7 overených rád, čo je dobré, čo zaberá a čo pomáha na uhry v puberte aj v dospelosti

7 overených rád, čo je dobré, čo zaberá a čo pomáha na uhry v puberte aj v dospelosti

Uhry, čiže čierne bodky, sa najčastejšie objavujú na tvári a súvisia s nadmernou produkciou kožného mazu. To je aj dôvod, prečo sa objavujú hlavne v čase dospievania, no niektorí ľudia s nimi majú problém aj v dospelosti, kedy je už obdobie puberty dávno preč.

Uhry majú najčastejšie súvis s akné a s problémom s mazovými žľazami, ktoré sa upchávajú, prípadne sa môžu sekundárne aj zapáliť. Zároveň však treba brať do úvahy tiež niektoré iné faktory a vplyvy a to nielen u detí v puberte, ale aj u dospelých. Ak chcete vedieť o uhroch niečo viac, napríklad to, čo ich spôsobuje a čo na ne pomôže, čítajte ďalej.

Čo sú uhry, ako vznikajú a aké majú príznaky

Uhry sa prejavujú na pokožke ako malé tmavé alebo čierne bodky a dôverne ich poznajú hlavne dospievajúce deti v puberte. Môže ísť buď o primárny stav, kedy vznikajú ako výsledok nadmernej produkcie kožného mazu, alebo o prejav známeho akné.

Najčastejšie sa objavujú na tvári, pričom ich vznik môže súvisieť aj so stvrdnutím a zrohovatením pokožky. Podľa príčiny aj ďalšieho priebehu, napríklad pri vzniku sekundárneho zápalu, môžu byť rôznej veľkosti a typu, v niektorých prípadoch vznikajú aj širšie zápalové ložiská. To platí pre nos, bradu a čelo, kde je mazu najviac.

CutisHelp AKNÉ

 • Na denné ošetrenie pleti pri akné
 • Hydratačné účinky
 • Vhodný podklad aj pod make-up

Galvex Gáfrová masť

 • Povrchový zápal žíl
 • Ruža a červienka
 • Ekzém a psoriáza

Contractubex

 • Antiproliferatívny
 • Protizápalový
 • Uvoľňujúci a zmäkčujúci

Sudocrem

 • Ekzém a akné
 • Ošetrenie lokálnych menších problémov
 • Podráždenie kože vonkajším faktorom

Uhry, ale aj súvisiace problémy s nimi, sa prejavujú rôzne:

 • najčastejšie vznikajú v podobe malých čiernych bodiek, ktoré sa nazývajú odborne aj mikrokomedómy a sú voľným okom len veľmi ťažko viditeľné
 • v prípade, ak príde k ich rozšíreniu, môže vznikať aj zhluk takýchto bodiek, prípadne už aj väčšie komedómy, ktoré majú červenú farbu a sú väčšie
 • sekundárne sa môžu uhry vplyvom nejakej pridruženej infekcie alebo vplyvom ďalšieho zápalu zmeniť aj na vyrážky, ktoré môžu prasknúť
 • medzi ďalšie individuálne prítomné symptómy a prejavy patria zápalové ložiská so začervenaním pokožky, neskôr aj zvýšená teplota a rohovatenie kože

VYSKYTUJÚ SA HLAVNE V PUBERTE

Uhry najčastejšie súvisia s akné, čo je problém vyplývajúci z hormonálneho kolísania v období puberty, kedy dochádza k nadprodukcii kožného mazu. Štatistiky uvádzajú, že uhry sa objavujú u 90 % detí počas dospievania a preto sú v tomto období prirodzené.

Príčiny a kedy vznikajú uhry

Vznik uhrov súvisí predovšetkým s problémom s mazovými žľazami, kde môžu nastať rôzne primárne aj sekundárne procesy. Zároveň tu existuje viacero rizikových vplyvov, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku uhrov a iných problémov.

Tu sú tie príčiny a rizikové faktory, ktorí sú najčastejšie:

Zvýšená produkcia mazu: Najčastejšie je za vznikom uhrov nadmerná produkcia kožného mazu, čo súvisí hlavne so zvýšenou hormonálnou aktivitou. V niektorých prípadoch môže byť za nadprodukciou mazu aj kombinácia zvýšeného pohybu a telesnej teploty.

Problém s upchatím žliaz: Druhým častým problémom, kedy vznikajú uhry a to hlavne v ich intenzívnejšej podobe, je upchávanie mazových žliaz. Tu môže ísť hlavne o problém s epitelom a jeho rohovatením, čo spôsobí nesprávny odvod mazu.

Pridružené ochorenia: Najčastejšie súvisí vznik a prítomnosť uhrov s ochoreniami pokožky, hlavne ak ide o akné, kde sú uhry typickým príznakom. Okrem toho sa môže jednať aj o chronický problém s hormonálnou rovnováhou a hladinou hormónov.

Externé a sekundárne vplyvy: Pokiaľ ide o ďalšie faktory, ktoré môžu vplývať na uhry, ide hlavne o zvýšenú hladinu testosterónu, prípadne nedostatočná hygiena pokožky a prítomnosť rôznych baktérií či kvasiniek, ktoré spôsobia sekundárnu infekciu a zápal.

Riešenie uhrov doma

Riešenie problémov s uhrami môže mať viacero podôb a k dispozícii máte viacero možností. Jedná sa hlavne o kombináciu opatrení zameraných na prevenciu, zníženie rizík sekundárneho typu a prípravkov či prostriedkov so symptomatický vplyvom.

Medzi tie možnosti a spôsoby, ktoré sú využívané najviac, patria:

Nevytláčajte

Asi najčastejšou chybou, ktorú ľudia robia, je vytláčanie uhrov, či dokonca vytláčanie akné. Takýmto spôsobom sa čiernych bodiek na tvári a ani inde na tele nezbavíte a môžete celý stav skôr zhoršiť, následkom čoho bude vznik sekundárnych zápalov a vyrážky.

Čistenie pleťovou vodou

Pozitívne pôsobenie na pleť a pokožku a jej dostatočná hygiena sú tiež nevyhnutné. Snažte sa využívať čistiace vody, pleťové masky, roztoky s morskou vodou a čistiace emulzie a to hlavne na tvár. Dôležitá je pravidelnosť aj preventívne čistenie.

Zmena životosprávy

Stav kože odráža v mnohom aj vnútorný stav organizmu a práve tu môže pomôcť komplexná zmena životosprávy. Obmedzte fajčenie a alkohol, naopak, pite pravidelne čistú vodu alebo bylinné čaje a do jedálnička zaraďte hlavne ovocie, ryby, zeleninu a oriešky.

Obmedzenie externých vplyvov

Na pokožku, hlavne na pleť na tvári, majú vplyv aj niektoré externé faktory, ktoré môžu zhoršiť daný stav s uhrami a práve tieto treba obmedziť. Medzi tie najviac škodlivé patria nadmerné slnečné UV žiarenie a rovnako tak mráz aj nízka teplota.

Domáce prírodné recepty

Čo sa týka domácich prostriedkov, existuje viacero overených receptov, ktoré majú vplyv na čierne bodky a uhry na tvári. Použiť môžete napríklad zubnú mentolovú pastu, prípadne pomôcť môže prikladanie ľadu alebo maska z vaječných bielkov a citróna.

Voľne dostupné prípravky

Ak budete mať vážnejšie problémy s uhrami, môžete využiť aj niektoré prírodné a voľne predajné prípravky a prostriedky. Môže ísť o konopné gémy, čistiace emulzie, roztoky na póry, bylinné gély, ošetrujúce séra či tónovacie masti a krémy na prekrytie.

Liečivá so syntetickým zložením

Ešte účinnejšiu formu predstavujú liečivá v podobe rôznych lokálnych krémov, gélov či roztokov. V ich prípade ide už o prípravky s obsahom syntetických účinných látok so špecifickými účinkami priamo na uhry alebo aj na riziko sekundárnych infekcií.

MOŽNOSTI NA ŤAŽŠIE AKNÉ

V prípade, že budete mať vážnejšie problémy s uhrami a to hlavne v dôsledku akné, môžete siahnuť aj po niektorých efektívnejších metódach. Najviac sa využíva chemický peeling, prípadne svetelná terapia. Na jazvy po akné možno použiť laser.

Výživové doplnky a prípravky na uhry

Ak vás trápia uhry alebo akné, k dispozícii máte viacero druhov rôznych voľne dostupných a voľne predajných produktov a prípravkov. V niektorých prípadoch ide o čistiace roztoky, v iných zas o prípravky symptomatického typu.

Čo sa týka druhov týchto prípravkov, tak:

Sortiment obsahuje rôzne emulzie, pleťové vody, toniká či roztoky s pôsobením na pokožku aj póry, prípadne krémy, gély a masti na ošetrenie akné a uhrov

Platí, že bez ohľadu na značku v nich získate:

 • jednoduché prípravky, ktoré si kúpite bez lekára a receptu
 • komplexné pôsobenie na prečistenie pleti aj na samotné póry
 • prostriedky využiteľné aj v tehotenstve a počas dojčenia

Prípravky sú obvykle bezproblémové z hľadiska rizík nežiaducich účinkov a kontraindikácií, pričom väčšina z nich obsahuje prírodné látky s prirodzeným vplyvom či už na zníženie tvorby kožného mazu, prečistenie pleti, zlepšenie priechodnosti pórov alebo proti svrbeniu. Majú aj antimikrobiálne a dezinfekčné účinky.

Lieky na uhry

Čo sa týka liekov, v tomto prípade ide hlavne o liečivá určené na akné, prípadne na niektoré kožné problémy s tým súvisiace. Hoci viaceré druhy liekov sú určené na priamu indikáciu lekárom, k dispozícii máte aj voľne predajné.

Sortiment zahŕňa niekoľko typov a foriem:

Najčastejšie sa jedná o lokálne gély, krémy či emulzie, ktoré môžu pôsobiť priamo na uhry, alebo aj sekundárne na zníženie rizika vzniku plesňových infekcií

Pre lieky sú typické hlavne tieto vlastnosti:

 • pôsobenie je založené na syntetických overených látkach
 • vďaka tomu je nástup účinku rýchlejší a pôsobenie efektívnejšie
 • k dispozícii máte viacero foriem, ktoré môžete kombinovať

Čo sa týka zloženia, to pozostáva z látok typu ichtamol, perboritan sodný, oxid vápenatý, síran draselno-hlinitý, klotrimazol či jódovaný povidón, ktoré pôsobia tak na uhrovitosť, ako aj na sekundárne infekcie rôzneho charakteru. Pred použitím týchto liečiv si ale dobre prečítajte príbalový leták a možné kontraindikácie.

CutisHelp AKNÉ

 • Na denné ošetrenie pleti pri akné
 • Hydratačné účinky
 • Vhodný podklad aj pod make-up

Galvex Gáfrová masť

 • Povrchový zápal žíl
 • Ruža a červienka
 • Ekzém a psoriáza

Contractubex

 • Antiproliferatívny
 • Protizápalový
 • Uvoľňujúci a zmäkčujúci

Sudocrem

 • Ekzém a akné
 • Ošetrenie lokálnych menších problémov
 • Podráždenie kože vonkajším faktorom

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na uhry

Či už sa rozhodnete pre kozmetické produkty alebo niektoré lieky v podobe lokálnych gélov a krémov, všetky tieto typy prípravkov si viete zakúpiť bez receptu alebo predošlého vyšetrenia u lekára. Okrem eshopov ich nájdete aj v lekárňach.

Tam majú väčší výber a odborné zázemie, využiť môžete aj online lekárne:

 • v ich prípade kombinujete pohodlie, široký sortiment a rýchly nákup
 • oproti kamenným lekárňam ušetríte za prípravky aj za dopravu
 • platiť nemusíte len hotovosťou, vybrať si môžete aj platby online
 • samozrejmosťou je možnosť nákupu cez počítač aj mobil

Ak sa rozhodnete nakupovať v tých známejších internetových lekárňach, budete si môcť vybrať nielen zo širšieho výberu prípravkov skladom, ale získate aj lepší zákaznícky servis a služby.

V praxi sa to prejavuje napríklad rýchlejšou dopravou aj do 1 či 2 dní, väčším výberom rôznych kuriérnych služieb, možnosťou platiť cez internet banking aj platobnou kartou alebo jednoduchším nákupom bez zdržujúcej registrácie. Nepozerajte preto na úsporu zopár centov v neznámych lekárňach, ale aj na nefinančné benefity v tých väčších.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.56

18 Hodnotení