Aké efekty má Raw diéta, ako pomáha na chudnutie a z čoho je zložený jedálniček

Aké efekty má Raw diéta, ako pomáha na chudnutie a z čoho je zložený jedálniček

Medzi diéty, ktoré sú v poslednom období naozaj veľmi populárne a žiadané, patrí aj Raw diéta. Tá vychádza zo zásady, že najlepšia je surová strava s minimálnou tepelnou úpravou, nakoľko práve týmto spôsobom sa z nej strácajú najdôležitejšie živiny.

Raw stravovanie so sebou prináša niektoré výhody, ale aj nevýhody. Najväčším plusom je, že jedálniček je jednoduchý, nakoľko recepty obsahujú minimum náročnejších procesov na úpravu a prípravu jedla. Na druhú stranu, niektoré látky, napríklad vitamín B12, bielkoviny či zdravé omega-3 nenasýtené kyseliny môžu organizmu v potravinách chýbať.

Čo je Raw diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká

Ako už hovorí aj samotný názov tejto diéty, základom Raw stravovania je uprednostňovanie jedál, potravín a surovín v surovom stave. Týka sa to hlavne ovocia, zeleniny, strukovín a orechov, no súčasťou diéty sú aj morské riasy alebo fermentované potraviny.

Súčasťou diéty je vylúčenie všetkých potravín, ktoré boli pripravované tepelne pri teplote nad 45 °C, nakoľko takýmto spôsobom stratili najdôležitejšie živiny, vitamíny, minerály a stopové prvky. Diéta vylučuje aj pasterizované, vyprážané alebo pečené jedlá. Jej najväčšou výhodou je, že takýmto spôsobom je spracovanie potravín v tele jednoduchšie.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Zároveň však treba rátať aj s viacerými mínusmi a negatívami:

 • diéta má pomerne široký zoznam zakázaných jedál, pričom väčšina z nich sú živočíšne zdroje bielkovín, čo sa prejaví zníženou fyzickou výkonnosťou svalov
 • zároveň dochádza aj k vynechávaniu takých surovín a potravín, ktoré sú zdrojom vitamínov B12 a D, či omega-3 mastných kyselín, ktoré v tele chýbajú
 • z finančného hľadiska je Raw diéta oproti mnohým iným diétnym programom náročnejšia a drahšia, ceny sú pre bežný rozpočet nepomerne vyššie
 • na úvod diétovania sa môže stať, že budete trpieť niektorými zažívacími ťažkosťami a to z dôvodu zvýšeného príjmu vlákniny a vody v ovocí a zelenine

Hoci má konzumácia čerstvej zeleniny a ovocia priaznivý vplyv aj na detoxikáciu tela a ide o vhodné zdroje vlákniny dôležitej pre trávenie, problémom Raw diéty je aj to, že len týmito opatreniami sa vám nemusí podariť schudnúť, hlavne ak nemáte vyššiu nadváhu.

POZOR NA KONTRAINDIKÁCIE DIÉTY

Čo sa týka vhodnosti a nevhodnosti, tak, ako aj v prípade iných diét, ani Raw diétu nemôže držať úplne každý. Vyvarovať by sa jej mali deti a dospievajúci do 18 rokov, tehotné a dojčiace ženy, ľudia s anémiou a osteoporózou. Pozor si musia dať aj seniori.

Aké princípy má Raw diéta

Čo sa týka základných pravidiel a zásad tejto diéty, najdôležitejšie je dávať si pozor na to, aby ste nekonzumovali tepelne a umelo spracovávané jedlá a potraviny, ale aj na kombináciu niektorých surovín. Tá by totiž mohla vyvolať v organizme kvasenie.

Toto sú tie zásady a princípy, ktorých sa treba držať najviac:

Prednosť majú surové potraviny: Najdôležitejšou zásadou a princípom diéty je uprednostňovanie surových potravín, prípadne takých, ktoré neboli spracovávané pri vyššej teplote. Naopak, stopku v tejto diéte majú varené, pečené a vyprážané jedlá. Táto zmena má za následok ľahšie a zdravšie jedlá z pohľadu trávenia a živín.

Povolené a zakázané kombinácie: V Raw diéte existujú nielen zakázané potraviny a ich spôsob prípravy, ale aj niektoré kombinácie surovín. Spolu by ste nemali jesť ovocie so zeleninou a ovocie s orechmi. Naopak, skombinovať môžete ovocie s mrkvou, zeleninu s jablkami, zeleninu s orechmi a listovú zeleninu s ovocím.

Pravidelné stravovanie: Okrem toho, že treba spraviť zmeny v rámci jedálnička, je nevyhnutné spraviť zmeny týkajúce sa aj pravidelnosti stravovania. V rámci diéty treba konzumovať 5 jedál denne, ale v menšej porcii. Okrem toho treba jesť až 30 minút po zobudení sa a večeru jesť najneskôr 2 hodiny pred spaním.

Prirodzený pitný režim: Nielen to, čo a ako jete, ale aj to, čo pijete, je veľmi dôležité pre chudnutie a tiež pre Raw diétu. Zakázané sú všetky umelo pripravované nápoje, napríklad rôzne sladené limonády, energetické nápoje či alkohol. Z nápojového lístka musí vypadnúť aj káva a čaj. Dôležitá je vody, treba jej vypiť denne aspoň 2,5 litra.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vhodné a nevhodné jedlá a nápoje pre Raw diétu

Aby bolo chudnutie s Raw diétou efektívne, je nevyhnutné držať sa odporúčaní ohľadom vhodných a nevhodných jedál a potravín. Okrem toho, že nie je prípustné kombinovať niektoré druhy surovín a potravín, nie je dovolené ich jesť ani samostatne.

Čo sa týka príkladov, toto sú povolené a zakázané potraviny:

Povolené a vhodné potraviny a nápoje

Čo sa týka potravín, ktoré sú v rámci Raw diéty odporúčané, do tejto skupiny patria potraviny, ktoré nie sú chemicky a ani tepelne upravované. Ide predovšetkým o ovocie a zeleninu, ideálne v surovom a čerstvom stave, ideálne v bio kvalite.

Konzumovať môžete aj surové orechy a semená, surové, naklíčené alebo namáčané strukoviny a zrná a surové klíčky. Ak ide o sušené ovocie alebo sušené mäso, aj to je v jedálničku povolené. Surové mäso a ryby konzumujte len minimálne.

V kuchyni môžete používať za studena lisované olivové a kokosové oleje, prípadne tiež orechové mlieko alebo surové orechové maslo. Povolené sú fermentované potraviny a suroviny, napríklad kyslá kapusta. V jedálničku môžu byť aj morské riasy.

Zakázané alebo nevhodné potraviny a nápoje

Do kategórie zakázaných a neodporúčaných jedál patria všetky druhy produktov, surovín a potravín živočíšneho pôvodu, či už ide o mäso, mlieko alebo vajcia. Rovnako tak nesmiete v kuchyni používať stolovú soľ alebo rafinované rastlinné oleje.

Medzi zakázanými potravinami nájdete aj rafinované sacharidy, múku, cestoviny, múčniky, koláče, mliečne výrobky typu jogurty či syry. Problémom sú aj niektoré nápoje, hlavne pasterizované ovocné džúsy, káva, čaj alkohol a sladené limonády.

Všeobecne platí, že hoci zelenina či ovocie sú základom jedálnička pri Raw diéte, nesmú byť varené, sušené, mixované a inak tepelne spracované. To platí aj pre strukoviny, orechy, semená. Zásadou je pri príprave surovín neprekročiť teplotu 45 °C.

RAW STRAVOVANIE NIE JE DLHODOBÉ

Napriek tomu, že mnoho jedál a surovín vyzerá na prvý pohľad lákavo a zdravo, Raw diéta nie je vhodná na dlhodobé stravovanie. Ak by ste sa jej držali napríklad celý rok, hrozí vám pokles hladiny vápnika, vitamínov B12 a D a omega-3 mastných kyselín.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Nielen kvôli nemožnosti dodržiavať Raw diétu dlhodobo, ale aj kvôli tomu, že na chudnutie nie je práve tou najviac efektívnou možnosťou, je vhodné poobzerať sa aj po niektorých alternatívach. Veľmi zaujímavou možnosťou môže byť Ketogénna diéta.

Tá sa nazýva niekedy aj Ketónová a funguje na týchto princípoch:

 • cieľom diéty je navodenie stavu zvaného ketóza, kedy telo nespaľuje primárne ako zdroje energie sacharidy, ale zameriava sa na spaľovanie tukov
 • z pohľadu chudnutia je to optimálne, nakoľko práve chudnutie z tukových zásob je nielen zdravé, ale prináša aj najlepšie vyformovanie postavy navonok
 • aby došlo ku ketóze, je nevyhnutné minimalizovať v potravinách príjem sacharidov a tukov, jedlá s ich obsahom patria preto medzi zakázané a nevhodné
 • naopak, zvyšuje sa príjem bielkovín a taktiež zeleniny, ktorá je dobrým zdrojom vlákniny, odporúča sa konzumovať aj 20 gramov semien či orechov

Dobrou správou pre všetkých, ktorí by chceli Keto diétu držať, je jej pozitívne pôsobenie na zdravie vo viacerých orgánových sústavách. Zmena stravovania a životosprávy v súlade s touto diétou pomáha napríklad na zníženie cholesterolu a tiež krvného tlaku.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Okrem toho sú potraviny odporúčané v jedálničku pre túto diétu vhodnou prevenciou voči cukrovke aj kardiovaskulárnym ochoreniam. Na druhú stranu, ak už cukrovkou trpíte, prípadne máte niektoré iné závažnejšie tráviace a metabolické ochorenia, Keto diétu by ste držať nemali. Dobrou správou je, že takýchto obmedzení je naozaj minimum.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Zaujala vás Ketónová diéta natoľko, že by ste ju chceli vyskúšať? V prípade, ak sa vám nechce prácne pripravovať všetky jedlá a pozerať na množstvo bielkovín či sacharidov, skúsiť môžete aj jednoduchšiu a efektívnejšiu možnosť, diétny program KetoMix.

Ide o značku ponúkajúcu produkty práve pre Ketogénnu diétu:

Ponuka obsahuje proteínové polievky a hlavné jedlá, pečivo, rôzne slané pochutiny, proteínové dezerty, sladkosti a tyčinky, rovnako tak nápoje a tiež doplnky výživy

Ak sa rozhodnete využiť spomínaný program, získate tieto výhody:

 • rýchlu a pohodlnú prípravu celého jedálnička doslova za pár minút
 • istotu kvalitného zloženia s vyvážením živín, vitamínov a minerálov
 • na jednom mieste komplexnú ponuku jedál, nápojov aj doplnkov výživy

V rámci sortimentu potravín môžete nájsť proteínové pečivo, nátierky, cestoviny, polievky, omelety, kaše aj palacinky, rovnako tak sušené mäso. Pokiaľ ide o menšie jedlá a pochutiny, k dispozícii máte proteínové tyčinky, sladkosti a čokolády, rôzne dezerty, chipsy a iné slané a sladké drobnosti. Vďaka tomu si viete zostaviť jedálniček pre celý deň.

Ak ide o nápoje, tu sú k dispozícii hlavne koktejly, ktoré si viete pripraviť jednoduchým zarobením s vodou a sú zdrojom kvalitnej sójovej aj srvátkovej bielkoviny. Vybrať si môžete z viacerých príchutí od kávy, cez banán, lesné ovocie, kávu, kokos či jahodu.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Sortiment potravín dopĺňajú prípravky a pomôcky na prípravu jedál a nápojov a tiež kvalitné doplnky výživy obsahujúce známu aminokyselinu L-Karnitín, vďaka ktorej je spaľovanie tukov a kalórií ešte jednoduchšie. Všetky spomínané produkty a prípravky majú overené a vyvážené zloženie, spĺňajú požiadavky Keto diéty a sú bez škodlivých prísad.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, že vás oslovila práve Ketogénna diéta a chceli by ste ju skúsiť s pomocou programu KetoMix, nie je nič jednoduchšie. Stačí si len vybrať zo sortimentu v oficiálnom eshope www.ketomix.sk, kde nájdete vyššie spomínané produkty a potraviny.

Takýto spôsob objednávky so sebou prináša niekoľko benefitov:

 • nie je potrebné nikam osobne chodiť, nákup aj doručenie vyriešite doma
 • nemusíte rovnako tak platiť iba v hotovosti, pokojne sa dá aj online
 • nakupovanie je jednoduché a to tak cez počítač, tablet ako aj mobil
 • máte záruku najlepšej ceny a zároveň originality všetkých produktov

Nákup z oficiálneho eshopu prináša aj výhodu možnosti poradenstva cez infolinku, či už pôjde o vyskladanie konkrétnych balíčkov alebo informácie o samotnej Keto diéte. Postup objednávky je veľmi podobný nákupu v akomkoľvek inom bežnom eshope.

V prípade väčšej sumy nákupu môžete získať aj doručenie zdarma, čo je ďalší finančný benefit. Ak ide o platbu, tak máte na výber hotovostnú formu dobierkou kuriérovi, platbu cez internet banking a taktiež platbu platobnou kartou online. Čo sa týka doručenia, to obvykle netrvá dlhšie ako 3 pracovné dni a na výber máte viacero kuriérnych spoločností.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

0.00

0 Hodnotení