7 overených rád, čo je najlepšie na nevoľnosť po alkohole a to aj po malom množstve

7 overených rád, čo je najlepšie na nevoľnosť po alkohole a to aj po malom množstve

Nevoľnosť po požití alkoholu je typickým sprievodným javom, ktorý sa ľudovo niekedy nazýva aj „opica“. Podľa toho, ako je organizmus zvyknutý na príjem alkoholických nápojov, ale aj podľa individuálneho zdravotného stavu, môže nastať aj po troche alkoholu.

Väčšinou je však takáto nevoľnosť prejavom toho, že ste to s konzumáciou alkoholických nápojov naozaj prehnali. Vtedy si treba dávať pozor aj na to, či neprišlo k otrave alkoholom, čo má tiež svoje typické prejavy a ide aj o život ohrozujúci stav. Ako postupovať, ak vás trápi nevoľnosť po alkohole, čo je na ňu dobré a čo vám pomôže? Čítajte ďalej.

Čo je nevoľnosť po alkohole, ako vzniká a aké má príznaky

Za slovom nevoľnosť sa skrýva súhrn viacerých prejavov, ide najmä o kombináciu žalúdočných ťažkostí, nechutenstva, pocitu plnosti, suchosti v ústach nutkania na zvracanie a celkovej fyzickej slabosti. Pri alkohole do toho vstupujú aj iné špecifické faktory.

Alkohol ako taký je totiž bežne metabolizovaný v ľudskej pečeni, pričom za týmto procesom je enzým alkoholdehydrogenázou, ktorý alkohol dokáže premeniť na acetaldehyd. Toho sa telo zbavuje pomocou látky aldehyddehydrogenáza, no ak jej nie je dosť, prechádza acetaldehyd do krvi. Práve tento proces je zodpovedný za vznik nevoľnosti a „opice“.

Vyprošťovák RESTART

  •  Po nadmernej konzumácii ťažko stráviteľného jedla, alkoholu alebo kávy

Jamieson Vitamín B12 Metylkobalamín 100 µg

  • Podpora nervového a imunitného systému
  • Vplyv na únavu a vyčerpanie
  • Pôsobenie na kardiovaskulárny systém

Jamieson Vitamín C 1000 mg

  • Podpora imunity
  • Antioxidačné účinky
  • Podpora tvorby kolagénu

Ak ide o súvisiace problémy, prejavy aj ďalšie symptómy, tak:

  • v súvislosti s nevoľnosťou sa najčastejšie objavujú už spomínané nechutenstvo, nutkanie na zvracanie, niekedy aj zvracanie, rovnako tak pocit sucha v ústach
  • častým sprievodným javom sú rozličné druhy zažívacích a tráviacich ťažkosti, napríklad ak ide o hnačku, zápchu, nadúvanie, plynatosť a pálenie záhy
  • z celkových prejavov treba spomenúť hlavne bolesti hlavy, bolesti žalúdka, celkovú slabosť, pokles energie, búšenie srdca, podráždenosť alebo aj trasenie rúk
  • dôležitým nepriamym javom, ktorý súvisí s nadmernou konzumáciou alkoholu, je zhoršený spánok, čo znamená, že telo aj myseľ nie sú dostatočne zregenerované

Zároveň platí, že pri vysokej koncentrácii alkoholu v krvi dochádza aj k energetickému oslabeniu tela. K tomu treba pripočítať aj metabolizmus premeny alkoholu v pečeni, čo si tiež vyžaduje energiu. Výsledkom je tak pocit vyčerpanosti a pocit nedostatku energie.

PRÍZNAKY OTRAVY ALKOHOLOM

Oproti bežnej nevoľnosti spojenej s príjmom alkoholu je potrebné rozoznať aj stav, kedy už ide o otravu alkoholom. V tomto prípade sa jedná o bezvedomie, modré pery, studené ruky a nohy, príliš rýchly pulz, dehydratáciu a zvracanie počas spánku bez prebudenia sa.

Príčiny a kedy vzniká nevoľnosť po alkohole

Za nevoľnosťou po alkohole je predovšetkým prirodzená reakcia tela na nadmerný príjem toxických látok, ktoré alkohol obsahuje. Tie nadmerne zaťažujú pečeň a v prípade dlhodobého a opakovaného pôsobenia poškodzujú aj iné orgány.

Okrem toho treba počítať aj s týmito rizikovými vplyvmi a faktormi:

Pitie nalačno: Rizikovým faktorom, ktorý môže výrazne zhoršiť metabolizmus, spracovanie a znášanlivosť alkoholu v tele, je pitie nalačno. V tomto prípade sa totiž alkohol do krvi dostáva oveľa rýchlejšie, ako keď ste niečo zjedli, čo znásobuje aj jeho účinky.

Nedostatočný pitný režim: Rizikovým vplyvom pre vznik nevoľnosti po alkohole a aj pre ťažšie spracovanie alkoholu v pečeni a v tele je nedostatok tekutín, najmä vody, ktorá by mohla zriediť krv. Samozrejme, pitie piva sa za dopĺňanie tekutín nepovažuje.

Genetické faktory: Určitý vplyv na to, ako sa ľudský organizmus dokáže vysporiadať s nadmerným príjmom alkoholu, má aj genetika. Ide o individuálnu záležitosť spojenú hlavne s nízkym množstvo aldehyddehydrogenázy dôležitej pre metabolizmus alkoholu.

Riešenie nevoľnosti po alkohole doma

Ak sú nevoľnosti po alkohole bežného charakteru a nedochádza k vážnejšiemu poškodeniu pečene alebo nebodaj k otrave alkoholu, je možné tento stav riešiť pomerne úspešne aj doma. Domáce opatrenia je možné kombinovať aj s niektorými prostriedkami.

Toto sú tie možnosti, spôsoby a prostriedky, ktoré sú najúčinnejšie:

Doplnenie tekutín do tela

Prvotnou úlohou po „opici“ je do tela doplniť potrebné tekutiny a zavodniť ho. Okrem čistej vody sú na to vhodné aj nebublinkové minerály obsahujúce dôležitý draslík či horčík, ale aj teplé polievky, najmä kurací, hovädzí a zeleninový vývar.

Doplnenie energie aj vitamínov

Druhou dôležitou zásadou je doplnenie nielen tekutín do tela, ale aj energie proti únave a niektorých vitamínov či iných látok. Na to sú najlepšie rýchle a zdravé cukry z ovocia, napríklad z banánu, manga či hrozna, prípadne si dajte ovsené vločky.

Pohyb na vzduchu

Hoci na prvý pohľad to znie ako kontraproduktívny nápad a telo je unavené, po doplnení energie skúste ísť aspoň na kratšiu prechádzku na čerstvom vzduchu. Pohyb vám pomôže, rozhýbete krvný obeh a zároveň podporíte metabolizmus zvyšku alkoholu.

Bylinky a bylinkové čaje

Príroda samotná nám ponúka tiež viaceré prospešné prostriedky, či už na trávenie, pečeň alebo mentálnu vitalitu. Vyskúšať môžete bylinky a to v podobe bylinných čajov, napríklad z ostropestreca mariánskeho, aloe vera, rumančeka, mäty, cesnaku a zázvoru.

Diétne opatrenia

Po ústupe prvotných zažívacích ťažkostí je vhodné na istú dobu zmeniť jedálniček a stravovanie, aby ste žalúdok upokojili a obnovili jeho mikroflóru. Ideálne sú diétne sucháre, kyslé ryby, strukoviny, zo zeleniny hlavne paradajky a uhorky a z ovocia pomaranč.

Oddych a obklady

Nakoľko organizmus býva po konzumácii alkoholu nielen unavený, ale aj nedostatočne zregenerovaný, dôležitý je tiež oddych. Ľahnite si a odpočívajte v pokoji bez rušivých vplyvov. Na bolesti hlavy môže použiť studené obklady alebo vrecko ľadu na čelo.

Špeciálne podporné prípravky

Posledným typom prostriedkov, ktoré vám môžu viditeľne a komplexne pomôcť na úľavu od nevoľnosti a iných problémov po konzumácii alkoholu, sú špeciálne doplnky výživy a prípravky. Tie obsahujú látky s vplyvom na trávenie aj nervový systém.

POZOR NA ALERGIU NA ALKOHOL

Možno to bude znieť na prvý pohľad neuveriteľne, ale aj na alkohol môže vzniknúť alergia či intolerancia. Tá sa od bežných nevoľností odlišuje tým, že dochádza k intenzívnejšej bolesti hlavy, zvracaniu a zrýchleniu tepu, pri väčšom množstve k anafylaktickému šoku.

Výživové doplnky a prípravky na nevoľnosť po alkohole

V rámci regenerácie organizmu, ale aj na upokojenie žalúdka, trávenia, tráviacich procesov a celkovo aj proti nevoľnosti, na to všetko môžete využiť viaceré voľne dostupné produkty. Ide o doplnky výživy a prípravky s perorálnym užitím.

Z hľadiska šírky sortimentu máte tento výber:

V ponuke možno nájsť tabletky, šumivé tablety, rozpustný prášok vo vode, klasické kapsuly aj hotové roztoky a tekuté formy, všetky tieto formy je možné aj kombinovať

Bez ohľadu na to, aký typ si vyberiete, získate:

  • jednoduchú kúpu, nemusíte mať predpis a ani navštíviť lekára
  • prirodzené a komplexné pôsobenie vďaka prírodnému zloženiu
  • bezproblémové užívanie, nehrozia žiadne nežiaduce účinky a kontraindikácie

Pokiaľ ide o zloženie spomínaných prípravkov, tie obsahujú najmä vitamíny, napríklad vitamín C alebo komplex vitamínov B, ale aj stopové prvky a minerály typu horčík, draslík a zinok. Nachádzajú sa tu aj zdravé omega kyseliny, aminokyseliny typu L-Arginín, L-Ornitín či L-Tryptofán a viaceré bylinky v podobe extraktov, výťažkov alebo výluhov.

Podľa toho si môžete kúpiť napríklad doplnky výživy, čaje alebo iné prípravky na trávenie celkovo, napríklad s obsahom probiotických kultúr, na podporu pečene, kde nájdete ostropestrec mariánsky, alebo na detoxikáciu tela od škodlivín s aloe vera.

K dispozícii tak máte komplexnejšie doplnky s podporu tak trávenia, ako aj nervového systému, ako aj tie, ktoré majú konkrétnejšie a špecializované pôsobenie, najmä na pečeň, cievy a mentálnu vitalitu. Veľmi často sa tu nachádzajú aj hydrogénuhličitan sodný alebo kyselina vínna, ktoré pôsobia na zažívacie ťažkosti a prekyslenie žalúdka.

Vyprošťovák RESTART

  •  Po nadmernej konzumácii ťažko stráviteľného jedla, alkoholu alebo kávy

Jamieson Vitamín B12 Metylkobalamín 100 µg

  • Podpora nervového a imunitného systému
  • Vplyv na únavu a vyčerpanie
  • Pôsobenie na kardiovaskulárny systém

Jamieson Vitamín C 1000 mg

  • Podpora imunity
  • Antioxidačné účinky
  • Podpora tvorby kolagénu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na nevoľnosť po alkohole

Či už sa rozhodnete pre bylinné, vitamínové, minerálové alebo iné doplnky a prípravky v akejkoľvek forme, všetky tieto produkty sú dostupné bez receptu a predpisu. Zakúpiť ich preto môžete bez problémov v každej lekárni a to nielen osobne v tej kamennej.

Práve naopak, čoraz viac ľudí sa zaujíma o objednávku z internetovej lekárni:

  • takýto nákup je oveľa pohodlnejší, spravíte ho cez počítač aj smartfón
  • nemusíte pritom nikam ísť, kuriér vám prípravky tiež donesie až domov
  • zároveň ušetríte nielen čas, ale aj peniaze, ceny v online lekárňach sú nižšie
  • na jednom mieste máte väčší výber a viete si všetky prípravky porovnať

Posledná výhoda je najviac viditeľná predovšetkým v tých väčších lekárňach, alebo iné podobné značky, ktoré sú známejšie a sú na trhu už dlhšiu dobu. Okrem širšieho sortimentu, hlavne skladom, však majú väčšie lekárne aj lepší servis.

Práve kvalitnejšie zákaznícke služby sú to, čo oceníte oveľa viac, ako len bežnú úsporu niekoľkých centov. Rýchlejšie doručenie domov, napríklad aj do 24 až 48 hodín, možnosť platiť pohodlnejšie platobnou kartou cez internet, jednoduchšia objednávka aj bez registrácie alebo lepší prehľad o doručovaní, to je len špička ľadovca zákazníckeho servisu.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.56

27 Hodnotení