Aké ovocie pomáha a je na chudnutie najlepšie? Tu sú tipy na vhodné sušené aj čerstvé

Aké ovocie pomáha a je na chudnutie najlepšie? Tu sú tipy na vhodné sušené aj čerstvé

Medzi najúčinnejšie potraviny, ktoré pomáhajú na chudnutie, patrí ovocie. Viaceré druhy domáceho aj exotického ovocia sú dobré na chudnutie, metabolizmu, trávenie alebo dokonca aj na lepšie spaľovanie kalórií, samozrejme okrem toho, že sú zdravé pre celé telo.

Samotné ovocie pritom ponúka samo o sebe mnoho nepriamych benefitov na podporu optimalizácie hmotnosti, už len tým, že obsahuje napríklad veľa vlákniny alebo veľa vody. Tie pomôžu na zasýtenie žalúdka a zároveň na lepšie trávenie inej potravy. Ak chcete vedieť, ktoré ovocie je najviac podporujúce chudnutie a môže vám pomôcť, čítajte ďalej.

Aký vplyv má ovocie na chudnutie a na aké oblasti pôsobí

Ovocie je bežnou súčasťou jedálnička väčšiny ľudí, či už vo väčšej alebo v menšej miere. Samo o sebe je prospešné tým, že je bohaté na vitamíny a minerály, ktoré môžu podporiť kardiovaskulárny systém, nervovú sústavu a tiež fyzickú či mentálnu vitalitu.

Z pohľadu jedálnička vhodného na chudnutie však ovocie zohráva osobitnú úlohu. Jednak obsahuje množstvo vlákniny potrebnej pre činnosť čriev, zároveň má veľké množstvo vody. Vďaka tomu dokáže ovocie pomerne rýchlo zasýtiť žalúdok, v mnohých prípadoch dodať aj potrebnú energiu. Tento efekt je samozrejme krátkodobý, preto sa hodí len ako doplnok.

Kompava ThermoFit: tabletky, skúsenosti, cena a užívanie
 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov
19,99 €
Do obchodu
Garsin: skúsenosti, cena, vedľajšie účinky a kde kúpiť
 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla
20,99 €14,49 €
Do obchodu
Dialevel: skúsenosti, užívanie, zloženie a dávkovanie
 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky
14,99 €
Do obchodu
Chilliburner: cena, skúsenosti, dávkovanie a užívanie
 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru
22,99 €
Do obchodu
 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti
11,09 €8,39 €
Do obchodu

Z pohľadu chudnutia však ponúka ovocie pôsobenie aj v týchto oblastiach:

 • ovocie dokáže veľmi dobre zasýtiť žalúdok, hlavne ak ide o pocit plnosti a objemu, čomu vďačí aj spomínanému vysokému zastúpeniu vody a iných látok
 • zároveň má pozitívny vplyv na činnosť tráviaceho ústrojenstva, mnoho druhov ovocia totiž obsahuje minerály a vitamíny dôležité pre uchovanie zdravia slizníc
 • zmyslom ovocia je aj zlepšenie a zrýchlenie metabolizmu, či už ide o vplyv vitamínu C alebo iných látok, nezanedbateľný je aj obsah vlákniny vplývajúcej na trávenie
 • zároveň platí, že to ovocie, ktoré je bohaté na draslík, pomáha aj na odvodnenie organizmu, čo sa prejaví vyplavením nadbytočnej vody a znížením hmotnosti

V prípade, že sa rozhodnete ovocie vo zvýšenej miere zaradiť do jedálnička, snažte sa ho jesť samostatne a nekombinovať zbytočne so zeleninou alebo iným väčším jedlom. Úlohou ovocia je hlavne zasýtenie žalúdka. Dôležitá je tiež pestrosť z pohľadu chutí a pôvodu ovocia.

PRI OVOCÍ SLEDUJTE AJ MNOŽSTVO KALÓRIÍ

Nie každé ovocie je vhodné na chudnutie, niektoré druhy môžu dokonca do tela dodať nadmerné množstvo kalórií. Napríklad avokádo má veľa tuku a málo vody, papája veľa kalórií, banány obsahujú veľa sacharidov a hrozno jedzte iba vtedy, ak aj cvičíte.

Ktoré ovocie na chudnutie je najlepšie

Samozrejme, hoci len s pomocou ovocia určite neschudnete zo dňa na deň dvojciferné množstvo kilogramov, zložiť jedálniček aj s jeho pomocou nie je určite na škodu. Optimálne je dopriať si počas dňa 4 porcie ovocia, ktoré si nakombinujete podľa chuti.

Do toho najlepšieho výberu sa dostali predovšetkým tieto druhy a typy:

Grapefruit: Netypickým predstaviteľom ovocia, hlavne kvôli kyslej chuti a tropickému pôvodu, je grapefruit. Toto ovocie je však doslova nabité vitamínmi a minerálmi, ktoré podporujú zrýchlenie metabolizmu a prispievajú k lepšiemu tráveniu a činnosti čriev.

Slivky: Medzi ovocie, ktoré má veľmi pozitívny vplyv na chudnutie, metabolizmus a činnosť čriev patria slivky. Tie sú zároveň dobrým zdrojom nielen minerálov typu železo, fosfor a vápnik, ale hlavne obsahujú vlákninu, ktorá napomáha lepšiemu tráveniu potravy.

Nektarinky: Veľmi dobrým ovocím, ktoré je pre svoje obsahové látky doslova ideálne na chudnutie, sú nektarinky. Obsahujú veľa vody, majú malú kalorickú hodnotu a spomedzi minerálov sú skvelým zdrojom draslíka, vďaka ktorému zbavujú telo nadbytočnej vody.

Kokos: Do kategória ovocia sa zaraďuje aj kokos, ktorý obsahuje naozaj obrovské množstvo vlákniny. Vďaka tomu podporuje metabolizmus, trávenie, prečisťuje aj črevá a celkovo je prospešný pre zažívanie a tráviacu sústavu. Obsahuje aj zdravé omega-6 kyseliny.

Jablko: Jablká patria medzi ovocie, ktoré má veľa ľudí vo svojom jedálničku, no len málokto o nich vie, že sú využiteľné aj na chudnutie. Sú totiž skvelým zdrojom vlákniny zvanej pektín, ktorá pôsobí proti nadmernému ukladaniu cukrov v tele. Skúsiť môžete aj sušenú formu.

Jahody: Skvelým ovocím na prečistenie tráviaceho systému aj tela sú jahody. Tie ponúkajú totiž pomoc pri odvodnení organizmu a tiež pri vylúčení toxínov z tela. Okrem toho môžu v rámci optimalizácie hmotnosti pôsobiť aj na metabolizmus a odbúravanie tukov.

Čerešne: Medzi skvelý typ ovocia podporujúci trávenie, spaľovanie tukov a tiež pravidelné vylučovanie patria čerešne. Tie obsahujú napríklad aj jód podporujúci činnosť štítnej žľazy, čo má pozitívny vplyv na zrýchlenie metabolizmu. Sú bohaté aj na mnohé vitamíny.

Červený melón: Červený melón by ste tiež mali zaradiť do svojho jedálnička. Tento druh ovocia vám pomôže s chudnutím vďaka látke zvanej tyroxín, ktorá pomáha na spaľovanie prebytočných tukových zásob a obsahuje aj draslík odvodňujúci telo.

Ananás: Veľmi dobrým prostriedkom na chudnutie spomedzi ovocia sú aj ananásy. Jednak aj toto ovocie pomáha na účinnejšie spaľovanie tukov, predovšetkým však obsahuje enzýmy, ktoré znižujú ich ukladanie v tele. Vyskúšať môžete čerstvý, ale aj sušený ananás.

Pomaranče: Citrusové ovocie je veľmi známe svojimi pozitívnymi účinkami na imunitu, nakoľko je bohatým zdrojom známeho vitamínu C. Málokto však vie, že tento vitamín je zaradený aj medzi účinné spaľovače tukov a tiež ide o stimulanty metabolizmu.

Kiwi: Medzi exotické druhy ovocia, ktoré vám tiež pomôžu s lepším spaľovaním tukov, patrí aj kiwi. Okrem toho, že je tiež bohaté na rôzne vitamíny a živiny, môže vám pomôcť vďaka zlepšeniu spaľovania tukov a kalórií aj na zníženie a optimalizáciu hmotnosti.

Citrón: Posledným typom ovocia, ktoré by ste určite mali využiť pri chudnutí a zaradiť do jedálnička, je citrón. Obsahuje totiž veľké množstvo antioxidantov dôležitých pre trávenie a zdravú črevnú mikroflóru, rovnako tak pomáha na zrýchlenie metabolizmu.

KOMPLEXNÝ PRÍSTUP K CHUDNUTIU

Základom úspechu pri optimalizácii hmotnosti je komplexný prístup k chudnutiu, ktorý zahŕňa nielen jedálniček a ovocie v ňom, ale viacero oblastí. Dôležitý je pravidelný pohyb, pitný režim, obmedzenie stresových faktorov a samozrejme aj dostatok spánku.

Výživové doplnky a prípravky na chudnutie

Okrem ovocia môžete svoje trávenie, chudnutie, metabolizmus či spaľovanie tukov podporiť aj prostredníctvom voľne dostupných doplnkov výživy a prípravkov. Ich výhodou je, že zväčša obsahujú pozitívne látky v oveľa lepšej koncentrácii.

Sortiment týchto prípravkov je naozaj veľmi bohatý:

V ponuke nájdete doplnky výživy s vlákninou, sirupy s laktobacilmi, kvapky obsahujúce rastlinné a ovocné extrakty na metabolizmus aj tabletky na spaľovanie tuku

Všetky tieto produkty sú obľúbené hlavné kvôli:

 • voľnej dostupnosti bez vyšetrenie u lekára alebo predpisu
 • jednoduchému užívaniu a dávkovaniu a to aj preventívne
 • bezproblémovému pôsobeniu s minimálnymi vedľajšími účinkami

Plusom je samozrejme aj výber z viacerých foriem, či už ide o tabletky, kapsuly, kvapky, roztoky sirupy, čajoviny alebo hotové čaje. Môžete siahnuť po všeobecných produktoch na podporu trávenia a lepšieho metabolizmu, napríklad za pomoci vlákniny, probiotických kultúr a rôznych výťažkov, alebo po špecializovaných prípravkoch len na chudnutie.

V prvom prípade ide o štandardne doplnky výživy alebo čajoviny, ktoré podporujú trávenie a pomáhajú aj na jeho rôzne ťažkosti a problémy. V tom druhom však máte zloženie priamo prispôsobené zameraniu na chudnutie a tieto produkty majú aj širší vplyv.

Pomáhajú totiž tak na utlmenie chuti do jedla, ako aj na zrýchlenie metabolizmu, lepšie spaľovanie tukov a na zlepšenie procesu trávenia. Tomu je prispôsobené zloženie, ktoré obsahuje jednak extrakty z rastlín zlepšujúcich trávenie, ale aj aminokyseliny na podporu metabolizmu či dokonca koreniny zvyšujúce termogenézu v tele.

Kompava ThermoFit: tabletky, skúsenosti, cena a užívanie
 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov
19,99 €
Do obchodu
Garsin: skúsenosti, cena, vedľajšie účinky a kde kúpiť
 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla
20,99 €14,49 €
Do obchodu
Dialevel: skúsenosti, užívanie, zloženie a dávkovanie
 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky
14,99 €
Do obchodu
Chilliburner: cena, skúsenosti, dávkovanie a užívanie
 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru
22,99 €
Do obchodu
 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti
11,09 €8,39 €
Do obchodu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na chudnutie

Či už si vyberiete všeobecné alebo špecializované prípravky, tabletky alebo tekuté formy, všetky tieto produkty môžete kúpiť prakticky v každej lekárni. Plusom je, že ich predaj nie je podmienený predložením receptu, nemusíte ich teda kupovať osobne.

Využiť môžete aj ponuku a služby internetových lekární, ktoré:

 • ponúkajú oproti tým kamenným oveľa širší výber a to hlavne skladom
 • vám šetria čas, objednávku spravíte z domu a aj cez smartfón
 • sú výhodnejšie, ceny v nich sú výhodnejšie a je tu i viac akcií a zliav
 • umožňujú pohodlné prevzatie zásielky s prípravkami rovno u vás doma

Platí to zvlášť pre známejšie značky lekární, napríklad ako je DrMax, alebo aj iné, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu. Tie ponúkajú veľký sortiment rôznych prípravkov a produktov na chudnutie, veľký výber majú priamo skladom a to aj v rôznych baleniach.

Ešte dôležitejšie sú však služby a zákaznícky servis, ktorý majú známejšie a väčšie lekárne oveľa kvalitnejší a širší. Môže tak zahŕňať napríklad pohodlnejšiu platbu kartou, nie ste teda odkázaní iba na zdĺhavejší bankový prevod, rovnako tak máte obvykle na výber z väčšieho množstva kuriérnych a dopravných spoločností a aj viac vernostných zliav.

Aké ovocie pomáha a je na chudnutie najlepšie? Tu sú tipy na vhodné sušené aj čerstvé
Počet hlasov: 32 Priemer:4.8 (95.63%)
  Odporúčame
  Prečítajte si tiež
  Vaše postrehy
  Komentáre
  Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  *