7 vecí, ako zrýchliť spomalený metabolizmus, ako sa to dá a čo na to najlepšie pomáha

7 vecí, ako zrýchliť spomalený metabolizmus, ako sa to dá a čo na to najlepšie pomáha

Spomalený metabolizmus nie je nič príjemné a ide o problém, ktorý má komplexný vplyv na celý organizmus. Na rýchlosť látkovej premeny v tele pritom vplýva viacero faktorov, medzi inými aj vek, po 50. roku života býva metabolizmus už extrémne spomalený.

Zároveň platí, že v každom veku existuje viacero možností a spôsobov, ako rozhýbať spomalený metabolizmus, či už prostredníctvom ovplyvnenia jedálnička, pohybom alebo aj cez špeciálne prípravky a produkty. Nezabudnite však, že ak chcete zrýchliť spomalený metabolizmus za účelom chudnutia, základom je, aby bolo pôsobenie komplexné.

Čo je spomalený metabolizmus, ako vzniká a aké má príznaky

Pod pojmom metabolizmus sa myslí súhrn procesov látkovej premeny, kedy dochádza k premene živín v podobe cukrov, tukov, aminokyselín a nukleových kyselín na energiu. Ľudia sa väčšinou sústredia na metabolizmus tukov, no ide o komplexný proces.

Rýchlosť metabolizmu je ovplyvnená predovšetkým tým, ako funguje bazálny metabolizmus. Ide o stav látkovej premeny v čase, kedy je organizmus v pokoji a nevykonáva žiadnu činnosť Jedná sa teda o minimálnu metabolickú aktivitu bez cielenej snahy. U každého človeka je rýchlosť tohto metabolizmu individuálna a pomerne ťažko ovplyvniteľná.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka spomalenia celkového metabolizmu, tento stav sa prejavuje nasledovne:

 • najčastejšie dochádza k spomaleniu premeny cukrov a tukov na energiu, tieto živiny sa tak ukladajú nadmerne v tele a dochádza tak k hromadeniu tukových zásob
 • spomalený metabolizmus sa prejavuje aj priberaním typicky v niektorých problémových partiách na tele, hlavne ak ide o boky, brucho a zadok
 • typickým prejavom spomaleného metabolizmu je zníženie fyzickej výkonnosti, v prípade dlhodobého stavu dochádza aj k atrofii a úbytku svalovej hmoty
 • zároveň platí aj to, že spomalený metabolizmus so sebou prináša tiež celkovú únavu a pocit mentálnej vyčerpanosti, dochádza k poklesu pocitu energie a vitality

Zrýchlenie metabolizmu so sebou prináša viacero pozitív a to nielen na chudnutie alebo trávenie. V prípade, ak dochádza k efektívnejšej premene živín na energiu a napríklad aj k menšiemu ukladaniu tukov, ide o veľmi dobrú prevenciu kardiovaskulárnych ochorení.

LEN ZRÝCHLENÍM METABOLIZMU NESCHUDNETE

Mnoho ľudí sa domnieva, že ak dokážu zrýchliť svoje metabolizmus, automaticky schudnú. Nie je to však tak, chudnutie je komplexnejšie a vyžaduje si aj širšie pôsobenie. Zároveň však platí, že mnoho rád na zrýchlenie metabolizmu funguje aj na chudnutie.

Príčiny a kedy vzniká spomalený metabolizmus

Za spomaleným metabolizmom môže byť viacero príčin aj faktorov s pôsobením rôzneho charakteru. Niektoré z nich sa nedajú tak rýchlo ovplyvniť, hlavne ak ide o niektoré metabolické poruchy, iné, napríklad stravovanie, sú ovplyvniteľné o niečo viac.

Medzi najčastejšie príčiny, vplyvy a faktory patria:

Životospráva: To, čo jete, ako pravidelne sa stravuje, aké je zloženie živín, ale aj to, čo pijete, aký máte počas dňa pravidelný pitný režim alebo či fajčíte, to všetko má tiež vplyv na metabolizmus. Životospráva ho totiž vie spomaliť, ale aj zrýchliť.

Fyzická aktivita: Druhým významným a dôležitým faktorom je miera fyzickej aktivity, či už ide o bežný pohyb alebo cielené športovanie a cvičenie. Čím je takejto aktivity menej, tým menší je výdaj energie a tým pomalšie obvykle prichádza aj k jej premene.

Ochorenia a externé vplyvy: Za spomalením metabolizmu môžu byť niekedy aj menej ovplyvniteľné externé vplyvy či ochorenia. Ide napríklad o teplotu okolia, ochorenia štítnej žľazy alebo chronické problémy, poruchy a ochorenia tráviacej sústavy.

Riešenie zrýchlenia spomaleného doma

Čo sa týka riešenia spomaleného metabolizmu a jeho zrýchlenia, veľmi veľa viete spraviť doma kombináciou viacerých režimových opatrení, obmedzenia negatívnych vplyvov a stimuláciou metabolizmu aktívnymi zmenami v stravovaní a životospráve.

Ak ide o najlepšie možnosti a prostriedky, vyskúšajte:

Zloženie jedálnička

Alfa a omega pre zrýchlenie metabolizmu je zloženie jedálnička počas dňa. Jedzte v každom jedle bielkoviny, vlákninu a zdravé tuky, nezabúdajte ani na minerály, aminokyseliny a vitamíny. Konzumujte ryby, orechy, ovocie, zelenine a chudé mäso.

Pravidelnosť a veľkosť porcií

Nielen to, čo jete, ale aj to, ako sa stravujete počas dňa, má veľký vplyv na metabolizmus. Najlepšie je jesť menšie porcie a viac krát za deň, ideálnych je 5 jedál denne. Nevynechávajte raňajky, jedzte pomalšie a napite sa tekutín pred jedlom, nie počas neho.

Pitný režim

Nemenej dôležitou súčasťou metabolizmu sú tekutiny. V tejto oblasti treba eliminovať čo najviac nezdravých, hlavne ak ide o alkohol a sladené limonády, naopak, najlepšia sú čistá voda, voda s citrónom, melónom a iným ovocím, alebo rôzne bylinkové čaje.

Pravidelný pohyb a cvičenie

Pohyb je tiež nevyhnutnou súčasťou podpory trávenia a metabolizmu, či už ide o bežnú chôdzu, alebo aj o cielenú aktivitu vyššej intenzity. Najlepšie je kombinovať pravidelnú chôdzu s behom, bicyklovaním, plávaním a kardio tréningom vo fitness centre.

Korenie a prírodné prostriedky

Na zrýchlenie metabolizmu je možné využiť aj termogénne efekty, na čo je ideálne použitie korenia v rámci studenej aj teplej kuchyni. Skúste hlavne chilli, čierne korenie, zázvor, škoricu alebo oregano. Ako doplnok môžete skúsiť aj lístky mäty.

Relax počas dňa aj spánok v noci

Nielen aktivita, ale aj odpočinok má vplyv na metabolizmus, jeho rýchlosť a jeho efektivitu. Týka sa to tak oddychu počas dňa, čím znížite vplyv stresu, ako aj dostatočného spánku, ktorý má vplyv na hormóny súvisiace s metabolizmom.

Podporné prípravky a doplnky výživy

Ak by ste chceli pôsobiť ešte efektívnejšie, môžete využiť aj niektoré hotové produkty a prípravky. K dispozícii sú rôzne vitamínové a výživové doplnky, ale napríklad aj komplexné tabletky a prípravky na chudnutie, metabolizmus a spaľovanie tukov.

DLHODOBÉ A KOMPLEXNÉ PÔSOBENIE

Pokiaľ sa rozhodnete riešiť zrýchlenie svojho metabolizmu, snažte sa naň pôsobiť čo najviac komplexne, čiže s využitím maximálnych možností spomínaných aj vyššie, ale zároveň aj dlhodobo. Trpezlivosť je totiž nevyhnutným predpokladom úspechu.

Výživové doplnky a prípravky na zrýchlenie spomaleného metabolizmu

Ak chcete zrýchliť a zefektívniť svoj metabolizmus, ale napríklad pôsobiť aj na iné aspekty fungovania tráviacej sústavy, bez problému tak viete spraviť aj cez viaceré hotové produkty. K dispozícii máte všeobecné doplnky výživy aj špecializované prípravky.

Čo sa týka mechanizmu ich fungovania, ten závisí od daného typu:

V ponuke nájdete všeobecné vitamínové a minerálové doplnky, tabletky určené špeciálne na chudnutie a trávenie, ale aj prípravky a spaľovače tukov pre športovcov

Je jedno, akú formu alebo značku si zvolíte, tieto prípravky ponúkajú:

 • prirodzené zloženie a z toho vyplývajúce aj prirodzené pôsobenie
 • možnosť dlhodobého užívania a to bez väčších rizík vedľajších účinkov
 • väčšinou komplexné účinky, ktoré celkovo podporujú metabolizmus

K dispozícii máte viaceré perorálne formy, najčastejšie ide buď o klasické tabletky alebo kapsuly na perorálne užitie, prípadne rôzne druhy nápojov alebo práškov na prípravu nápojov, ktoré sú určené hlavne pre športovcov alebo počas cvičenia. K dispozícii sú aj šumivé tablety alebo sirupy, hlavne ak ide o komplexnejšie výživové doplnky.

Čo sa týka ich zloženia, obvykle tieto prípravky obsahujú minerály typu železo, chróm alebo horčík, prípadne vitamíny B a C, alebo aj rôzne koreniny, aminokyseliny typu L-Karnitín a extrakty z korenia, napríklad zo zázvoru, chilli, škorice a podobne.

Siahnuť môžete aj po komplexných prípravkoch a produktoch určených na chudnutie.  V ich prípade máte k dispozícii zloženie presne nakombinované aktívnymi látkami na celkovú podporu metabolizmu, spaľovania tukov, podpory trávenia a dokonca aj zníženia nadmernej chuti na jedlo, čo spoločne prináša maximálny možný a viditeľný efekt.

Kompava ThermoFit

 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov

Garsin

 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla

Dialevel

 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky

Chilliburner

 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru

Forfemina Slim

 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na zrýchlenie spomaleného metabolizmu

Dobrou správou je, že vyššie spomínané prípravky a produkty si viete zakúpiť voľne a bez receptu, čo znamená, že nie ste odkázaní iba na osobný nákup. Využiť môžete v prípade prípravkov pre športovcov špecializované eshopy, ale napríklad aj lekárne.

Okrem klasických kamenných sú čoraz viac populárne aj internetové lekárne:

 • v nich máte na výber širší sortiment, hlavne v tých väčších typu [lekaren]
 • zároveň viete nakupovať priamo z pohodlia domova a aj cez smartfón
 • ušetríte a to nielen na cenách prípravkov, niekde máte aj dopravu zdarma
 • okrem toho môžete platiť nielen v hotovosti, ale aj vopred a online

Pokiaľ ide o tie známejšie a väčšie lekárne, ako je aj spomínaná značka, ich výhodou je, že vďaka tomu, že sú na trhu dlhšiu dobu, majú nielen bohatší sortiment, ale predovšetkým kvalitnejšie zákaznícke služby. To vidno tak pri objednávke, ako aj pri doručovaní.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Lepšie lekárne spravidla doručujú zásielky aj do 24 či 48 hodín, k zrýchleniu nákupu prispieva aj možnosť realizovať objednávku bez zdržujúcej registrácie. Pri platne viete využiť nielen internet banking, ale aj platobnú kartu. Čo sa týka spôsobu nákupu, ten prebieha veľmi podobne, ako v každom bežnom eshope a ide o vec zopár kliknutí.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Zrýchlenie spomaleného metabolizmu je možné realizovať nielen izolovanými opatreniami s využitím niektorých jedál alebo doplnkov výživy, ale najlepšie je to cez komplexný prístup. Presne takýto cieľ má aj Ketónová diéta, ktorá má dosah na chudnutie.

Táto diéta je dlhodobá, má tri fázy a tu sú jej základné princípy:

 • cieľom diéty je navodenie ketózy, čo je fyziologicky prirodzený stav energetického metabolizmu, kedy telo nesiaha po energii z cukrov, ale z tukov
 • vďaka tomu je chudnutie oveľa efektívnejšie, nakoľko sa spaľuje uložené tukové tkanivo, rovnako tak sa celkovo stimuluje metabolizmus a trávenie
 • v prvej fáze dochádza teda k navodeniu stavu ketózy a to ovplyvnením zloženia jedálnička z pohľadu pomeru príjmu bielkovín, sacharidov a tukov
 • v druhej fáze ide o dosiahnutie najlepšej efektivity chudnutia a to spaľovaním tukov a zrýchlením metabolizmu, tretia fáza slúži na udržanie tohto stavu

Ketóza je závislá od toho, či dokážete znížiť príjem sacharidov pod 50 gramov za deň, rovnako tak treba znížiť príjem tukov. Telo v takomto prípade siaha v prípade potreby energie po uloženom tuku. Diétovať môžete dlhodobo, pokojne aj viac mesiacov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vzhľadom na to, že diéta je založená aj na zvýšení príjmu vlákniny prostredníctvom zeleniny, dochádza najviac k podpore trávenia a metabolizmu, pričom výsledkom sú aj iné pozitívne efekty v organizme. Ide hlavne o zlepšenie cholesterolu a zníženie hladiny cukru v krvi, čo je práve následkom zníženej konzumácie jedál s nezdravými tukmi a sacharidmi.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Diétovanie s Keto diétou nie je vôbec náročné, ide predovšetkým o zmenu jedálnička s cieľom dosiahnutia vyššieho príjmu bielkovinových jedál. Ak sa vám však doma nechce takéto jedlá prácne variť, môžete využiť aj hotové produkty značky KetoMix.

Ide o diétny program, ktorý ponúka pestrý výber proteínových jedál:

Sortiment zahŕňa proteínové polievky, omelety, kaše aj iné hlavné jedlá, k nim si viete nakombinovať niektoré doplnkové potraviny a pochutiny, rovnako tak nápoje

Či už ide o hlavné jedlá, menšie potraviny alebo nápoje, pre všetky platí:

 • zloženie je vyvážené a nájdete tu dostatok vitamínov, minerálov a živín
 • príprava je jednoduchá, ide o vec pár minút, k nápojom pridáte vodu
 • nemusíte sa obávať, že by sa v potravinách nachádzali rizikové chemikálie

Všetky jedlá spĺňajú podmienky Ketogénnej diéty, to znamená, že sú bohaté na bielkoviny a naopak obsahujú minimum tuku a sacharidov. Pokryť viete celodenný jedálniček, stačí už len skonzumovať pol kila zeleniny denne a to kvôli vláknine. Okrem jedál tu nájdete aj nápoje a proteínové koktajly so srvátkovou alebo sójovou bielkovinou.

Tieto nápoje môžete piť neochutené, ale aj s príchuťami, napríklad vanilky, kokosu či nejakou ovocnou príchuťou. Podobné je to aj s proteínovými polievkami a rôznymi inými hlavnými jedlami, napríklad ako sú kaše, omelety, sušené mäso, nátierky a pečivo.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Výber je veľký aj pokiaľ ide o slané pochutiny aj dezerty, napríklad palacinky, tyčinky, chipsy, perníky a iné sladkosti. Všetky sú bezproblémové z pohľadu dodržiavania Ketónovej diéty. Pre tých, čo by chceli ešte viac podporiť metabolizmus a spaľovanie tukov, má výrobca v ponuke aj kapsuly v podobe doplnkov výživy s obsahom L-Karnitínu.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ak sa rozhodnete spomínané produkty a potraviny zakúpiť a uľahčiť si tak Keto diétu, môžete tak spraviť osobne v kamennej značkovej predajni, ale aj cez oficiálny web www.ketomix.sk. Tu nájdete eshop, v ktorom nakúpite bez ohľadu na to, kde sa nachádzate.

Online nákup je pohodlný a prináša pre užívateľov tieto benefity:

 • nemusíte mať pri sebe hotovosť, zaplatiť viete aj online a vopred
 • objednávku vyriešite flexibilne cez počítač, tablet, smartfón aj notebook
 • k dispozícii máte viacero možností doručenia domov aj do Zásielkovne
 • nemusíte vôbec nikam ísť osobne, nákup aj dodanie vybavíte doma

Všetky spomínané potraviny aj nápoje si môžete objednať samostatne, prípadne aj v celých balíčkoch. Tie vám zostavia výživoví špecialisti značky na mieru podľa miery obezity, alebo si kúpite niektorých z hotových balíčkov na dlhšiu dobu, aj na mesiac.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Veľkým plusom nákupu cez internet je, že značka má kvalitný zákaznícky servis na vysokej úrovni. Ten zahŕňa napríklad telefonickú infolinku, kde sa môžete spýtať čokoľvek ohľadom diéty alebo nákupu, viac možností platby vrátane internet bankingu a platobnej karty, výber viacerých kuriérov a tiež rýchle doručenie do 3 pracovných dní.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.59

17 Hodnotení