6 tipov, čo je najlepšie na posilnenie imunity a ako posilniť imunitu prirodzene

6 tipov, čo je najlepšie na posilnenie imunity a ako posilniť imunitu prirodzene

potraviSlabá imunita nie je len záležitosťou častejšieho výskytu infekcií a zápalov. Imunitný systém má totiž význam pre celkovú obranyschopnosť a ochranu organizmu a hlavne jeho správneho fungovania pred negatívnymi faktormi z okolia a to vrátane stresu či škodlivých látok.

Preto je dôležité so slabou imunitou bojovať a to pokiaľ možno, čo najviac prirodzene. Dobrou správou je, že pre to viete spraviť naozaj veľa a to aj jednoduchými zmenami či režimovými opatreniami. V tomto článku sa preto pozrieme na to, čo pomáha a čo je dobré na prirodzenú obranyschopnosť a akým spôsobom posilniť imunitný systém čo najviac.

Čo je slabá imunita, ako vzniká a aké má príznaky

Pod pojmom imunita sa myslí obranyschopnosť organizmu pred vonkajšími vplyvmi, či už ide o rôzne patogény spôsobujúce infekcie a zápaly, alebo o faktory, ktoré majú za následok oslabenie výkonnosti a vitality tela a to z fyzického aj psychického pohľadu.

Za imunitu je zodpovedný imunitný systém, ktorý produkuje svoje špeciálne bunky, vďaka ktorým môže fungovať imunitná odpoveď tela na spomínané negatívne faktory. Slabá imunita tak býva dôsledkom nedostatočnej funkčnosti imunitného systému, napríklad následkom nižšej tvorby bielych krviniek, prípadne problémom s imunitnou odpoveďou.

VitaCe Advance
 • najsilnejší prírodný vitamín C
 • obsahuje unikátnu kombináciu extraktov z aceroly, šípky a rakytníka
 • lepšia vstrebateľnosť
16,99 €11,99 €
Do obchodu
Colostrum Advance
 • 100 % čisté, bez prídavných látok
 • Špičková kvalita spracovania
 • Z farmy v ČR
20,99 €14,19 €
Do obchodu
imunax
 • obsahuje prírodné aktívne látky na podporu imunity a obranyschopnosti.
 • komplexný výživový doplnok
 • zdravie horných ciest dýchacích
16,99 €11,99 €
Do obchodu

Slabá imunita a obranyschopnosť bývajú spojené aj s týmito problémami:

 • jasným a jednoznačným prejavom slabej imunity je častý a opakovaný výskyt infekcií a zápalov, hlavne sezónnych prechladnutí a ochorení
 • okrem toho súvisí so slabou imunitou aj nadmerná únava, vyčerpanosť, bolesti hlavy, pridružiť sa môžu zápaly očí a kožné problémy, napríklad afty a herpesy
 • aj v prípadoch, kedy nie sú ochorenia príliš časté, sa vyskytuje ich horší priebeh, liečba trvá dlhšiu dobu a niekedy sa musí choroba liečiť aj na viac krát
 • slabá imunita má súvis aj s nedostatočnou psychickou výkonnosťou, nakoľko organizmus sa nevie brániť stresu, sekundárne sa tak objavujú aj tieto problémy

ROZLIČNÉ ŠKODLIVINY

Imunitný systém ochraňuje organizmus pred rôznymi typmi škodlivín a škodlivých vplyvov. Ide hlavne o mikroorganizmy, konkrétne o baktérie, vírusy, plesne, huby a iné parazity, ale aj o rôzne chemické toxíny a dokonca aj pred vlastnými bunkami, ktoré začali telu škodiť.

Príčiny a kedy vzniká slabá imunita

Slabá imunita vzniká najčastejšie počas života a to vplyvom viacerých faktorov. Ak sa nejedná o vrodenú nedostatočnosť, tak na obranyschopnosť organizmu a úroveň fungovania imunitného systému majú najväčšie účinky každodenné veci.

Pochopiteľne, niektoré príčiny sú závažnejšie, iné menej závažné:

Stravovanie: Za oslabením imunitného systému býva vo veľkej miere životospráva. Ak máte málo vitamínov a minerálov a naopak holdujete ťažkým a mastným jedlám, polotovarom, alkoholu a cigaretám, ide presne o tie faktory, ktoré znižujú imunitu.

Životný štýl: Málo spánku, príliš veľa stresu a časového zhonu, nedostatok oddychu aj počas dňa a takmer žiadny pohyb sú tiež pomerne časté príčiny oslabenia imunity. Ak sa k tomu pridá aj nevhodné obliekanie a nedostatok otužovania, je to tiež jasné.

Choroby: Krátkodobo narúšajú imunitu aj bežné infekcie, no z dlhodobého hľadiska sú najväčším problémom hlavne problémy s črevnou mikroflórou a ochorenia lymfatického systému. Za nimi je potom problém so zhoršením imunitnej reakcie organizmu.

Antibiotiká: Možno to znie na prvý pohľad čudne, ale aj nadmerné užívanie antibiotík má negatívny vplyv na prirodzenú obranyschopnosť a imunitu. Baktérie a vírusy si totiž vytvoria postupne rezistenciu a telo sa potom nevie bez ďalších antibiotík chrániť.

Riešenie posilnenia imunity doma

Pre posilnenie imunity u detí aj u dospelých sa dá využiť viacero prostriedkov a možností. Väčšina z nich vyplýva pritom len zo zmien, ktoré majú pozitívny vplyv na prirodzenú stimuláciu imunitného systému a tvorbu bielych krviniek.

Tu sú možnosti, ktoré môžete aplikovať aj doma:

Vitamíny a minerály

Základom kvalitnej imunity je strava bohatá na vitamíny a minerály, najviac prospešné sú vitamíny B, C, D a E a minerály železo, selén, horčíkzinok. Jedálniček preto obohaťte o ovocie, zeleninu, ryby, strukoviny, orechy, vajcia a chudé mäso.

Otužovanie a vhodne zvolené oblečenie

Zvlášť u detí platí, že prílišné naobliekanie sa môže viac uškodiť, ako pomôcť, zvyšuje totiž riziko bežných prechladnutí. Rovnako tak to netreba preháňať s teplotou vody a ani s teplotou v domácnosti, kde vysoká teplota znamená suchý vzduch a dráždenie slizníc.

Spánok a oddych

Pre správne fungovanie imunitného systému je dôležitý aj odpočinok. Platí to jednak o spánku, ktorý by mal trvať aspoň 6 či 7 hodín, ale zároveň aj o oddychu počas dňa. Jeho cieľom je zníženie vplyvu stresových faktorov, ktoré ovplyvňujú aj imunitu.

Pravidelný pohyb

Bez pravidelného pohybu na čerstvom vzduchu sa stáva náš organizmus oslabeným a to platí aj pre jeho imunitný systém. Nemusí ísť nutne o športovanie, aj chôdza je veľmi zdravá a to nielen pre imunitný systém, ale aj ako prevencia kardiovaskulárnych problémov.

Probiotiká

Nakoľko má črevná sliznica významný vplyv na kvalitu imunitnej reakcie, je vhodné ju podporovať a to nielen po rôznych infekciách, ale aj preventívne. Za týmto účelom existujú voľne predajné probiotiká, či už v podobe kapsúl, alebo v tekutej forme.

Prípravky určené na posilnenie imunity

Priamo už na posilnenie fungovania imunitného systému sú určené špeciálne doplnky výživy alebo lieky, ktoré vďaka obsahu napríklad vitamínu C, kolostra alebo iných prírodných látok podporujú imunitu a imunitnú odpoveď. Aj v tomto prípade sú dostupné bez receptu.

CHOROBY NEPODCEŇUJTE

Ak ide o slabú imunitu, svoj vplyv na tom maj aj nedoliečené choroby, hlavne infekčného a zápalového typu. Každé ochorenie, ktoré už má vážnejší priebeh, preto patrí do rúk lekára, ktorý vie stanoviť na základe diagnostiky adekvátnu liečbu.

Výživové doplnky na posilnenie imunity

Ak hľadáte prípravky na posilnenie imunity, ktoré by vám mohli pomôcť prirodzene a zároveň sú dostupné aj bez predpisu, môžete siahnuť po rôznych výživových doplnkoch. Môžu mať podobu tabliet, kapsúl, kvapiek, sirupov či šumivých tabliet.

VitaCe Advance
 • najsilnejší prírodný vitamín C
 • obsahuje unikátnu kombináciu extraktov z aceroly, šípky a rakytníka
 • lepšia vstrebateľnosť
16,99 €11,99 €
Do obchodu
Colostrum Advance
 • 100 % čisté, bez prídavných látok
 • Špičková kvalita spracovania
 • Z farmy v ČR
20,99 €14,19 €
Do obchodu
imunax
 • obsahuje prírodné aktívne látky na podporu imunity a obranyschopnosti.
 • komplexný výživový doplnok
 • zdravie horných ciest dýchacích
16,99 €11,99 €
Do obchodu

Z hľadiska zloženia ide o tieto typy:

Na posilnenie imunity viete využiť vitamínové prípravky, prípravky s obsahom rastlinných extraktov, prípravky s obsahom kolostra či produkty so širším zložením

Nakoľko ide o výživové doplnky, tak ich kúpou získate tieto výhody:

 • dostupnosť bez receptu alebo nutnosti predošlého vyšetrenia u lekára
 • možnosť dlhodobého používania, dokonca aj preventívne
 • prirodzené zloženie a pôsobenie, vhodné aj pre deti a v tehotenstve

Niektoré prípravky obsahujú len čisto jednu zložku, napríklad vitamín C, nejaký extrakt rastlinného či prírodného pôvodu alebo napríklad čisto len kolostrum, iné majú naopak širšie zloženie. Viacero prípravkov určených na posilnenie imunity má aj oveľa širšie účinky, napríklad aj celkovo na vitalitu, proti únave či na zvýšenie výkonnosti.

Lieky na posilnenie imunity

Posilnenie imunity je možné dosiahnuť aj intenzívnejšou formou, než sú len doplnky výživy a to prostredníctvom liekov. Nejde však o nejaké špecifické lieky, ale skôr o lieky, ktorých princípom pôsobenia je stimulácia imunitného systému a imunitnej odpovede.

Pokiaľ ide o ich zloženie a pôsobenie, tak je nasledovné:

Cieľom liekov je primárne podpora hladiny vitamínu C, ktorý patrí medzi najlepšie stimulačné prostriedky pre imunitný systém, ale aj pre antioxidačné pôsobenie

Z hľadiska vlastností a charakteristík pre tieto lieky platí, že:

 • ich pôsobenie je vďaka koncentrovanejšiemu zloženiu efektívnejšie
 • jedná sa o voľne predajné liečivá, nie je potrebné mať predpis
 • niektoré typy a značky nebude možné užívať u detí či v tehotenstve

Na rozdiel od doplnkov výživy treba počítať pri liekoch aj s niektorými vedľajšími účinkami či kontraindikáciami. Na výber máte viacero foriem, či už pôjde o klasické tabletky na perorálne užitie, alebo aj o šumivé tablety rozpustné vo vode. Plusom je, že užívanie nemusí byť dlhodobé, výsledky prídu oveľa skôr.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na posilnenie imunity

Kým výživové doplnky môžete zakúpiť aj v niektorých eshopoch, napríklad s vitamínovými prípravkami, v prípade liekov je predaj obmedzený iba na lekárne. Tie sú však najlepšou voľbou nákupu aj pre voľne dostupné doplnky výživy.

Platí to hlavne pre online lekárne, ktoré oproti tým kamenným ponúkajú:

 • viac pohodlia pri nákupe, nemusíte nikam chodiť, stačí vám aj mobil
 • jednoduchosť porovnania a široký sortiment rôznych značiek
 • finančnú úsporu, cena liekov aj prípravkov býva nižšia a to viditeľne
 • možnosť rýchleho nákupu, objednávka môže byť aj bez dlhej registrácie

Najpohodlnejší nákup cez internet a najlepšie služby ponúkajú spravidla tie známejšie a väčšie online lekárne, napríklad ako je aj značka DrMax. V nich totiž nájdete širší sortiment, viac produktov skladom a aj viac možností platby.

VitaCe Advance
 • najsilnejší prírodný vitamín C
 • obsahuje unikátnu kombináciu extraktov z aceroly, šípky a rakytníka
 • lepšia vstrebateľnosť
16,99 €11,99 €
Do obchodu
Colostrum Advance
 • 100 % čisté, bez prídavných látok
 • Špičková kvalita spracovania
 • Z farmy v ČR
20,99 €14,19 €
Do obchodu
imunax
 • obsahuje prírodné aktívne látky na podporu imunity a obranyschopnosti.
 • komplexný výživový doplnok
 • zdravie horných ciest dýchacích
16,99 €11,99 €
Do obchodu

Okrem klasicky využívanej dobierky či bankového prevodu totiž ponúkajú známejšie lekárne aj možnosť zaplatenia platobnou kartou, samozrejme, online. Ak k tomu prirátame rýchle doručenie aj do 24 či 48 hodín a zjednodušený proces objednávky, je jasné, že výberom online lekárne viete ušetriť veľa času, energie aj peňazí.

6 tipov, čo je najlepšie na posilnenie imunity a ako posilniť imunitu prirodzene
Počet hlasov: 39 Priemer:4.7 (93.33%)
  Odporúčame
  Prečítajte si tiež
  Vaše postrehy
  Komentáre

  ja som skusila teda vselico, aj prirodne aj z lekarne – caje, prasky, … ale zabral wobenzym konecne, urcite ho treba skusit ak mate problemy s castymi chorobami!

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  *