Acylpyrin: Liek proti zápalu, na chrípku, na horúčku a na bolesť hlavy či zubov

Acylpyrin: Liek proti zápalu, na chrípku, na horúčku a na bolesť hlavy či zubov
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Acylpyrin patrí medzi veľmi známe lieky, ktoré sa používajú na tlmenie bolestí, znižovanie teploty a na príznaky súvisiace s chrípkovými ochoreniami. Tabletky sú voľne dostupné a účinkujú aj na zuby a ich bolesť, veľa ľudí ich používa aj na svalovú horúčku, čiže na svalovicu. Niektoré štúdie spomínajú aj účinok prevencie na riedenie krvi.

Acylpyrin je ale v prvom rade liekom využívaným v prípade zvýšenej teploty, bolesti rôzneho charakteru a príznakov spojených s chrípkovými ochoreniami. Táto recenzia sa bližšie pozrie na jeho zloženie, na čo všetko sa používa a či má aj negatívne účinky, napríklad na srdce.

Výrobca a pôvod

Výrobcom a dodávateľom lieku Acylpyrin na náš trh je spoločnosť HerbacosRecordati. Ide o českú farmaceutickú spoločnosť, ktorá sa pôvodne zameriavala na produkciu rastlinných liekov a neskôr prešla aj do oblasti liekov a liečiv určených aj na lekársky predpis.

Spoločnosť má vo svojom portfóliu produkty rôznej formy, či už ide o lieky a liečivá vo forme tabliet, ale aj o kozmetické prípravky, výživové doplnky alebo zdravotnícke pomôcky. Z voľno predajných liekov, kam patria aj tabletky Acylpyrin, sú veľmi známe napríklad Acifein, Infadolan, Veral, Valetol a Procto-Glyvenol, čiže tak lieky, ako aj krémy a gély.

Zloženie, účinné látky

Acylpyrin má formu tabliet, ktoré sú určené na perorálne užitie a pre krátkodobú úľavu od bolestí, horúčky a niektorých pridružených chrípkových príznakov. Základom účinku tabliet je kyselina acetylsalicylová, ktorá sa využíva aj v iných podobných produktoch.

Zloženie tabliet zahŕňa okrem nej aj niektoré iné látky:

 • Kyselina acetylsalicylová: Liek Acylpyrin má len jednu účinnú látku a tou je kyselina acetylsalicylová. Ide o aromatickú karboxylovú kyselinu, ktorá pôsobí proti bolesti, potlačuje zápaly a pomáha aj proti horúčke. V prípade jej dlhodobého užívania znižuje tiež zrážanlivosť krvi, čo však je zároveň problém z pohľadu vedľajších účinkov liekov s jej obsahom.

V Acylpyrine sa nachádza kyselina acetylsalicylová v objeme 500 mg. Vďaka jej prítomnosti je liek vhodný na horúčku aj proti bolesti. Kyselina totiž pôsobí proti tvorbe látok zvaných prostaglandíny, ktoré sú kľúčové pri priebehu zápalu a pri vnímaní bolesti. Zablokovaním ich tvorby tak prichádza k potlačeniu oboch typov príznakov, čiže reakcie organizmu.

Zároveň to však znamená, že kyselina acetylsalicylová nepôsobí proti príčine bolesti či zápalu, ale len na ich vonkajšie prejavovanie sa. To znamená, že Acylpyrin je vhodný len na krátkodobé potlačenie týchto príznakov a nie na liečbu príčin. Výhodou lieku však je, že práve kvôli tejto látke pôsobí na viaceré bolesti a to aj tie súvisiace s nervovým systémom.

 • Ostatné látky a ďalšie zložky: Podobne ako iné lieky, aj v prípade Acylpyrinu sú tabletky tvorené nielen účinnou látkou, ale aj pomocnými zložkami. Ich cieľom je pomôcť lepšiemu užívaniu tabliet a to tak z hľadiska prehĺtania, tráviaceho systému ako aj z hľadiska doby exspirácie. v prípade Acylpyrinu sú takýmito látkami zemiakový škrob a mastenec.

Dávkovanie a užívanie

Liek treba užívať presne podľa odporúčania výrobcu v príbalovom letáku, prípadne podľa inštrukcií od lekára alebo lekárnika. Liek je určený prioritne pre dospelých a dospievajúcich, deťom sa môže podať len vo výnimočných prípadoch na odporúčanie lekára.

Nikdy neužívajte viac tabliet naraz, ako je určené v príbalovom letáku, ani neprekračujte maximálny počet tabliet za deň. Predávkovanie sa prejaví hučaním v ušiach, bolesťami hlavy, závratmi alebo zmätenosťou. Závažné predávkovanie má aj ďalšie príznaky, tie spomína príbalový leták. Ak sa objavia, okamžite vyhľadajte lekára.

Uchovanie a skladovanie

Acylpyrin nie je náročný na skladovanie, stačí sa riadiť zásadami a pravidlami, ktoré sú bežné aj v prípade iných liekov. Znamená to chrániť lieky mimo dosah detí a skladovať ich v pôvodnom obale mimo vlhkosť, mráz a priame slnečné svetlo.

Pokiaľ ide o uchovanie a likvidáciu tabliet, tak:

 • tabletky nevystavujte teplotám nad 25 °C a ani pod 15 °C
 • liek spotrebujte do dátumu exspirácie uvedenom na obale
 • tento dátum sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci
 • nespotrebované tabletky nevyhadzujte, ale vráťte ich do lekárne

Acylpyrin

 • Tlmenie bolesti
 • Zníženie teploty
 • Protizápalové účinky

Acylpyrin

 • Tlmenie bolesti
 • Zníženie teploty
 • Protizápalové účinky

Účinky, indikácie a použitie

Liek Acylpyrin je známy hlavne svojim pôsobením proti zápalom a na bolesti neuralgického alebo chrípkového charakteru. Jeho pôsobenie je síce široké, ale krátkodobé, účinok trvá zvyčajne niekoľko hodín. Jeho použitie spočíva v utlmení akútnych príznakov.

Tu sú tri najdôležitejšie oblasti, kde vidno jeho účinky:

Tlmenie bolesti

Prvou indikáciou Acylyprinu je tlmenie bolesti rôzneho druhu. Výrobca udáva, že liek by mal pomáhať na bolesti pri chrípkových ochoreniach, hlavne ak ide o bolesti hlavy, kĺbov a svalov. Okrem toho je liek využívaný aj na bolesť zubov, nervov a pri bolestiach chrbtice rôzneho pôvodu. Tento účinok však pôsobí len na bolesť a jej zníženie, nie na príčinu.

Zníženie teploty

Druhým dôležitým účinkom je pôsobenie na zvýšenú telesnú teplotu a horúčku. Kyselina acetylsalicylová patrí totiž aj medzi látky zaradené v kategórii antipyretík, čiže znižujúcich horúčku. Tento mechanizmus je zabezpečený inhibíciou látok vyvolávajúcich zvýšenie teploty. Aj tu platí, že Acylpyrin nerieši príčinu, iba potláča symptóm, čiže prejav.

Protizápalové účinky

Kyselina acetylsalicylová je známa aj pre svoje antizápalové účinky. Toto jej pôsobenie je treťou oblasťou, kde Acylpyrin pôsobí, avšak na to je potrebná zvýšená prítomnosť látky v organizme, nakoľko musí ísť o vyššie dávky. Účinok sa tak prejaví až ku koncu užívania v rámci lehoty uvádzanej ako maximálna doba dávkovania bez návštevy lekára.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

S užívaním Acylyprinu môžu byť spojené niektoré nežiaduce a vedľajšie účinky. Je tomu tak aj v prípade iných liekov podobného zamerania a ak sa u vás nejaké účinky objavia, treba kontaktovať lekára. Pozor si treba dať hlavne na tzv. Reyov syndróm.

Príbalový leták uvádza napríklad tieto vedľajšie a nežiaduce účinky:

Časté účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb):

 • poruchy tráviaceho ústrojenstva

Zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb):

 • poškodenie obličiek, zadržanie moču v močovom mechúre a porucha acidobázickej rovnováhy

Veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb):

 • krvácanie z tráviaceho ústrojenstva a prederavenie vredu bez predchádzajúcich príznakov
 • zvýšenie pečeňových enzýmov v plazme

Kontraindikácie a možné interakcie

Okrem vedľajších účinkov treba v prípade liekov rátať aj s niektorými prekážkami užívania. V prípade Acylpyrinu ide o alergiu na látky nachádzajúce sa v tabletkách, chorobnú krvácavosť, vredy, prieduškovú astmu a ďalšie prípady opísané v príbalovom letáku.

Zvýšenú pozornosť venujte aj týmto situáciám:

 • na lekára sa pred užívaním treba obrátiť, ak máte poruchu funkcie obličiek, pečene, chronické ochorenia dýchacieho systému a iné ochorenia
 • pozor si treba dať pri kombinácii užívania Acylpyrinu a liekov napríklad proti vysokému tlaku, bolesti, zápalu, dne, depresii či epilepsii
 • v tehotenstve nesmie byť liek podávaný v treťom trimestri, v prvých dvoch len na základe indikácie od lekára, výnimočne sa môže užívať počas dojčenia
 • počas liečby s Acylpyrinom nepite alkoholické nápoje, liek však neovplyvňuje vedenie vozidiel a obsluhu strojov

Balenie a cena

Jedinou menšou nevýhodou značky Acylpyrin oproti iným prípravkom z tejto kategórie je výber balení. Na trhu sú totiž tabletky dostupné len v jednom jedinom type a to s obsahom 10 tabliet. Tie obsahujú 500 mg účinnej látky kyseliny acetylsalicylovej. Ak budete potrebovať tabletky len krátkodobo a na akútne príznaky, nie je to problém.

Ceny Acylpyrinu sa v jednotlivých lekárňach mierne líšia:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Pomer kvality a ceny je v prípade Acylpyrinu veľmi dobrý, dokonca nadpriemerný. Liek patrí medzi veľmi obľúbené aj z tohto dôvodu, keďže ponúka široké účinky s rýchlym nástupom a nie je drahý. Môže mať aj iné formy, populárne sú ešte šumivé tablety.

Kde kúpiť

Acylpyrin patrí medzi voľne dostupné lieky, čiže jeho kúpa nie je viazaná ani na recept, ani na predošlé vyšetrenie u lekára. Nakoľko však ide o registrované liečivo, kúpiť ho môžete jedine v lekárni, nikde inde. Keďže liek je dostatočne známy, v ponuke ho má prakticky každá väčšia lekáreň, či už kamenná alebo tá internetová.

Keďže sa však tabletky dajú kúpiť len v jednej veľkosti balenia, môže sa stať, že aktuálne v tej lekárni, kam zavítate, nebudú skladom. Ak chcete mať istotu, že sa k lieku dostanete, efektívnejšou cestou je nákup online cez internetovú lekáreň.

Online objednávka, doprava a doručenie

Ak sa rozhodnete pre kúpu Acylpyrinu online, najlepšie je vybrať si známejšie a väčšine internetové lekárne. V tomto prípade získate totiž nielen výhodnejšiu cenu, ale aj optimalizovaný a pohodlný nákupný proces.

Online objednávka prebieha štandardne takto:

 • Najprv vložíte do online nákupného košíka príslušné balenie
 • Potom vyplníte adresu dodania
 • Zvolíte spôsob dopravy a typ platby
 • Po skontrolovaní všetkých údajov objednávku odošlete

Platba pri nákupe lieku online môže byť buď v hotovosti, čiže na dobierku pri prevzatí balíčka s liekmi, alebo vopred, kde sa najčastejšie využíva platba cez internet banking alebo platba kartou online. Čo sa týka doručenia, to je zabezpečené štandardne kuriérskou službou a väčšina značkových online lekární vám tabletky doručí do 24 až 48 hodín.

Acylpyrin

 • Tlmenie bolesti
 • Zníženie teploty
 • Protizápalové účinky

Acylpyrin

 • Tlmenie bolesti
 • Zníženie teploty
 • Protizápalové účinky

Najčastejšie otázky

Veľká obľúbenosť a časté používanie Acylpyrinu znamenajú aj zvýšený záujem o jeho praktické účinky či iné aspekty súvisiace s jeho užívaním. Prejavuje sa to aj na internetových fórach a v diskusiách, ktoré sú plné otázok od užívateľov. Ak máte v pláne užívať tento liek, mali by ste poznať odpovede aspoň na tie základné.

Toto sú tie, ktoré sa opakujú najviac:

Je lepšie použiť na teplotu Acylpyrin alebo Paralen?

Oba lieky patria u nás medzi veľmi využívané na chrípku aj prechladnutie a ani jeden nerieši príčinu ochorenia, skôr len tlmia nepríjemné príznaky. Rozdiel je v účinnej látke a aj v šírke účinkov. To, čo je lepšie, by vám mal poradiť lekár alebo lekárnik podľa vašej situácie.

Aký je rozdiel medzi liekmi Acylpyrin a Aspirin?

Pri oboch liekoch je základnou činnou látkou kyselina acetylsalicylová. Kým Aspirin je považovaný za originálny liek, Acylpyrin je už jeho generikom. Ide o rozdielne značky, avšak z hľadiska účinkov sú oba lieky veľmi príbuzné a záleží od lekára, čo vám odporučí.

Ako dlho možno tabletky užívať?

Acylpyrin je určený len na krátkodobé užívanie, nakoľko jeho zmysel spočíva v potlačení akútnych príznakov, nie však v liečbe a riešení ich príčin. Výrobca udáva, že ak do 7 dní bolesti neustúpia alebo do 3 dní teplota neklesne, je potrebné už vyhľadať lekára.

Môžu liek užívať aj deti mladšie ako 15 rokov?

Výrobca udáva, že pre tieto deti nie je Acylpyrin určený, ale pod dohľadom lekára a vo výnimočných prípadoch ho užívať môžu. Dávkovanie pri analgetickej a antipyretickej indikácii je do 30 mg / kg denne, pri reumatickej horúčke do 100 mg / kg denne.

Skúsenosti s tabletkami

Značka Acylpyrin má u nás svoju tradíciu a je to vidno aj pri referenciách a skúsenostiach ľudí s užívaním tabliet. Hodnotenia lieku sú pozitívne, hlavne ak ide o účinky na rôzne bolesti a horúčku, kde sú predmetom pochvaly nielen šírka účinnosti, ale aj pomerne rýchly nástup spomínaných účinkov.

Veľmi pozitívne je vnímaný aj pomer kvality a ceny, rovnako tak dostupnosť v internetových lekárňach. Na rozdiel od iných liekov možno tieto tabletky za istých okolností užiť aj v tehotenstve a počas dojčenia, čo je tiež brané pozitívne.

Acylpyrin

 • Tlmenie bolesti
 • Zníženie teploty
 • Protizápalové účinky

Acylpyrin

 • Tlmenie bolesti
 • Zníženie teploty
 • Protizápalové účinky

Menším mínusom je slabý výber balení a viacero kontraindikácií, čo je však typické aj pre iné lieky a liečivá s podobným účinkom. Liek je chválený všeobecne pre bezproblémové užívanie, no pozor si treba dať, aby neslúžil ako náhrada liečby príčin. Našťastie, väčšina ľudí užíva Acylpyrin len v akútnych prípadoch.

Zhodnotenie

V prípade, ak vás bude trápiť bolesť zubov, hlavy, chrbta alebo zvýšená teplota, pokojne môžete siahnuť po Acylpyrine. Ide o liek, ktorý má u nás dlhú históriu a veľké množstvo pozitívnych referencií, takže určite nespravíte krok vedľa.

Tabletky majú pre užívateľov navyše viacero výhod:

 • kúpiť sa dajú bez receptu, takže aj v online lekárni
 • nástup účinkov proti bolesti a teplote je veľmi rýchly
 • tabletky môžu za istých okolností užívať aj tehotné a dojčiace ženy
 • pomer ceny a kvality je vynikajúci

Menším mínusom alebo obmedzením je len jeden typ balenia s obsahom 10 tabliet, čo nemusí v prípade akútnejších príznakov vždy stačiť a preto je potrebné kúpiť si balení viac. Ide však o to jediné, čo možno lieku vyčítať.

To, že Acylpyrin je naozaj populárnym, dokazuje aj často sa opakujúca situácia, že nie vždy a všade je dostupný ihneď na sklade. Práve možnosť nákupu v internetovej lekárni je riešením, aby ste predišli dlhému obehávaniu tých kamenných. Takýto nákup určite odporúčame a to aj kvôli pohodliu.

Acylpyrin

 • Tlmenie bolesti
 • Zníženie teploty
 • Protizápalové účinky

Acylpyrin

 • Tlmenie bolesti
 • Zníženie teploty
 • Protizápalové účinky

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.42

26 Hodnotení