7 vecí, čo je dobré, čo funguje a čo pomáha na prostatu u mužov, jej stav a zdravie

7 vecí, čo je dobré, čo funguje a čo pomáha na prostatu u mužov, jej stav a zdravie

Predstojnica, čiže prostata, je pre mužov veľmi dôležitým orgánom a to tak s vplyvom na močový systém, ako aj s vplyvom na sexuálny život. Práve kvôli tomu, aby mohla plniť svoj účel, je nevyhnutné snažiť sa udržiavať ju v čo najlepšom zdravotnom stave.

Prostatu pritom ovplyvňuje viacero faktorov, či už ide o životosprávu, životný štýl alebo aj fungovanie niektorých iných orgánových sústav. Preto je dôležité vedieť, čo je na prostatu dobré, čo prispieva k jej správnemu fungovaniu a čo pomáha na jej stav najlepšie. V tomto článku si na tému prostaty pozrieme bližšie a to vrátane jej možných problémov.

Čo je prostata, ako vznikajú problémy s ňou a aké majú príznaky

Prostata, nazývaná aj predstojná žľaza, je žľaznatý orgán vo veľkosti orecha, ktorý sa nachádza na svalovom dne panvy v blízkosti močového mechúra. U bežného muža má prostata veľkosť zhruba od 3 do 4 cm, váži okolo 20 gramov a obsahuje do 50 žliaz.

Úlohou tohto orgánu je zvlhčovať močovú rúru, no najmä tvoriť prostatický sekrét, ktorý je súčasťou ejakulátu a to v objeme takmer 30 % z neho. Tento sekrét je nevyhnutný pre zabezpečenie optimálneho prostredia pre spermie, takže má význam aj pre plodnosť. Postupom veku sa však prostata zväčšuje, rovnako tak sa môže zapáliť.

Stoporex® Prostate

 • Pre zdravú a fungujúcu prostatu
 • Zloženie iba z prírodných látok
 • Bez vedľajších účinkov

Problémy s prostatou sa prejavia najčastejšie pri močení a to nasledovnými symptómami:

 • najčastejšie nastávajú ako prvé problémy s močením, hlavne príliš časté močenie, problémy so začiatkom močenia a močenie menšieho objemu naraz
 • vyskytnúť sa môžu aj bolesti prostaty, častejšie sú však pálenie a bolesti počas močenia, prípadne bolesti v podbrušku alebo bolesti v oblasti rozkroku
 • pri väčších problémoch s prostatou sa objavuje aj ťažké močenie, je potrebné viac zatlačiť, nastáva pocit neúplného vymočenia sa a odkvapkávanie po ňom
 • v najhoršom prípade sa môže vyskytnúť v moči aj krv, čo už býva spojené nielen s prostatou, ale aj s poruchami v oblasti obličiek

Príčiny a kedy vznikajú problémy s prostatou

Uvedené prejavy a príznaky súvisiace s močením vznikajú najčastejšie v dôsledku troch typov problémov s prostatou. Každý z nich má mierne odlišné príznaky a lekár vie podľa nich aspoň predbežne stanoviť diagnózu aj možnú liečbu.

Problémy s prostatou nastávajú hlavne v týchto 3 prípadoch:

 • Zväčšená prostata: Zväčšenie prostaty býva asi najčastejším stavom, kedy vznikajú vyššie spomínané príznaky a problémy s močením. Zväčšenie môže byť zhubné aj nezhubné, to druhé je spojené s hladinou testosterónu a je dôležité ho podchytiť už vopred.
 • Zápal prostaty: Druhým častým problémom spojeným s prostatou býva jej zápal a to či už v akútnej alebo v chronickej forme. Najčastejšie sa vyskytuje u mužov po 50. roku života a na jeho liečbu sa využívajú antibiotiká, v rámci podpory aj niektoré bylinky.
 • Nádor prostaty: Najvážnejším stavom, ktorý patrí do rúk odborníka, je nádor na prostate. Bez ohľadu na to, či ide o zhubný alebo nezhubný, je potrebná lekárska liečba, hlavne rakovina prostaty sa rieši operačne, ožarovaním aj hormonálnou liečbou.

Riešenie prostaty doma

Nie všetky spomínané poruchy a problémy s prostatou vyriešite bez lekára, no súčasťou liečby by mali byť aj niektoré režimové opatrenia a prirodzené pôsobenie na prostatu. Tieto možnosti máte aj v domácom prostredí a nie je ich málo.

Tu je 7 overených spôsobov, ako podporiť fungovanie prostaty aj preventívne:

Obmedzenie dráždivých faktorov

Základom, či už v rámci akútnych problémov alebo v rámci prevencie, je obmedzenie negatívnych faktorov vplývajúcich na prostatu a to hlavne alkoholu, fajčenia a nápojov či jedál obsahujúcich kofeín a korenie, ktoré spôsobujú dráždenie predstojnice.

Úprava životosprávy

Z jedálnička treba vylúčiť aj ťažké jedlá, solené potraviny a červené mäso, ktoré tiež môžu zhoršiť stav a fungovanie prostaty. Naopak, treba ich nahradiť potravinami s obsahom minerálov selén a zinok a vitamínu E, hlavne ovocím a zeleninou.

Bylinky a bylinkové čaje

Podporiť zdravie prostaty, ale hlavne správne močenie, vedia aj niektoré bylinky a rastliny. Ide napríklad o žihľavu, serenou plazivú alebo brusnice, konkrétne ich plody. Tieto rastliny môžete získať v sušenej alebo inak surovej forme a spraviť si z nich čaj.

Obmedzenie liekov

Nielen životospráva, jedlá a nápoje môžu mať negatívny vplyv na prostatu, ale aj niektoré lieky a liečivá. Ide hlavne o tie, ktoré sú z kategórie antihistaminík a liekov proti alergií. Negatívny vplyv majú aj nosové spreje alebo tiež niektoré dekongestíva.

Masáž prostaty

Tento spôsob, hlavne ak ide o vonkajšiu masáž prostaty prostredníctvom hrádze medzi konečníkom a penisom, je tiež odporúčaným prostriedkom na podporu jej zdravia. Platí to však len v prípade, ak netrpíte nádorom, vtedy je masírovanie prostaty zakázané.

Doplnky výživy na prostatu

Na symptomatické riešenie problémov spojených so zväčšenou prostatou a aj na udržanie jej funkčnosti je možné využiť hotové prípravky a doplnky výživy. Ich fungovanie spočíva v pôsobení rôznych rastlinných a iných extraktov, napríklad zo Saw Palmetto či brusníc.

Voľno predajné lieky na prostatu

Pre intenzívnejšie pôsobenie, na riešenie funkčných problémov a na úľavu od vážnejších ťažkostí spojených s problémami prostaty si viete zakúpiť aj voľne dostupné lieky. Aj v ich prípade je zloženie prevažne rastlinného charakteru, ale s lepšou koncentráciou.

Výživové doplnky na prostatu

Pri výskyte prvotných problémov s prostatou mnoho mužov siahne po voľne dostupných prípravkoch určených na prostatu. Tie sú založené na rastlinnom a bylinnom zložení a zvyčajne majú formu perorálnych typov tabliet a kapsúl.

Ich veľkou výhodou je pomerne komplexný účinok:

Vďaka prírodnému zloženiu pôsobia tieto prípravky na normálnu funkciu prostaty, podporujú tiež zdravie močového mechúra a vplývajú na prirodzené močenie

Pokiaľ ide o ďalšie vlastnosti a charakteristiky, tieto prípravky:

 • si viete kúpiť bez toho, aby ste museli navštíviť urológa
 • ich užívanie môže byť preventívne, ale aj na aktuálne problémy
 • majú vďaka zloženiu minimum nežiaducich účinkov alebo kontraindikácií

Najčastejšie sa v nich využívajú buď extrakty z brusníc a podobných plodov s močopudnou funkciou, alebo rastlinné a bylinné extrakty a výťažky ovplyvňujúce močenie, testosterón a priamo prostatu. V zložení tak možno nájsť také známe rastliny ako ľan siaty, maca peruánska, kustovnica čínska, serenoa plazivá a slivka africká.

Lieky na prostatu

V prípade liekov sú najčastejšou formou tiež klasické perorálne tabletky alebo kapsule, ktorých pôsobenie je založené na pravidelnom užívaní. Oproti bežným doplnkom však obsahujú vyššiu koncentráciu jednotlivých účinných látok.

Ak ide o ich zameranie, tu je princíp pôsobenia:

Cieľom liekov je liečba ťažkostí spojených s močením pri nezhubnom zväčšení prostaty, chronickom zápale a pri poruchách vyprázdňovania bez organickej príčiny

Lieky na prostatu ponúkajú užívateľom tieto vlastnosti a výhody:

 • sú dostupné bez receptu, nemusíte vopred ani navštíviť lekára
 • majú prírodné zloženie, takže ich pôsobenie ja prirodzené
 • užívanie nemusí byť dlhodobé, účinky sa prejavia pomerne rýchlo

Najviac využívanými zložkami v liekoch sú saw palmetto a žihľava, čo sú už overené rastliny so známym a viditeľným pôsobením na stav prostaty. Lieky však nepomáhajú na všetky ťažkosti, ich využitie je možné len v prvotných štádiách problémov, hlavne ak ide benígne zväčšenie prostaty. Pozor si treba dať aj na kontraindikácie.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na prostatu

Spomínané prípravky, či už pôjde o lieky alebo o doplnky výživy, si viete bez väčších problémov zakúpiť v ľubovoľnej lekárni. Vzhľadom na ich charakter, nakoľko sa jedná o tabletky či kapsuly bez predpisu, môžete využiť aj internetové lekárne.

Stoporex® Prostate

 • Pre zdravú a fungujúcu prostatu
 • Zloženie iba z prírodných látok
 • Bez vedľajších účinkov

Na rozdiel od tých klasických kamenných ponúkajú viacero výhod a plusov:

 • objednanie je pohodlné, nákup spravíte cez počítač alebo aj mobil
 • nemusíte nikam ísť, kuriér vám donesie zásielku priamo domov
 • ušetríte, cena prípravkov na prostatu je v online lekárňach nižšia
 • na jednom mieste máte lepší výber a všetky prípravky si viete porovnať

Uvedené výhody využijete na maximum hlavne v prípade nákupu v overených z väčších online lekárňach. V nich máte k dispozícii väčší sortiment skladom, lepšie ceny a aj lepší zákaznícky servis so širšími možnosťami.

Tie spočívajú v lepšom výbere možností platby, kde máte k dispozícii nielen štandardnú dobierku alebo bankový prevod, ale aj platbou platobnou kartou a to online. Nakupovať navyše viete aj bez nutnosti zdĺhavej registrácie, s väčším výberom doručovacích služieb a v známejších lekárňach aj s rýchlejším doručením, niekedy aj do 24 či 48 hodín.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.67

54 Hodnotení