6 spôsobov, čo pomáha a čo je dobré na nechutenstvo a aké bylinky a vitamíny využiť

6 spôsobov, čo pomáha a čo je dobré na nechutenstvo a aké bylinky a vitamíny využiť

Ak vám nechutí jedlo alebo všeobecne nemáte na nič chuť, ide o bežný stav, ktorý pociťuje z času na čas každý človek. Môže ísť o prirodzenú reakciu napríklad na nevoľnosť spôsobenú iným predošlým jedlom alebo o bežný príznak napríklad pri chrípkových ochoreniach.

Krátkodobé nechutenstvo nie je obvykle žiadnym závažným problémom, ktorý by ohrozoval zdravie alebo riadne fungovanie organizmu. Vyskytuje sa u dospelých aj u detí, u žien je bežné v tehotenstve. Ak sa však vyskytuje dlhodobejšie, môže sa jednať o symptóm nejakého vážnejšieho ochorenia, nádoru či chronického zápalu, čo je už potrebné vážnejšie riešiť.

Čo je nechutenstvo, ako vzniká a aké má príznaky

Nechutenstvo je charakterizované ako stav nechuti do jedla alebo zníženého apetítu na jedlo. Ide o pomerne bežný prejav s nízkou určitosťou, ktorý môže byť signálom tak pre dočasné preplnenie žalúdka alebo nevoľnosti, ako aj pre chrípku či nejaké vážnejšie ochorenie.

Bežne býva spojené nechutenstvo aj s anorexiou a to hlavne u dospievajúcej mládeže, vyskytuje sa samozrejme aj u detí a vtedy je v určitých fázach prirodzené, napríklad pri prechode z materského mlieka na tuhú stravu. Podobne sa môže vyskytovať u žien v období tehotenstva, v prechode alebo všeobecne u seniorov, ktorý majú znížený príjem živín.

Béres Drops Plus

 • Podpora imunity a ochrany buniek
 • Zlepšenie vitality a pôsobenie proti únave
 • Vplyvy súvisiaci s trávením

Essentiale forte N

 • Regenerácia pečeňových buniek

PROBIO-FIX

 • Pomoc pri zažívacích problémoch
 • Podpora trávenia a obnova črevnej mikroflóry
 • Zlepšenie imunity

Nechutenstvo sa prejavuje nechuťou na jedlo, no sú s ním spojené aj iné javy:

 • typickým súvisiacim príznakom spolu s nechutenstvom býva nevoľnosť, tá sa môže niekedy vyskytovať ako príčina nechutenstva, inokedy ako súvisiaci problém
 • následkom dlhodobého nechutenstva do jedla býva celkové chradnutie a neprospievanie organizmu, hlavne ak ide o deti počas vývoja alebo seniorov
 • s nechutenstvom súvisí aj chudnutie, neskôr nastupuje stav anémie a všeobecného nedostatku živín, čo sa prejaví tiež na oslabení obranyschopnosti a imunity
 • dochádza aj k zhoršeniu stavu a zdravia kože, nechtov a vlasov, môže sa zastaviť rast nechtov a vlasov, zhoršuje sa aj stav chrupu a zraku a bežné sú únava a vyčerpanosť

NEVYHÝBAJTE SA ANI LEKÁRSKEJ DIAGNOSTIKE

Nakoľko nechutenstvo môže mať viacero fyziologických aj psychogénnych príčin, vrátane vážnych a serióznych ochorení typu anorexia, bulímia, nádor alebo depresia, nie je dobré tento príznak dlhodobo ignorovať. Najlepšie je navštíviť lekára kvôli odbornému vyšetreniu.

Príčiny a kedy vzniká nechutenstvo

Pokiaľ ide o najčastejšie situácie a prípady, kedy vzniká nechutenstvo, môže ísť o dočasné faktory a príčiny, ale aj o dlhodobejšie. Niektoré sú menej závažného typu, takže sa na ne dá jednoducho pôsobiť, iné zas vznikajú dlhodobejšie a dlhšie sa aj naprávajú.

Tu sú najčastejšie príčiny a vplyvy, ktoré sú za nechutenstvom:

Nevoľnosť alebo plnosť žalúdka: Medzi najčastejšie príčiny, ktoré môžu vyvolať nechutenstvo do jedla, patrí buď nadmerne plný žalúdok, čo je prirodzené, alebo nevoľnosť. Tá môže vzniknúť z cestovania, ale aj ako príznak nejakého ochorenia či zápalu.

Chrípkové a iné ochorenia: Znížený apetít a nechuť do jedla súvisia aj s chrípkovými ochoreniami, u ktorých ide o typický symptóm. Môže sa však jednať aj o vážnejšie problémy, napríklad anorexiu, choroby tráviacej sústavy, depresiu či ochorenia pečene.

Vplyv liekov a nedostatku stopových prvkov: Za nechutenstvom môže byť aj vplyv niektorých liekov, hlavne pokiaľ ide o ich nežiaduce a vedľajšie účinky, prípadne pôsobenie na tráviacu sústavu. Nedostatok minerálov a vitamínov tiež vyvoláva nechutenstvo.

Iné faktory: Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť alebo ovplyvniť nechutenstvo do jedla, patria rast zubov u detí, stres a prepracovanosť alebo nadmerná únava a vyčerpanosť u dospelých, málo pestrá strava alebo zvýšená teplota okolia, napríklad v lete.

Riešenie nechutenstva doma

Nechuť do jedla je potrebné riešiť hlavne vtedy, ak spôsobuje výživové problémy alebo ak následkom zníženého apetítu trpí organizmus z pohľadu riadneho fungovania jednotlivých orgánových sústav. Okrem liekov na predpis máte k dispozícii aj ďalšie možnosti.

Tu sú tie, ktoré môžete vyskúšať aj doma:

Obmena jedálnička

Najdôležitejším faktorom, ktorý môže zlepšiť chuť na jedlo, je obmena bežného jedálnička. Vyskúšajte potraviny s vyššou energetickou hodnotou, dôležité je tiež zachovať pestrosť všetkých chutí. Lepšie znášané sú studené šaláty, ovocie a čokoláda.

Zmena stravovacích návykov

Zmeniť treba nielen to, čo konzumujete, ale aj to, ako počas dňa prijímate stravu. Snažte sa jesť radšej v menších množstvách a častejšie, jedzte pomalšie a každé sústo lepšie prežujte, počas jedenia nepite tekutiny a skúste meniť aj prostredie, kde jete.

Zlepšenie životosprávy

Na zlepšenie chuti do jedla je dobré spraviť aj niektoré režimové opatrenia smerom k zlepšeniu životosprávy. Môže ísť napríklad o obmedzenie fajčenia a alkoholu, zmiernenie stresu a prepracovanosti a pozitívne je, ak začnete pravidelne športovať.

Bylinky a koreniny

K zvýšeniu chuti do jedla a na podporu trávenia vám môžu pomôcť aj bylinky a niektoré koreniny stimulujúce žalúdočné šťavy. Najviac využívané sú rebríček, palina, pamajorán, benedikt lekársky, bazalka, materina dúška, čakanka alebo mäta.

Doplnky výživy a podporné prípravky

Zlepšiť trávenie, pôsobiť na zvýšenie chuti do jedla a podporiť metabolizmus, to všetko dokážu tiež rozličné doplnky výživy a prípravky. Môže sa jednať o kapsuly, tabletky, oleje, kvapky, sirupy alebo čajoviny, ktoré obsahujú aj spomínané rastliny.

Lieky bez receptu

Ak hľadáte ešte silnejšie prostriedky, ktoré môžete využiť na podporu chuti do jedla, siahnuť viete aj po voľne dostupných liekoch bez predpisu. V ich prípade ide najčastejšie o lieky doplňujúce vitamíny, minerály a stopové prvky, prípadne o lieky na trávenie.

POZOR NA KOMPLIKÁCIE

Neriešenie nechutenstva do jedla môže spôsobiť vážnejšie problémy a komplikácie. Ide napríklad o horšie hojenie rán, svalovú slabosť a nedostatok energie, zhoršenie obranyschopnosti a zvýšené riziko vzniku infekcií, zápalov a prechladnutí.

Výživové doplnky a prípravky na nechutenstvo

Na zvýšenie chuti do jedla je možné užívať aj niektoré prípravky a doplnky, napríklad vo forme tabliet, kapsúl, sirupov či čajovín. Viaceré sú určené špeciálne pre deti na podporu lepšieho apetítu, väčšina je využiteľná všeobecne.

Princíp fungovania je jednoduchý:

Bežne sa v zložení týchto prípravkov nachádzajú rastlinné extrakty, vitamíny, minerály a iné látky s prirodzeným pôsobením na trávenie, chuť do jedla a metabolizmus

Pokiaľ ide o ich najdôležitejšie výhody, tak:

 • ich predaj nie je podmienený vyšetrením u lekára alebo receptom
 • pôsobenie a užívanie môže byť pokojne aj dlhodobejšie
 • riziko vedľajších účinkov a kontraindikácií je minimálne

Na podporu chuti do jedla u dospelých aj detí sa využívajú probiotiká s obsahom probiotických kultúr a laktobacilov, rybí olej s omega-3 mastnými kyselinami, rôzne čajoviny a čaje s bylinkami spomínanými aj vyššie alebo kapsuly, sirupy, tabletky a kvapky s obsahom rias spirulina, vitamínov B či minerálov ako železo na lepší apetít.

Lieky na nechutenstvo

V prípade, že máte vážnejšie problémy s nechutenstvom a potrebujete pôsobiť napríklad aj na hroziaci stav podvýživy alebo problémov s trávením, je možné siahnuť po voľne dostupných liekoch. Tie si viete kúpiť bez predpisu od lekára.

Medzi najviac využívané patria:

Na podporu apetítu a chuti do jedla sa využívajú liečivá z kategórie digestív na lepšie trávenie, lieky na kyslosť aj plnosť žalúdka, lieky na nadúvanie a vitamíny

Bez ohľadu na formu či typ sú tieto liečivá:

 • s rýchlym nástupom účinku vďaka koncentrovanému zloženiu
 • určené obvykle pre krátkodobejšie a akútnejšie dávkovanie
 • špecializované na konkrétne problémy súvisiace s nechutenstvom

Najčastejšie sa využívajú syntetické účinné látky, ktoré pomáhajú napríklad na zmiernene nafukovania, na zlepšenie činnosti čriev, proti nadúvaniu alebo nadmernej kyslosti žalúdka, na podporu tráviacich štiav alebo na činnosť žlčníka a čriev. Siahnuť môžete aj po liekoch typu B-komplex obsahujúcich viacero vitamínov skupiny B.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na nechutenstvo

Všetky spomínané doplnky výživy, rôzne formy prípravkov a tiež lieky dostupné voľne bez predpisu si môžete bez akýchkoľvek ťažkostí zakúpiť v ľubovoľnej lekárni. Spraviť tak viete osobne v kamennej prevádzke, ale aj z pohodlia domova cez internet.

Práve online lekárne sú čoraz viac využívané a to kvôli týmto výhodám:

 • nemusíte nikam chodiť, objednávku aj doručenie vybavíte z domu
 • nákup je vecou zopár minút, spraviť ho môžete aj cez mobil
 • platiť sa dá nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostne a vopred
 • vo viacerých online lekárňach viete nakúpiť aj bez registrácie

Samozrejmosťou je veľký výber značiek, typov a druhov prípravkov a liekov s pôsobením na nechutenstvo, hlavne v tých väčších a známejších online lekárňach. Tie ponúkajú aj väčšiu paletu prípravkov a ich rôznych balení skladom.

Béres Drops Plus

 • Podpora imunity a ochrany buniek
 • Zlepšenie vitality a pôsobenie proti únave
 • Vplyvy súvisiaci s trávením

Essentiale forte N

 • Regenerácia pečeňových buniek

PROBIO-FIX

 • Pomoc pri zažívacích problémoch
 • Podpora trávenia a obnova črevnej mikroflóry
 • Zlepšenie imunity

V prípade online nákupu tak nájdete na jednom mieste prakticky všetko, čo potrebujete a navyše viete objednávať aj platiť pohodlne z domu. Nemusíte mať ani hotovosť, platba sa dá vybaviť cez internet banking alebo platobnou kartou. Navyše, doručenie môže byť niekedy aj expresne rýchle, napríklad do 24 či 48 hodín od objednávky.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Nechuť do jedla môže byť spôsobená aj zlou životosprávou a nesprávnym jedálničkom, čo je potom lepšie riešiť komplexne. V prípade, že máte aj problémy s miernou nadváhou alebo by ste chceli optimalizovať svoju hmotnosť, vyskúšať môžete aj diéty.

Medzi tie, ktoré sú overené a hlavne dlhodobé, patrí Keto diéta:

 • v jej prípade sa nejedná o žiadnu drastickú redukčnú diétu, ale naopak, môžete ju držať aj viac mesiacov a jej cieľom je zmena energetického metabolizmu
 • základom diéty je ketóza, čo je fyziologický stav v organizme, kedy telo siaha po energii primárne v podobe tuku, nespaľuje teda cukry ako obvykle
 • aby ku ketóze došlo, je nevyhnutné znížiť denný príjem sacharidov pod 50 gramov, rovnako tak aj príjem tukov, telo tak bude spaľovať tukové zásoby
 • súčasťou jedálnička je aj zvýšenie príjmu bielkovín, čím sa predíde hladu a chradnutiu svalstva, zvyšuje sa tiež zastúpenie zeleniny a to kvôli vláknine

Ketogénna diéta má tri fázy, pričom v tej prvej ide o dosiahnutie ketózy, v tej druhej o maximálne možné chudnutie, ale v rámci zdravého spaľovania tuku, v tej tretej o udržanie stavu a hmotnosti dlhodobo. Trvanie diéty býva spravidla od 12 do 14 týždňov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Veľkým plusom Ketónovej diéty oproti iným diétam je, že má širšie pôsobenie na telo a viacero pozitívnych zdravotných efektov. Vďaka zvýšeniu príjmu vlákniny pomáha na trávenie a metabolizmus a vďaka zníženiu príjmu cukrov a tukov zas na zníženie hladiny cukru v krvi, na normalizáciu hladiny cholesterolu a preventívne aj voči cukrovke.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Nakoľko je Keto diéta založená primárne na jedálničku a jeho zmenách, čo je dôležité aj pre nechutenstvo do jedla, je práve toto základom úspechu. Ak si chcete situáciu uľahčiť, bez akýchkoľvek problémov môžete jedálniček vyriešiť sortimentom KetoMix.

Jedná sa o značku, ktorá ponúka výber potravín pre Keto diétu:

Ponuka zahŕňa proteínové polievky aj hlavné jedlá, potraviny pre prípravu doplnkových jedál aj proteínové nápoje so sójovými a srvátkovými bielkovinami

Využitie týchto produktov v rámci diétovania má viacero výhod:

 • nemusíte nič variť, jedlá aj nápoje si pripravíte jednoducho do pár minút
 • na jednom mieste vyriešite celodenné stravovanie aj pitný režim
 • z hľadiska živín, vitamínov a minerálov sú potraviny vhodne vyvážené

Pokiaľ ide o konkrétny sortiment jedál a potravín, ten zahŕňa hlavne proteínové kaše, polievky rôznej príchuti, omelety, palacinky, pečivo, sušené mäso, cestoviny, dresingy, nátierky či tyčinky, rovnako tak aj viaceré druhy slaných a sladkých pochutín, napríklad chipsy a čokolády. Ide o zdravé pochutiny, ktoré nenarušujú priebeh ketózy.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Z nápojov sú základom ponuky KetoMix proteínové koktejly, ktoré môžete piť ochutené aj neochutené a majú hydrolyzovanú podobu, stačí teda len pridať vodu. K dispozícii máte aj vegánske koktejly, na výber je viacero príchutí od čokolády až po ovocné.

Spomínané potraviny a nápoje môžete kúpiť samostatne, ale môžete si nechať zostaviť jedálniček na mieru presne podľa potreby, napríklad ak máte nadváhu, obezitu alebo vás trápi nechutenstvo do jedla. K dispozícii sú aj väčšie balíčky, ktoré sú založené na kompletnom jedálničku podľa doby držania diéty a to na 7 dní, cez 2 až 3 týždne či na mesiac.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Oslovila vás Keto diéta a chceli by ste ju vyskúšať práve s využitím spomínaných produktov a potravín KetoMix? Nie je nič jednoduchšie, značka má totiž u nás svoju kamennú predajňu, ale hlavne oficiálny eshop www.ketomix.sk, kde nakúpite doslova z obývačky.

Internetový nákup sa teší mimoriadnej popularite a to pre tieto výhody:

 • možnosť platenia nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostne a online
 • jednoduchosť, objednávku vyplníte cez počítač, tablet aj smartfón
 • rýchlosť za pár minút máte nákup vyriešený, ide o vec zopár kliknutí
 • garancia najlepšej ceny a originality, nakupujete z oficiálneho eshopu

Spomínané potraviny a produkty KetoMix si viete po jednom alebo v balíčkoch vložiť do online košíka, potom stačí už len vyplniť svoje údaje, adresu doručenia a podmienky platby či dodania. Po kontrole objednávky ju odošlete a počkáte na ďalšie inštrukcie.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Eshop zaručuje doručenie do 3 pracovných dní, na výber máte viacero kuriérnych služieb aj možností dodania buď na adresu alebo na odberné miesto Zásielkovne. Ak ide o platbu, tu si viete zvoliť dobierku aj platenie platobnou kartou či internet bankingom. Pri väčšej objednávke neplatíte za poštovné. K dispozícii je telefonická infolinka.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.38

34 Hodnotení