7 tipov, čo je dobré na cholesterol, čo pomáha na jeho zníženie a čo jesť alebo užívať

7 tipov, čo je dobré na cholesterol, čo pomáha na jeho zníženie a čo jesť alebo užívať

Vysoký cholesterol je pomerne moderným problémom, ktorý spadá do kategórie označenej aj ako novodobé civilizačné ochorenia. Hoci samotný cholesterol je pre fungovanie ľudského organizmu nevyhnutný, jeho príliš vysoká hladina môže spôsobiť viacero ťažkostí.

Tie sa spočiatku nemusia prejaviť žiadnymi symptómami, no výsledkom je skôr či neskôr postupné upchávanie ciev a riziká s tým spojené. Preto je aj dôležité vedieť to, čo to cholesterol je, aký je rozdiel medzi tzv. dobrým a zlým cholesterolom a tiež to, čo spôsobuje vysoký cholesterol a čo pomáha na jeho zníženie, prípadne, aká diéta je vhodná.

Čo je vysoký cholesterol, ako vzniká a aké má príznaky

Pod označením cholesterol sa myslí špeciálna tuková látka, ktorá sa navonok nemusí nijako prejavovať, no z pohľadu fungovania organizmu je dôležitá. Ide o stavebnú jednotku v každej bunke ľudského tela, či už ide o nervové alebo mozgové bunky, prípadne hormóny.

Väčšinu cholesterolu si dokáže naše telo vyrobiť aj samo, no určitú časť tak či tak prijímame zo stravy. Samotný zvýšený cholesterol obvykle nemá žiadne viditeľné príznaky, symptómy či prejavy, zistiť sa dá iba špecifickým meraním. Optimálne je, ak je celkový cholesterol do hodnoty 5,0 mmol/l, ale to závisí aj od stravovania a životného štýlu.

GS Koenzým Q10

 • Podpora vitality a energie
 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie v oblasti kardiovaskulárnej sústavy

Virde Pupalkový olej 100 %

 • Antioxidačná ochrana buniek
 • Pôsobenie na srdce a cievy
 • Udržiavanie zdravia spojivového tkaniva

Jamieson Resveratrol

 • Antioxidačné pôsobenie
 • Vplyv na stav a fungovanie srdcovocievnej sústavy
 • Účinky na tkanivá a pokožku

ArmoLIPID PLUS

 • Kontrola cholesterolu a triacylglycerolov v plazme

Arterin

 • Podpora normálnej hladiny cholesterolu

V súvislosti s cholesterolom rozoznávame ten „dobrý“ a ten „zlý“:

 • ako tzv. zlý cholesterol sa označuje LDL cholesterol, ktorý sa najviac podieľa na upchávaní ciev, pričom ide o cholesterol, ktorý má nízku hustotu
 • ako tzv. dobrý cholesterol je označovaný HDL cholesterol, ktorý naopak na cievy vplýva pozitívne a snaží sa zmierniť riziko ich možného upchávania
 • vyššie spomínané dva cholesterolu sú technicky nie cholesteroly, ale tzv. lipoproteíny, pričom prvý transportuje samotný cholesterol z obličiek do buniek a druhý naopak
 • spomínané lipoproteíny sú len jednou zo zložiek celkového cholesterolu, patria sem ešte triglyceridy, ktoré sú z hľadiska ochorení najviac nebezpečným tukom

Vyššie spomínaná hodnota celkového cholesterolu je len orientačná, pozerať treba ešte na hodnoty LDL cholesterolu, ktoré by nemali byť vyššie cez 3,4 mmol/l a na hodnoty HDL cholesterolu, kde by sa nemala prekročiť hranica 0,9 až 1,1 mmol/l podľa pohlavia.

PREČO JE NEVYHNUTNÉ ZNÍŽENIE CHOLESTEROLU

Vysoký cholesterol je, hlavne z dlhodobého hľadiska, nebezpečný práve pre zhoršenie prietoku krvi, čiže pre upchávanie ciev a žíl, čo sa odborne nazýva ateroskleróza. Môže tak prísť k vzniku krvnej zrazeniny a k srdcovej alebo mozgovej príhode.

Príčiny a kedy vzniká vysoký cholesterol

Vysoký cholesterol je výsledkom vplyvu viacerých okolností, faktorov a príčin. Dobrou správou je, že hoci ich je viacero, väčšinu viete ovplyvniť a pôsobiť na ne. Medzi tie najvýznamnejšie, ktoré ovplyvniť neviete, patria dedičnosť a vek.

Napriek tomu je dôležité vedieť, čo všetko cholesterol spôsobuje:

Zlá životospráva: Najčastejšou príčinou a rizikovým faktorom zvýšenia cholesterolu je nesprávna životospráva. Fajčenie, alkohol, stres, nedostatok pohybu, zlé stravovacie návyky a zvýšená konzumácia mäsa či mliečnych výrobkov sú najväčší problém.

Vek: Zvýšené riziko a pravdepodobnosť problémov s cholesterolom prichádza aj s vekom. Rizikovým faktorom je vek nad 40 rokov, kedy už vzrastá pravdepodobnosť zvýšenia zlého cholesterolu na úkor toho dobrého. Čím vyšší je vek, tým je vyššie riziko.

Genetická predispozícia: Druhým faktorom, ktorý nie je možné na 100 % ovplyvniť, je dedičnosť, čiže genetická predispozícia. Vysoký cholesterol bude u vás s veľkou pravdepodobnosťou problémom vtedy, ak ním trpeli vaši rodičia a starí rodičia.

Iné súvisiace ochorenia: S vysokým cholesterolom môžu súvisieť aj niektoré metabolické problémy či iné ochorenia. Typicky ide hlavne o obezitu a nadváhu, problémy so vstrebávaním tukov, zvýšený krvný tlak alebo nepriamo aj cukrovka.

Riešenie vysokého cholesterolu doma

Hoci na zvýšený cholesterol existujú viaceré farmakologické prostriedky a lieky na predpis, aj dom máte k dispozícii viacero možností. Optimálne je skombinovať režimové opatrenia, obmedzenie negatívnych vplyvov a podporu tých pozitívnych.

Tu sú najlepšie tipy a rady, čo môže na cholesterol pomôcť:

Obmedzenie škodlivých jedál

Ak chcete čo najúčinnejšie znížiť hladinu cholesterolu, snažte sa obmedziť príjem najviac škodlivých jedál. Patria sem vyprážané a mastné jedlá, cukrovinky, sladené nápoje, tučné mäso a tučné mliečne výrobky.

Diéta s pozitívnym vplyvom

Naopak, do jedálnička treba zaradiť niektoré potraviny a suroviny, ktoré môžu cholesterol aktívne znížiť. Do tejto skupiny patria cesnak, brusnice, fazuľa, hrach, šošovica, vlašské orechy, mandle, arašidy a akékoľvek ovocie.

Obmedzenie fajčenia a alkoholu

Problémom pre metabolizmus tukov, hladinu cholesterolu, ale hlavne pre kardiovaskulárny systém, priepustnosť ciev a žíl a pre krvný obeh, sú aj fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholických nápojov. Tieto vplyvy preto obmedzte.

Viac pohybu

Sedavý život a s tým súvisiaca vyššia hmotnosť, niekedy až nadváha a obezita, sú tiež významné rizikové vplyvy na zvýšenie cholesterolu. Jeho postupné zníženie teda dosiahnete pravidelným pohybom, či už chôdzou alebo športom.

Zmiernenie stresu

Medzi negatívne faktory, ktoré môžu zhoršiť cholesterol, ale napríklad aj samotné fungovanie metabolizmu tukov, patrí tiež stres. Snažte sa eliminovať tento zlý vplyv, počas dňa sa venujte aj relaxu, či už aktívnemu alebo úplne pasívnemu.

Zlepšenie stravovacieho režimu

Nielen to, čo jete a pijete, alebo to, čo nejete a nepijete, ale aj spôsob stravovania má veľký význam pre udržanie optimálnej hladiny tukov a cholesterolu. Snažte sa konzumovať radšej menšie porcie, viac krát za deň a zachovajte si pestrosť stravy.

Podporné prípravky a doplnky

V rámci aktívnejšej podpory zníženia cholesterolu alebo lepšieho metabolizmu tukov a celkovo fungovania trávenia, ale aj v rámci pôsobenia na priepustnosť ciev a žíl, sa dajú zakúpiť aj voľne dostupné doplnky výživy a prípravky.

PRAVIDELNÉ KONTROLY U LEKÁRA

Nakoľko zvýšený cholesterol nepatrí medzi problémy, ktoré by sa intenzívne prejavovali navonok nejakými príznakmi, dôležité sú pravidelné kontroly jeho hladiny u lekára. Zvlášť treba pozorovať hladinu LDL cholesterolu a zvlášť hladinu HDL cholesterolu.

Výživové doplnky a prípravky na cholesterol

Hoci je cholesterol nevyhnutnou zložkou ľudského organizmu, na zníženie jeho vysokej hladiny a na pôsobenie proti negatívnej forme cholesterolu možno využiť aj špecifické prípravky. Ich výhodou je, že sú dostupné bez receptu a vyšetrenia.

Ponuka je pomerne široká a zahŕňa hlavne tieto formy:

K dispozícii sú štandardné perorálne tabletky a kapsule, ale aj rôzne oleje, roztoky, sirupy, špeciálne nápoje, rozpustné prášky a sušené zmesi na prípravu čajov

Výhodou týchto prípravkov a produktov sú ich vlastnosti:

 • bez ohľadu na formu, je zloženie založené na prírodných a prirodzených látkach
 • z toho vyplýva aj bezproblémové pôsobenie v organizme
 • užívanie je možné spravidla pre deti, dospelých aj tehotné ženy

Pokiaľ ide o zloženie, tieto prípravky obsahujú hlavne rybí olej bohatý na omega-3 mastné kyseliny s prospešným účinkom, vitamíny, napríklad vitamín E, rôzne rastlinné extrakty a výťažky, napríklad z brusníc alebo z červenej ryži či minerály, napríklad chróm. Viaceré doplnky výživy sú založené aj na širšej kombinácii viacerých aktívnych zložiek.

Veľkým plusom je, že na výber máte nielen rôzne formy, ale aj viaceré spôsoby účinku spomínaných prípravkov. Niektoré podporujú lepší krvný obeh, iné vplývajú na metabolizmus tukov, ďalšie sú určené na zdravie ciev a iné na udržanie hladiny tuku v krvi.

Okrem špecializovaných prípravkov s konkrétnym účinkom len v jednej oblasti môžete tiež siahnuť po doplnkoch výživy, ktoré majú širšie pôsobenie, napríklad aj na imunitu, kardiovaskulárny systém a súčasne na hladinu tukov či cholesterolu v krvi. Plusom je aj to, že takéto prípravky majú minimálne riziko nežiaducich účinkov a kontraindikácií.

GS Koenzým Q10

 • Podpora vitality a energie
 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie v oblasti kardiovaskulárnej sústavy

Virde Pupalkový olej 100 %

 • Antioxidačná ochrana buniek
 • Pôsobenie na srdce a cievy
 • Udržiavanie zdravia spojivového tkaniva

Jamieson Resveratrol

 • Antioxidačné pôsobenie
 • Vplyv na stav a fungovanie srdcovocievnej sústavy
 • Účinky na tkanivá a pokožku

ArmoLIPID PLUS

 • Kontrola cholesterolu a triacylglycerolov v plazme

Arterin

 • Podpora normálnej hladiny cholesterolu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na cholesterol

Ak sa rozhodnete spomínané tabletky, sirupy, kvapky, oleje alebo iné formy doplnkov výživy a prípravkov s pôsobením na cholesterol zakúpiť, môžete tak spraviť v každej lekárni. Nakoľko nie je potrebný recept, nemusíte nákup realizovať len osobne.

Práve naopak, využiť môžete pohodlnú objednávku z domu v online lekárňach:

 • týmto spôsobom ušetríte čas, objednávku viete spraviť aj cez mobil
 • ceny v online lekárňach bývajú spravidla nižšie, ako v tých kamenných
 • na jednom mieste máte väčší výber a to aj v rámci veľkostí balení
 • prípravky si viete porovnať rýchlo a za pár sekúnd

Hlavne tie väčšie, známejšie a viac overené online lekárne prinášajú naozaj veľký sortiment rôznych prípravkov na cholesterol. Navyše, tieto produkty sú skladom a viete si ich ihneď zakúpiť.

Objednávka je otázkou niekoľkých kliknutí, v mnohých prípadoch môže byť dokonca aj bez registrácie. Platiť sa dá vopred bezhotovostne, ale aj štandardne na dobierku a v hotovosti. Plusom je rýchle a jednoduché dodanie, kuriér vám totiž zásielku so zakúpenými produktmi doručí priamo domov až k dverám a to veľmi rýchlo aj do 48 hodín.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.65

26 Hodnotení

Ktorý doplnok výživy mi odporučiť na vysoký cholesterol?

Viera Lejkova píše 30 apríla 2020 o 14:10

Pridať komentár