6 tipov, čo je dobré a čo pomáha na stuhnuté svaly a ako na ne najlepšie pôsobiť

Stuhnutosť svalstva je pomerne častým problémom, ktorý sa vyskytuje hlavne v prípade sedavého spôsobu života a pri nedostatku pravidelného pohybu. Najčastejšie sa tieto dva faktory prejavia stuhnutím šije a chrbtice, hlavne ak ide o krčnú chrbticu.
Veľký podiel na stuhnutosti svalstva mávajú aj psychogénne faktory, hlavne ak ide o stres a napätie. V prípade nadmerného preťaženia a únavy svalov sa môže tiež objaviť ich stuhnutosť a strata pôvodnej hybnosti. Ak chcete vedieť, čo všetko spôsobuje stuhnuté svaly, ale aj to, čo vám na ne pomôže najlepšie, v nasledovných riadkoch sa to dozviete.
Čo sú stuhnuté svaly, ako vznikajú a aké majú príznaky
Ako stuhnuté svaly sa označuje svalstvo, ktoré je na pohmat tvrdé, neflexibilné a pri akejkoľvek fyzickej aktivite neuvoľnené a strnulé. Takéto svalstvo je samo o sebe výsledkom nedostatočného používania, čiže svalové vlákna nevykonávajú prácu a sťahovanie sa.
Bežne vznikajú stuhnuté svaly ako následok slabého pohybu, zlého držania tela alebo celkovo sedavého života. Môže však ísť aj o prejav súvisiaci s niektorými vážnejšími ochoreniami, napríklad zápalu svalu, zápalu nervov, obrny, vážnejších neurologických porúch či infekčných ochorení. Preto je dobré si všímať aj iné, všeobecnejšie, symptómy.

Zdrovit Stop kŕčom
- Vplyv na svalstvo a jeho funkčnosť
- Pôsobenie na nervovú sústavu
- Pomoc s únavou, imunitou a ochranou buniek

Ibalgin DUO EFFECT
- Vplyv na zápaly a príznaky pohybového aparátu
- Pôsobenie na ochorenia pohybového aparátu
- Účinky na úrazy a poúrazové stavy

Biomin Vitamin K2 + D3 1000 I.U
- Zdravé kosti, zuby a svaly
- Vplyv na minerály vápnik a fosfor
- Podpora imunitného systému
Vo väčšine bežných prípadov bývajú so stuhnutým svalstvom spojené tieto prejavy:
- bolestivosť svalov, ktorá môže byť neurčitá a nelokalizovaná, vtedy ide najčastejšie o svalovicu a svalovú horúčku, ale môže byť aj bodavá, čo svedčí o ich natrhnutí
- celková únava svalstva, v tomto prípade ide spolu so stuhnutosťou o typický prejav fyzického preťaženia svalstva, tento stav by mal do 24 až 48 hodín pominúť
- pocit napätosti vo svalstva, ktorý býva sprievodným príznakom príčin súvisiacich so stresom a psychogénnymi faktormi, tie totiž môžu stuhnutosť ovplyvniť tiež
- iné príznaky vyskytujúce sa podľa príčiny a dôvodu stuhnutosti, hlavne opuch, hematóm alebo svalové kŕče, vyskytnúť sa môžu aj poruchy citlivosti svalov
STUHNUTÁ CHRBTICA
Najčastejšie býva so stuhnutosťou svalstva spojený problém, kedy je stuhnuté svalstvo v oblasti krížov, šije alebo krčnej chrbtici. Výsledkom tohto svalu je celkovo stuhnutý a bolestivý chrbát a príčinou týchto problémov býva hlavne zlé držanie tela.
Príčiny a kedy vznikajú stuhnuté svaly
V prípade stuhnutia svalstva treba medzi najpravdepodobnejšie príčiny zahrnúť hlavne jeho predošlé preťaženie a možné poškodenie svalových vlákien. Zároveň však platí, že príčiny sa môžu nachádzať aj mimo svalstvo a existuje aj veľa rizikových faktorov.
Medzi najpravdepodobnejšie a najčastejšie vplyvy patria:
Nedostatok pohybu: Najčastejšou príčinou, ktorá môže za stuhnuté svaly všeobecne, je málo pohybu. Ak máte sedavé zamestnanie alebo nemáte pravidelný prirodzený pohyb, prípadne vôbec nešportujete a necvičíte, veľmi pravdepodobne vám stuhnutosť hrozí.
Zlé držanie tela: Nesprávne držanie tela pri chôdzi alebo sedení má za následok hlavne stuhnutosť svalov v oblasti chrbtice, čo sa prejaví tiež ich bolestivosťou. Ide o rizikový faktor, ktorý sa týka každého, či už detí, dospievajúcich alebo dospelých.
Problém vo svale: Stuhnutosť svalov môže nastať aj ako príznak nejakého iného problému v samotných svaloch. Najčastejšie ide o prejav vážnejšieho natiahnutia či natrhnutia svalstva pri nedostatočnom zahriatí alebo preťažení, prípadne o prejav zápalu svalu.
Iné ochorenia a vplyvy: Medzi ďalšie príčiny, ktoré môžu spôsobiť stuhnutosť svalstva, patria ochorenia a poruchy súvisiace s nervovou sústavou, problémy s pohybovým aparátom, vplyv stresu a psychického tlaku a niektoré problémy cievnej sústavy.
Riešenie stuhnutých svalov doma
Bežná stuhnutosť svalstva nie je príliš vážnym problémom a postačí jej domáca liečba v podobe kombinácie pokoja a niektorých regeneračných opatrení. Ak je stuhnutosť vážnejšia, treba siahnuť aj po prostriedkoch na lepšie uvoľnenie svalstva.
Tu sú najlepšie rady, ako ísť na stuhnuté svaly:
Masáž na uvoľnenie
Najlepším prostriedkom na uvoľnenie stuhnutých svalov bez ohľadu na to, kde na tele sa nachádzajú, je masáž. Väčšinu svalov viete masírovať aj sami, ideálne pri teplej sprche. Pri masáži chrbta však budete potrebovať pomoc tretej osoby.
Teplý kúpeľ a sauna
Skvelým prostriedkom na uvoľnenie svalstva je aj sauna a hneď po nej studená sprcha, čo môže pomôcť lepšiemu prekrveniu svalov a celého aparátu. alternatívou k tomu je teplý kúpeľ vo vani aj s využitím morskej soli, eukalyptu, rozmarínu či harmančeka.
Cvičenie a strečing
Veľmi dôležité je, po prvotnom uvoľnení svalov pomocou kúpeľu či sauny, začať s ich postupným naťahovaním, čiže strečingom. Vykonávať môžete tiež menej náročné cviky, napríklad drepy, zavesenie za ruky alebo nohy a skúste aj plávanie.
Obmedzenie psychosomatických faktorov
Nakoľko za stuhnutým svalstvom môžu byť aj niektoré psychosomatické príčiny, je potrebné sa sústrediť na obmedzenie stresu, napätia a psychického tlaku. Snažte sa celkovo viac oddychovať, menej pracovať a tiež menej fyzicky zaťažovať telo.
Doplnenie minerálov
Pre správne fungovanie svalov, ale aj nervových vlákien, ktoré sa v nich nachádzajú, je nevyhnutná dostatočná hladina minerálov zinok, horčík a železo. Môžete ich nájsť v doplnkoch výživy, ale aj v rybách, orechoch, zelenine a chudšom mäse.
Gély, krémy, masti a náplasti
Na uvoľnenie svalstva, jeho celkovú regeneráciu, lepšie prekrvenie a tiež aj proti jeho bolestiam, stuhnutosti či zápalom môžete využiť viaceré voľne dostupné prípravky a liečivá. Bežne majú vonkajšiu podobu s lokálnou aplikáciou priamo v mieste stuhnutia.
AK STUHNUTOSŤ TRVÁ, NAVŠTÍVTE LEKÁRA
V prípade, ak trvá stuhnutosť svalstva dlhšie, ako 3 dni, alebo, ak sa k tomuto stavu pridávajú aj iné prejavy typu bolesť, opuch, horúčka, pocit brnenia, začervenanie pokožky alebo máte problémy s riadnou hybnosťou, mali by ste čo najskôr navštíviť lekára.
Výživové doplnky a prípravky na stuhnuté svaly
Ak hľadáte masážne prostriedky alebo chcete pôsobiť celkovo na stav a funkčnosť svalov a podporiť ich funkciu, najjednoduchšie je siahnuť po voľne dostupných prípravkoch. Tie môžu mať podobu perorálnych tabliet, ale aj mastí, krémov, gélov náplastí.
Ak ide o ich pôsobenie, dostupné sú predovšetkým tieto:
Na výber sú hrejivé náplasti, chladivé a hrejivé gély, bylinné balzamy, masti a gély na masáž aj proti bolesti, krémy proti zápalu a únave aj liehové bylinné roztoky
Pre užívateľov ponúkajú nasledovné výhody:
- voľný predaj, netreba absolvovať vyšetrenie a ani mať recept
- prírodné zloženie, hlavne z rastlinných extraktov a výťažkov
- možnosť použitia u dospelých, detí a aj u žien v tehotenstve
Vďaka prirodzenému pôsobeniu sú tieto prípravky bezproblémové aj z pohľadu nežiaducich účinkov a kontraindikácií. Medzi najčastejšie látky, ktoré nájdete v týchto produktoch, patria okrem spomínaných minerálov aj pagaštan konský, rozmarín, arnika, kostihoj, mentol, kapsaicín, gáfor či hadí jed, ktoré majú overené účinky.
Lieky na stuhnuté svaly
V prípade, že vás budú trápiť vážnejšie prejavy a symptómy súvisiace so stuhnutím svalstva, napríklad ako je bolestivosť, kŕče alebo dokonca zápal svalov, mali by ste siahnuť po účinnejších prostriedkoch a tým sú lieky a liečivá.
V širokom sortimente môžete nájsť viacero typov a foriem:
Najčastejšie sú gély na uvoľnenie a relaxáciu svalov, masti na zápaly svalstva a šliach, krémy na bolesť svalov a tiež náplasti určené aj na natiahnuté svalstvo
Na rozdiel od bežných prípravkov sú tieto lieky:
- oveľa účinnejšie, či už ide o nástup alebo intenzitu účinkov
- založené na vyššej koncentrácii overených účinných látok
- zamerané na konkrétne problémy a symptómy, teda sú špecializované
V náplastiach na zápaly aj bolesti svalov sa využívajú napríklad kyselina acetylsalicylová, v krémoch určených na lokálnu liečbu bolesti možno nájsť zas ibuprofén či rastlinné extrakty a výťažky, v géloch určených na úrazy pôsobí heparín a univerzálnou látkou pre masti a iné prípravky na zápaly a stuhnutosť svalov je známy diklofenak.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na stuhnuté svaly
Bez ohľadu na to, či si zvolíte niektorý z krémov, gélov, mastí, náplastí alebo iných foriem prípravkov a liečiv, najlepšou voľbou pre ich kúpu sú lekárne. Nakoľko predaj týchto produktov nie je podmienený receptom, nemusí ísť len o kamenné lekárne.

Zdrovit Stop kŕčom
- Vplyv na svalstvo a jeho funkčnosť
- Pôsobenie na nervovú sústavu
- Pomoc s únavou, imunitou a ochranou buniek

Ibalgin DUO EFFECT
- Vplyv na zápaly a príznaky pohybového aparátu
- Pôsobenie na ochorenia pohybového aparátu
- Účinky na úrazy a poúrazové stavy

Biomin Vitamin K2 + D3 1000 I.U
- Zdravé kosti, zuby a svaly
- Vplyv na minerály vápnik a fosfor
- Podpora imunitného systému
Naopak, využiť môžete aj tie internetové s objednávkou online:
- v ich prípade máte na výber širší sortiment typov aj foriem
- platiť nemusíte len v hotovosti, ale aj bezhotovostne a cez internet
- viaceré prípravky si viete detailne porovnať na jednom mieste
- objednávka môže pokojne prebehnúť cez notebook aj smartfón
Výhodou nákupu cez internet je aj pohodlnosť, nakoľko nielen objednanie viete realizovať z domu, ale priamo k vchodovým dverám vám všetko zakúpený tovar doručí kuriér bez akýchkoľvek starostí a v ideálnom prípade aj do 1 či 2 dní.
Najrýchlejšie možné doručenie, ale aj najlepší výber prípravkov skladom majú hlavne tie väčšie a známejšie online lekárne, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu. Takéto lekárne ponúkajú aj lepší zákaznícky servis, ktorý môže spočívať vo viacerých spôsoboch platby, či už prevodom alebo aj platobnou kartou.