7 overených rád a receptov, čo pomáha, čo je dobré a ako na hemoroidy po pôrode

Hemoroidy sú problémom, ktorý sa objavuje pomerne bežne u dospelých ľudí, no veľmi často aj počas tehotenstva a pretrvať môže aj po pôrode. Vzhľadom na to, že už počas gravidity vplýva na stav žíl viacero faktorov vrátane nedostatku vlákniny, to je aj prirodzené.

Podľa štatistík sa zlatá žila, ako sa hovorovo problém nazýva, vyskytuje skoro u polovici žien. V prípade ťažšieho pôrodu, kedy prichádza k ešte väčšiemu zvýšeniu tlaku v žilách, sa môžu hemoroidy po pôrode dokonca aj zhoršiť. Čo všetko prispieva k ich vzniku a spôsobuje ich, aké faktory možno ovplyvniť a či vám pomôžu len lieky, to sa dozviete teraz.

Ako vznikajú hemoroidy po pôrode, ich špecifiká a faktory

Hemoroidy sú ochorenie žíl, ktoré je z technického hľadiska veľmi podobné kŕčovým žilám. Pri hemoroidoch dochádza k rozšíreniu žíl, ktoré sa nachádzajú v konečníku, pričom ak ide o žily pri vchode, hovorí sa o vnútorných, ak v jeho okolí, tak o vonkajších.

Všeobecne dochádza k hemoroidom v dôsledku zažívacích ťažkostí typu hnačka alebo zápcha, ktoré sú nadmerne časté, v kombinácii s niektorými rizikovými faktormi spojenými so životosprávou, životným štýlom, konzumáciou dráždivých jedál  alebo aj nosením nesprávnej bielizne a častým sedením. Dôležitá je tiež úroveň hygieny.

MOBIVENAL micro Simple

 • Vplyv na hemoroidy
 • Pôsobenie na žily
 • Zníženie pocitu ťažkých nôh

Venalex

 • Na hemoroidy
 • Na kŕčové žily
 • Podpora žíl a kardiovaskulárnej sústavy

FAKTU čapíky

 • Na vnútorné hemoroidy a ich príznaky
 • Na iné ochorenia a problémy v oblasti konečníka

Venoruton forte

 • Na chronickú žilovú nedostatočnosť
 • Na hemoroidy
 • Na diabetickú retinopatiu

Femibion 2

 • Podpora tehotenstva a obdobia po pôrode až do konca dojčenia

V prípade obdobia na konci tehotenstva a po pôrode sú tu aj tieto špecifiká:

 • už počas tehotenstva dochádza k viacerým rizikovým faktorom vplývajúcim na ich vznik alebo zhoršenie, hlavne tráviace ťažkosti a nedostatok vlákniny
 • zápcha, ktorá sa na vzniku hemoroidov tiež výrazne podieľa, sa objavuje obvykle v druhej polke tehotenstva, neskôr sa k tomu pridáva aj nedostatok pohybu
 • počas pôrodu sa môže stav žíl v pletenci análneho kanála rapídne zhoršiť hlavne kvôli výraznejšiemu tlaku počas pôrodu, hlavne pri tom komplikovanom
 • neskôr po pôrode býva problém aj časté sedenie, zdvíhanie ťažších predmetov, alebo naopak nadmerné státie, problémom je aj ochabnutie svalstva panvového dna

MOŽNÉ KOMPLIKÁCIE PRI ŤAŽKÝCH STAVOCH

Ak sa u vás hemoroidy objavovali už skôr, napríklad pred začiatkom tehotenstva a zároveň sa počas neho ich stav rapídne zhoršoval, môže to maž vplyv aj na pôrod. V prípade ťažkých krvácajúcich hemoroidov môže lekár dokonca odporučiť cisársky rez.

Príznaky a prejavy hemoroidov po pôrode

Hemoroidy sa tak po pôrode, ako aj pred ním alebo v bežnom živote prejavujú viacerými príznakmi. Tie zahŕňajú niektoré viac a niektoré menej špecifické symptómy a javy, no ich intenzita a prítomnosť sú ovplyvnené aj individuálnu situáciou.

Tu sú tie prejavy, ktoré sa objavujú najčastejšie:

Bolestivé prejavy: Samotné hemoroidy sa prejavujú hlavne bolesťami, či už majú podobu svrbenia, pálenia alebo nepríjemného pocitu v oblasti konečníka. Tieto prejavy sa zhoršujú hlavne pri veľkej potrebe a tesne po nej, no sú prítomné aj inokedy, len mierne.

Krvácanie: Práve počas vykonávania veľkej stolici sa môže objaviť krvácanie, čo už znamená, že hemoroidy sú v pokročilej fáze. Krv sa objavuje na toaletnom papieri, obvykle jej je menej, niekedy zas viac, býva jasno červenej farby, nakoľko je čerstvejšia.

Ostatné symptómy: V prípade vážnejších hemoroidov je v okolí konečníka jasne hmatateľný aj opuch, celkovo sa zhoršuje komfort pri sedení alebo státí, pri vonkajších hemoroidoch sú môžu objaviť na dotyk hrbolčeky a častejšie bývajú aj hnačky alebo naopak zápcha.

Riešenie hemoroidov po pôrode doma

Tie najvážnejšie prípady hemoroidov môžu viesť až k nutnosti chirurgického zákroku alebo laserovej operácii s cieľom ich vyzerania, no prv, než sa ochorenie dostane až do tohto štádia, je možné využiť aj viaceré možnosti domácej liečby a režimové opatrenia.

Na hemoroidy tak môžete pôsobiť aj týmito spôsobmi:

Sedacie kúpele

To najlepšie, čo má potenciál vám uľaviť od nepríjemných príznakov hemoroidov po pôrode, sú sedacie kúpele. Využiť môžete bylinky, ktoré majú overené protizápalové aj upokojujúce pôsobenie, napríklad dubová kôra, repík alebo harmanček.

Lepšia hygiena

Druhým domácim opatrením je zlepšenie hygieny, ktorá by mala byť obzvlášť po pôrode veľmi dôkladná. Používajte hypoalergénne hygienické potreby, používajte jemný toaletný papier a konečník si vždy umyte a noste bavlnenú spodnú bielizeň.

Pôsobenie chladu a tepla

V prípade vážnejších hemoroidov môže na najviac akútne prejavy a problémy pomôcť aj striedanie chladu a tepla. Tu sa odporúča prikladať studené obklady vo forme vrecka s ľadom, čo zmierni opuch, pozitívne na hemoroidy sú aj teplé kúpele vo vani.

Zlepšenie jedálnička

Pokiaľ ide o stravovanie, tu je základom pridanie vlákniny do jedálnička a konzumácia jedál, ktoré obsahujú viacero vitamínov a minerálov. Minimalizovať treba solené, mastné, ťažké a sladené jedlá, naopak, jedzte cereálie, zeleninu, ovocie a strukoviny.

Obmedzenie negatívnych vplyvov

Ďalším dôležitým opatrením je minimalizovať čo najviac negatívnych vplyvov. Obmedziť treba konzumáciu korenín, znížiť počet nápojov s obsahom kofeínu počas dňa, viac sa pohybovať a vyhýbať sa nadmernému sedeniu alebo častému státiu.

Podporné doplnky výživy a prípravky

V prípade, že by ste potrebovali pôsobiť na cievy, žily a hemoroidy ešte rýchlejšie a hlavne komplexnejšie, k dispozícii máte rôzne doplnky výživy a prípravky s vonkajšou aplikáciou. Tie obsahujú hlavne rastlinné extrakty a látky typu escín či diosmín.

Lieky a liečivá na hemoroidy

Aj po pôrode môžete využiť niektoré typy liečiv a liekov s určením špeciálne na hemoroidy. Ide hlavne o gély, masti, krémy a čípky s aplikáciou do konečníka a na jeho okolie, ktoré tlmia bolesti a svrbenie, viaceré však majú aj protizápalové účinky.

AK UVIDÍTE KRVÁCANIE, CHOĎTE ZA LEKÁROM

Či už po pôrode, alebo aj v iných prípadoch, vždy, keď spozorujete krvácanie, mali by ste navštíviť lekára a nepodceňovať tento stav. V prípade hemoroidov to platí dvojnásobne a to hlavne vtedy, ak je časté, inak hrozí zápal konečníka alebo tzv. análny prolaps.

Výživové doplnky a prípravky na hemoroidy po pôrode

Ak vás bude trápiť vážnejší problém s výskytom hemoroidov po pôrode, prípadne typické prejavy zhoršeného stavu žíl, môžete siahnuť aj po doplnkoch výživy a rôznych prípravkoch. Tie pomôžu hlavne na utlmenie negatívnych príznakov.

Čo sa týka ich foriem, výber je veľký:

Najviac využívané sú priame vonkajšie prípravky, najmä rektálne gély, čípky, masti a krémy, obvykle s rastlinným zložením, ale aj perorálne tabletky a kapsuly

Bez ohľadu na to, aký typ si vyberiete, tak:

 • tieto prípravky sú voľne dostupné bez receptu od lekára
 • viete skombinovať viacero foriem, čapíky aj perorálne tabletky
 • je tu len minimálne riziko možných kontraindikácií a nežiaducich vplyvov

Ak ide o zloženie, najčastejšie sa v prípravkoch a doplnkoch nachádzajú rastlinné extrakty, napríklad z pagaštanu konského, prípadne bioflavonoidy typu escín, hesperidín a diosmín, ktoré pôsobia na pevnosť a pružnosť stien ciev. Používané sú tiež látky s protizápalovým a hojivým účinkom, napríklad známa bylinka repík.

Lieky na hemoroidy po pôrode

V prípade, že sa rozhodnete pôsobiť na hemoroidy ešte intenzívnejšie, k dispozícii máte špecializované lieky a to tak vo vonkajšej, ako aj perorálnej podobe. Prvú kategóriu predstavujú čapíky a rôzne masti či gély, druhú tabletky.

Pokiaľ ide mechanizmus ich účinku, tak:

Tieto lieky pôsobia na symptómy spojené s hemoroidmi, čiže bolesť a svrbenie, zároveň však môžu zlepšiť priepustnosť a stav žilových ciev a zvýšiť napätie v nich

Z hľadiska vlastnosti sú najdôležitejšie tieto:

 • možnosť kúpy bez receptu alebo nutnosti návštevy u lekára
 • rýchly nástup viditeľných účinkov a to kvôli lepšiemu zloženiu
 • zároveň však treba dávať pozor aj na možné vedľajšie a nežiaduce vplyvy

Z hľadiska zloženia sú najviac využívané látky typu kalciumdobesilát a lidokaín, ktoré majú symptomatické vplyvy vrátane pôsobenia na opuchy, ale aj podporujú zvýšenú priepustnosť žíl. Využívajú sa však aj niektoré prírodné zložky, napríklad sušené kvasnice, olej zo žraločej pečene a látky s vplyvom na krvný obeh.

MOBIVENAL micro Simple

 • Vplyv na hemoroidy
 • Pôsobenie na žily
 • Zníženie pocitu ťažkých nôh

Venalex

 • Na hemoroidy
 • Na kŕčové žily
 • Podpora žíl a kardiovaskulárnej sústavy

FAKTU čapíky

 • Na vnútorné hemoroidy a ich príznaky
 • Na iné ochorenia a problémy v oblasti konečníka

Venoruton forte

 • Na chronickú žilovú nedostatočnosť
 • Na hemoroidy
 • Na diabetickú retinopatiu

Femibion 2

 • Podpora tehotenstva a obdobia po pôrode až do konca dojčenia

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na hemoroidy po pôrode

Či už siahnete po špeciálnych čapíkoch s obsahom syntetických liečiv, alebo po doplnkoch výživy na posilnenie ciev, alebo po iných prípravkoch, najlepší výber ponúkajú hlavne lekárne. Okrem osobnej kúpy môžete využiť aj online objednávku.

Nákup v internetovej lekárni je podobný tomu v eshope a ponúka:

 • pohodlie, nakoľko nemusíte nikam ísť, kuriér vám všetko prinesie
 • jednoduchosť, online objednávku zrealizujete aj cez mobilný telefón
 • rýchlosť, kúpa je vecou zopár minút, doručenie zas zopár dní
 • prehľad, jednotlivé prípravky a lieky si viete porovnať priamo doma

Obzvlášť v prípade väčších a viac overených lekární môžete získať spomínané výhody v maximálnej možnej miere, hlavne ak ide o šírku sortimentu a výber z prípravkov dostupných priamo skladom, čo značne urýchľuje objednávku.

Zároveň s tým obvykle platí aj to, že známejšie a lepšie online lekárne majú oveľa kvalitnejší zákaznícky servis. To v praxi znamená napríklad rýchlejšie doručenie do 24 až 48 hodín, možnosť rýchlejšieho nákupu aj bez zdržujúcej registrácie, jednoduchšiu platbu nielen cez internet banking, ale aj platobnou kartou, či viacero akcií a zliav.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.69

29 Hodnotení