Aká je najlepšia prevencia proti hnačke? 7 odporúčaní na doma, ako jej predchádzať

Aká je najlepšia prevencia proti hnačke? 7 odporúčaní na doma, ako jej predchádzať

Z pohľadu závažnosti nepatrí hnačka medzi tie najväčšie problémy, ktoré vás môžu postretnúť, na druhú stranu, svojim priebehom je určite veľmi nepríjemnou ťažkosťou. Vyskytuje sa tak u dospelých, ako aj u detí a môže mať infekčný aj neinfekčný pôvod.

Existuje napríklad aj cestovateľská hnačka či jednorazová hnačka z podráždenia čriev, ale aj chronická hnačka funkčného pôvodu, napríklad súvisiaca so syndrómom dráždivého čreva alebo psychikou. Dobrou správou je, že prevencia proti hnačke môže v mnohých prípadoch zabrať, stačí len vedieť, ktoré opatrenia vám najlepšie pomôžu jej predchádzať.

Čo je hnačka, aké má prejavy a prečo vzniká

Hnačka je typ tráviaceho problému, ktorý sa týka stolice a jej vylučovania, konkrétne ide o stav, kedy prichádza k nadmerne intenzívnemu vylučovaniu stolice, prípadne k narušeniu jej konzistencie a stolica je riedka. Podľa trvania môže byť hnačka akútna a chronická.

Pokiaľ ide o symptómy, hnačka samotná je charakterizovaná buď tým, že počas nej dochádza k príliš riedkej konzistencii stolice, niekedy až vodovej, prípadne tým, že je vylučovanie stolice časté, niekedy aj viac krát za hodinu. Objaviť sa môžu aj iné tráviace ťažkosti, hlavne nadúvanie, nevoľnosti, plynatosť alebo bolesti a kŕče v bruchu.

Fructolax Ovocie a vláknina

  • Podpora trávenia aj stimulácia čriev

Lactosolv

  • Podpora trávenia laktózy a zlepšenie priebehu zažívania

Silymarin Duo

  • Vplyv na pečeň
  • Antioxidačné účinky
  • Podpora trávenia a očisty tela

PROBIO-FIX inum

  • Pomoc pri akútnych ťažkostiach
  • Všeobecná podpora tráviacej sústavy
  • Posilnenie imunity a obranyschopnosti

Kurkumin komplex forte

  • Prvá pomoc pri tráviacich ťažkostiach
  • Všeobecná pomoc na trávenie a metabolizmus
  • Vplyv na imunitu a obranyschopnosť

Medzi najčastejšie príčiny a rizikové faktory hnačky patria:

  • v prípade infekčných hnačiek býva príčinou hlavne bakteriálna infekcia, napríklad baktériami Salmonela či Escherischia coli, začiatok hnačky je náhly
  • okrem bakteriálnej infekcie môžu byť za hnačkou aj vírusy alebo niektoré iné druhy parazitov, napríklad rôzne spóry či améby, častá je aj giardióza
  • pokiaľ ide o dlhodobejšie hnačky, tu môže byť na vine aj syndróm dráždivého čreva, funkčné ochorenia čriev, črevné zápaly, prípadne aj vplyv niektorých liekov
  • medzi špecifické typy hnačky podľa rizikových faktorov patrí cestovateľská hnačka, hnačka z dôvodu psychickej nervozity či hnačka z podráždenia jedlom

NIEKEDY TO BEZ LEKÁRA NEJDE

Sú prípady, kedy nie je možné hnačku riešiť bez lekára, hlavne u detí, ale aj u dospelých. Platí to vtedy, ak hnačka trvá viac ako tri dni, ale aj vtedy, ak sa spoločne s ňou objavia niektoré vážnejšie symptómy, najmä horúčka, žltačka, zvracanie alebo krv v stolici.

Ako sa dá liečiť hnačka

Liečba hnačky prebieha vo viacerých formách. Ich voľba závisí od toho, čo je príčinou, či ide o akútnu alebo o chronickú hnačku a tiež od toho, aké súvisiace ťažkosti tráviaceho charakteru sa spoločne s ňou vyskytujú a ako veľmi je hnačka intenzívna.

Toto sú tie formy liečby, ktoré sú najviac využívané:

Diéta a rehydratácia: Prvoradou úlohou liečby je diéta, čiže obmedzenie príjmu dráždivých jedál, obvykle sa konzumujú iba sucháre a čierny čaj. Zároveň treba organizmus po strate tekutín elektrolytov rehydratovať, najčastejšie špeciálnymi roztokmi.

Voľne dostupné prípravky a lieky: Okrem režimových opatrení je vhodné zvoliť aj niektoré podporné prípravky či liečivá. Ich cieľom, podľa konkrétneho typu, býva pôsobenie na tráviacu sústavu, črevnú mikroflóru a aj zmiernenie a zastavenie hnačky.

Lekárska liečba: Na tie najvážnejšie prípady hnačky je nutné využiť aj odbornú liečbu. Tá prebieha spoločne s hospitalizáciou a podávaním špeciálnych roztokov vo forme infúzií. Našťastie, táto forma riešenia hnačky nie je vo väčšine prípadov potrebná.

Najlepšia prevencia hnačky doma

Či už ide o infekčnú alebo o neinfekčnú hnačku, v oboch prípadoch je možné uplatniť viaceré preventívne opatrenia a prostriedky, vďaka ktorým minimalizujete riziko výskytu hnačky. Niektoré vám môžu pomôcť aj vtedy, ak ide o cestovateľskú hnačku.

Tu sú najlepšie preventívne opatrenia a možnosti:

Dostatočná hygiena

Jedným z najlepších preventívnych opatrení je zvýšenie hygieny. Pred každým jedlom či jeho prípravou si dobre umyte ruky, predovšetkým u detí, rovnako tak dezinfikujte toaletu a vaňu, pozor si dajte aj na hygienu v kuchyni, hlavne na povrchy.

Pozor na potraviny v lete

Z hľadiska infekčných hnačiek je jednoznačne najviac rizikovým obdobím leto. Najlepšou prevenciou je dávať si pozor na to, čo jete a v akom stave. V prípade ovocia jedzte iba to čerstvé, čo sa týka zmrzliny a mliečnych výrobkov, radšej sa im vyhýbajte.

Konzumácia jedla ihneď po príprave

Či už pôjde o tepelne spracovávané mäso alebo iné druhy potravín, každé jedlo, ktoré podlieha takémuto spôsobu prípravy, by ste mali konzumovať ihneď po tom, ako ho uvaríte či inak pripravíte. Platí to aj pri zelenine, hlavne v lete alebo v zahraničí.

Minimalizácia stresu

Na chronickú hnačku, ktorá môže byť spôsobená dráždivým črevom alebo psychickými faktormi, je najlepšou prevenciou minimalizácia stresu. Týka sa to tak stresu z práce, ako aj zo školy a osobného života. Snažte sa viac oddychovať a relaxovať.

Správny pitný režim

Veľmi dôležité je v rámci prevencie voči hnačke dodržiavať aj zásady správneho pitného režimu. To znamená obmedzenie rizikových nápojov, hlavne alkoholických a sladených nápojov, ale aj pitie iba balenej vody v prípade cestovania v zahraničí.

Rizikové obdobie a kolektív

Hlavne u detí platí, že dobrou prevenciou je minimalizovať ich prítomnosť vo väčšom kolektíve v dobe, kedy je riziko rôznych infekčných hnačiek a črevných viróz najvyššie. Zamedzenie priameho kontaktu môže znížiť pravdepodobnosť prenosu.

Podpora črevnej mikroflóry

Z dlhodobého hľadiska viete pôsobiť proti rizikám spojených s akútnou aj chronickou hnačkou podporou zdravej črevnej mikroflóry. K tomuto slúžia hlavne voľne dostupné doplnky výživy obsahujúce probiotiká, laktobacily a prospešné baktérie.

NIEKEDY NIE JE MOŽNÉ SA JEJ VYHNÚŤ

Sú prípady, kedy sa hnačke nie je možné na 100 % vyhnúť, napríklad v prípade nervozity alebo v prípade cestovateľskej hnačky. Ak však ide iba o jednorazovú záležitosť, viete ju riešiť jednoduchými diétnymi opatreniami alebo podpornými prípravkami.

Výživové doplnky a prípravky na hnačku

V rámci prevencie, ale tiež aj na akútne a aktuálne problémy súvisiace s hnačkou a stolicou je možné využiť viaceré druhy a značky doplnkov výživy a voľne dostupných prípravkov. Ide o rôzne tabletky, kvapky, sirupy, roztoky, čaje a rozpustné prášky.

Ich pôsobenie môže byť priame aj nepriame:

Sortiment obsahuje prípravky určené na zmiernenie hnačky aj doplnky na podporu trávenia, črevnej mikroflóry, rehydratáciu a na podporu tráviacej sústavy celkovo

Prípravky ponúkajú pre užívateľov viacero výhod:

  • pôsobenie môže byť komplexné na celú tráviacu sústavu
  • kúpa je bez predpisu, netreba ani absolvovať návštevu lekára
  • väčšina prípravkov obsahuje prírodné látky, pôsobenie je prirodzené

Práve vďaka zloženiu pozostávajúcemu napríklad z probiotických kultúr, laktobacilov, tráviacich enzýmov, glukózy či iných látok s prirodzeným pôsobením, je užívanie bez väčších rizík spojených s nežiaducimi účinkami alebo kontraindikáciami. Tieto prípravky sú vhodné na užívanie pre dospelých, deti a aj pre ženy v tehotenstve.

Lieky na hnačku

V prípade vážnejšej hnačky je už potrebné využiť liečivá s obsahom aj syntetických látok, ktoré môžu pôsobiť nielen na samotnú tráviacu sústavu z hľadiska jej zdravia, ale dokážu hnačku aj zastaviť. Liečivá sú dostupné bez lekárskeho receptu.

K dispozícii máte rôzne formy a typy liekov:

V ponuke sú hlavne žuvacie tablety, tabletky, prášky, kapsuly, roztoky alebo sirupy, ktoré pomáhajú na zvýšenie hustoty stolice, viaceré aj na pohltenie toxických látok

Čo sa týka ich vlastností, najdôležitejšie sú tieto:

  • koncentrované zloženie a teda aj rýchlejší nástup účinkov
  • možnosť siahnuť po špecializovaných aj komplexných liekoch
  • niektoré lieky pomáhajú nielen na akútnu hnačku, ale aj preventívne

Ak ide o zloženie, najviac využívané sú látky typu aktívne uhlie, nifuroxazid či loperamid hydrochlorid. Tie majú vplyv na hnačku, viaceré pôsobia aj na dezinfekciu alebo proti infekciám v tráviacom trakte a v črevách. Liečivá účinkujú tak pri akútnej, ako aj chronickej hnačke, mnohé pomáhajú aj na nafukovanie a nadúvanie.

LactoFlor BioPlus

  • Pôsobenie na trávenie
  • Pomoc pri zažívacích problémoch
  • Podpora imunity

Kompava Serrapeptase Plus

  • Pôsobenie na zápaly a imunitu
  • Vplyv na kardiovaskulárny systém
  • Podpora pohybového aparátu a podpora trávenia

ColiPrev

  • Pomoc pri akútnej detskej kolike
  • Utlmenie a odstránenie niektorých príznakov
  • Všeobecná podpora trávenia

Rakytníkový olej Terezia

  • Posilnenie imunity
  • Pôsobenie na trávenie
  • Účinky na kardiovaskulárnu sústavu

Pancreolan FORTE

  • Tráviace problémy
  • Ochorenia pankreasu
  • Enzymatická náhrada

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na hnačku

Či už sa rozhodnete siahnuť po práškoch, sirupoch, tabletkách, žuvacích tabletách alebo iných prípravkoch, ide vždy o produkty dostupné bez predpisu od lekára. Vďaka tomu nie ste odkázaní iba na osobnú kúpu v kamennej lekárni, využiť viete aj internet.

V prípade online lekární môžete získať aj rôzne zaujímavé benefity:

  • ide hlavne o pohodlie, nakoľko nákup aj doručenie vyriešite doma
  • samozrejmosťou je jednoduchosť, objednávku spravíte aj cez smartfón
  • k dispozícii máte oveľa širší sortiment prípravkov, hlavne tých skladom
  • ak ide o platenie, nie ste odkázaní iba na hotovosť, platiť sa dá aj online

Tieto výhody platia všeobecne pre všetky internetové lekárne, no aj tak nie je úplne jedno, kde sa rozhodnete nakupovať. Dôležité je nepozerať iba na čo najnižšiu cenu, ale aj na to, či je daná lekáreň na trhu dlhšie, aké má zázemie a aké služby ponúka.

Pokiaľ hľadáte kvalitnejší zákaznícky servis, určite je vhodné orientovať sa na väčšie a známejšie online lekárne, napríklad ako je [lekaren] a iné podobné značky. Tie ponúkajú oveľa lepší sortiment, rýchlejšie doručenie aj do 24 až 48 hodín, možnosť platby aj cez platobnú kartu, viac vernostných zliav či osobné vyzdvihnutie na pobočke.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.67

27 Hodnotení