7 rád, čo je dobré a čo najlepšie pomáha na popraskané aj zapálené kútiky úst u detí

Tak ako u dospelých, aj u detí môžu vzniknúť problémové kútiky úst. Najčastejšie ide o suché, popraskané alebo zapálené kútiky úst, odborne nazývané aj chelitis vulgaris. Jedná sa o infekčný zápal, ktorý má najčastejšie bakteriálny či kvasinkový pôvod.

Niekedy môže táto infekcia postihnúť iba jeden kútik, najčastejšie sa však objavuje u oboch naraz. Typicky ide o problém, ktorý súvisí s oslabením organizmu a vyskytuje sa sezónne, hlavne počas jesene alebo zimy. Hoci existuje viacero preventívnych opatrení, napríklad balzamy na pery, nie vždy to pomôže. Čo teda robiť a čo pomáha najviac?

Ako vznikajú problémy s kútikmi úst u detí, ich špecifiká a faktory

Popraskané a zapálené kútiky úst u detí sú najčastejšie výsledkom kvasinkovej a bakteriálnej infekcie, hlavne pokiaľ ide o kvasinky typu Candida albicans, ku ktorým sa môže sekundárne pridať infekcia stafylokokmi a streptokokmi. Okrem toho sú tu aj rizikové faktory.

Medzi ne patrí predovšetkým oslabená imunita, ktorá môže vzniknúť tak následkom nejakého iného ochorenia, ako aj celkového preťaženia organizmu. Práve preto sú okrem detí na tento problém náchylní aj seniori, u ktorých zohráva istú rolu aj narušenie slizníc ústnej dutiny zubnými protézami. Práve to môže spôsobiť oslabenie pier voči kvasinkám.

Sencor zvlhčovač vzduchu

 • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
 • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
 • Pre zdravý a nerušený spánok

DeVit Forte

 • Pôsobenie na zuby a pohybový aparát
 • Vplyv na imunitu aj na vitalitu
 • Zdravie kostí

Generica Riboflavin

 • Sliznice, pokožka a oči
 • Metabolizmus a látková premena
 • Energia a vitalita

Herpesin krém

 • Účinky na herpes a jeho príznaky

Rakytníkový olej Terezia

 • Posilnenie imunity
 • Pôsobenie na trávenie
 • Účinky na kardiovaskulárnu sústavu

Pokiaľ ide o ďalšie vplyvy, faktory a špecifiká, ktoré sú hlavne u detí, tak:

 • okrem už spomínaného oslabenia imunity zohrávajú úlohu aj alergické reakcie na niektoré vonkajšie podnety, ktoré môže prejavy zápalu zhoršiť
 • veľmi častou príčinou býva aj problém so živinami, hlavne s absenciou niektorých vitamínov, konkrétne vitamínu B2 a B6, či minerálov železo alebo zinok
 • svoj vplyv majú napríklad aj cukrovka, ak ňou dieťa trpí, prípadne niektoré a zažívacie problémy, riziko infekcie zvyšujú aj niektoré lieky vedľajšími účinkami
 • medzi ďalšie rizikové faktory patria prenos infekcie z iných ložísk, napríklad zo zubov a uší, rovnako tak stres, nedostatočná zubná hygiena a časté oblizovanie pier

POZOR AJ NA PÔSOBENIE A ZMENY POČASIA

Svoju úlohu pri náchylnosti na kvasinkovú infekciu a problém kútikov môže zohrať aj počasie. Platí to hlavne pri častom striedaní chladu a tepla a vlhkosti so suchým vzduchom. Vtedy sú pery aj častejšie suché a popraskané a kútiky sú viac bolestivé.

Príznaky a prejavy problémov s kútikmi úst u detí

Infekcia a zápal kútikov pier sa prejaví tak na samotných kútikoch, ako aj na celých perách a tiež na okolitej pokožke a slizniciach. Miera intenzity týchto prejavov, rovnako ako aj šírka všetkých prítomných príznakov, je však individuálna u každého dieťaťa.

Toto sú najčastejšie symptómy a problémy:

Suchosť a popraskanie: Najtypickejším prejavom problémov s kútikmi úst je ich nadmerná suchosť a následné popraskanie. Okrem samotných kútikov dochádza k postihnutiu aj ich okolia, čo sa typicky prejavuje vznikom začervenaných ložísk.

Mokvanie: V prípade pokročilejšej a intenzívnejšej infekcie a zápalu dochádza aj k mokvaniu postihnutých zápalových ložísk. Toto mokvanie býva spôsobené už rozšírením kvasinkovej alebo bakteriálnej infekcie a môže postihnúť aj širšiu oblasť pier.

Ostatné príznaky: Po zasušení mokvania vznikajú v postihnutých miestach chrasty. Okrem toho bývajú so suchosťou či zápalom pier a ich kútikov spojené aj bolestivé príznaky a prejavy, hlavne ak ide o pocity rezania alebo pálenia pri natiahnutí pier.

Riešenie problémov s kútikmi úst u detí doma

Okrem špeciálnych antibakteriálnych či antimykotických liekov, ktoré sú na predpis, je možné využiť na popraskané, suché či zapálené kútiky úst aj niektoré voľne dostupné prostriedky. Veľa môžete spraviť aj v rámci domácej terapie.

K dispozícii máte nasledovné možnosti a prostriedky:

Celková podpora imunity

Prvým a najdôležitejším spôsobom, ako dlhodobo zlepšiť problémy s kútikmi úst, je dlhodobá podpora imunity. Najlepšou možnosťou je jej prirodzené zvýšenie zmenou jedálnička, uprednostniť treba ovocie a zeleninu s obsahom vitamínu C.

Rýchla a prvá pomoc na kútiky

Rýchla pomoc na problémy s kútikmi úst spočíva hlavne v ich dezinfekcie a vysušení danej oblasti. Za týmto účelom je optimálne použiť hlavne tinktúry s obsahom jódu alebo rôzne roztoky s bórovou vodou, ktoré nedráždia pery a ani pokožku.

Obmedzenie negatívnych faktorov

V rámci prevencie je dobré minimalizovať či obmedziť aj niektoré rizikové a negatívne faktory. Dodržiavať treba hlavne ústnu hygienu, chrániť pery pred nepriaznivým počasím na jeseň a v zime a v lete použiť balzam na pery s ochranou proti UV.

Rýchle domáce recepty

Viacero prírodných prostriedkov, alebo dokonca aj surovín bežne používaných v potravinách, môže tiež zmierniť niektoré prejavy problémov s kútikmi úst. Použiť môžete med, aloe vera, kakaové maslo alebo kokosový olej, stačí ich naniesť na pery.

Balzamy a preventívne prostriedky

Zvlášť u detí je dôležitá prevencia, ktorá môže jednak napomôcť zlepšeniu stavu pier a kútikov úst, ale aj celkovo podporiť imunitu v ústnej dutine. Za týmto účelom môžete využiť napríklad ústne vody či balzamy na pery so zinkom a čajovníkovým olejom.

Krémy, gély a roztoky bez predpisu

V rámci symptomatického pôsobenia na kútiky úst, hlavne na ich praskanie, bolesť či zápal, môžete využiť aj doplnky výživy a prípravky bez receptu s vonkajšou aplikáciou. Ide hlavne o gély, krémy a roztoky s prírodným a rastlinným zložením.

Liečivá na konkrétne infekcie

Na infekcie je možné použiť tiež lieky a liečivá. Okrem tých, ktoré vám indikuje lekár a sú dostupné iba na predpis, si viete zakúpiť aj tie voľne predajné, ktoré obsahujú syntetické účinné látky antibakteriálneho a antimykotického typu.

KÚTIKY ÚST AJ AKO ZÁVAŽNÝ PREJAV

V prípade, že sa popraskané či zapálené kútiky na ústach opakujú častejšie, môže ísť aj o príznak niektorých vážnejších tráviacich problémov alebo ochorení. Takýmto spôsobom sa prejavujú hlavne Crohnova choroba, celiakia a ulcerózna kolitída.

Výživové doplnky a prípravky na kútiky úst u detí

V rámci prevencie a podpornej terapie môžete siahnuť v prípade problémov s kútikmi úst aj po rôznych doplnkoch výživy a zdravotníckych či kozmetických prípravkoch s vonkajším použitím. Samozrejmosťou je, že sú dostupné bez receptu.

Pokiaľ ide o ich výber, sortiment je veľký:

K dispozícii sú rôzne druhy balzamov na pery, ústnych vôd, krémov a gélov na kútiky, ale aj tabletky či kapsuly, ktoré obsahujú potrebné vitamíny a minerály

Prípravky sú populárne najmä pre tieto výhody:

 • nemusíte vopred navštíviť lekára a ani mať od neho predpis
 • použitie je jednoduché, môžete jednotlivé formy aj kombinovať
 • vďaka prírodnému zloženiu sú užívanie či dávkovanie bezproblémové

V prípade prostriedkov aplikovaných navonok na pery sú najviac využívané látky rastlinného pôvodu v podobe výťažkov a výluhov, napríklad z čajovníka. Niektoré gély či krémy obsahujú aj chlorhexidín, ktorý pomáha celkovo na popraskané pery. Medzi ďalšie aktívne zložky patria vitamíny B a C a stopové prvky železo či zinok.

Lieky na kútiky úst u detí

Pokiaľ budete potrebovať ešte účinnejšiu pomoc a hlavne konkrétne účinky na kvasinkové či bakteriálne infekcie, môžete vyskúšať tiež lieky. K dispozícii máte nielen tie, ktoré vám indikuje lekár, ale aj vonkajšie lokálne liečivá bez predpisu.

V ich prípade býva zloženie nasledovné:

Ide o lieky v podobe gélov, krémov, mastí či roztokov s lokálnou aplikáciou, ktoré obsahujú účinné látky s antimykotickým a antibakteriálnym pôsobením na pery

Oproti bežným prípravkom ponúkajú tieto výhody:

 • účinnejšie zloženie a využitie aj syntetických overených látok
 • rýchlejší nástup účinku, užívanie nemusí byť tak dlhodobé
 • použiť môžete špecializované lieky podľa pôvodu a typu infekcie

Ak ide o látky, ktoré sú v týchto liekoch využívané, medzi najčastejšie patria gély či roztoky obsahujúce chlórhexidín s pôsobením proti bakteriálnym infekciám, ale aj rôzne krémy či masti s klotrimazolom alebo nyastínom, čo sú zas látky utlmujúce kvasinkovú infekciu. Pozor však na to, od akého veku je možné ich použitie v prípade detí.

Sencor zvlhčovač vzduchu

 • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
 • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
 • Pre zdravý a nerušený spánok

Generica Riboflavin

 • Sliznice, pokožka a oči
 • Metabolizmus a látková premena
 • Energia a vitalita

Kamistad senzitiv

 • Liečba aftov, kútikov
 • Tlmenie zápalu ďasien
 • Pri prerezávaní zubov

Herpesin krém

 • Účinky na herpes a jeho príznaky

Rakytníkový olej Terezia

 • Posilnenie imunity
 • Pôsobenie na trávenie
 • Účinky na kardiovaskulárnu sústavu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na kútiky úst u detí

Či už siahnete po podporných prostriedkoch, preventívnych prípravkoch, doplnkoch výživy s vitamínmi a minerálmi alebo po niektorých liekoch a liečivách, ich najlepší výber nájdete hlavne v online lekárňach. Tie majú oproti kamenným väčší sortiment.

Navyše, nákup v nich prináša so sebou viac výhod a benefitov:

 • ide hlavne o jednoduchosť, objednávku spravíte cez tablet aj mobil
 • taktiež ušetríte, či už na samotnom prípravku, alebo aj na doručení
 • k dispozícii máte viac možností platby a to nielen v hotovosti
 • viaceré online lekárne ponúkajú aj možnosť nákupu bez registrácie

Najväčšie a najznámejšie online lekárne, majú nielen široký a bohatý výber rôznych prípravkov a liekov, ale väčšinu balení majú priamo skladom. To umožňuje okamžitý nákup, nie je treba na nič ďalšie čakať.

Overené internetové lekárne prinášajú aj kvalitnejší zákaznícky servis. Ten sa prejaví aj rýchlejším doručením, napríklad do 24 či 48 hodín, rovnako tak možnosťou platby aj platobnou kartou a tiež jednoduchším objednaním, ktoré je otázkou zopár minút. Nepozerajte preto iba na najnižšiu cenu, ale aj na značku lekárne.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.77

22 Hodnotení