Aké ovocie pomáha a je na chudnutie najlepšie? Tu sú tipy na vhodné sušené aj čerstvé

Aké ovocie pomáha a je na chudnutie najlepšie? Tu sú tipy na vhodné sušené aj čerstvé

Medzi najúčinnejšie potraviny, ktoré pomáhajú na chudnutie, patrí ovocie. Viaceré druhy domáceho aj exotického ovocia sú dobré na chudnutie, metabolizmu, trávenie alebo dokonca aj na lepšie spaľovanie kalórií, samozrejme okrem toho, že sú zdravé pre celé telo.

Samotné ovocie pritom ponúka samo o sebe mnoho nepriamych benefitov na podporu optimalizácie hmotnosti, už len tým, že obsahuje napríklad veľa vlákniny alebo veľa vody. Tie pomôžu na zasýtenie žalúdka a zároveň na lepšie trávenie inej potravy. Ak chcete vedieť, ktoré ovocie je najviac podporujúce chudnutie a môže vám pomôcť, čítajte ďalej.

Aký vplyv má ovocie na chudnutie a na aké oblasti pôsobí

Ovocie je bežnou súčasťou jedálnička väčšiny ľudí, či už vo väčšej alebo v menšej miere. Samo o sebe je prospešné tým, že je bohaté na vitamíny a minerály, ktoré môžu podporiť kardiovaskulárny systém, nervovú sústavu a tiež fyzickú či mentálnu vitalitu.

Z pohľadu jedálnička vhodného na chudnutie však ovocie zohráva osobitnú úlohu. Jednak obsahuje množstvo vlákniny potrebnej pre činnosť čriev, zároveň má veľké množstvo vody. Vďaka tomu dokáže ovocie pomerne rýchlo zasýtiť žalúdok, v mnohých prípadoch dodať aj potrebnú energiu. Tento efekt je samozrejme krátkodobý, preto sa hodí len ako doplnok.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Z pohľadu chudnutia však ponúka ovocie pôsobenie aj v týchto oblastiach:

 • ovocie dokáže veľmi dobre zasýtiť žalúdok, hlavne ak ide o pocit plnosti a objemu, čomu vďačí aj spomínanému vysokému zastúpeniu vody a iných látok
 • zároveň má pozitívny vplyv na činnosť tráviaceho ústrojenstva, mnoho druhov ovocia totiž obsahuje minerály a vitamíny dôležité pre uchovanie zdravia slizníc
 • zmyslom ovocia je aj zlepšenie a zrýchlenie metabolizmu, či už ide o vplyv vitamínu C alebo iných látok, nezanedbateľný je aj obsah vlákniny vplývajúcej na trávenie
 • zároveň platí, že to ovocie, ktoré je bohaté na draslík, pomáha aj na odvodnenie organizmu, čo sa prejaví vyplavením nadbytočnej vody a znížením hmotnosti

V prípade, že sa rozhodnete ovocie vo zvýšenej miere zaradiť do jedálnička, snažte sa ho jesť samostatne a nekombinovať zbytočne so zeleninou alebo iným väčším jedlom. Úlohou ovocia je hlavne zasýtenie žalúdka. Dôležitá je tiež pestrosť z pohľadu chutí a pôvodu ovocia.

PRI OVOCÍ SLEDUJTE AJ MNOŽSTVO KALÓRIÍ

Nie každé ovocie je vhodné na chudnutie, niektoré druhy môžu dokonca do tela dodať nadmerné množstvo kalórií. Napríklad avokádo má veľa tuku a málo vody, papája veľa kalórií, banány obsahujú veľa sacharidov a hrozno jedzte iba vtedy, ak aj cvičíte.

Ktoré ovocie na chudnutie je najlepšie

Samozrejme, hoci len s pomocou ovocia určite neschudnete zo dňa na deň dvojciferné množstvo kilogramov, zložiť jedálniček aj s jeho pomocou nie je určite na škodu. Optimálne je dopriať si počas dňa 4 porcie ovocia, ktoré si nakombinujete podľa chuti.

Do toho najlepšieho výberu sa dostali predovšetkým tieto druhy a typy:

Grapefruit: Netypickým predstaviteľom ovocia, hlavne kvôli kyslej chuti a tropickému pôvodu, je grapefruit. Toto ovocie je však doslova nabité vitamínmi a minerálmi, ktoré podporujú zrýchlenie metabolizmu a prispievajú k lepšiemu tráveniu a činnosti čriev.

Slivky: Medzi ovocie, ktoré má veľmi pozitívny vplyv na chudnutie, metabolizmus a činnosť čriev patria slivky. Tie sú zároveň dobrým zdrojom nielen minerálov typu železo, fosfor a vápnik, ale hlavne obsahujú vlákninu, ktorá napomáha lepšiemu tráveniu potravy.

Nektarinky: Veľmi dobrým ovocím, ktoré je pre svoje obsahové látky doslova ideálne na chudnutie, sú nektarinky. Obsahujú veľa vody, majú malú kalorickú hodnotu a spomedzi minerálov sú skvelým zdrojom draslíka, vďaka ktorému zbavujú telo nadbytočnej vody.

Kokos: Do kategória ovocia sa zaraďuje aj kokos, ktorý obsahuje naozaj obrovské množstvo vlákniny. Vďaka tomu podporuje metabolizmus, trávenie, prečisťuje aj črevá a celkovo je prospešný pre zažívanie a tráviacu sústavu. Obsahuje aj zdravé omega-6 kyseliny.

Jablko: Jablká patria medzi ovocie, ktoré má veľa ľudí vo svojom jedálničku, no len málokto o nich vie, že sú využiteľné aj na chudnutie. Sú totiž skvelým zdrojom vlákniny zvanej pektín, ktorá pôsobí proti nadmernému ukladaniu cukrov v tele. Skúsiť môžete aj sušenú formu.

Jahody: Skvelým ovocím na prečistenie tráviaceho systému aj tela sú jahody. Tie ponúkajú totiž pomoc pri odvodnení organizmu a tiež pri vylúčení toxínov z tela. Okrem toho môžu v rámci optimalizácie hmotnosti pôsobiť aj na metabolizmus a odbúravanie tukov.

Čerešne: Medzi skvelý typ ovocia podporujúci trávenie, spaľovanie tukov a tiež pravidelné vylučovanie patria čerešne. Tie obsahujú napríklad aj jód podporujúci činnosť štítnej žľazy, čo má pozitívny vplyv na zrýchlenie metabolizmu. Sú bohaté aj na mnohé vitamíny.

Červený melón: Červený melón by ste tiež mali zaradiť do svojho jedálnička. Tento druh ovocia vám pomôže s chudnutím vďaka látke zvanej tyroxín, ktorá pomáha na spaľovanie prebytočných tukových zásob a obsahuje aj draslík odvodňujúci telo.

Ananás: Veľmi dobrým prostriedkom na chudnutie spomedzi ovocia sú aj ananásy. Jednak aj toto ovocie pomáha na účinnejšie spaľovanie tukov, predovšetkým však obsahuje enzýmy, ktoré znižujú ich ukladanie v tele. Vyskúšať môžete čerstvý, ale aj sušený ananás.

Pomaranče: Citrusové ovocie je veľmi známe svojimi pozitívnymi účinkami na imunitu, nakoľko je bohatým zdrojom známeho vitamínu C. Málokto však vie, že tento vitamín je zaradený aj medzi účinné spaľovače tukov a tiež ide o stimulanty metabolizmu.

Kiwi: Medzi exotické druhy ovocia, ktoré vám tiež pomôžu s lepším spaľovaním tukov, patrí aj kiwi. Okrem toho, že je tiež bohaté na rôzne vitamíny a živiny, môže vám pomôcť vďaka zlepšeniu spaľovania tukov a kalórií aj na zníženie a optimalizáciu hmotnosti.

Citrón: Posledným typom ovocia, ktoré by ste určite mali využiť pri chudnutí a zaradiť do jedálnička, je citrón. Obsahuje totiž veľké množstvo antioxidantov dôležitých pre trávenie a zdravú črevnú mikroflóru, rovnako tak pomáha na zrýchlenie metabolizmu.

KOMPLEXNÝ PRÍSTUP K CHUDNUTIU

Základom úspechu pri optimalizácii hmotnosti je komplexný prístup k chudnutiu, ktorý zahŕňa nielen jedálniček a ovocie v ňom, ale viacero oblastí. Dôležitý je pravidelný pohyb, pitný režim, obmedzenie stresových faktorov a samozrejme aj dostatok spánku.

Výživové doplnky a prípravky na chudnutie

Okrem ovocia môžete svoje trávenie, chudnutie, metabolizmus či spaľovanie tukov podporiť aj prostredníctvom voľne dostupných doplnkov výživy a prípravkov. Ich výhodou je, že zväčša obsahujú pozitívne látky v oveľa lepšej koncentrácii.

Sortiment týchto prípravkov je naozaj veľmi bohatý:

V ponuke nájdete doplnky výživy s vlákninou, sirupy s laktobacilmi, kvapky obsahujúce rastlinné a ovocné extrakty na metabolizmus aj tabletky na spaľovanie tuku

Všetky tieto produkty sú obľúbené hlavné kvôli:

 • voľnej dostupnosti bez vyšetrenie u lekára alebo predpisu
 • jednoduchému užívaniu a dávkovaniu a to aj preventívne
 • bezproblémovému pôsobeniu s minimálnymi vedľajšími účinkami

Plusom je samozrejme aj výber z viacerých foriem, či už ide o tabletky, kapsuly, kvapky, roztoky sirupy, čajoviny alebo hotové čaje. Môžete siahnuť po všeobecných produktoch na podporu trávenia a lepšieho metabolizmu, napríklad za pomoci vlákniny, probiotických kultúr a rôznych výťažkov, alebo po špecializovaných prípravkoch len na chudnutie.

V prvom prípade ide o štandardne doplnky výživy alebo čajoviny, ktoré podporujú trávenie a pomáhajú aj na jeho rôzne ťažkosti a problémy. V tom druhom však máte zloženie priamo prispôsobené zameraniu na chudnutie a tieto produkty majú aj širší vplyv.

Pomáhajú totiž tak na utlmenie chuti do jedla, ako aj na zrýchlenie metabolizmu, lepšie spaľovanie tukov a na zlepšenie procesu trávenia. Tomu je prispôsobené zloženie, ktoré obsahuje jednak extrakty z rastlín zlepšujúcich trávenie, ale aj aminokyseliny na podporu metabolizmu či dokonca koreniny zvyšujúce termogenézu v tele.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Kompava ThermoFit

 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov

Garsin

 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla

Dialevel

 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky

Chilliburner

 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru

Forfemina Slim

 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na chudnutie

Či už si vyberiete všeobecné alebo špecializované prípravky, tabletky alebo tekuté formy, všetky tieto produkty môžete kúpiť prakticky v každej lekárni. Plusom je, že ich predaj nie je podmienený predložením receptu, nemusíte ich teda kupovať osobne.

Využiť môžete aj ponuku a služby internetových lekární, ktoré:

 • ponúkajú oproti tým kamenným oveľa širší výber a to hlavne skladom
 • vám šetria čas, objednávku spravíte z domu a aj cez smartfón
 • sú výhodnejšie, ceny v nich sú výhodnejšie a je tu i viac akcií a zliav
 • umožňujú pohodlné prevzatie zásielky s prípravkami rovno u vás doma

Platí to zvlášť pre známejšie značky lekární, alebo aj iné, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu. Tie ponúkajú veľký sortiment rôznych prípravkov a produktov na chudnutie, veľký výber majú priamo skladom a to aj v rôznych baleniach.

Ešte dôležitejšie sú však služby a zákaznícky servis, ktorý majú známejšie a väčšie lekárne oveľa kvalitnejší a širší. Môže tak zahŕňať napríklad pohodlnejšiu platbu kartou, nie ste teda odkázaní iba na zdĺhavejší bankový prevod, rovnako tak máte obvykle na výber z väčšieho množstva kuriérnych a dopravných spoločností a aj viac vernostných zliav.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Pokiaľ by ste sa chceli venovať chudnutiu efektívnejšie a najmä dlhodobejšie, pokojne aj 3 mesiace a viac, len ovocie vám stačiť nebude. Naopak, potrebujete komplexnejšiu zmenu jedálnička a stravovania, čo ponúkajú diéty, napríklad aj Ketogénna diéta.

Tá je založená na ketóze, na čo sa využíva zmena jedálnička:

 • ketóza je metabolický stav, ktorý je pre organizmus prirodzený, je charakteristický tým, že počas neho dochádza k zníženiu denného príjmu sacharidov
 • tento príjem musí byť do 50 gramov za deň, následkom čoho príde v organizme k zmene využívania energie a vo väčšej miere sa začnú spaľovať tuky
 • výsledkom je, že telo siaha primárne ako po zdroji energie po uložených tukových zásobách namiesto cukrov, čo je z pohľadu chudnutia najdôležitejšie
 • celá diéta prebieha v troch fázach a môže trvať 12 až 14 týždňov, pričom v prvej a druhej fáze sa chudne najviac, tretia slúži na udržanie hmotnosti

Aby bol spomínaný stav ketózy v organizme dosiahnutý, je súčasťou Keto diéty zvýšenie príjmu bielkovín a naopak zníženie príjmu tukov a najmä sacharidov. Zároveň sa do jedálnička vo zvýšenej miere pridávajú zelenina ako zdroj vlákniny, oriešky a semená.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Takáto komplexná zmena životosprávy sa prejaví v prvom rade chudnutím, ale zároveň v druhom rade aj celkovou podporou metabolizmu a trávenia, práve vďaka vláknine. Okrem toho treba rátať aj s ďalšími benefitmi diéty kvôli zníženiu príjmu tukov a sacharidov, čo znamená normalizáciu cholesterolu, hladiny cukru v krvi a krvného tlaku.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, že vás Keto diéta oslovila a chceli by ste ju skúsiť, nemusíte ihneď utekať do obchodu a začať zostavovať jedálniček tak, aby ste do neho zakomponovali proteíny, sacharidy a tuky v optimálnom pomere. Vyskúšať môžete značku KetoMix.

Sortiment tejto značky je bohatý a zahŕňa produkty celodenného stravovania:

K dispozícii máte širokú paletu hlavných proteínových jedál od polievok až po pečivo, rovnako tak nápoje a koktejly, siahnuť môžete aj po špecifických doplnkov výživy

Pre tých mužov aj ženy, ktorí si značku vyberú, sú dôležité tieto výhody:

 • jednoduchý nákup priamo od výrobu a zároveň jednoduchá príprava
 • možnosť nájsť na jednom mieste všetko potrebné pre celodenný jedálniček
 • záruka, že všetky potraviny, suroviny a jedlá spĺňajú podmienky Keto diéty

Ak ide o potraviny, KetoMix ponúka proteínové hlavné jedlá, napríklad polievky, omelety, kaše, cestoviny, pečivo a sušené mäso, ale aj doplnky a pochutiny, napríklad palacinky, nátierky, keksíky, čokolády, chipsy a iné sladké a slané pochutiny, dezerty a maškrty. Sortiment obsahuje aj proteínové nápoje a koktejly rôznej príchute od čokolády po kávu.

Okrem jedál a nápojov nájdete v sortimente KetoMix aj doplnky výživy, hlavne na detoxikáciu a lepšie spaľovanie tukov. Pre chudnutie je dôležitý hlavne ten druhý typ, kde môžete siahnuť po perorálnych kapsulách s obsahom aminokyseliny L-Karnitín.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka prípravy, uvedené potraviny a nápoje majú výhodu, že stačí pridať iba vodu, netreba mlieko a ani iné prísady a do pár minút ich máte hotové. S výnimkou pečiva neobsahujú ani lepok, všeobecne sa v nich nenachádzajú ani žiadne rizikové chemické prísady. Z pohľadu konzumácie sú bezproblémové a použité suroviny sú kvalitné.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ketónová diéta v poslednom období naberá na popularite a to isté platí aj o sortiment značky KetoMix. V prípade, že oslovil aj vás, môžete začať diétovať už o pár dní. Všetky spomínané produkty a potraviny si viete zakúpiť v oficiálnom eshope www.ketomix.sk.

Takýto spôsob nákupu cez internet má viacero dôležitých plusov:

 • nemusíte nikam osobne ísť objednávku aj doručenie vybavíte doma
 • máte istotu najlepšej možnej ceny a zároveň garanciu originality
 • všetky produkty nájdete skladom, doručenie trvá len 3 pracovné dni
 • môžete platiť nielen v hotovosti, ale aj cez internet a to vopred

Obávať sa netreba ani žiadnej zložitosti pri nakupovaní, to prebieha tak, ako v každom inom bežnom eshope. Do online košíka vložíte tie potraviny a produkty, ktoré chcete, zvolíte spôsob platby, vyberiete kuriéra, zadáte svoje údaje a objednávku  odošlete.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Nákup viete vybaviť cez počítať, tablet, notebook aj smartfón, je to vec zopár minút a kliknutí. Zaplatiť viete bez akýchkoľvek problémov priamo na dobierku kuriérovi, ale aj prostredníctvom internet bankingu či platobnou kartou cez internet. K dispozícii máte aj online a telefonickú infolinku, kde vám zodpovedia všetky otázky a dotazy.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.78

32 Hodnotení