteristický nadmerným, nezdravým a dlhodobým smútkom, sprevádzaný býva aj viacerými psychosomatickými ťažkosťami či fyziologickými problémami. V tehotenstve súvisí aj s výraznými hormonálnymi zmenami.

Na rozdiel od občasných obáv je tehotenská depresia intenzívnejšia a je sprevádzaná pretrvávajúcimi pocitmi strachu, neschopnosťou tešiť sa na potomka či užívať si obdobie tehotenstva. Dochádza k nekontrolovateľným návalom smútku, plačlivosti a pocitom ochromenia mysle. Depresia však ovplyvňuje aj riziko predčasného pôrodu.

Jamieson Prenatal

  • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

GS Dormian Rapid

  • Pôsobenie na spánok a jeho kvalitu

Brainway L-Tryptofan

  • Vplyv na psychiku
  • Pôsobenie na spánok
  • Ďalšie príbuzné účinky

LadeeVita

  • Pre tehotné a dojčiace ženy
  • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

PERSEN forte

  • Celkové upokojenie organizmu
  • Zmiernenie nervového napätia
  • Podpora zaspávania a spánku

Ak ide o jej najčastejšie príčiny a rizikové faktory, sem patria:

  • najbežnejším spúšťačom depresie v tehotenstve sú partnerské a vzťahové problémy, rizikovým faktorom je, ak sa žene nedostáva podpory od rodiny
  • na depresívne nálady a vzťahy vplývajú aj udalosti z minulosti, napríklad ak sa nedarilo žene dlhodobo otehotnieť alebo naopak, je tehotenstvo nechcené
  • problémom môžu byť aj predošlé depresie, ktoré sa vyskytli u ženy alebo v rámci jej rodiny, prípadne všeobecne nízke sebavedomie a pocity bezcennosti
  • medzi ďalšie rizikové faktory vzniku depresie patria potrat či narodenie mŕtveho dieťaťa v minulosti alebo aktuálne komplikácie v tehotenstve

TEHOTENSKÁ DEPRESIA MÁ AJ ĎALŠIE VPLYVY

Depresia v tehotenstve má viacero negatívnych vplyvov aj na životosprávu, zvyšuje sa sklon k prejedaniu sa, u žien, ktoré fajčili, môže prísť k obnoveniu tohto zlozvyku a po pôrode sa žena môže o seba úplne prestať starať, čiže sa začne viac zanedbávať.

Príznaky a prejavy depresie v tehotenstve

Rozoznať depresiu nie je vždy jednoduché, mnohé príznaky sú buď nedostatočne intenzívne, alebo nie sú jasne špecifické a zrejmé. Podľa súboru viacerých prejavov, ktoré sa objavujú súčasne a po dobu aspoň 2 týždňov, však je možné depresiu odhaliť.

Toto sú tri najčastejšie skupiny symptómov a prejavov:

Nadmerný smútok: Najtypickejším prejavom depresie v tehotenstve je dlhotrvajúci, kontinuálny a nadmerný smútok. Ten býva sprevádzaný aj pocitmi beznádeje, strachu, úzkosti, viny, bezcennosti a obavami o schopnosť zvládnuť tehotenstvo.

Pokles psychickej vitality: Okrem pocitov smútku sa objavuje aj celkový pokles psychickej vitality. Ten sa prejavuje stratou koncentrácie, neschopnosťou sa sústrediť, zhoršením pamäte, znížením motivácie a nezáujmom o rôzne voľnočasové aktivity.

Fyziologické ťažkosti: Treťou kategóriou príznakov depresie v tehotenstve sú niektoré ťažkosti fyziologického typu. Ide napríklad o nadmernú spavosť alebo naopak nespavosť, nechutenstvo do jedla či naopak prejedanie sa alebo pocity vyčerpania.

Riešenie depresie v tehotenstve doma

Tehotenská depresia má viacero závažných prejavov a rizikových dôsledkov či komplikácií. Preto je dôležité sa jej snažiť predchádzať, alebo už hneď od úvodu ju začať riešiť. Okrem lekárskej liečby však viete spraviť veľa aj v domácich podmienkach.

K dispozícii máte najmä tieto opatrenia a možnosti:

Eliminujte negatívne vplyvy a okolnosti

Základom domácej podpory je minimalizovať všetky možné rizikové vplyvy s negatívnym pôsobením na myseľ aj telo. Snažte sa mať dostatok kvalitného spánku, vyhýbajte sa alkoholu a fajčeniu a eliminujte stresové situácie narúšajúce hormonálnu rovnováhu.

Nájdite oporu, podporu a pomoc

Obzvlášť pre ženu v tehotenstve je nevyhnutné, aby mala pri sebe niekoho, kto ju môže vypočuť a poradiť jej. Snažte sa nájsť takéhoto človeka, tzv. dôverníka. V prípade, že to nie je z nejakých dôvodov možné, nebojte sa pokojne navštíviť aj psychológa.

Nájdite si voľnočasové aktivity

Nevyhnutnou súčasťou prevencie je zamestnať svoju myseľ nejakými príjemnými činnosťami a cieľmi, ktoré sú zmysluplné. Venujte sa svojim koníčkom a hobby, dávajte si nejaké ciele do budúcnosti a robte si plány, na ktorých splnenie sa môžete tešiť.

Upravte jedálniček a životosprávu

Od stravovania a jedálnička môžu tiež závisieť psychické rozpoloženie a vitalita. Obmedzte príjem diétnych jedál, potravín a nápojov, tuku aj kofeínu, naopak, treba mať čo najviac vitamínov a zdravých kyselín v strave, takže jedzte ryby a ovocie.

Dbajte na pohyb, odpočinok aj relax

Veľmi dôležitou súčasťou prevencie a aj potlačenia prvotných problémov je pravidelný pohyb, v tehotenstve hlavne prechádzky prírodou a na vzduchu. Počas dňa si doprajte aj dostatok odpočinku, choďte na masáž alebo navštívte hodinu jogy.

Využite doplnky výživy a voľne dostupné lieky

Jednou z možností, ktorú viete využiť aj doma, sú voľne predajné výživové doplnky či liečivá. Môže ísť o čaje, tabletky, oleje a kapsuly, ktoré obsahujú vitamíny, minerály a prírodné látky s upokojujúcim účinkom na nervy, stres či úzkosť.

POZOR AJ NA POPÔRODNÚ DEPRESIU                                          

Nielen počas tehotenstva, ale aj po pôrode existuje riziko depresie. Tá ohrozuje už nielen samotnú matku, ale aj novorodenca, v extrémnych formách môže dokonca žena svoje nové dieťa odvrhnúť alebo ho neprijať a nezvládne sa prispôsobiť novému stavu.

Výživové doplnky a prípravky na depresiu v tehotenstve

Súčasťou riešenia depresie v tehotenstve môžu byť aj voľne dostupné doplnky výživy a prípravky, ktoré sú založené na bylinných látkach a prirodzenom pôsobení. Najčastejšie sa jedná o tabletky, kapsuly, oleje, sirupy alebo čaje, čiže perorálne typy.

Pokiaľ ide o mechanizmus pôsobenia a oblasti, prípravky fungujú takto:

Väčšina doplnkov výživy cieli na zmiernenie prejavov úzkosti, uvoľnenie napätia, zlepšenie fungovania nervového systému a celkovo zlepšenie nálady a vitality

Bez ohľadu na to, po ktorej forme siahnete, majú doplnky viacero výhod:

  • zakúpite ich bez toho, aby ste museli ísť za lekárom a mať recept
  • v zložení nenájdete žiadne rizikové chemické látky alebo zložky
  • aj vďaka tomu majú tieto prostriedky minimum vedľajších účinkov

Jamieson Prenatal

  • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

GS Dormian Rapid

  • Pôsobenie na spánok a jeho kvalitu

Brainway L-Tryptofan

  • Vplyv na psychiku
  • Pôsobenie na spánok
  • Ďalšie príbuzné účinky

LadeeVita

  • Pre tehotné a dojčiace ženy
  • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

PERSEN forte

  • Celkové upokojenie organizmu
  • Zmiernenie nervového napätia
  • Podpora zaspávania a spánku

Pokiaľ ide o čaje, tie si viete kúpiť najčastejšie v sypanej alebo porciovanej podobe, inak sa jedná o klasické perorálne doplnky výživy. Čo sa týka zloženia, bežne sa v týchto prípravkoch využívajú bylinné extrakty, napríklad z medovky, ľubovníka, valeriány alebo šafranu, ale aj omega-3 mastné kyseliny, aminokyseliny L-Tryptofán, horčík či vitamín B.

Lieky na depresiu v tehotenstve

Ak ide o depresiu vo vážnejšej forme, ktorá je sprevádzaná napríklad vážnejším narušením rovnováhy, zhoršením stavu nervového systému a inými podobnými ťažkosťami, siahnuť viete aj po liekoch. Okrem tých na recept sú dostupné aj voľne dostupné.

V ich prípade je však zloženie odlišné od klasických liečiv:

Jedná sa o fytofarmaká, čiže lieky, ktoré obsahujú prírodné látky, najviac využívané sú bylinné extrakty, minerály a vitamíny s vplyvom na nervový systém a nervy

Na rozdiel od bežných voľne dostupných doplnkov výživy sú:

  • z hľadiska zloženia oveľa koncentrovanejšie a majú aj širšie zloženie
  • vďaka tomu je nástup účinku rýchlejší a to aj pre tie ťažšie prípady
  • zároveň však treba viac pozerať na kontraindikácie pre tehotenstvo

Veľmi dôležité je pozerať v príbalovom letáku aj na možné riziká v podobe vedľajších alebo nežiaducich účinkov. Čo sa týka zloženia, bežne sa v týchto liečivách vyskytujú guajfenezín, horčík vo vyššej koncentrácii a bylinky s upokojujúcim vplyvom. Ich plusom je, že pomáhajú aj na intenzívnejšie prejavy úzkosti, strachu, smutnej nálady či napätia.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na depresiu v tehotenstve

Pokiaľ vás oslovili spomínané doplnky výživy a liečivá, viete ch bez väčších problémov nájsť prakticky v každej jednej lekárni. Hoci nie sú na predpis, pred ich použitím by ste sa mali poradiť s lekárom. Čo sa týka kúpy, využiť viete kamenné aj online lekárne.

V tom druhom prípade môžete ťažiť z viacerých benefitov:

  • je to výhodnejšie, online lekárne majú obvykle nižšie ceny, ako tie kamenné
  • je to oveľa rýchlejšie, nákup je otázkou doslova zopár minút alebo kliknutí
  • nemusíte ísť nikam osobne, objednávku aj doručenie vybavíte priamo doma
  • na sklade máte väčší výber, hlavne v známejších lekárňach typu [lekaren]

Práve tie známejšie a väčšie online lekárne, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu, ponúkajú oveľa lepší zákaznícky servis a bohatší sortiment. Môžete tu napríklad platiť aj viacerými spôsobmi, čiže na dobierku, cez internet banking a aj platobnou kartou, čo je ešte pohodlnejšie.

Jamieson Prenatal

  • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

GS Dormian Rapid

  • Pôsobenie na spánok a jeho kvalitu

Brainway L-Tryptofan

  • Vplyv na psychiku
  • Pôsobenie na spánok
  • Ďalšie príbuzné účinky

LadeeVita

  • Pre tehotné a dojčiace ženy
  • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

PERSEN forte

  • Celkové upokojenie organizmu
  • Zmiernenie nervového napätia
  • Podpora zaspávania a spánku

Pri doručovaní máte tiež na výber oveľa širšie možnosti, či už ide o kuriérne služby alebo aj možnosť dodania nielen k vám domov, ale tiež na miestnu pobočku lekárne alebo odberné miesto, napríklad ako je Zásielkovňa. Nákup si viete urýchliť aj tým, že mnohé z nich nevyžadujú žiadnu zdĺhavú registráciu, samozrejmosťou sú aj zľavy a akcie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

3.50

2 Hodnotení