Aké hodnoty má mať cholesterol u detí a čo je dobré na zvýšený či vysoký cholesterol

Nielen dospelých, ale aj deti môžu trápiť problémy s cholesterolom, hlavne vyšší cholesterol a jeho hodnoty. Podľa štatistík pritom počet prípadov detí s týmto problémom rastie a to hlavne v školskom veku. Naopak, nízky cholesterol býva veľmi ojedinelým stavom.

Podľa niektorých prieskumov je dokonca vysoký cholesterol problematickým u polovici detí, aspoň pokiaľ ide o niektoré vekové kategórie vyššieho veku. Najväčší podiel na tomto stave majú pritom životospráva a životný štýl, čo je zároveň dobrá správa, pretože ide o faktory, ktoré je možné ovplyvniť. Preto sa teraz pozrieme na to, ako cholesterol znížiť.

Ako vzniká vysoký cholesterol u detí, jeho špecifiká a faktory

Cholesterol je na prvé počutie strašiak, no z biologického hľadiska je pre naše telo nenahraditeľný. Ide totiž o tuk, ktorý je stavebnou jednotkou každej bunky tela, či už ide o nervové bunky alebo niektoré druhy hormónov. Cholesterol má živočíšny pôvod.

To znamená, že v rastlinných zdrojoch potravín sa nenachádza a ak dieťa nekonzumuje aj živočíšny typ stravy, môže ho mať znížený. Oveľa častejším problémom je ale vysoký cholesterol, u detí je hraničnou hodnotou hladina 4,7 mmol/l. Ak ho je v tele do tejto hranice, nie je to žiaden problém, práve naopak, cholesterol je pre fungovanie potrebný.

GS Koenzým Q10

 • Podpora vitality a energie
 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie v oblasti kardiovaskulárnej sústavy

Virde Pupalkový olej 100 %

 • Antioxidačná ochrana buniek
 • Pôsobenie na srdce a cievy
 • Udržiavanie zdravia spojivového tkaniva

Jamieson Resveratrol

 • Antioxidačné pôsobenie
 • Vplyv na stav a fungovanie srdcovocievnej sústavy
 • Účinky na tkanivá a pokožku

ArmoLIPID PLUS

 • Kontrola cholesterolu a triacylglycerolov v plazme

Arterin

 • Podpora normálnej hladiny cholesterolu

Zvážiť však treba brať do úvahy aj niektoré špecifiká a podmienky:

 • Ak sa hovorí o cholesterole, treba rozoznávať dva druhy a to tzv. LDL cholesterol a HDL cholesterol, pričom prvý je označovaný ako zlý a druhý ako dobrý
 • technicky ide o tzv. lipoproteíny, ktoré majú transportnú funkciu pre cholesterol a to tak, že LDL lipoproteín sa podieľa na upchávaní ciev, kým HDL na uvoľňovaní
 • s cholesterolom bývajú spojené obezita, nadváha, cukrovka a metabolické problémy, svoj vplyv má aj dedičnosť, no najviac ho ovplyvňujú faktory získané počas života
 • v prípade LDL cholesterolu by mala byť jeho koncentrácia u detí pod hranicou 3 mmol/l, HDL cholesterolu by malo byť ešte menej, najviac do 1,5 mmol/l

Hoci zvýšený cholesterol obvykle nebolí a nemá žiadne viditeľné prejavy, jeho zníženie je potrebné pre zlepšenie stavu kardiovaskulárneho systému. Ide hlavne o cievy, kde sa usádza, spôsobuje obmedzenie prietoku krvi a aj nedostatok kyslíka v tkanivách.

AJ U DETÍ HROZÍ INFARKT

Väčšina laickej verejnosti má predstavu, že infarkt hrozí len starším ľuďom, no vôbec to tak nemusí byť a byť aj u detí. Práve vysoký cholesterol môže spôsobiť upchatie cievy zásobujúcej kyslím srdcový sval, takže hrozí jeho odumretie a vzniká infarkt srdca.

Príznaky a prejavy vysokého cholesterolu u detí

O cholesterole je všeobecne známe, že obvykle „nebolí“ a ani sa neprejavuje žiadnymi typickými príznakmi. Na druhú stranu, podľa niektorých súvisiacich javov alebo problémov je možné aspoň predbežne zistiť, že jeho hladina je vysoká.

Toto sú najčastejšie symptómy, prejavy a problémy s tým spojené:

Problém s tlakom a srdcom: Najčastejším prejavom vysokého cholesterolu všeobecne bývajú problémy s krvným tlakom, ktorý je zvýšený. Okrem toho môžu postupne nastávať aj problémy so srdcom, napríklad jeho búšenie alebo celkovo nepravidelná činnosť.

Ťažšie dýchanie: Vzhľadom k tomu, že obvykle býva zvýšený cholesterol spojený so zhoršením krvného obehu, dochádza aj k horšiemu transportu kyslíka do tela. Výsledkom je tak ťažšie dýchanie pri väčšom fyzickom výkone, prípadne s tým spojená únava.

Iné súvisiace problémy: Ak ide o ďalšie javy a problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť v súvislosti so zvýšeným cholesterolom, najčastejšie ide o cukrovku, nadváhu, obezitu a individuálne sa môžu objaviť z dlhodobého hľadiska aj zažívacie a tráviace ťažkosti.

Riešenie vysokého cholesterolu u detí doma

V prípade, že sa rozhodnete riešiť vysoký cholesterol, absolvujte najskôr s dieťaťom vyšetrenie u lekára. To môže odhaliť, či nie je stav akútny, takže by si vyžadoval odbornú liečbu. V každom prípade, pomôcť na zníženie môžu aj domáce opatrenia.

Tu sú najlepšie spôsoby a overené prostriedky, ako cholesterol znížiť:

Redukcia rizikových jedál a potravín

V prípade, že chcete bojovať s cholesterolom, treba v prvom rade obmedziť niektoré rizikové jedlá a potraviny. Ide o vyprážané jedlá, masť, nadmerný príjem živočíšnych tukov, ale aj o sladkosti a cukrovinky a tučné mäso a mliečne výrobky.

Zvýšenie zdravých pokrmov a surovín

Okrem diétnych opatrení treba jedálniček ovplyvniť aj tak, že do neho niektoré jedlá či pokrmy zaradíte. Ide hlavne o ovocie a zeleninu, najmä brusnice či cesnak, rovnako tak o celozrnné potraviny, chudé rybie mäso, orechy a strukoviny.

Zlepšenie pitného režimu

Okrem stravy je dôležité pozrieť sa u detí aj na ich pitný režim a to, aké nápoje počas dňa prijímajú. Obmedziť treba hlavne tie sladené, napríklad rôzne limonády alebo aj niektoré nekvalitné džúsy. Ideálne sú čistá voda a niektoré čaje.

Pravidelný pohyb

Ruka v ruke so životosprávou ide aj životný štýl, kde hrá v prípade vysokého cholesterolu prím hlavne pohyb. Ten by mal byť pravidelný a ideálne na čerstvom vzduchu, napríklad 45 minút chôdze denne a viac krát za týždeň beh, plávanie či bicykel.

Viac oddychu a spánku

Veľmi dôležité je okrem pravidelného a zdravého pohybu aj oddychovať a to tak počas dňa, ako aj v noci. Platí to hlavne vtedy, ak malo dieťa v poslednej dobe viac fyzickej či psychickej aktivity. Ideálne je mať aspoň 8 hodín nerušeného spánku.

Minimalizácia stresu

Zabúdať netreba nielen na tie fyziologické faktory, ale aj na niektoré psychogénne vplyvy. V ich prípade má na cholesterol, ale aj stav kardiovaskulárnej sústavy celkovo, zlý vplyv hlavne stres, doma aj v škole. Treba ho čo najviac minimalizovať.

Špecializované podporné prípravky

Ak by ste chceli pôsobiť na zníženie cholesterolu, prípadne celkovo lepšie trávenie, metabolizmus tukov alebo stav ešte výraznejšie, siahnuť môžete po doplnkoch výživy. Tie obsahujú hlavne mastné kyseliny a stopové prvky pôsobiace na cievy.

NA VÝSLEDKY SI POČKÁTE DLHŠIU DOBU

Väčšina spomínaných opatrení, zmien či rôznych prostriedkov a prípravkov má prirodzené pôsobenie, ale zároveň s tým treba počítať aj s nutnosťou dlhšieho časového odstupu. Cholesterol treba priebežne sledovať, prvé výsledky by mali prísť do 3 mesiacov.

Výživové doplnky a prípravky na vysoký cholesterol u detí

Okrem všeobecných režimových opatrení a zmien je možné na zníženie cholesterolu, ale aj celkovú podporu tráviacej sústavy a zažívania, využiť viaceré hotové produkty. Ide o prípravky z kategórie doplnkov výživy dostupných bez receptu.

Ak ide o ich účinky, sortiment zahŕňa tieto typy:

V ponuke možno nájsť prípravky na podporu krvného obehu, zlepšenie metabolizmu tukov, zníženie tuku v krvi, celkovú podporu metabolizmu alebo na cievy a srdce

Spomínané doplnky a prípravky majú predovšetkým tieto výhody:

 • ich kúpa nie je podmienená predpisom alebo vyšetrením vopred u lekára
 • môžete si vybrať všeobecné a podporné produkty, aj tie špecializované
 • v prípade potreby je možné skombinovať aj viacero typov alebo foriem

Z hľadiska zloženia sa v týchto prípravkoch používajú látky podľa toho, či sú určené všeobecne na cievy, alebo priamo na metabolizmus tukov. Medzi aktívnymi látkami nechýbajú vitamíny, najmä C a E, omega-3 mastné kyseliny hlavne v podobe rybieho oleja, ale aj minerály typu chróm. Bežne využívané sú aj brusnice či extrakt červenej ryže.

Z hľadiska foriem sú k dispozícii najmä perorálne typy prípravkov, či už ide o tabletky, kapsule, rozpustné tablety, sirupy, oleje, roztoky, kvapky, hotové nápoje, prášky na zarobenie s vodou, hotové čaje alebo čajoviny, čiže sušené bylinkové zmesi na zaliatie.

Primárne sú tieto prípravky určené pre dospelých, takže pred ich podávaním deťom je dôležité prečítať si príbalový leták, ktorý vás informuje o tom, od akého veku je možné doplnok použiť. Platí to aj o čajoch alebo iných prípravkoch len s bylinným zložením. Pozitívom však je, že vzhľadom na ich prirodzené pôsobenie sú riziká minimálne.

GS Koenzým Q10

 • Podpora vitality a energie
 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie v oblasti kardiovaskulárnej sústavy

Virde Pupalkový olej 100 %

 • Antioxidačná ochrana buniek
 • Pôsobenie na srdce a cievy
 • Udržiavanie zdravia spojivového tkaniva

Jamieson Resveratrol

 • Antioxidačné pôsobenie
 • Vplyv na stav a fungovanie srdcovocievnej sústavy
 • Účinky na tkanivá a pokožku

ArmoLIPID PLUS

 • Kontrola cholesterolu a triacylglycerolov v plazme

Arterin

 • Podpora normálnej hladiny cholesterolu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na vysoký cholesterol u detí

Nakoľko vyššie spomínané druhy doplnkov výživy či prípravkov v podobe perorálnych tabliet, kvapiek, kapsúl, sirupov a iných foriem sú voľne predajné, ich kúpa nepodlieha receptu. Vďaka tomu viete zrealizovať objednávku osobne, ale aj online.

Využiť môžete široký sortiment a kvalitné služby internetových lekární:

 • nie je potrebné nikam ísť, objednávku spravíte cez počítač aj smartfón
 • doručenie prebieha kuriérom priamo u vás doma pri vchodových dverách
 • ušetríte nielen čas, ale aj peniaze, ceny bývajú v online lekárňach nižšie
 • samozrejmosťou je možnosť komplexného porovnania na jednom mieste

Výhodou internetového nákupu je, že nemusíte mať ani hotovosť, nakoľko okrem bežnej dobierky si viete zvoliť aj platbu platobnou kartou, samozrejme online. Okrem toho máte na výber širší a bohatší sortiment značiek a typov prípravkov, hlavne tých skladom.

Pre všetkých je dobrou správou aj to, že väčšie a známejšie online lekárne, majú nielen veľký výber, ale hlavne kvalitný zákaznícky servis. To sa prejaví nielen viacerými možnosťami platby, ale napríklad aj rýchlejším doručením do 24 až 48 hodín, jednoduchším spôsobom objednávky či sledovaním doručovania zásielky.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.79

33 Hodnotení