7 najlepších rád a overených receptov, čo pomáha a čo je dobré na hojenie jaziev

7 najlepších rád a overených receptov, čo pomáha a čo je dobré na hojenie jaziev

Každý človek by chcel mať krásnu kožu bez nejakých deformácií, no z času na čas sa asi nikto nevyhne poraneniu či zraneniu. Následkom takéhoto poškodenia pokožky bývajú jazvy, ktorých hojenie ovplyvní v konečnom dôsledku ich vzhľad a teda aj vzhľad kože.

Prv, než začnete hľadať možnosti na odstránenie alebo vyhladenie jaziev pomocou chirurgických, dermatologických a iných zákrokov, je dobré sa zamerať na celý proces hojenia poranení a už počas neho sa pokúsiť ovplyvniť výsledok. Ak chcete vedieť, čo vám najlepšie pomôže na správne hojenie jaziev a ako ho viete ovplyvniť, čítajte ďalej.

Čo je hojenie jaziev, ako prebieha a aké má príznaky

Jazva je kožný útvar, ktorý vzniká následkom poranenia hlbšej vrstve pokožky alebo všeobecne pri väčšom zranení na koži. Ide o výsledok procesu hojenia pokožky, pričom vznik jazvy nie je problémom sám o sebe a ide skôr o estetickú alebo kozmetickú záležitosť.

Vznik jaziev a ich hojenie prebieha v troch fázach. Prvá začína ihneď po vzniku poranenia, kedy sa tvorí krvná zrazenina, aby sa zabránilo krvácaniu. V druhej fáze sa tvoria na mieste poranenia nové cievy a prechodná granulačná vrstva tkaniva. V tretej fáze dochádza k nárastu kolagénu a elastínu, pričom až do18 mesiacov od tejto fázy sa môže vyvíjať jazva.

Zinkorot

  • Podpora imunity a obranyschopnosti
  • Vplyv na nervový systém a duševnú vitalitu
  • Pôsobenie na kožu a vlasy

Contractubex

  • Antiproliferatívny
  • Protizápalový
  • Uvoľňujúci a zmäkčujúci

Lioton gel 100 000

  • Povrchové ochorenia ciev
  • Komplikácie po operačnom odstránení žíl
  • Úrazy, krvné podliatiny a opuchy

Sudocrem

  • Ekzém a akné
  • Ošetrenie lokálnych menších problémov
  • Podráždenie kože vonkajším faktorom

Podľa typu poškodenia existuje viacero druhov jaziev, ktoré majú aj odlišné hojenie:

  • prvým typom sú keloidné jazvy, ktoré prečnievajú cez línie rany, sú hrubšie a oblé, môžu tvoriť nepravidelné zhluky a sú červené alebo tmavšie, ako okolie
  • vyvýšené jazvy sa označujú ako hypertrofické a tento typ je typický tiež zhrubnutím, začervenaním alebo zhnednutím, pri ich hojení dochádza k svrbeniu a bolesti
  • tretím typom jaziev sú atrofické jazvy, ktoré sú preliačené akoby do vnútra kože, vznik týchto jaziev súvisí s nedostatočným vývinom nového kožného tkaniva
  • špecifickým typom sú jazvy po popáleninách, pre ktoré je typická rôzna hrúbka v závislosti od miery popálenia, tieto jazvy sa môžu začať časom aj sťahovať

NIE VŠETKY JAZVY IDÚ ODSTRÁNIŤ JEDNODUCHO

Okrem procesu hojenia je v súčasnej dobe moderné jazvy odstraňovať, no nie vo všetkých prípadoch a pri všetkých typov to ide jednoducho. Štandardný chirurgický zásah sa neodporúča hlavne u keloidných a hypertrofických jazvách, nemusel by pomôcť.

Príčiny a kedy vznikajú problémy s hojením jaziev

To, ako bude výsledná jazva vyzerať, je ovplyvnené niekoľkými faktormi počas jej hojenia. Počítať treba tak s vonkajšími vplyvmi, napríklad vznikom infekcií a komplikovaných zápalov, ako aj s problémami vychádzajúcimi z vnútra organizmu.

Tu sú vplyvy a faktory, ktoré sa objavujú najčastejšie:

Odumieranie a nedostatočná obnova tkaniva: Najčastejšie dochádza k problémom s hojením a jazvami následkom nesprávneho procesu súvisiaceho s tkanivom. Problémom je odumieranie tkaniva v procese nekrotizácie, ale aj jeho nedostatočná obnova.

Príliš dlhá doba zápalu: Nesprávne hojenie jaziev môže nastať aj vtedy, ak prvá fáza, čiže fáza zápalovej reakcie a vzniku krvnej zrazeniny, trvala dlho. Vtedy nastáva aj problém s tvorbou granulovaného tkaniva a hrozí aj vznik sekundárnych infekcií.

Prítomnosť negatívnych vplyvov: Problém s hojením jaziev môže vzniknúť aj nadmernou alebo nedostatočnou tvorbou granulovaného tkaniva, vznikom krvných podliatín a hematómov alebo v dôsledku prítomnosti chrást či mokvania.

Riešenie hojenia jaziev doma

Vplývať na hojenie a stav jazvy môžete aj doma a to pomocou niekoľkých prostriedkov a prípravkov súvisiacich tak s procesom tvorby jazvy, ako aj s procesom starostlivosti o jazvu v poslednej fáze hojenia rany. Najlepšie je skombinovať viacero možností.

Tu sú najlepšie domáce recepty a rady na podporu hojenia jaziev:

Prevencia pred silným tlakom

V prvom rade je potrebné zabezpečiť miesto poranenia tak, aby neprichádzalo k pôsobeniu tlaku naň. Nemali by ste ho fyzicky namáhať, rovnako tak je dobré preventívne nenosiť žiadne ťažšie bremená a vyhýbať sa nadmernému pohybu a cvičeniu.

Ochrana pred slnečným žiarením

Nevyhnutnou podmienkou správneho zahojenia jaziev je tiež ich ochrana pred pôsobením slnečného svetla a žiarenia. Platí to nielen v lete, kedy by malo byť samozrejmé používať krémy s dostatočným UV filtrom, ale aj v zime alebo pri žiarení cez okno.

Minimalizácia pôsobenia vlhkosti

Nielen pred nadmerným slnečným svetlom a žiarením, ale aj pred vodou a vlhkosťou treba chrániť oblasť zranenia a jazvy. Ak sa dá, vynechajte danú oblasť z umývania pri sprchovaní alebo kúpeli, predídete tak ďalšiemu zjazveniu aj narušeniu chrasty.

Bylinky a iné prírodné prostriedky

Zlepšiť proces hojenia rán aj jaziev vám môžu pomôcť tiež niektoré overené liečivé rastliny alebo prírodné prostriedky, či už pôjde o čajové odvary alebo iné formy s vonkajšou aplikáciou. Vyskúšajte med, aloe vera, repík, harmanček alebo klinčeky.

Masírovanie

Po dostatočnom spevnení tkaniva v oblasti jazvy prichádza na rad jemná masáž aj s využitím rôznych mastí so zvláčňujúcim účinkom. Masírovanie by malo prebiehať viac krát za deň, ideálne bruškami prstov a po celej jazve, aj s využitím spomínaných prostriedkov.

Zvoľte správny typ kozmetiky

Súčasťou starostlivosti o jazvy je aj výber správneho typu kozmetických prípravkov. Pozor si treba dať hlavne na sprchové gély a parfumované mydlá, ktoré by mohli kožu vysušiť. Siahnite radšej po prírodných s obsahom mentolu, eukalyptu, mäty či gáfru.

Gély, masti, krémy, náplasti a iné pomôcky

Ak chcete pomôcť lepšiemu hojeniu poranenia aj jazvy, môžete na to využiť voľne dostupné prípravky či liečivá v podobe náplastí, sprejov, mastí alebo gélov. Tie môžu byť založené na prírodných aj syntetických látkach s vplyvom na hojenie či symptómy hojenia.

PREDČASNÉ ODDELENIE CHRASTY

Problémom s hojením rán a jaziev býva príliš skoré a predčasné oddelenie chrasty od rany, niekedy aj násilím alebo s využitím rôznych krémov a hutných olejov. Nechajte chrastu prirodzene od rany „odpadnúť“, len vtedy sa môže jazva dobre začať hojiť.

Výživové doplnky a prípravky na hojenie jaziev

Ak chcete pomôcť lepšiemu hojeniu jazvy, siahnuť viete po viacerých pomôckach, prípravkoch aj doplnkoch výživy. V prípade perorálnych foriem je cieľom lepšie vyživovanie kože, dôležitejšie sú však tie vonkajšie.

K dispozícii máte hlavne nasledovné typy prípravkov:

Bežne sa používajú krycie obväzy, rozličné hojivé náplasti, dezinfekčné spreje, gély s antimikrobiálnym pôsobením, zásypové púdre alebo regeneračné masti a krémy

Z pohľadu vlastností a využitia majú nasledovné výhody:

  • na ich kúpu nemusíte absolvovať vyšetrenie a ani mať recept
  • viete skombinovať viacero foriem a typov podľa potreby
  • každý typ prípravku má obvykle špecializované použitie

Okrem prostriedkov priamo na hojenie rán a jaziev je možné siahnuť aj po zosvetľujúcich krémoch určených na maskovanie najviac problematických jaziev. Bežne sa v týchto prípravkoch využívajú rastlinné extrakty, napríklad z nechtíka, prípadne obsahujú aj kombináciu viacerých minerálov a vitamínov na výživu pokožky.

Lieky na hojenie jaziev

Ak budete hľadať ešte účinnejšie produkty na hojenie jaziev a lepšie hojenie rán, siahnuť môžete aj po humánnych liekoch v podobe gélov, roztokov, sprejov, mastí a iných vonkajších foriem. V ponuke sú dokonca aj perorálne tabletky.

Pokiaľ ide o ich mechanizmus účinku, ponuka je široká:

K dispozícii máte prípravky s peroxidom vodíka, lieky s obsahom enzýmov na lepšie hojenie rán, antiseptické spreje na čistenie rán aj gély a krémy s heparínom

Na rozdiel od bežných prípravkoch majú lieky:

  • oveľa silnejšiu a lepšiu koncentráciu, hlavne syntetických látok
  • rýchlejší nástup účinku a viditeľnejšie pôsobenie
  • obvykle časovo obmedzené použitie, zväčša je len krátkodobejšie

Na podporu lepšieho hojenia jaziev si viete zakúpiť napríklad enzymatické liečivá v perorálnej forme, ktoré sa hodia aj na poúrazové  a pooperačné stavy všeobecne. V ponuke nájdete aj antiseptické spreje, spreje proti rozmnožovaniu baktérií a vírusov, masti s vitamínmi na obnovu pokožky či rôzne krémy a gély.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na hojenie jaziev

Ponuka spomínaných prostriedkov, prípravkov a liečiv je naozaj široká, hlavne ak sa rozhodnete kúpiť si ich v online lekárňach. Nájdete ich samozrejme aj v tých kamenných, tie však obvykle nemajú na sklade všetky možné značky a ich balenia.

Zinkorot

  • Podpora imunity a obranyschopnosti
  • Vplyv na nervový systém a duševnú vitalitu
  • Pôsobenie na kožu a vlasy

Contractubex

  • Antiproliferatívny
  • Protizápalový
  • Uvoľňujúci a zmäkčujúci

Lioton gel 100 000

  • Povrchové ochorenia ciev
  • Komplikácie po operačnom odstránení žíl
  • Úrazy, krvné podliatiny a opuchy

Sudocrem

  • Ekzém a akné
  • Ošetrenie lokálnych menších problémov
  • Podráždenie kože vonkajším faktorom

Pri nákupe cez internet preto môžete využiť tieto výhody:

  • nikam nemusíte ísť, objednávku spravíte z domu, doručenie je tiež domov
  • platiť viete nielen v hotovosti, ale aj vopred a bezhotovostne
  • na jednom mieste si viete porovnať všetky prípravky a liečivá
  • ušetríte čas aj peniaze, v online lekárňach sú ceny obvykle nižšie

Veľkým plusom je hlavne široký sortiment, čo platí predovšetkým v tých väčších a známejších lekárňach. Prejaví sa to lepším a väčším výberom rôznych značiek a aj rôznych veľkostí balenia jedného produktu.

Známejšie lekárne majú k dispozícii aj lepší zákaznícky servis, čo možno oceniť napríklad pri objednávke bez nutnosti registrácie alebo pri rýchlejšom doručení k vám domov aj do 24 či 48 hodín. Pri prevzatí balíčka nebudete potrebovať ani žiadnu hotovosť, môžete si totiž vybrať aj bezhotovostnú platbu, napríklad aj platobnou kartou.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.81

31 Hodnotení