6 tipov, čo pomáha na jemné vlasy, čo použiť, čo je na ne dobré a ako na ne doma

S jemnými vlasmi musí bojovať veľké množstvo ľudí, či už ide o ženy alebo o mužov. Zväčša ide o problém, s ktorým sa už človek narodí, takže tu rolu zohráva genetika a dedičnosť. Druhou častou príčinou je nedostatočná výživa, vlasom vtedy chýbajú dôležité látky.

Slabé a jemné vlasy sú v každom prípade náročnejšie na údržbu a starostlivosť a môžu ich postihovať špecifické problémy a s tým súvisiace javy. Našťastie, na tieto faktory je možné pomerne úspešne pôsobiť, stačí len vedieť, čo ich spôsobuje, čo vám najlepšie pomôže a čo sa naopak neoplatí skúšať. Túto tému v nasledujúcich riadkoch rozoberiem komplexne.

Čo sú jemné vlasy, ako vznikajú problémy s nimi a aké majú príznaky

Jemné vlasy označujú stav vlasov, ktoré sú na dotyk krehké, slabé a podľa ich typu môžu byť suchšie či mastnejšie. Ide o typ vlasov, ktorý môže, ale ja nemusí byť nedostatočne vyživovaný, v každom prípade sú však viac unavené a vyzerajú spľasnuto.

Jemnejšie vlasy obvykle ťažko vyzerajú objemne, práve naopak, skôr sú redšie a majú aj tenšiu hrúbku vlasového vlákna. Kým bežná hrúbka jedného vlasu predstavuje okolo 0,05 až 0,07 milimetra, v prípade jemnejších a slabších vlasov to býva štandardne len 0,04 milimetra. Ak sa k tomu pridá aj nižšia hustota vlasov, ich celkový vzhľad môže byť veľmi zlý.

Equivita

  • Pôsobenie na zdravie vlasov, kože a nechtov

GELO-3 complex

  • Podpora pohybového aparátu
  • Ďalšie pôsobenie, účinky a vplyvy

Jamieson Biotin

  • Vplyv na kožu, vlasy a nechty
  • Podpora látkovej premeny
  • Pôsobenie na nervový systém a psychiku

Inca Collagen

  • Zlepšenie stavu pokožky
  • Pôsobenie na vlasy a nechty
  • Problémy s kĺbmi, kosťami a svalmi

Jemné vlasy okrem toho postihujú obvykle aj tieto problémy a prejavy:

  • jemné vlasy bývajú už na pohľad bez zdravej kondície a dostatočného lesku, môžu vyzerať unavene a spľasnuto, obvykle samovoľne padajú k pokožke
  • slabosť a jemnosť vlasov so sebou prinášajú štandardne aj problémy s ich lámavosťou, čo sa prejaví hlavne v prípade česania, kefovania a strihania vlasov
  • objaviť sa môžu aj problémy s nedostatočným rastom alebo naopak vypadávaním vlasov, čo súvisí aj s oslabením pevnosti vlasovej cibuľky vyživujúcej vlas
  • individuálne podľa typu vlasov sprevádzajú jemné vlasy aj ich väčšie mastenie alebo naopak zvýšená suchosť, čo sa tiež podpíše na ich stave, vzhľade a raste

NEMUSÍ ÍSŤ O CHOROBU, ALE AJ TAK ICH RIEŠTE

Hoci samotné jemné vlasy nie sú žiadnym chorobným stavom, treba k nim pristupovať tak, aby ste sa snažili vylepšiť ich vzhľad, štruktúru, objem a vyživovanie. Rovnako však treba pristupovať aj k iným súvisiacim problémom spomínaným vyššie.

Príčiny a kedy vznikajú problémy s jemnými vlasmi

Vyššie uvedené príznaky súvisia veľmi často s vplyvmi okolia, ale aj s niektorými vnútornými faktormi. Jemné vlasy sú slabšie na dotyk aj celkovo oslabené z pohľadu výživy a stavu, takže ich výsledkom sú mnohé problémy a ich prejavy.

Na tieto problémy a stav jemných vlasov vplývajú hlavne:

Dedičnosť a vek: Medzi faktory, ktoré je možné len veľmi ťažko ovplyvniť, no obvykle majú rozhodujúci vplyv na jemnosť či slabosť vlasov, patria genetická predispozícia, dedičnosť a tiež vek. So starnutím sa totiž jemnosť vlasov zvyšuje a ich výživa zhoršuje.

Starostlivosť: To, ako sa o vlasy staráte, má veľký vplyv na ich stav a obzvlášť to platí pre jemné vlasy. Používanie nesprávneho typu kief a hrebeňov, nadmerné fénovanie a kulmovanie či nadmerné používanie škodlivej kozmetiky ich stav zhoršujú.

Životospráva: Dôležitým faktorom je životospráva, či už z pohľadu škodlivých vplyvov napríklad alkoholu alebo fajčenia, ale aj z pohľadu nedostatku živín, minerálov, vitamínov a stopových prvkov dôležitých pre pevnosť a výživu vlasov.

Ďalšie faktory: Medzi ďalšie vplyvy, ktoré treba rozhodne brať do úvahy, patria hormonálne zmeny a výkyvy, vplyv užívania niektorých liekov a nadmerné vystavovanie vlasov slnku, mrazu, teplu, dymu, prachu a chlórovej vode.

Riešenie jemných vlasov doma

To, že máte jemnejšie vlasy, neznamená, že sa musíte s týmto stavom doživotne zmieriť, práve naopak. Aj doma viete pomocou niektorých jednoduchých opatrení, zmien či prostriedkov pôsobiť na ich stav, objem, vzhľad aj konkrétne problémy.

K dispozícii máte viaceré overené možnosti:

Zlepšenie starostlivosti

Základom pôsobenia na jemné vlasy je správna starostlivosť o ne. Obmedzte nadmerné fénovanie horúcim vzduchom a používanie kulmy, siahnite po guľatej kefe, ktorá vám dodá lepší objem a v prípade česania zvoľte hrebeň s jemnými a širokými zubami.

Zmena typu a zloženia kozmetiky

Pokiaľ ide o kozmetiku, aj jej typ a zloženie vo veľkej miere ovplyvňujú jemnosť alebo stav jemných vlasov. Siahnite preto po tej, ktorá obsahujú čo najviac prírodných látok, napríklad ako kofeín. Naopak, čo najviac sa vyvarujte farbám, ktoré poškodzujú vlasy.

Obmedzenie negatívnych faktorov

V rámci zlepšenia stavu a zdravia jemných vlasov je nutné v čo najväčšej miere eliminovať niektoré negatívne vplyvy na ne pôsobiace. Snažte sa minimalizovať pôsobenie chlórovej vody z bazénov, priameho slnka, mrazu, prachu aj cigaretového dymu.

Pravidelné strihanie a zastrihávanie

Kľúčom k úspechu pre udržanie zdravého stavu a krásneho vzhľadu jemných vlasov je ich pravidelné strihanie. Pri oslabených vlasov sa odporúča zastrihávanie končekov každých 6 týždňov, aby bol strih polodlhý, takže budú vlasy vyzerať opticky objemnejšie.

Podporné prípravky a doplnky výživy

Pokiaľ chcete podporiť vyživovanie vlasov, ale napríklad aj pôsobiť na ich stav, pevnosť či pokožku hlavy a vlasovú cibuľku ešte viac, siahnite po prípravkoch a doplnkoch. Obsahujú rôzne bylinné a prírodné zložky, ktoré pomáhajú aj na posilnenie vlasov.

Liečivá so špecifickým účinkom na problémy

V prípade, ak máte vážnejšie problémy nielen s jemnosťou vlasov, ale hlavne s ich lámavosťou, vypadávaním, nedostatočnou pevnosťou alebo celkovo slabou výživou, siahnite radšej po liekoch a liečivách. Tie majú špecifické a efektívnejšie pôsobenie.

RIEŠTE PROBLÉMY KOMPLEXNE

Tieto režimové opatrenia a možnosti v rámci domácej liečby a riešenia majú za cieľ pôsobiť na jemné vlasy a možné problémy s nimi čo najviac komplexne. Okrem starostlivosti sa preto zamerajte aj na niektoré špecifické problémy, napríklad lupiny.

Výživové doplnky a prípravky na jemné vlasy

Na podporu stavu a zdravia jemných vlasov môžete použiť viacero druhov doplnkov výživy aj špecifických prípravkov a produktov s vonkajším a priamym pôsobením. Pre oba druhy týchto produktov platí, že sú dostupné bez receptu.

Pokiaľ ide o šírku a formu sortimentu, na výber sú:

Siahnuť môžete po šampónoch, vlasových aktivátoroch, balzamoch a tonizujúcich roztokoch na vlasy, regulátoroch rastu vlasov aj po regeneračných maskách na vlasy

Ak ide o najdôležitejšie benefity prípravkov, medzi ne patria:

  • možnosť kombinovania viacerých foriem a typov súčasne
  • jednoduché používanie s minimom vedľajších účinkov a kontraindikácií
  • možnosť vyžitia všeobecných aj špecializovaných prípravkov

V prípade kapsúl a tabliet ide o vitamínové a minerálové doplnky na doplnenie dôležitých látok a stopových prvkov pre výživu a posilnenie vlasov. Môžete si tiež vybrať šampóny a kondicionéry na spevnenie vlasov, na podporu ich lepšieho rastu, proti lámavosti a aj na špecifické problémy týkajúce sa vlasov, hlavne na lupiny.

Lieky na jemné vlasy

Ak sa spolu s jemnými vlasmi u vás vyskytnú aj iné problémy vážnejšieho charakteru, ktoré sa budú týkať ich stavu, početnosti alebo aj vlasovej pokožky hlavy, siahnuť môžete po liekoch v podobe roztokov, vodičiek aj tabliet.

Tieto liečivá majú špecifické zameranie a rôzne účinky:

Zakúpiť si môžete tabletky podporujúce rast, výživu a pevnosť vlasov, ale aj dermálne roztoky na pokožku hlavy a jej problémy a roztoky na vypadávanie vlasov

V prípade týchto liečiv máte k dispozícii nasledovné výhody:

  • koncentrovanejšie zloženie pozostávajúce z overených látok
  • špecifické pôsobenie na konkrétny symptóm a problém
  • rýchlejší nástup účinkov a používanie liekov iba kratšiu dobu

Medzi tie najčastejšie, ktoré môžete nájsť, patria tabletky s obsahom minerálov a vitamínov podporujúcich tvorbu keratínu pre výživu a zdravie vlasov, dermálne roztoky s obsahom minoxidilu proti vypadávaniu vlasov, spreje na alopéciu alebo aj liečivá v podobe vodičiek na pokožku obsahujúcich ciklopiroxolamín zo skupiny antimykotík.

Revitalon FORTE

  • Podpora a výživa vlasov a ich zdravia a stavu

Collalloc

  • Podpora pohybového aparátu
  • Vplyv na kožu a pleť
  • Vitalita a imunita

Virde Kaštanfit

  • Vplyv na cievy a žily
  • Podpora pokožky, vlasov a nechtov

Inca Collagen

  • Zlepšenie stavu pokožky
  • Pôsobenie na vlasy a nechty
  • Problémy s kĺbmi, kosťami a svalmi

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na jemné vlasy

Spomínané šampóny, kozmetické prípravky ale aj produkty s pôsobením na posilnenie, výživu či proti problémovým príznakom jemných vlasov si môžete zakúpiť aj v eshopoch, no najlepšou možnosťou sú lekárne, ktoré ponúkajú aj účinné liečivá.

Okrem kamenných viete objednávku realizovať aj v online lekárňach:

  • tento spôsob je pohodlnejší, nákup spravíte cez mobil aj notebook
  • nemusíte nikam chodiť, kuriér vám prípravky donesie až domov
  • ušetríte nielen čas, ale aj peniaze, ceny na internete sú nižšie
  • na výber máte väčší a širší sortiment prípravkov aj liečiv

Nákup cez internet má aj výhodu maximálnej jednoduchosti, stačí len z ponuky vložiť do online košíka to, o čo máte záujem, vyplniť svoje údaje a adresu, zvoliť kuriérnu spoločnosť a vybrať spôsob platby. Potom už len počkáte na doručenie domov.

Tie väčšie a známejšie lekárne, majú celý proces objednávky ešte viac zoptimalizovaný a viete nakúpiť napríklad aj bez zdržujúcej registrácie. Na výber máte tiež viacero možností platby, napríklad aj platobnou kartou, rovnako tak doručenie býva rýchlejšie, obvykle aj do 1 či 2 dní.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.80

25 Hodnotení