Aká je najlepšia prevencia proti všiam? Tu sú overené rady pre dospelých aj deti

Aká je najlepšia prevencia proti všiam? Tu sú overené rady pre dospelých aj deti

Vši patria medzi jedno z najviac rozšírených parazitárnych ochorení a problémov a to predovšetkým u detí, ktoré sa nimi nakazia v kolektíve. Samozrejme, objaviť sa môžu aj u dospelých, hlavne vtedy, ak príde k vážnejšiemu zanedbaniu hygieny.

Zavšivenie býva dôsledkom parazitárnej infekcie, ktorá sa prenáša priamym kontaktom, ale aj prostredníctvom používania spoločných predmetov. Problémom je, že voš dokáže prežiť aj v chlórovanom bazéne a odoláva aj bežným chemikáliám či šampónom. Práve preto je na mieste otázka, aká je najlepšia prevencia pred všami a ako im viete predísť.

Čo sú vši, aké majú prejavy a prečo vznikajú

Pedikulóza, ako sa odborne nazýva táto infekcia, je parazitárne ochorenie spôsobené všami. Ide o hmyz o veľkosti zhruba od 2 do 6 mm, pričom tento cudzopasník sa živí ľudskou krvou a to bodaním a saním. Práve preto sa voš nachádza na pokožke, najmä na hlave.

Okrem vlasov ju možno nájsť aj v iných častiach tela, ktoré sú nadmerne ochlpené, napríklad v obočí, na brade alebo na fúzoch, čo sa týka hlavne dospelých ľudí. Jediným hostiteľom je človek, čo znamená, že ak máte doma nejaké domáce zviera, nemusíte sa obávať, že by mohlo byť prenášašom. Na druhú stranu, do 24 hodín sa môže voš prenášať aj predmetmi.

Paranit sensitive

  • Vlasová voda 150 ml + (šampón 100 ml + hrebeň zadarmo)
  • Prípravok na vlasy, ktorý účinne odstraňuje vši a hnidy.

PARANIT

  • sprej 100 ml + (šampón 100 ml + hrebeň zadarmo)
  • Set proti všiam a hnidám

PARASIDOSE ŠAMPÓN

  • Šampón na odstránenie vší a ich vajíčok

Ako sa dá zistiť, že máte vši? Toto sú typické prejavy:

  • v prvotnej fáze sa pedikulóza prejavuje len mierne a to hlavne svrbením na hlave, prípadne tam, kde sa vši nachádzajú, niekedy sa pridruží aj šteklenie
  • neskôr príde k intenzívnejšiemu svrbeniu, čo vedie hlavne u malých detí nevyhnutne k škriabaniu sa n hlave a výsledkom sú drobné ranky, typický príznak vší
  • okrem toho dochádza aj k poruchám koncentrácie a spánku, taktiež k zvýšenej nervozite, čo je len následok vyššie spomínaných príznakov svrbenia
  • viditeľným okom sú vši len veľmi málo zahliadnuteľné, no v prípade odbornej diagnostiky a skúmania pod lupou je možné na vlasoch pozorovať hnidy

Rozmnožovanie vší je veľmi rýchle, samička dokáže denne naklásť 3 až 4 hnidy a to ku koreňom vlasov. Dospelé samičky žijú zhruba 3 týždne a za ten čas nakladú aj cez 100 vajíčok. Pri veľkom zavšivení môže prísť aj k hnisavým zápalom kože.

POZOR NA MÝTY ALEBO OMYLY

Mnoho ľudí si myslí, že časté umývanie vlasov vie pomôcť na vši, no väčšinou tomu tak nie je, len veľmi málo prípadov umývania dokáže vši úplne odstrániť. Rovnako tak nepomáha ani farbenie, žehlenie a kulmovanie vlasov. Účinná nie je ani chlórovaná voda.

Ako sa dajú liečiť vši

Čo sa týka liečby, tá musí prebiehať na niekoľkých úrovniach. Prvou je pôsobenie proti samotnej parazitárnej infekcii, no zabúdať netreba ani na niektoré negatívne symptómy a ich utlmenie. Rovnako tak treba minimalizovať rozličné rizikové vplyvy.

Riešenie vší by malo pozostávať z týchto spôsobov:

Režimové opatrenia: Hneď, ako sa vši potvrdia, treba obmedziť kontakt s kolektívom a okolím. Zároveň treba dezinfikovať všetky predmety, s ktorými ste prišli do kontaktu a tiež treba pri vysokej teplote vyprať posteľnú bielizeň, uteráky a osušky.

Minimalizácia prenosu: Sústrediť sa treba tiež na to, aby sa vši ďalej nerozšírili v domácnosti. Okrem spomínaných opatrení je preto nevyhnutné tiež pôsobiť preventívne tak, aby sa nenakazili iný členovia rodiny a to hlavne zvýšenou hygienou.

Voľne dostupné prípravky: Ak ide o aktívne pôsobenie na vši a hnidy, k dispozícii máte rôzne prípravky s lokálnym pôsobením na vlasy a obsahom látok, ktoré vši odpudzujú. Pokiaľ ide o ich formy, najviac využívané sú šampóny, séra, balzamy a vodičky.

Hrebene na vyčesávanie: Účinné je skombinovať spomínané prípravky na vlasy spoločne so špeciálnymi elektrickými hrebeňmi na manuálne vyčesávanie vší a hníd. Vyčesávanie však robte iba z vlhkých vlasov a po každom česaní hrebeň umyte.

Najlepšia prevencia proti všiam doma

Vzhľadom na to, že ak už vši dostanete vy alebo vaše dieťa, ich odstránenie a liečba sú naozaj náročné a pomerne zdĺhavé, je oveľa lepšie sa im úplne vyhýbať. Práve preto by mala byť hlavným cieľom prevencia a to v kombinácii viacerých prostriedkov.

Tu sú najlepšie možnosti, ako všiam predchádzať:

Zvýšená hygiena

Najlepšou prevenciou je zvýšená hygiena a to hlavne tá vlasová. Zakúpte si preventívne šampóny proti všiam a hnidám a umývajte si vlasy častejšie, ako obvykle. Dávajte tiež pozor na používanie oblečenia a čiapok, neodkladajte ich na rizikové miesta.

Vyššia teplota prania

V rámci prevencie je dôležité zvýšiť teplotu prania spodnej bielizne, oblečenia, posteľnej bielizne a uterákov, ktoré bežne používate v rámci hygieny. Odporúča sa prať na 60 stupňoch, ak to podmienky dovoľujú, ideálne aj dva pracie cykly po sebe.

Dezinfekcia priestorov a predmetov

Veľmi dôležité je zamerať sa aj na priestory a predmety v domácnosti, hlavne počas prvých 24 hodín. Toto je totiž doba, počas ktorej vedia vši prežiť aj mimo ľudský organizmus. Dezinfekciu vykonajte s na to určenými sprejmi a hlavne dôkladne.

Vyhýbajte sa rizikovým kolektívom

Či už u detí alebo u dospelých, je dôležité sa v prípade rizika nákazy vyhýbať priamemu aj nepriamemu kontaktu v rámci kolektívov alebo väčších skupín ľudí. Pozor si dajte n dotyky nielen priamo s človekom, ale aj predmetmi, ktoré bežne používa.

Ďalšie režimové opatrenia

U detí je dôležité zdôrazniť, že si v žiadnom prípade nesmú meniť navzájom oblečenie, hlavne ak ide o pokrývky hlavy alebo šály. Rovnako tak treba pravidelne kontrolovať vlasy a to pri jasnom svetle a dôsledne, aby ste si všimli už prvé hnidy.

Prírodné prostriedky

Ak sa vo vašom okolí vyskytli vši, môžete v rámci doplnenia ostatných preventívnych opatrení využiť aj niektoré prírodné prostriedky. Skúste éterické oleje so silicovým základom, napríklad z čajovníka či eukalyptu, ktoré nakvapkáte do vlasov.

Preventívne spreje

V rámci voľne dostupných produktov viete siahnuť aj po špeciálnych preventívnych sprejoch na vlasy, ktoré obsahujú najčastejšie rôzne esenciálne oleje. Účinkujú na odpudzovanie vší, no majú časovo obmedzené pôsobenie, zvyčajne najviac 24 hodín.

NAJVIAC RIZIKOVÉ JE ZIMNÉ OBDOBIE

Z hľadiska prenosu je najviac rizikovým obdobím pre prenos vší zima a zimné mesiace. Je to hlavne z dôvodu nosenia pokrývok hlavy, kde sa môžu vši veľmi dobre skryť. Zvlášť u detí, ktoré si zvyknú čiapky a pokrývky hlavy vymieňať, je to najviac nebezpečné.

Výživové doplnky a prípravky na vši

V prípade, že sa u vás alebo u vášho dieťaťa už vši objavili, je potrebné začať čo najskôr konať. V lekárňach si viete zakúpiť viacero druhov zdravotníckych pomôcok a prostriedkov, ktoré vám môžu v boji proti všiam pomôcť a to rôznej formy a podoby.

Sortiment je široký a zahŕňa hlavne tieto produkty:

K dispozícii sú jednak rôzne spreje, séra, šampóny, balzamy, peny, vlasové oleje a vody, ale aj odvšivovacie hrebene, ktoré môžu zneškodniť vši bez použitia chémie

Prípravky a produkty spomínané vyššie majú viacero vlastností:

  • jednak sú predajné voľne, čiže netreba mať recept a ísť za lekárom
  • zároveň môžu pomáhať nielen na vši, ale aj na hnidy a to dlhodobo
  • niektoré z nich, napríklad vlasové spreje, majú aj preventívne účinky

Pokiaľ ide o konkrétne využívané látky, najviac sa využívajú prírodné oleje, esenciálne oleje a ovocné či bylinné extrakty, ktoré majú odpudivý účinok na vši. Niektoré prípravky majú aj syntetické účinné látky. Najlepšie je však vyberať také produkty, ktoré sú bez insekticídov a nie sú ani parfumované, takže riziko vedľajších účinkov je nízke.

Pri výbere zohľadnite aj to, aby bol prípravok šetrný voči pokožke hlavy a nedráždil ju, rovnako tak si viete vybrať aj šampóny a vlasové vody, ktoré obsahujú silice udržujúce žiaducu mikroflóru a pôsobia napríklad aj proti lupinám.

Čo sa týka hrebeňov na vyčesávanie vší, najviac využívané sú kovové hrebene, ktoré využívajú princíp elektrického odvšivovania. Sú vhodné pre deti aj pre dospelých a používajú nízke napätie, ktoré ničí vajíčka vo vlasoch. Ak chcete dôsledne vyčistiť vlasy od vší, siahnite po modeloch s integrovaným LED svetlom pre lepšiu viditeľnosť.

Paranit sensitive

  • Vlasová voda 150 ml + (šampón 100 ml + hrebeň zadarmo)
  • Prípravok na vlasy, ktorý účinne odstraňuje vši a hnidy.

PARANIT

  • sprej 100 ml + (šampón 100 ml + hrebeň zadarmo)
  • Set proti všiam a hnidám

PARASIDOSE ŠAMPÓN

  • Šampón na odstránenie vší a ich vajíčok

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na vši

Či už si budete chcieť kúpiť odvšivovací hrebeň, alebo hľadáte prípravky z kategórie rôznych sér, balzamov či šampónov na vlasy, najlepší výber tohto sortimentu ponúkajú lekárne. Nakoľko ide o voľne predajné produkty, nákup nemusí byť iba osobný.

Okrem kamenných lekární sú tu aj tie internetové, ktoré majú viac výhod:

  • jednak nemusíte nikam chodiť, nakoľko objednávku spravíte aj z mobilu
  • zároveň máte lepší výber produktov a rôznych značiek priamo skladom
  • okrem toho ušetríte, či už na cene prípravkov alebo aj na doprave
  • a všetko vyriešite za pár minút a to priamo z pohodlia vášho domova

Rovnako ako v prípade kamenných lekární, aj tu je lepšie si pre nákup vybrať tie známejšie, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu. Viete tak získať nielen výhodnú cenu, ale aj viacero nefinančných benefitov.

Známejšie lekárne sú známe hlavne kvalitnejším zákazníckym servisom, čo sa prejaví rýchlejším doručením do 1 až 2 dní, možnosťou bezhotovostnej platby pohodlne kartou a cez internet, viacerými vernostnými akciami, jednoduchším nákupom aj bez registrácie či možnosťou osobného odberu v prípade potreby na niektorej z kamenných pobočiek.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.67

30 Hodnotení

u nasich dievcat 6 a 8 rokov najlepsie na vsi pomohol nyda pripravok s hrebienkovym aplikatorom z lekarne a do desiatich minut ako sme ho naniesli tak udusil vsi aj hnidy a bolo po probleme

julia píše 23 marca 2020 o 19:44

Pridať komentár