Aká domáca liečba pomáha a čo je najlepšie dať na kurie oko? Tu je 5 možností

Objavilo sa na vašej nohe alebo na ruke kurie oko? Na prvý pohľad ide o kozmetickú nepríjemnosť, no v skutočnosti sa jedná o závažný problém, ktorý by ste nemali podceniť. Kurie oko samé od seba nezmizne a čím skôr ho začnete riešiť, tým lepšie.

Veľmi dôležité je však rozoznať, či sa naozaj jedná o kurie oko, alebo naopak, či ide o bradavicu alebo otlak. Kým bradavice majú vírusový pôvod, otlak alebo mozoľ sú krátkodobou reakciou na prudké namáhanie pokožky. Kurie oko sa odlišuje tým, že jeho výskyt je dlhodobý a bez toho, aby ste vedeli, čo naň pomáha, sa ho nezbavíte.

Čo je kurie oko, ako vzniká a aké má príznaky

Kurie oko je presne ohraničené zhrubnutie kože kužeľovitého charakteru a je charakteristické tým, že v jeho strede smerom do tkaniva vyrastá tŕň. Z medicínskeho hľadiska existuje viacero typov kurieho oka, napríklad mäkké, tvrdé alebo skupinové kurie oko.

V každom prípade platí, že kurie oko vzniká na podklade dlhšieho trenia alebo tlaku z vonkajšieho prostredia smerom na pokožku. Najčastejšie sa objavuje na miestach, kde sa veľmi blízko kože nachádza kosť. Tento tlak potom vyvolá zhrubnutie pokožky v ohraničenom tvare a s výraznejším ložiskom stvrdnutej suchej pokožky.

WARTNER Bradavičník

 • Zmrazením odstraňuje bradavice a kurie oká
 • Jednoduchá aplikácia

COSMOS na kurie oká

 • Hydroaktívne náplasti na kurie oká, bez obsahu kyseliny

Compeed náplasť na kurie oká Active

 •  náplasť s obsahom kyseliny salicylovej napomáha odstrániť kurie oko

Pokiaľ ide o vzhľad a ďalšie súvisiace príznaky spojené s kurím okom, tak:

 • kurie oko je tvorené zhlukom stvrdnutej kože so žltou až šedo-žltou farbou, ložisko býva pomerne jasne ohraničené a najčastejšie nie väčšie ako 1 cm v priemere
 • miesto je bolestivé na dotyk, je oproti okolitej pokožke mierne vyvýšené a spomenutú bolesť spôsobuje práve tŕň, ktorý vyrastá v strede smerom do vnútra tkaniva
 • intenzita bolesti závisí od toho, ako hlboko je tŕň vrastený do tkaniva, už pri jemnejšom poškrabaní kurie oko zbelie, drobí sa a na pohmat je drsnejšie
 • pri neustálom dráždení a neliečení môže prísť k zápalu a začervenaniu, neskôr sa môžu pridať krvácanie a hnisanie, s čím býva spojená ešte intenzívnejšia bolesť

Na rozdiel od bradavíc, ktoré vznikajú na podklade infekcie vírusom HPV, nie je kurie oko takýmto spôsobom prenosné. Oproti pľuzgieru sa však v kurom oku nenachádza tekutina a na rozdiel od otlaku kurie oko po odstránení tlaku, ktorý ho vyvolal, samovoľne nezmizne.

NAJČASTEJŠIE NA NOHÁCH

Kurie oká sa vyskytujú najčastejšie na nohách, nakoľko práve tu dochádza obvykle k najväčšiemu tlaku či treniu zo strany okolia na nohu a to kvôli obuvi. Svoj podiel na vzniku kurieho oka môže mať aj fyziologicky zlá stavba nôh alebo ich menšie deformácie.

Príčiny a kedy vzniká kurie oko

Vznik kurieho oka je spojený s tlakom na pokožku v jednom mieste, pričom tento tlak býva obvykle dlhodobejší. Zároveň však platí, že na to, že kurie oko vznikne, má vplyv aj niekoľko iných faktorov, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť tohto stavu.

Toto sú tie, ktoré sú najčastejšie a najvýznamnejšie z pohľadu vzniku a priebehu:

Nová obuv: Jedným z faktorov, ktoré sa objavujú pri vzniku kurieho oka najčastejšie, je nová obuv. Práve z nej vzniká najčastejšie tlak na niektoré miesto na nohe, napríklad vzadu na pätách alebo okolo prstov, kde sa potom najčastejšie objavuje kurie oko.

Stavba nohy: Druhým významným negatívnym faktorom môže byť aj stavba nohy, hlavne rôzne fyziologické deformácie a tak. Do tejto kategórie patria napríklad výskyt prstov blízko seba, ploché nohy, padnutá klenba nohy alebo nejaké deformácie.

Nesprávne zvolená obuv: Nielen nová obuv, ale aj nesprávne zvolená obuv môže byť jedným z rizikových faktorov pre vznik kurieho oka. Platí to hlavne pri zlej obuvi pri dlhšom alebo fyzicky náročnejšom chodení, napríklad nevhodná obuv zvolená na turistiku.

Zanedbanie starostlivosti: V neposlednom rade môže aj počiatočne menšie kurie oko zhoršiť zanedbanie starostlivosti o pokožku v mieste výskytu. Ide o faktor, ktorý síce nevyvolá kurie oko, ale má veľký význam z pohľadu jeho zhoršenia.

Riešenie kurieho oka doma

Pokiaľ ide o riešenie celulitídy, v tomto ohľade treba pôsobiť v dvoch smeroch. Prvým sú preventívne opatrenia na oddialenie jej nástupu, druhým zas zmiernenie prejavov. Často ide o jednoduché režimové zmeny, ktoré viete spraviť aj doma.

Toto sú rady, čo zaberá a čo najlepšie pomáha na celulitídu:

Eliminácia vyvolávajúcej príčiny

Prvým a najdôležitejším krokom v rámci riešenia kurieho oka je odstránenie príčiny či faktoru, ktorá za daný stav môže. Zvoľte preto radšej lepšiu obuv, použite do budúcnosti rôzne gélové ochranné prvky a lepšie sa starajte o pokožku na citlivých miestach.

Zmäkčenie kurieho oka

Základom pre úspešné odstránenie kurieho oka je jeho pravidelné a dlhodobejšie zmäkčovanie. Najlepšie je v tomto prípade prirodzené pôsobenie teplej mydlovej vody, prípadne môžete vyskúšať zriedený harmančekový odvar a následne teplú vodu.

Ceruzky alebo náplaste na kurie oko

V lekárni si viete voľne a bez receptu či predošlého vyšetrenia u lekára zakúpiť náplaste alebo ceruzky určené pre pôsobenie priamo na pokožku kurieho oka. Tie sú založené hlavne na obsahu kyseliny salicylovej, ktorá tiež pomôže povrch kurieho oka zmäkčiť.

Pedikúra na kurie oko

V niektorých prípadoch môže pomôcť s odstránením kurieho oka aj pedikúra. Počas tohto zákroku sa nemusíte obávať bolesti, dôležité je však najskôr povrch dobre prebrúsiť. Toto riešenie však nie je vhodné vtedy, ak kurie oko krváca alebo je moc veľké.

Liečivá a roztoky

V prípade, ak potrebujete na kurie oko pôsobiť intenzívnejšie, hlavne s cieľom jeho lepšieho odstránenia, môžete si zakúpiť voľne predajné lieky a liečivá, najčastejšie v podobe roztokov. Tie sa aplikujú priamo na postihnuté miesto a pomáhajú rozrušiť samotné kurie oko.

LASEROVÉ ODSTRÁNENIE

Medzi najmodernejšie metódy patrí odstránenie kurieho oka laserom, čo však už spadá do estetickej medicíny. Takýto zákrok prináša účinok prakticky okamžite, na druhú stranu, nie je bezbolestný a pripravte sa na to, že nie je ani zadarmo.

Výživové doplnky a prípravky na kurie oko

Medzi najviac používané voľne dostupné prípravky s pôsobením na kurie oká patria náplaste a ceruzky. V oboch prípadoch ide o produkty s lokálnym a vonkajším pôsobením, pričom ich cieľom je rýchla a dostupná pomoc bez nutnosti návštevy lekára.

Mechanizmus fungovania je nasledovný:

Náplaste majú za cieľ zmäkčiť jadro kurieho oka, podobne aj ceruzky, pričom aplikácia musí byť opakovaná a viac násobná, aby mohlo prísť k lepšiemu odstráneniu kože

Z pohľadu konečného užívateľa majú tieto prípravky viacero výhod:

 • v prvom rade ide o jednoduchosť aplikácie a lokálne pôsobenie
 • použitie je možné obvykle aj u detí alebo tehotných žien
 • k dispozícii je viacero značiek a typov, aj podľa miesta výskytu

Veľkým plusom týchto produktov je, že ich viete kúpiť okamžite, nemusíte mať predpis či recept od lekára. Pokiaľ ide o ich zloženie, najčastejšie obsahujú kyselinu salicylovú, ktorá je na zmäkčenie tvrdej a zrohovatenej kože najlepšia a jej účinky sú v tomto smere overené. Na druhú stranu, pôsobenie prípravkov musí byť dlhodobejšie.

Lieky na kurie oko

Okrem spomínaných náplastí, ceruziek alebo pier je možné využiť aj špeciálne lieky určené na kurie oká, ktoré sa využívajú napríklad aj na bradavice. Najčastejšie majú podobu roztokov s aplikáciou priamo na pokožku a s lokálnym účinkom v mieste nanesenia.

Princíp fungovania týchto liekov je nasledovný:

Cieľom je pomocou extraktov kyselín v podobe olejov s pridaním ďalších látok zaistiť rozrušenie vrstvy stvrdnutej a zrohovatenej kože a uľahčiť jej odstránenie

Dobrou správou je, že tieto lieky majú viacero pozitív:

 • účinné látky majú viditeľné pôsobenie, ktoré nemusí byť dlhodobé
 • väčšina liekov je dostupná voľne, čiže bez predpisu a receptu
 • riziko vedľajších účinkov je pri správnej aplikácii minimálne

Lieky sú využiteľné pre deti aj pre dospelých a ich súčasťou sú overené zložky, ako napríklad kyselina salicylová, kyselina mliečna alebo kolódium. Aplikácia je pomerne jednoduchá, no musí byť lokálna a iba na miesto, ktoré je postihnuté kurím okom. Roztok môžete použiť tak na kurie oká na nohách aj rukách.

WARTNER Bradavičník

 • Zmrazením odstraňuje bradavice a kurie oká
 • Jednoduchá aplikácia

COSMOS na kurie oká

 • Hydroaktívne náplasti na kurie oká, bez obsahu kyseliny

Compeed náplasť na kurie oká Active

 •  náplasť s obsahom kyseliny salicylovej napomáha odstrániť kurie oko

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na kurie oko

Bez ohľadu na to, pre ktorý typ prípravku alebo produktu s pôsobením na kurie oko sa rozhodnete, najlepší výber značiek a sortimentu ponúkajú hlavne lekárne. Platí to predovšetkým o tých internetových, ktoré majú oproti kamenným viacero výhod.

Medzi ich najvýznamnejšie benefity z pohľadu užívateľa patria:

 • jednoduchý nákup cez počítač, tablet alebo mobil z pohodlia domu
 • nemusíte nikam ísť, na jednom mieste si viete všetky prípravky porovnať
 • máte k dispozícii najväčší možný výber, ušetríte aj na cenách
 • viacero lekární vám umožní objednávku aj bez zdĺhavej registrácie

Výhodou nákupu v tých väčších a známejších online lekárňach, napríklad ako je [lekaren], je aj jednoduchosť pri objednávke a možnosť výberu viacerých spôsobov platby. Okrem hotovostnej na dobierku máte aj bezhotovostnú a to aj platobnou kartou.

Navyše, väčšie lekárne poskytujú komplexnejší a lepší zákaznícky servis aj v oblasti dodania. Na výber máte viacero doručovacích spoločností a obvykle aj doručenie je rýchlejšie, niekedy už do 24 či 48 hodín. Plusom je tiež lepší výber prípravkov, ktoré sú hneď na sklade, takže na nič nečakáte a môžete si ich ihneď zakúpiť a to aj v rôznych baleniach.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.56

36 Hodnotení