7 vecí, čo je dobré jesť a čo najlepšie pomáha na regeneráciu pečene a jej obnovu

7 vecí, čo je dobré jesť a čo najlepšie pomáha na regeneráciu pečene a jej obnovu

Medzi jednoznačne najdôležitejšie orgány z pohľadu každodenného fungovania ľudského tela patrí pečeň. Jej stav, zdravie a správna činnosť sú nevyhnutné pri metabolizme, z pohľadu tráviaceho systému, detoxikácie tela a aj kvôli tvorbe plazmových bielkovín a žlče.

Spomínané oblasti dokáže pečeň pokrývať iba vtedy, ak v nej funguje všetko tak, ako má a zároveň, ak sú pečeňové bunky v dobrej kondícii. Z času na čas sa môže stať, že je pečeň nadmerne zaťažená a práve vtedy prichádza na rad potreba jej regenerácie a posilnenia. V tomto článku si preto povieme viac o tom, ako na regeneráciu pečene pôsobiť.

Čo je regenerácia pečene, ako vznikajú problémy s ňou a aké majú príznaky

Pečeň patrí medzi endokrinné žľazy s vnútorným vylučovaním, nachádza sa v brušnej dutine a má viacero úloh. Okrem prečisťovania krvi a detoxikácie tela od škodlivých látok sa podieľa aj na tvorbe žlči, je zásobárňou glukózy a štiepi a prečisťuje aj tuky a bielkoviny.

Na pečeň vplýva v rámci týchto funkcií, niekoľko problémov. Môže ísť o jej preťaženie vplyvom nutnosti nadmernej filtrácie a detoxikácie, o poruchy metabolického typu súvisiace s hromadením tukov, o infekčné a zápalové ochorenia alebo o nezvratné zmeny v štruktúre. Prevenciou voči týmto problémom je pravidelná a cielená regenerácia pečene.

Gastroval plus

 • Vplyv celkovo na trávenie a tráviacu sústavu
 • Pomoc pri zažívacích ťažkostiach
 • Pôsobenie na pečeň a pečeňové bunky

Silymarin Duo

 • Vplyv na pečeň
 • Antioxidačné účinky
 • Podpora trávenia a očisty tela

Revital Očista pečene

 • Normálna činnosť pečene a trávenia
 • Prečistenie organizmu
 • Vplyv na srdce a krv

Cholagol

 • Pôsobenie na žlčovú sústavu
 • Použitie pri chorobách žlčníka a žlčových ciest
 • Vplyv na tráviace ťažkosti

Liv.52

 • Zdravie a fungovanie pečene
 • Detoxikácia organizmu
 • Antioxidačné účinky a imunita

Medzi najčastejšie prejavy zle pracujúcej pečene alebo jej zhoršeného stavu patria:

 • príliš často sa objavujúca celková únava, ktorá sa však objaví náhle a s rýchlym nástupom, naopak jej trvanie a odznievanie je časovo dlhodobejšie
 • poruchy trávenia a bolesti v oblasti tráviacej sústavy a pečene, dostaviť sa môžu aj nafukovanie, opakované kŕče v oblasti brucha alebo problémy s vyprázdňovaním
 • dochádza tiež k problémom na pokožke, k zažltnutiu očných bielok a zhoršeniu zraku celkovo, objavujú sa aj pigmentové škvrny, povlak na jazyku a padanie vlasov
 • medzi ďalšie symptómy, ktoré sa môžu objaviť individuálne, patria problémy s menštruáciou, rastom nechtov, spánkom a celkové tuhnutie svalstva

PEČEŇ SÚVISÍ AJ SO ŽLČNÍKOM

Stav a hlavne funkčnosť pečene v mnohom súvisia aj so žlčníkom, ktorý sa nachádza v jej tesnej blízkosti. Vývod z pečene sa totiž spája s vývodom zo žlčníka, čím spoločne vytvárajú žlčovod. Rovnako tak viacero prípravkov pomáha naraz pečeni a tiež žlčníku.

Príčiny a kedy vznikajú problémy s pečeňou

Za problémami s pečeňou môže byť viacero príčin a faktorov. Najčastejšie sa jedná o poškodenie spôsobené zlou životosprávou a životným štýlom, no svoje pôsobenie majú aj iné vplyvy. Tie môžu podnietiť alebo zhoršiť priebeh problému.

Tu sú tie vplyvy, ktoré sa objavujú najčastejšie:

Hromadenie tukov: Jedným z najčastejší vplyvov, ktorý zhoršuje funkčnosť pečene a hlavne jej stav, je nadmerné hromadenie tukov v nej. Za týmto stavom býva hlavne zlá životospráva a prevaha stravy so zvýšeným objemom tukov živočíšneho typu.

Záťaž alkoholom a liekmi: Druhou najčastejšou príčinou problémov zhoršenia pečene a jej zdravia je nadmerná konzumácia liekov a alkoholu. Látky, ktoré alkohol aj lieky obsahujú, musí totiž pečeň filtrovať a ak je ich veľa, môžu ju nadmerne zaťažovať.

Infekcie a zápaly: Treťou kategóriou faktorov, ktoré môžu spôsobiť ochorenia a poruchy pečene, sú infekcie a zápaly. Do tejto skupiny patria hlavne infekčný zápal žltačky spôsobený vírusmi a bakteriálne zápaly pečene, ktoré môžu spôsobiť aj jej zlyhanie.

Riešenie regenerácie pečene doma

Pokiaľ ide o riešenie problémov s pečeňou a podporu regenerácie jej stavu a funkčnosti, veľa viete spraviť aj doma. Najlepšia je kombinácia režimových opatrení, obmedzenia negatívnych faktorov a podpory tých pozitívnych s využitím špeciálnych prípravkov.

Tu je 7 overených rád, ako na regeneráciu pečene doma:

Obmedzenie niektorých jedál

Najdôležitejším a prvým krokom, ktorý môžete spraviť doma, je obmedzenie dráždivých jedál a potravín s negatívnym vplyvom. Ide hlavne o polotovary, údeniny, konzervované jedlá a potraviny obsahujúce veľa tuku, soli, cukrov a emulgátorov.

Obmedzenie alkoholu a liekov

Druhým závažným negatívnym faktorom je alkohol, ktorý závažným spôsobom poškodzuje pečeň a pečeňové bunky, pričom jeho pravidelné nadmerné užívanie vedie až k cirhóze pečeni. Obmedziť treba aj perorálne lieky a to na nevyhnutné minimum.

Konzumácia potravín s pozitívnym vplyvom

Naopak, ak chcete podporiť regeneráciu pečene, do jedálnička zaraďte potraviny a suroviny, ktoré jej prospievajú. Dobrým príkladom sú zdravé rastlinné tuky, všetky druhy ovocia, zeleniny a strukovín, vláknina a čerstvé ovocné a zeleninové šťavy.

Zlepšenie životného štýlu

Pomôcť lepšej regenerácii svojej pečeni môžete aj s využitím niektorých jednoduchých zmien v rámci životného štýlu. Viac pravidelného pohybu, menej stresu a obmedzenie stresových faktorov, viac spánku a oddychu počas dňa, to všetko pomáha aj na pečeň.

Bylinky a prírodné prostriedky

Veľmi účinným a dlhodobo overeným prostriedkom na regeneráciu pečene sú aj rôzne bylinky, koreniny a prírodné produkty. Medzi najznámejšie a najviac využívané patria pestrec mariánsky, kurkuma, medvedí cesnak, zázvor, ľubovník, púpava a myší chvost.

Doplnky výživy

Využitie viacerých spomínaných bylín a rastlín v podobe extraktov a výťažkov, ale aj využitie iných látok s podporným a pozitívnym účinkom na pečeň a pečeňové bunky je možné aj cez doplnky výživy. Môže ísť o rôzne čaje, tabletky, kapsuly a kvapky.

Voľne predajné lieky

Ešte účinnejšou kategóriou sú lieky, pričom nemáme na mysli len tie, ktoré sú dostupné na predpis, ale aj tie voľne predajné. Viaceré z nich využívajú tiež prírodné látky podporujúce činnosť a stav pečene, prípadne majú komplexné pôsobenie aj na žlčník.

ČO ROBIŤ PRI INTENZÍVNYCH PRÍZNAKOCH

Hoci mnohé spomínané opatrenia a prostriedky vám môžu pomôcť na zlepšenie funkcie pečene a aj v rámci prevencie do budúcnosti, ak sú prítomné závažné prejavy, hlavne bolesti či zažltnutie kože a očí, je nevyhnutné čo najskôr navštíviť lekára.

Výživové doplnky a prípravky na regeneráciu pečene

Pokiaľ ide o voľne dostupné prípravky a lieky, na pečeň, jej regeneráciu a podporu funkcie si viete zakúpiť rôzne formy týchto produktov. Môže sa jednať o štandardné tabletky a kapsuly, ale aj o čajoviny, kvapky, sirupy a rôzne roztoky.

Tieto prípravky majú hlavne nasledovné funkcie:

Ich cieľom je podpora regenerácie pečeňových buniek, antioxidačné pôsobenie na pečeň, zlepšenie detoxikačných vlastností pečene a tiež podpora a stimulácia produkcie žlče

Bez ohľadu na formu získate tieto výhody:

 • možnosť dlhodobejšieho a tiež preventívneho užívania
 • dostupnosť bez nutnosti návštevy u lekára a predpisu od neho
 • jednoduché použitie pre dospelých, deti aj tehotné ženy

Základom týchto produktov a prípravkov sú štandardne rastlinné a prírodné látky. Medzi najviac využívané patria extrakty a výťažky z pestreca mariánskeho, čakanky, tamarišky alebo rebríčka. V rámci aktívnych látok sa zvyknú používať aj probiotické baktérie, laktobacily, kyselina alfa-lipoová alebo niektoré vitamíny.

Lieky na regeneráciu pečene

Ak budete mať intenzívnejšie prejavy a príznaky problémov s pečeňou a jej funkčnosťou, prípadne aj so žlčníkom, siahnuť viete ešte po liekoch a liečivách. Aj v tomto prípade ide o produkty dostupné bez lekárskeho predpisu.

K dispozícii sú tieto typy a formy:

Ako tabletky a kapsuly sa predávajú lieky na prevenciu aj akútne ťažkosti spojené s funkciou pečene, čajoviny, kvapky a tekuté formy pomáhajú aj na zápaly

Na rozdiel od bežných prípravkov sú lieky a liečivá:

 • oveľa účinnejšie a to kvôli koncentrovanejšiemu zloženiu
 • určené skôr na krátkodobejšie a časovo obmedzené použitie
 • zároveň s možným rizikom vedľajších účinkov a kontraindikácií

V rámci zloženia sa v liekoch používajú napríklad esenciálne fosfolipidy, horčíny, triesloviny, flavonoidy a rastlinné extrakty obsahujúce silymarín. Druhou kategóriou liečiv sú tie, ktoré obsahujú syntetické účinné látky so iným špeciálnym pôsobením, napríklad ako sú fenipentol, drotaveríniumchlorid a butylskopolamíniumbromid.

Essentiale forte N

 • Regenerácia pečeňových buniek

Silymarin Generica

 • Pôsobenie na zdravie a funkcie pečene
 • Podpora trávenia a detoxikácie tela
 • Antioxidačné účinky na organizmus

Lipovitan

 • Podpora funkcie a zdravia pečene
 • Odstránenie škodlivých látok
 • Vplyv na cholesterol a tuky

Lipovitan Duo

 • Regenerácia a podpora pečene
 • Detoxikácia a prečistenie
 • Vplyv na cholesterol

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na regeneráciu pečene

Či už siahnete po čajovinách, tabletkách, kvapkách alebo iných formách liekov a voľne dostupných prípravkov, najlepší výber máte v lekárňach. Výhodou je, že ide o produkty, ktoré zakúpite bez receptu, takže ich nákup nemusí byť len osobný.

Využiť tak môžete aj pohodlnejšiu objednávku z internetových lekární:

 • týmto spôsobom viete ušetriť veľa času, energie aj peňazí
 • vo väčších lekárňach máte aj širší výber skladom
 • na jednom mieste viete z pohodlia domova všetky prípravky porovnať
 • platiť môžete nielen hotovostne, ale aj bezhotovostne a online

Práve veľký sortiment prípravkov dostupných skladom spoločne so zákazníckymi službami robí z online nákupu čoraz populárnejšiu možnosť aj v prípade produktov určených na regeneráciu pečene, či už ide o doplnky výživy alebo lieky.

Objednávku viete v prípade známejších a lepších lekární spraviť aj bez zdĺhavej registrácie, aj s platbou vopred cez internet alebo platobnú kartu a s veľkým výberom kuriérnych služieb. Vďaka tomu môže byť doručenie otázkou len niekoľkých dní, kuriér vám zásielku donesie rovno k vchodovým dverám a aj samotné objednanie spravíte z pohodlia obývačky.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.70

27 Hodnotení