Ak máte choré priedušky, tu je 7 najlepších tipov, čo zaručene pomáha a ako na ne

Ak máte choré priedušky, tu je 7 najlepších tipov, čo zaručene pomáha a ako na ne

Pod pojmom choré priedušky sa najčastejšie myslí ich zápal, ktorý býva zvyčajne širší a zasahuje nielen priedušky, ale aj ostatné časti dolných či horných dýchacích ciest. Ide o typický sezónny problém vyskytujúci sa počas zimných a chladných mesiacov.

Niekedy sa môže spolu so zápalom priedušiek vyskytnúť aj iný problém, napríklad astma, problémy s imunitou alebo širšie respiračné infekcie. Najčastejšie sú však za ochoreniami priedušiek menej intenzívne prechladnutie a infekcia s typickými chrípkovými prejavmi. Ak chcete vedieť, čo na choré priedušky pomáha najviac, v ďalších riadkoch sa to dozviete.

Čo sú choré priedušky, ako vznikajú a aké majú príznaky

Priedušky sú dôležitou súčasťou dýchacej sústavy a vstupnou bránou do pľúc. Najčastejšie ich postihujú infekcie a zápaly, prevažne spôsobené adenovírusmi a vírusom chrípky, v menšej miere môžu byť príčinou ich ochorenia aj mykoplazmy, chlamýdie alebo baktérie.

V horšom prípade sa môže jednať aj o chronické a dlhodobé problémy, napríklad funkčného charakteru alebo v súvislosti s nádormi. V prípade infekcií bývajú obvykle postihnuté nielen priedušky, ale aj pľúca, opakované problémy môžu navyše vyústiť do astmy, chronických zápalov alebo vzniku výdutí. Väčšina prípadov je však menej závažného typu.

Himalaya Koflet-H

 • Pomoc pri zápaloch dýchacích ciest a ich príznakoch

Strepsils PLUS SPRAY

 • Pôsobenie v ústnej dutine
 • Vplyv v hrdle a v krku
 • Ďalšie využitie antibakteriálnych a antiseptických účinkov

Bronchicum

 • Na choroby dýchacieho systému

Bromhexin 12 kvapky KM

 • Uvoľnenie hlienov a zmena ich viskozity
 • Transport a podpora vykašliavania
 • Mechanizmus účinkov

Kalciový sirup Generica

 • Vplyv na kosti, svaly a zuby
 • Podpora trávenia
 • Pôsobenie na nervový a kardiovaskulárny systém

V súvislosti s najčastejšími problémami priedušiek vznikajú aj tieto prejavy:

 • problémy s hornými dýchacími cestami, najčastejšie nádcha, bolesti a škriabanie hrdla, zachrípnutie, plný nos a výtok z neho alebo podráždenie sliznice v hrdle
 • typickým sprievodným javom je kašeľ, ktorý je spočiatku suchý a dráždivý, neskôr sa zmení na produktívny a vlhký, nakoľko dochádza k vyššej produkcii hlienov
 • v prípade problémov s transportom hlienov dochádza k potrebe ich vykašliavania, hlieny sú najskôr zelené, neskôr môžu byť žlté, problém je, ak obsahujú aj krv
 • v prípade typického sezónneho zápalu na základe vírusovej infekcie bývajú prítomné aj chrípkové príznaky, hlavne zvýšená teplota, únava, slabosť a bolesti svalov

POSTUPNÝ PRIEBEH PREJAVOV

Uvedené príznaky a symptómy sa objavujú pri problémoch s prieduškami postupne a môže sa meniť aj ich intenzita. Kým chrípkové príznaky, kam patrí teplota a malátnosť, trvajú zvyčajne len 3 či 5 dní, kašeľ alebo podráždenie sliznice hrdla môžu byť dlhšie.

Príčiny a kedy vzniká ochorenie priedušiek

Podľa pôvodu môžu mať ochorenia priedušiek tri typy príčin. Prvým sú infekcie, ktoré sú aj najčastejšou príčinou. Druhým typom sú zápaly neinfekčného typu, ktoré sa môžu v mnohých príznakoch prejavovať podobne. Tretím typom sú nezápalové príčiny.

Tu je bližší pohľad na najčastejšie vyvolávajúce a rizikové faktory:

Infekčný zápal: Najčastejšie sa v súvislosti s ochorením priedušiek vyskytuje ich infekčný zápal, ktorý býva spojený s vírusmi, baktériami alebo mykoplazmami či chlamýdiami. V týchto prípadoch môžu byť postihnuté aj iné časti dýchacích ciest.

Neinfekčný zápal: Pokiaľ ide o neinfekčné príčiny problémov a ochorení priedušiek, tu sa najčastejšie jedná o vplyvy z okolitého prostredia. Za zápalom býva podráždenie priedušiek rôznymi chemikáliami, dymom z cigariet alebo prašným prostredím.

Nezápalové problémy: Medzi najčastejšie nezápalové ochorenia priedušiek patria rôzne typy chronických ochorení a porúch, napríklad v dôsledku vzniku alebo prerastania nádorov, prípadne ako následok predošlých zápalov, kedy príde k ich výduti.

Riešenie chorých priedušiek doma

Podľa konkrétnej príčiny a aktuálnych príznakov je možné riešiť choré priedušky a podporiť ich zdravie, stav a funkčnosť viacerými spôsobmi. Hoci v tých najvážnejších prípadoch sa bez lekára nezaobídete, viacero opatrení môže spraviť aj doma.

Toto je 7 tipov a rád, ako na choré priedušky:

Pokojový režim

Základom akejkoľvek domácej liečby priedušiek je pokojový režim. To znamená minimum námahy, či už fyzickej alebo mentálnej, ideály je oddych priamo na lôžku a v teple, dôležitý je aj dostatok spánku. Platí to hlavne pri výskyte chrípkových príznakov.

Obmedzenie negatívnych vplyvov

Zároveň s tým je potrebné obmedziť vplyv možných negatívnych vplyvov, ktoré by mohli zhoršiť priebeh ochorenia. Miestnosť, v ktorej sa nachádzate, treba dobre vetrať, aby sa zvlhčil vzduch, eliminovať tiež treba prach, cigaretový dym a zimu.

Tekutiny

Pre organizmus je dôležité aj dostatočné zavodnenie, k čomu slúži pravidelný pitný režim a dostatok tekutín. Ideálne je, ak sa jedná o čaje, teplé polievky alebo vodu s pridaním šumivých vitamínov určených na posilnenie organizmu a imunity.

Režimové opatrenia

Medzi ďalšie režimové opatrenia patrí obmedzenie suchého vzduchu, v prípade výskytu hlienov na noc zvýšenie sklonu hlavy, aby mohol hlien odtekať, teplé zábaly na hrdlo, pokiaľ bolí alebo škriabe a taktiež nepoužívanie kozmetiky kvôli podráždeniu priedušiek.

Prírodné prostriedky

Veľmi účinné na ochorenia priedušiek sú aj rôzne bylinky a prírodné prostriedky. Na dýchacie cesty a aj negatívne prejavy súvisiace s ich ochorením pomáhajú napríklad cibuľový čaj, mlieko s medom a mäta, zázvor  či baza v podobe čajov alebo na inhaláciu.

Podporné prípravky a doplnky výživy

Ak máte problém napríklad so suchým či vlhkým kašľom, nádchou alebo bolesťou v krku, môžete využiť rôzne prírodné prípravky a produkty v podobne doplnkov výživy a zdravotníckych pomôcok. Najčastejšie majú formu pastiliek, sprejov a sirupov.

Voľne dostupné lieky a liečivá

V prípade potreby intenzívnejšieho pôsobenia na spomínané problémy, alebo aj vtedy, ak máte bolesti hlavy, horúčku či iné chrípkové príznaky, k dispozícii máte aj voľne dostupné a voľne predajné lieky, ktoré poskytujú okamžitú úľavu a komplexné pôsobenie.

CHRONICKÉ OCHORENIA LEN S LEKÁROM

Ak u vás pretrváva napríklad kašeľ dlhšiu dobu, prípadne sa problémy s prieduškami opakujú dva či tri krát za rok, je najvyšší čas navštíviť lekára. Jedná sa totiž o chronické ochorenie priedušiek, najčastejšie ide o chronický zápal, ktorý si vyžaduje odbornú liečbu.

Výživové doplnky a prípravky na priedušky

Ak hľadáte prostriedky a prípravky s prirodzeným pôsobením na priedušky, ale napríklad aj na niektoré prejavy spojené s ich ochorením, môžete siahnuť po doplnkoch výživy a prípravkov dostupných bez receptu či návštevy u lekára.

Ak ide o mechanizmus ich účinku, ponuka typov je nasledovná:

Najčastejšie sa jedná o pastilky na bolesti hrdla, sirupy a roztoky na priedušky, kašeľ, vykašliavanie a uvoľnenie hlienov a nosové spreje a kvapky na uvoľnenie nosa a dutín

Pre užívateľov majú tieto prípravky viacero výhod:

 • ich pôsobenie je prirodzené, založené sú na prírodných látkach
 • užívanie je možné pre dospelých, deti aj pre tehotné ženy
 • prípravky majú len minimum vedľajších účinkov alebo kontraindikácií

Bežne obsahujú tieto prípravky rôzne extrakty a výťažky z rastlín podporujúcich vykašliavanie hlienov, zlepšujúcich stav sliznice priedušiek, tlmiacich podráždenie v hrdle alebo pôsobiacich na uvoľnenie nosových dutín. Výhodou je, že ich užívanie môže byť aj dlhodobejšie a v niektorých prípadoch aj preventívne.

Lieky na priedušky

V prípade, že máte väčšie problémy s prieduškami, hlavne s ich zápalom spojeným s ďalšími symptómami, lepšou možnosťou bude siahnuť po liekoch. Ich výhodou je, že sa tiež jedná o voľne dostupné a voľne predajné produkty, čiže bez receptu.

Na výber máte nasledovné formy liečiv:

Na zníženie teploty a proti bolestiam hlavy sú tu perorálne tabletky, na bolesti v hrdle pastilky na cmúľanie a ústne spreje a na hlieny a vykašliavanie sirupy a roztoky

Pre tieto lieky platia nasledovné výhody a parametre:

 • každý liek má špecializované pôsobenie s rýchlym účinkom
 • užívanie je krátkodobé, obvykle stačí len niekoľko dní
 • na druhú stranu tu sú aj riziká nežiaducich účinkov a kontraindikácií

Spomínané lieky môžu byť založené tak na rastlinných zložkách, napríklad na vykašliavanie hlienu, ale väčšina má syntetické zloženie, hlavne ak ide o pôsobenie na kašeľ, bolesti alebo horúčku. Vďaka tomu majú liečivá omnoho silnejší efekt a viditeľnejšie pôsobenie, mnohé majú dokonca aj komplexné účinky na prechladnutie a chrípku.

Himalaya Koflet-H

 • Pomoc pri zápaloch dýchacích ciest a ich príznakoch

Strepsils PLUS SPRAY

 • Pôsobenie v ústnej dutine
 • Vplyv v hrdle a v krku
 • Ďalšie využitie antibakteriálnych a antiseptických účinkov

Bronchicum

 • Na choroby dýchacieho systému

Bromhexin 12 kvapky KM

 • Uvoľnenie hlienov a zmena ich viskozity
 • Transport a podpora vykašliavania
 • Mechanizmus účinkov

Kalciový sirup Generica

 • Vplyv na kosti, svaly a zuby
 • Podpora trávenia
 • Pôsobenie na nervový a kardiovaskulárny systém

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na priedušky

Ak chcete podporiť svoju domácu liečbu aj so spomínanými prípravkami, liekmi či inými produktmi, viete ich zakúpiť bez akýchkoľvek problémov v každej kamennej aj online lekárni. Výhodou je, že nepotrebujete mať lekársky recept.

Nakoľko nemusíte byť prítomní ani osobne, najlepšia je kúpa cez internet:

 • online lekárne majú väčší výber značiek aj typov
 • zároveň nemusíte mať hotovosť, platiť sa dá aj cez internet
 • väčšina prípravkov a liečiv je na sklade a ihneď k dispozícii
 • na jednom mieste si viete všetky lieky a podporné prípravky porovnať

Najlepšie je využiť pri nákupe online tie známejšie a väčšie internetové lekárne. V tomto prípade totiž máte k dispozícii naozaj najlepší výber a široký sortiment, ale aj najlepšie služby.

Tie zahŕňajú hlavne možnosť platby viacerými spôsobmi od hotovosti na dobierku až po platbu kartou cez internet, väčší výber kuriérnych a doručovacích služieb s rýchlym dodaním zásielky aj do 24 či 48 hodín a rovnako tak flebixilnejšiu objednávku, napríklad aj bez nutnosti absolvovania zdĺhavej registrácie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.69

52 Hodnotení