Ak vám chýba motivácia na chudnutie, tu je 10 overených rád, ktoré vám v tom pomôžu

Ak vám chýba motivácia na chudnutie, tu je 10 overených rád, ktoré vám v tom pomôžu

U väčšiny ľudí je motivácia schudnúť záležitosťou predstavy o ideálnej postave. Na úvod to možno stačí, no ako náhle prídu prvé ťažkosti, prekážky alebo problémy, viacerí to veľmi rýchlo vzdajú. Problémom je, že ich motivácia nebola správna a dlhodobá.

Najviac ťažkostí majú ľudia s dodržiavaním jedálnička, pravidelným pohybom či cvičením a obmedzením niektorých zlozvykov týkajúcich sa životného štýlu alebo životosprávy. Príliš nepomáha ani možný jojo efekt, pomalšie chudnutie alebo príliš veľa rozličných výnimiek z lenivosti. Ako toto všetko prekonať? Odpoveď nájdete v ďalších riadkoch.

Ako vplýva motivácia na chudnutie a prečo je dôležitá

Pod pojmom motivácia sa myslí obnova sebadôvery a dôvery v to, že niečo dokážete vykonať, dosiahnuť alebo zmeniť. Takáto motivácia môže byť buď vnútorná alebo vonkajšia. Tá vnútorná býva silnejšia, no tá vonkajšia je dobrá hlavne na úvod činnosti.

Pri tej vnútornej ide o to, že nečakáte a ani nie ste závislí od toho, ako na vás vplýva okolie. Pri tej vonkajšej je naopak pôsobenie externých faktorov dôležité, no to môže byť tak pozitívne, ako aj negatívne. Na úvod vás môže motivovať dosiahnuť to, čo sa už niekomu inému podarilo, no neskôr vás môže odradiť rozdiel výsledkov pri porovnaní s okolím.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Motivácia má pri chudnutí osobitnú úlohu v týchto oblastiach:

 • pri dodržiavaní stanoveného jedálnička a stravovania, najmä ak ide o obmedzenie sladkostí a niektorých chutných, no veľmi nezdravých potravín
 • pri udržaní pohybovej, fyzickej a športovej aktivity, kde je dobré pôsobiť nielen na intenzitu, ale predovšetkým na pravidelnosť a dlhodobé vykonávanie
 • pri obmedzení nadmerného apetítu a pocitov hladu, tu môže pomôcť motivácia hlavne pri spôsobe stravovania počas dňa, čo ovplyvňuje aj metabolizmus
 • pri minimalizácii niektorých negatívnych faktorov a rizikových vplyvov, napríklad zlozvykov súvisiacich so životným štýlom alebo životosprávou

DAJTE SI POZOR NA CHYBNÉ MOTIVÁCIE

Odmeny sú počas chudnutia dôležitým a pozitívnym prvkom. Neodmeňujte sa ale v žiadnom prípade nejakým extrémne nezdravým jedlom a ani finančne nákladnými darčekmi. Jedno aj druhé by mohlo po čase priniesť výčitky a to je to, čomu sa treba vždy vyhnúť.

Aká je najlepšia motivácia pri chudnutí a ako sa motivovať

Poďme sa pozrieť konkrétne na niekoľko tipov, možností, prostriedkov a overených rád, ktoré vám pomôžu získať a udržiavať motiváciu nielen na začiatku chudnutia, ale hlavne počas chudnutia a vtedy, ak sa nebude dariť podľa vašich pôvodných očakávaní.

Tu sú najlepšie spôsoby, ako sa môžete motivovať pri chudnutí:

Dajte si reálne ciele: Najdôležitejšie je dať si na úvod chudnutia reálne ciele. Príliš ambiciózny cieľ ohľadom chudnutia môže viesť k tomu, že ak sa vám ho nebude dariť priebežne plniť, veľmi skoro stratíte chuť na ďalšie obmedzovanie sa pri jedálničku alebo naopak zvýšenie iniciatívy pri cvičení. Radšej si dajte menší, ale reálny cieľ.

Spravte si plán a kontrolujte ho: Jedna vec je mať ciele, druhá plán. Vypracujte si už na úvod chudnutia priebežný plán, napríklad ohľadom toho, ako budete postupne z jedálnička odstraňovať nezdravé potraviny, kedy budete pridávať viac pohybu alebo ako by ste chceli chudnúť podľa týždňov. Priebežne potom kontrolujte jeho dodržiavanie.

Nepočúvajte pochybovačov: Či už ide o chudnutie alebo akékoľvek iné ciele, vždy okolo seba nájdete dostatok pochybovačov. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí vám povedia, ako sa niečo nedá alebo nájdu tisíce dôvodov, prečo by ste to mali vzdať. Väčšinou hodnotia len podľa seba. Týchto ľudí nepočúvajte a ak sa dá, minimalizujte kontakt s nimi.

Nájdite si „priateľa na telefóne“: Pochopiteľne, nemusíte pri chudnutí obmedziť všetky sociálne kontakty, niektoré budú naopak veľmi dôležité pre motiváciu. Nájdite si spomedzi svojich priateľov jedného, ktorý vás bude podporovať, ktorému sa môžete posťažovať a ktorý vašu pozornosť upriami na niečo pozitívne. Vyberajte však obozretne.

Vizuálna motivácia fotografiou: Hneď na úvod sa odfoťte, prípadne použite aj nejaké staršie fotografie, kde máte viac nadváhu. Počas chudnutia sa foťte napríklad každý týždeň alebo každé dva týždne. Vzájomným porovnaním budete lepšie vidieť, ako sa vám darí. Zároveň sa môžete každé ráno pozrieť na najstaršiu fotografiu, aby ste videli rozdiel.

Merajte sa: Okrem vizuálneho porovnania je vhodné mať po ruke aj niečo exaktnejšie a presnejšie, ideálne odmerané. Vyčleňte si zvlášť zošit, kde si budete zapisovať deň po dni tie miery, na ktorých vám záleží najviac. Ideálne je merať si obvod pásu, obvod na bokoch, prípadne obvod na ramenách alebo stehnách, podľa toho, kde chcete chudnúť.

Jedzte z menších tanierov: V tomto prípade nejde ani tak o motiváciu, ako skôr o psychologický trik a efekt. Ak budete jesť z menšieho taniera, budete mať pocit, že ste zjedli všetko jedlo, no pritom bude porcia menšia. Tento trik je pochopiteľne využiteľný iba vtedy, ak ste zmenili stravovanie na viac jedál počas dňa, ale s menšou porciou.

Vizualizácia rozdielov: Dosť bolo čísiel, najlepšou vnútornou motiváciou je vlastná predstavivosť. Predstavte si rozdiel medzi tým, či cieľ dosiahnete alebo nie. V prípade žien môže ísť o vlastnú predstavu postavy v plavkách, u mužov zas napríklad obdivné pohľadu okolia na brucho. Predstavte si aj dôsledky dosiahnutia či nedosiahnutia cieľa.

Odmeňujte sa, ale zdravo: Systém odmien a trestov funguje vždy. Ak chcete zostať počas chudnutia pozitívne naladený, zamerajte sa na tie odmeny. Ak sa vám podarí dosiahnuť nejaký priebežný cieľ v pláne, doprajte si niečo extra, ale ideálne zdravé. Môže to byť wellness, masáž, nejaký výlet či zaujímavé jedlo, ideálne čo najzdravšie.

Motivačné videá a príbehy: Z vonkajšej motivácie je tiež najlepšia tá pozitívna a v tomto ohľade vedia najviac pomôcť skutočné príbehy iných ľudí. Nájdite si napríklad aj motivačné videá od ľudí, čo už schudli, ideálne také, kde hovoria aj o svojich zlyhaniach alebo tom, ako stratili a znova našli motiváciu, to vás môže do budúcnosti inšpirovať.

POKRAČUJTE TAM, KDE STE SKONČILI

Aj napriek tej najlepšej motivácii sa môže stať, že sa vám nepodarí udržať svoju morálku pri chudnutí na 100 % a na pár dní opustíte jedálniček, cvičenie alebo si doprajte niečo nezdravé. Pokojne pokračujte tam, kde ste skončili. Chudnutie je totiž dlhodobý proces.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Najlepšou motiváciou sú rozhodne výsledky a ideálne, aby boli dlhodobejšieho charakteru. Presne týmto smerom sa uberá aj Keto diéta, ktorá patrí medzi dlhodobé a overené diéty, navyše, na chudnutie pôsobí komplexne a to vo viacerých jeho oblastiach.

Tu sú najdôležitejšie pravidlá, zásady a princípy Ketogénnej diéty:

 • základom je zníženie príjmu nezdravých tukov a  sacharidov, konkrétne v prípade sacharidov pod 50 gramov za deň, zvyšuje sa však príjem bielkovín
 • vďaka tejto zmene nastáva v tele stav zvaný ketóza, ktorý znamená efektívnejšie spaľovanie tukov, telo ich totiž začína využívať ako primárnu energiu
 • zároveň s tým sa vďaka vyššiemu príjmu bielkovín nedochádza počas diétovania k pocitom hladu a prejedaniu sa, rovnako tak nechradnú ani svaly
 • súčasťou diéty je aj vyššia konzumácia zeleniny, orechov a semien, čím do tela dostávate aj viac vlákniny a tá je zas dôležitá pre trávenie a metabolizmus

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ako vidno, Ketónová diéta je naozaj komplexnou a pamätá tak na nadmernú chuť na jedlo, ako aj na trávenie a metabolizmus. Plusom je, že vďaka zníženiu príjmu sacharidov pomáha aj na zníženie hladiny cukru v krvi, rovnako tak je prevenciou voči cukrovke.

Medzi jej ďalšie pozitíva patria pôsobenie na hladinu tzv. dobrého cholesterolu aj normalizácia krvného tlaku. Diéta je dlhodobou, má tri fázy a trvá obvykle okolo 12 až 14 týždňov. Vďaka tomu je jej pôsobenie kontinuálne, no zároveň prvé výsledky vidíte už veľmi skoro. V poslednej fáze dokonca preventívne pôsobí aj voči známemu jojo efektu.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, že vás Keto diéta zaujala, môžete ju držať buď s využitím radikálnych zmien jedálnička a receptov na prípravu bielkovinových jedál, alebo aj s využitím hotových potravín, surovín a iných produktov. Druhú cestu umožňuje značka KetoMix.

Ide o producenta sortimentu špeciálne určeného pre Keto diétu:

V ponuke značky sú potraviny, jedlá, nápoje a rôzne suroviny s vysokým obsahom proteínov, rovnako tak aj nápoje a koktejly a tiež doplnky s L-Karnitínom

Produkty môžu využívať muži aj ženy, pričom majú tieto výhody:

 • záruku zloženia z pohľadu živín, všetky spĺňajú podmienky diéty
 • istotu, že v nich nájdete potrebné vitamíny, minerály a stopové prvky
 • jednoduchosť, na jednom mieste vybavíte stravovanie aj pitný režim

Všetky potraviny aj nápoje sú bezproblémové z hľadiska užívania, neobsahujú žiadne škodlivé chemické prísady a iné látky. Rovnako tak, s výnimkou pečiva, v nich nie je žiadny lepok, takže sú vhodné aj pre celiatikov. Ich príprava je jednoduchá, stačí obvykle pridať iba vodu, všetko trvá zopár minút. Okrem nich ponúka značka aj doplnky výživy.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

V ich prípade máte na výber buď tabletky a kapsuly na detoxikáciu čriev, prípadne doplnky s obsahom L-Karnitínu, čo je známa aminokyselina spaľujúca tuky. Základom sortimentu KetoMix sú však jedlá, ktoré majú proteínový základ a minimum sacharidov.

Ponuka je tvorená predovšetkým omeletami, kašami, polievkami, palacinkami, pečivom, sušeným mäsom, cestovinami, dresingami, nátierkami či omáčkami, na výber máte viacero príchutí. Môžete siahnuť aj po proteínových tyčinkách a tiež rôznych sladkých či slaných pochutinách. Pri nápojoch ide hlavne o proteínové koktejly s rôznu príchuťou.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ak vás proteínové jedlá, potraviny, nápoje či iné produkty KetoMix zaujali, ich komplexný sortiment si viete pozrieť na oficiálnom webe www.ketomix.sk. Tu nájdete aj detailnejšie informácie o celej diéte, je tu infolinka, kde sa viete spýtať ďalšie otázky.

Na tomto webe je aj internetový obchod, kde si viete produkty zakúpiť:

 • máte záruku originality a najlepšej ceny, ide totiž o oficiálny eshop
 • nemusíte platiť v hotovosti, môžete si vybrať platby online a vopred
 • objednávku ako aj doručenie zásielky vybavíte priamo z domova
 • nakúpite za pár minút, aj cez smartfón a všetko je ihneď skladom

Spomínané potraviny, nápoje aj ďalšie produkty KetoMix si viete zakúpiť jednotlivo, ale aj po celých balíčkoch a to buď podľa toho, ako dlho chcete diétu držať, alebo podľa toho, akú máte nadváhu. Pri väčšej objednávky ušetríte aj na poštovnom, je zdarma.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pokiaľ ide o spôsob platby, okrem štandardnej hotovosti na dobierku si viete vybrať aj platenie vopred a online, či už cez internet banking alebo platobnou kartou. Na doručenie máte tiež na výber viacero kuriérnych služieb, môžete pokojne siahnuť aj po doručení do Zásielkovne, nielen domov. Bežná doba dodania je do 3 pracovných dní.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie