7 tipov, čo pomáha na uštipnutie osou, komárom, včelou, ovadom, blchou a mravcom

Bodnutie či uštipnutie hmyzom nie je nikdy príjemné a hoci nemusí ísť vo väčšine prípadov o život ohrozujúci stav, následná reakcia organizmu v mieste uhryznutia môže vyzerať niekedy až hrozivo. Nejde len o začervenanie, ale napríklad aj svrbenie či opuchnutie.

Bodavý hmyz, ale aj taký, ktorý hryzie, môže spôsobiť nepríjemnosti hlavne vtedy, ak aj na prvý pohľad drobnú ranku po uštipnutí zanedbáte. Preto netreba nepodceniť žiadnu situáciu a využiť minimálne aspoň základnú domácu liečbu v podobe zachladenia, dezinfekcie a niektorých prípravkov. Čo je dobré dať na bodnutie, to sa dozviete v ďalších riadkoch.

Čo je uštipnutie a bodnutie hmyzom, ako vzniká a aké má príznaky

Uštipnutie a bodnutie osobu, komárom, včelou, ovadom, blchou či mravcom vzniká na základe prieniku žihadiel alebo v prípade uhryznutia na základe zahryznutia sa spomínaného hmyzu do pokožky. Týmto spôsobom sa do tela dostávajú aj toxické látky hmyzu.

Najčastejšie ide buď o sliny, čo platí v prípade uhryznutia, prípadne o jed, čo platí hlavne v prípade bodnutia. Tieto látky sa však dostávajú nielen do kože, ale aj do podkožných vrstiev, na čo reaguje imunitný systém organizmu. Reakcia vzniká na základe histamínu, ktorý v postihnutom mieste vyvoláva začervenanie, opuch a niektoré ďalšie prejavy.

Psilo-Balsam

  • Zmiernenie podráždenia kože a súvisiacich symptómov

HAPPY MOM PATCH

  • Hydrogélová náplasť po injekciách a uštipnutí hmyzom
  • Miernenie pocitu svrbenia, pomocou chladivého efektu a bylinných extraktov
  • Rýchly účinok

PREDATOR

  • Gél na pokožku
  • Vhodný i po bodnutí hmyzom

Fenistil

  • Bodnutie a poštípanie hmyzom
  • Povrchové popáleniny na pokožke
  • Podráždenie kože

Medzi najčastejšie príznaky, javy a problémy súvisiace s uštipnutím patria:

  • základným prejavom uhryznutia, bodnutia či poštípania hmyzom je lokálne začervenanie daného miesta, môže sa jednať buď o bodku alebo aj fľak
  • súčasne so začervenaním dochádza k podráždeniu pokožky, čo vyvoláva svrbivosť na danom mieste, pričom ide o začarovaný kruh, kde škrabania kožu viac rozdráždi
  • tretím typickým prejavom uštipnutia búva opuchnutie, to môže mať podobu menšieho pupienka, ale aj väčšieho opuchu, v závislosti od individuálnej reakcie organizmu
  • pokiaľ ide o ďalšie možné reakcie, javy a problémy, vyskytnúť sa môžu bolesť, pálenie alebo pocit ťahania v mieste, prípadne nevoľnosť či mierne zvýšená teplota

Ak ide o alergickú reakciu, tá môže mať rôznu intenzitu a tu sa rozoznáva hlavne buď lokálna alebo celková reakcia. V prípade lokálnej ide najmä o opuch, niekedy veľmi intenzívny, oveľa vážnejšia je však celková reakcia, ktorá môže spôsobiť aj ťažkosti s dýchaním a smrť.

ALERGICKÁ VS. NEALERGICKÁ REAKCIA

V prípade bežnej reakcie organizmu, čiže tej nealergickej, ide len o reakciu na báze nízkomolekulárnych látok, ktoré pôsobia na cievy. V prípade alergickej reakcie však treba počítať s tým, že za reakciou sú proteíny, ktoré spúšťajú reakciu protilátok.

Príčiny a kedy vzniká uštipnutie a bodnutie hmyzom

Čo sa týka uštipnutia alebo bodnutia osobu, komárom, včelou, ovadom, blchou alebo mravcom, existuje viacero rizikových faktorov, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť tohto stavu. Niektoré faktory a vplyvy zas pôsobia na priebeh príznakov.

Toto sú tie vplyvy a faktory, ktoré majú najvýraznejšie pôsobenie:

Nedostatočné oblečenie: Pokiaľ ide o najviac rizikový faktor, nedostatočné oblečenie je tým najdôležitejším a najvýraznejším. Krátke rukávy alebo krátke nohavice, rovnako tak nepoužívanie pokrývky hlavy, to všetko zvyšuje pravdepodobnosť uštipnutia.

Rizikové miesta a čas: Ďalším vplyvom, na ktorý môžete aktívne pôsobiť, je výber vhodného času a miesta. Ak sa budete zdržiavať napríklad na jar alebo v lete v blízkosti ovocných stromov, popadaného ovocia alebo pri vode, riziko uštipnutia sa výrazne zvyšuje.

Reakcia imunitného systému: Faktorom, ktorý s ovplyvniť príliš nedá, no je zároveň veľmi významný, je aj reakcia imunitného systému. V prípade, že je neadekvátna, prichádza výrazné zhoršenie priebehu symptómov súvisiacich s bodnutím a uštipnutím.

Riešenie uštipnutia a bodnutia hmyzom doma

V prípade, že u vás neprišlo k alergickej reakcii, môžete riešiť situáciu s bodnutím alebo uštipnutím aj doma. Či už pôjde o osu, komára, včelu, ovada, blchu alebo mravca, postup je veľmi podobný. Zvolenie prostriedkov závisí hlavne od intenzity príznakov.

Tu sú tie možnosti, spôsoby a úkony, ktoré máte k dispozícii:

Odstránenie žihadla

V prípade bodavého hmyzu, ktorý zanecháva v mieste vpichu žihadlo, je nevyhnutné ho odstrániť, ak to umožňujú podmienky. Pozor však, aby ste ale nevypustili zvyšok jedu zo žihadla do kože, preto je lepšie ho radšej zoškrabnúť nechtom.

Prvá pomoc po uštipnutí

Po odstránení žihadla je nevyhnutné dané miesto dezinfikovať. Môžete na to použiť buď špeciálne dezinfekčné roztoky s jódom, no ak nie sú k dispozícii, to najlepšie, čo viete spraviť, ja použiť chladnú vodu s mydlom. Väčšinou takáto dezinfekcia stačí.

Obklady na ochladenie

Po prvotnom poskytnutí pomoci a dezinfekcii je dôležité dané miesto čo najviac chladiť a to po dlhšiu dobu. Využite teda studené látkové obklady alebo kocky ľadu, prípadne mrazenú zeleninu. Zjemníte tak podráždenie, opuch a začervenanie miesta.

Domáce recepty

Na bodnutie, pohryznutie alebo uštipnutie hmyzom viete využiť aj niektoré bylinky alebo prírodné prostriedky. Medzi najčastejšie babské recepty patrí prikladanie zemiaku, potretie medom, zubnou pastou či propolisom, prípadne pokvapkanie octom.

Prípravky so symptomatickým vplyvom

Ak chcete viac zmierniť prípadné negatívne prejavy spojené s bodnutím hmyzom, napríklad opuch, začervenanie, bolesť či svrbenie, k dispozícii máte aj hotové produkty. Jedná sa hlavne o gély, masti, spreje, roztoky či oleje, ktoré sa nanášajú lokálne.

Repelenty proti hmyzu

Vyhýbať sa problémom je vždy jednoduchšie, ako ich následne riešiť. V rámci produktov a prípravkov môžete siahnuť aj po repelentoch a odpuzovačoch. Tie môžu mať podobu sprejov, gélov či olejov a môže ísť aj o špecializované typy.

Ďalšie možnosti prevencie

Čo sa týka ďalších možností prevencie, vyhýbajte sa miestam s vysokým rizikom, že sa tu bude nachádzať hmyz vo väčšom množstve, nechoďte bosý, majte radšej tmavšie oblečenie a hlavne nepoužívajte prudko parfumovanú kozmetiku do prírody.

V TÝCHTO PRÍPADOV NAVŠTÍVTE LEKÁRA

V prípade niektorých prehnaných reakcií je potrebné čo najskôr navštíviť lekára, aby sa predišlo riziku ohrozenia zdravia a života. Ide hlavne o stav, ak sa objavujú malátnosť, únava, zvracanie, hnačka, problémy s vedomím a dýchaním alebo výrazný opuch na krku.

Výživové doplnky a prípravky na uštipnutie a bodnutie hmyzom

Pokiaľ ide o možné prípravky, ktoré viete použiť či už v rámci prevencie alebo na rýchlu pomoc okamžite po uštipnutí hmyzom, k dispozícii máte pomerne široký sortiment rôznych produktov. Všetky bez rozdielu si viete kúpiť bez lekára alebo receptu.

V ponuke nájdete najmä nasledovné typy a formy:

Najčastejšie sa jedná o gély, masti, spreje, krémy, roztoky alebo oleje, čiže o prípravky s vonkajším pôsobením, ktoré majú symptomatické alebo preventívne pôsobenie

Pre užívateľov ponúkajú viacero zaujímavých a užitočných výhod:

  • majú spravidla prírodné zloženie, čo znamená, že aj prirodzené pôsobenie
  • skombinovať viete aj viacero foriem, interakcie medzi nimi sú minimálne
  • rovnako tak je použitie obvykle tiež bez akýchkoľvek vedľajších vplyvov

Z hľadiska zloženia je práve používanie látok s prirodzeným pôsobením veľmi dôležitým benefitom, nakoľko sa tak prispieva nielen k lepšiemu hojeniu po uštipnutí, ale sa tak aj minimalizujú možné negatívne reakcie. Najviac využívané sú bylinné extrakty a výťažky, napríklad zo šalvie, rebríčka, čajovníku alebo aloe vera.

Viaceré z týchto prípravkov majú aj všeobecné dezinfekčné účinky, takže môžu zmierniť riziko prípadnej následnej infekcie či zápalu. Ak ide o repelentné typy prípravkov, ich úlohou je zas prevencia a odpudenie hmyzu na základe špeciálne zvolených látok.

Ak ide o použitie týchto produktov, väčšina z nich je určená tak pre dospelých, ako aj pre deti. U tehotných žien alebo počas dojčenia je lepšie najskôr preštudovať príbalový leták alebo príbalovú informáciu. Cieľom väčšiny prípravkov je zmiernenie opuchnutia, svrbenia, začervenania a bolesti, nemôžu však nahradiť odbornú liečbu alergie.

Psilo-Balsam

  • Zmiernenie podráždenia kože a súvisiacich symptómov

HAPPY MOM PATCH

  • Hydrogélová náplasť po injekciách a uštipnutí hmyzom
  • Miernenie pocitu svrbenia, pomocou chladivého efektu a bylinných extraktov
  • Rýchly účinok

PREDATOR

  • Gél na pokožku
  • Vhodný i po bodnutí hmyzom

Fenistil

  • Bodnutie a poštípanie hmyzom
  • Povrchové popáleniny na pokožke
  • Podráždenie kože

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na uštipnutie a bodnutie hmyzom

Nech už sa rozhodnete pre ľubovoľný typ, formu alebo značku, všetky spomínané prípravky určené na pôsobenie alebo na prevenciu pred bodnutím a uštipnutím hmyzom si viete kúpiť aj cez internet. Nemusí ísť len o eshopy, na trhu sú už aj viaceré online lekárne.

V ich prípade viete potom naplno využiť všetky výhody:

  • predaj je s odborným zázemím a maximálnym sortimentom skladom
  • zároveň sa nemusíte spoliehať iba na hotovosť, platiť viete aj online
  • objednávku spravíte priamo cez mobilný telefón, počítač aj tablet
  • netreba ísť nikam z domu, aj doručenie prípravkov je priamo k dverám

Z hľadiska procesu nákupu sa objednávka v online lekárni podobá na bežný nákup v eshope. Nie je však úplne jedno, kde sa rozhodnete prípravky nakúpiť, nakoľko tie známejšie a väčšie lekárne, ponúkajú kvalitnejší zákaznícky servis.

Výsledkom je potom napríklad rýchlejšie doručenie kuriérom aj do 24 či 48 hodín, väčší výber spôsobov dopravy alebo kuriérnych služieb, viac možností aj pri spôsobe platby, vrátane platby platobnou kartou, prípadne lepší prehľad o doručovaní. Viaceré internetové lekárne umožňujú aj objednávku bez registrácie v rámci flexibility.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.54

26 Hodnotení