6 tipov, čo je najlepšie na chrápanie u žien v tehotenstve a rady, čo zahŕňa prevencia

Chrápanie je problém, ktorý ani zďaleka netrápi iba mužov, ale čoraz viac aj ženy a to najmä v tehotenstve. Súvisí to s viacerými faktormi, ktoré sú hormonálneho charakteru, ale aj so zvyšujúcou sa hmotnosťou. Tá ovplyvňuje priechodnosť horných dýchacích ciest.

Štatistiky dokonca ukazujú, že skoro tretina tehotných žien má problém s chrápaním. Hoci z pohľadu väčšiny ľudí je chrápanie len zvukovým problémom, v skutočnosti má veľký vplyv na tehotenstvo. To, aké možné komplikácie v tomto prípade hrozia, ale aj to, aké faktory majú na chrápanie vplyv a ako je možné tento stav riešiť, si povieme niečo viac.

Ako vzniká chrápanie v tehotenstve, jeho špecifiká a faktory

Pod pojmom chrápanie sa myslí chrapotavý zvuk vychádzajúci z hlasiviek v dôsledku zúženiu priechodnosti hornej časti dýchacích ciest. Ide o výsledok zníženia napätia svalov v hltane, prípadne aj o ochabnutie svalov jazyka, čo má za následok vibráciu mäkkých tkanív.

Samotné chrápanie je teda stav, kedy dochádza k horšej priechodnosti dýchacích ciest. Na tento stav všeobecne, ale aj špeciálne v rámci tehotenstva, vplýva viacero faktorov a okolností, pričom niektoré síce ovplyvniť nemožno, no niektoré áno. Okrem toho platí, že viaceré špecifiká a faktory sa môžu meniť aj v súvislosti s obdobím gravidity.

NoSnorePLUS

 • Vložka do nosa mierne roztiahne nosové otvory (nozdry)
 • Dýchanie nosom je oveľa jednoduchšie
 • Predchádza chrápaniu

Fytofontana ADENOL

 • Prípravok zabraňujúci chrápaniu
 • Vďaka obsahu výťažkov z prírodných látok prirodzenou cestou zabraňuje chrápaniu

PSSST! FORTE

 • Prírodný prípravok proti chrápaniu s príjemnou príchuťou pomaranča

Náplaste proti chrápaniu QUESTAPLAST

 • jemne roztvárajú nosné cesty a tým umožňujú lepšie dýchanie
 •  zlepšujú priechodnosť nosa a obmedzujú chrápanie

Tu sú tie, ktoré sú najčastejšie a s ktorými by mali ženy v tehotenstve rátať:

 • vplyvom zvyšujúcej sa hmotnosti a naberania tuku, hlavne v oblasti krku a horných dýchacích ciest, dochádza k zhoršeniu priechodnosti vzduchu
 • zároveň sa počas tehotenstva kvôli vyživovaniu plodu zvyšuje aj objem cirkulujúcej krvi, čo môže spôsobiť opuchnutie v žľazových bunkách v nose
 • medzi rizikové faktory treba tiež prirátať aj zmenu polohy niektorých vnútorných orgánov v dôsledku zväčšujúcej sa maternici vo vyššom štádiu gravidity
 • do istej miery môžu mať vplyv napríklad aj zvýšenie hmotnosti a celková nadváha v tehotenstve, prípadne výskyt tzv. tehotenskej astmy, čo tiež vplýva na dýchanie

Dôležité je vedieť aj to, že chrápanie má vplyv nielen na ženu, ale aj na plod. Zvyšujú sa totiž niektoré negatívne riziká, či už ide o nutnosť pôrodu cisárskym rezom, nižšia pôrodná hmotnosť novorodenca, zvýšenie krvného tlaku a zvýšenie rizika preeklampsie.

NAJČASTEJŠIE JE V DRUHEJ POLOVICI TEHOTENSTVA

K chrápaniu prichádza obvykle najčastejšie v druhom alebo treťom trimestri, podľa mnohých štatistík postihuje tento problém skoro tretinu žien. Dopredu je ale veľmi ťažké odhadnúť, u koho sa chrápanie v tehotenstve prejaví, čo výrazne sťažuje aj prevenciu.

Príznaky a prejavy chrápania v tehotenstve

Pokiaľ ide o príznaky, ktorými sa chrápanie počas tehotenstva prejavuje, tak je to obdobné, ako aj v prípade chrápania v bežnom živote. Okrem samotného zvukového prejavu však existujú aj niektoré symptómy, ktoré sú následného charakteru a trvajú dlhšie.

Toto sú tie príznaky a prejavy, ktoré sú najčastejšie a najvýznamnejšie:

Zvykový prejav: Typickým prejavom chrápania je jeho zvukový prejav, ktorý má podobu chrapotu alebo chrčania. Ide o dôsledok vibrácie mäkkých tkanív pri nádychu, tento zvuk môže sprevádzať aj hlasnejšie vydychovanie alebo sipot pri výdychu.

Zníženie vitality: V prípade dlhodobého chrápania sa u žien objavujú pocity únavy na ďalší deň ale aj dlhodobo, zvýšená podráždenosť, problémy so sústredením sa a koncentráciou, zníženie celkovej vitality a výkonnosti organizmu a ospalosť aj počas dňa.

Príznaky súvisiace so srdcom a nervami: Poslednou skupinou prejavov, ktoré môžu byť následkom dlhodobého chrápania, sú bolesti hlavy, čo súvisí s nervovou sústavou, ale aj búšenie srdca a zvýšenie krvného tlaku, čo súvisí s kardiovaskulárnym systémom.

Riešenie chrápania v tehotenstve doma

Okrem lekárom indikovanej liečby je možné chrápanie zmierniť aj viacerými domácimi opatreniami, ktoré vplývajú jednak na minimalizáciu negatívnych faktorov, ale zároveň zahŕňajú aj niektoré prostriedky, ktoré môžu aktívne proti chrápaniu pôsobiť.

Čo sa týka najlepších možností, ktoré doma máte, medzi ne patria:

Zlepšenie životosprávy

Medzi rizikové a negatívne faktory patria aj nadmerná konzumácia kávy, dráždivých nápojov alebo dráždivých jedál pred spaním. Obmedzte preto jednak príjem kofeínových, sladených a bublinkových nápojov, ale aj sladkých, mliečnych a tučných jedál večer.

Pôsobenie proti suchosti vzduchu

Suchý vzduch v miestnosti je významným rizikovým faktorom pre chrápanie, nakoľko dochádza k podráždeniu dýchacích ciest a ich sliznice. Snažte sa preto v miestnosti častejšie vetrať. Ak to nepomôže, odporúčame si zakúpiť kvalitný zvlhčovač vzduchu.

Zvýšenie polohy hlavy pri spaní a zmena polohy

Zo štatistík vyplýva, že poloha spánku na chrbte je pre chrápanie riziková najviac a práve preto ju treba zmeniť a snažiť sa spať na boku, ak to tehotenstvo dovoľuje. Okrem toho použite aj viac vankúšov alebo vyšší vankúš tak, aby ste mali hlavu vyššie ako telo.

Špeciálne cviky na svalstvo hrdla a na jazyk

Vzhľadom na to, že jedným z možných faktorov vplývajúcich na vznik chrápania aj v tehotenstve je oslabenie svalov hrdla a jazyka, ich posilnenie je tiež súčasťou riešenia. Na to slúžia krúženie jazyka po podnebí a počas dňa sa snažte si nahlas pospevovať.

Zvlhčenie sliznice hrdla aj ústnej dutiny

Okrem pôsobenia na zvlhčenie vzduchu v miestnosti je možné v prípade vážnejších problémov s chrápaním zvlhčovať aj priamo ústnu sliznicu a sliznicu v hltane. Slúžia na to voľne dostupné pastilky na cmúľanie, ale aj spreje a roztoky do úst a hrdla.

Lepiace prúžky a náplasti na nos

Poslednou možnosťou, ktorá je tiež často využívaná, sú špeciálne náplasti na nos. Ide o lepiace prúžky, ktoré sa aplikujú obvykle 30 minút pred spaním, pričom vďaka nim príde  rozšíreniu nosných ciest, zlepšeniu priechodnosti nosa a zlepšeniu dýchania.

NESPOLIEHAJTE SA IBA NA DOMÁCU LIEČBU

Na rozdiel od iných situácií, kedy chrápanie má riziká iba pre toho človeka, ktorého postihuje, v tehotenstve má výrazný vplyv aj na plod. Práve preto sa netreba spoliehať iba a len na domácu liečbu, ale práve naopak, čo najskôr vyhľadajte a poraďte sa s lekárom.

Výživové doplnky a prípravky na chrápanie v tehotenstve

Ak budete chcieť v rámci podpory riešiť chrápanie aj doma, môžete siahnuť po niekoľkých možnostiach. V lekárni totiž nájdete veľký výber prostriedkov a produktov z kategórie zdravotníckych pomôcok, ktoré viete použiť navonok aj perorálnou formou.

Toto sú tie druhy a typy prípravkov, ktoré sú v ponuke najčastejšie:

Sortiment obsahuje predovšetkým prúžky na nos v podobe náplastí, ktoré zlepšujú dýchanie, ale aj perorálne pastilky, sirupy a spreje na zvlhčenie ústnej sliznice

Ide o pomerne často využívané produkty a to hlavne pre tieto výhody:

 • bezproblémová kúpa bez receptu, nie je treba ani lekárske vyšetrenie
 • rýchla aplikácia, či už ide o pastilky, sirupy, kvapky alebo nosové prúžky
 • vďaka prírodnému zloženiu je riziko nežiaducich účinkov minimálne

Najviac využívaným prostriedkom na chrápanie sú nosové prúžky v podobe náplastí. Ich cieľom je rozšírenie priechodnosti nozdier, čiže ich rozovretie, pričom výsledkom je zlepšenie dýchania, čo má za následok vo väčšine prípadov aj zmiernenie chrápania. Tieto náplasti stačí aplikovať tesne pred spaním na suchý nos, doba použitia môže byť najviac 10 hodín.

Pokiaľ budete chcieť pôsobiť ešte účinnejšie, prípadne skombinovať použitie nosových náplastí s niečím iným, siahnite pokojne po ústnych sprejoch alebo tekutých roztokoch. Ich cieľom je zlepšenie zvlhčenia sliznice, čo môže tiež minimalizovať chrápanie.

Tieto prípravky sú založené na prírodných látkach, najčastejšie na kombinácii viacerých druhov olejov rastlinného typu. Ak máte problémy so zachrípnutím alebo väčšou suchosťou v hrdle, siahnuť môžete aj po pastilkách na cmúľanie, ktoré majú tiež podobné zloženie. Stačí ich nechať rozpustiť v ústach, ideálne tri krát za deň, čím zlepšíte ich efektivitu.

NoSnorePLUS

 • Vložka do nosa mierne roztiahne nosové otvory (nozdry)
 • Dýchanie nosom je oveľa jednoduchšie
 • Predchádza chrápaniu

Fytofontana ADENOL

 • Prípravok zabraňujúci chrápaniu
 • Vďaka obsahu výťažkov z prírodných látok prirodzenou cestou zabraňuje chrápaniu

PSSST! FORTE

 • Prírodný prípravok proti chrápaniu s príjemnou príchuťou pomaranča

Náplaste proti chrápaniu QUESTAPLAST

 • jemne roztvárajú nosné cesty a tým umožňujú lepšie dýchanie
 •  zlepšujú priechodnosť nosa a obmedzujú chrápanie

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na chrápanie v tehotenstve

V prípade, že by ste chceli použiť viaceré zo spomínaných prípravkov a prostriedkov na chrápanie aj v tehotenstve, skontrolujte si najskôr konkrétne značky, či je možné ich použitie v tejto situácii. Pokiaľ ide o kúpu prípravkov, najlepší výber majú lekárne.

Okrem kamenných môžete využiť aj tie internetové, ktoré majú tieto výhody:

 • nie je treba nikam ísť, osobne viete totiž vybaviť všetko vrátane doručenia
 • objednávku spravíte za pár minút, či už cez počítač, tablet alebo mobil
 • na jednom mieste máte k dispozícii najlepší výber značiek a to skladom
 • je to výhodnejšie, spravidla všetky online lekárne majú oveľa lepšie ceny

Hoci práve finančná úspora je dobrý benefit, nemala by iba cena rozhodovať o tom, v ktorej lekárni budete nakupovať. Oveľa lepšie je pozerať na známosť značky a to hlavne kvôli kvalite zákazníckeho servisu, napríklad ako je to v prípade lekární.

Takéto online lekárne, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, majú napríklad širšie možnosti doručovania od kuriéra po osobný odber na kamennej pobočke, rýchlejšiu dopravu aj do 1 či 2 dní, jednoduchší spôsob platenia vrátane platobnej karty cez internet a taktiež aj možnosť zjednodušeného nákupu bez registrácie, čo je rýchlejšie a šetrí to užívateľom čas.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.65

23 Hodnotení