Aké potraviny sú vhodné a dobré na pečeň a jej regeneráciu, prečistenie a posilnenie?

Fungovanie pečene je nevyhnutné pre celý organizmus, či už ide o trávenie, detoxikáciu, metabolizmus alebo o jej význam zásobárne glykénu. Zjednodušene povedané, funguje ako filter aj akási chemická továreň, takže jej zdravie musí byť pre každého priorita.

Problematické fungovanie pečene sa prejaví v tele postupne, no má veľmi závažné dôsledky. Ide hlavne o problém s transportom základných živín do krvi a o absenciu filtračnej funkcie, čo sú dva najzásadnejšie nedostatky. Akými symptómami sa tieto problémy prejavujú a či je možné posilniť a podporiť pečeň potravinami, to sa dozviete v ďalších riadkoch.

Čo je pečeň a aké problémy a príznaky s ňou súvisia

Pečeň je endokrinná žľaza a najväčší samostatný orgán v ľudskom organizme, ktorý s nachádza v hornej časti brucha. Pečeň je tvorená 4 lalokmi, pričom na pohmat je mäkká. To je aj dôvod, prečo pri úrazoch veľmi často vzniká jej natrhnutie alebo prasknutie.

Problémy z pečeňou vznikajú hlavne následkom jej nadmerného zaťažovania alebo intoxikácie, či už alkoholom, liekmi alebo škodlivými a toxickými látkami pri dlhodobo nesprávnej životospráve a životnom štýle. Vzhľadom na jej funkčnú prepojenosť so žlčníkom potom problémy a ochorenia pečene ovplyvňujú aj tento orgán a hlavne tvorbu žlče.

Gastroval plus

 • Vplyv celkovo na trávenie a tráviacu sústavu
 • Pomoc pri zažívacích ťažkostiach
 • Pôsobenie na pečeň a pečeňové bunky

Silymarin Duo

 • Vplyv na pečeň
 • Antioxidačné účinky
 • Podpora trávenia a očisty tela

Revital Očista pečene

 • Normálna činnosť pečene a trávenia
 • Prečistenie organizmu
 • Vplyv na srdce a krv

Cholagol

 • Pôsobenie na žlčovú sústavu
 • Použitie pri chorobách žlčníka a žlčových ciest
 • Vplyv na tráviace ťažkosti

Liv.52

 • Zdravie a fungovanie pečene
 • Detoxikácia organizmu
 • Antioxidačné účinky a imunita

Medzi najčastejšie javy, problémy a príznaky problémov s pečeňou patria:

 • veľmi často dochádza k zápalom pečene, ktoré môžu ale aj nemusia byť sprevádzané infekčnou žltačkou, rovnako tak sa objavujú stukovatenie a cirhóza
 • narušenie funkcie pečene sa obvykle prejaví tráviacimi a zažívacími ťažkosťami, dlhodobejšou únavou, väčšou podráždenosťou a celkovou slabosťou
 • pri vážnejšom narušení stavu a funkcie prichádza aj k výskytu kŕčov, plynatosti, nadúvania, objaviť sa môžu aj bolesti, tlak v bruchu a problémy s močením
 • individuálne treba počítať aj s problémami so spánkom v noci, hlavne po ťažšom jedle večer, zhoršením stavu nechtov, svrbení kože alebo jej zažltnutím

POZOR NA POTRAVINY A NÁPOJE ZAŤAŽUJÚCE PEČEŇ

Medzi tie jedlá a tekutiny, ktoré nadmerne zaťažujú a poškodzujú pečeň, patria hlavne alkohol, presolené potraviny, slanina, údeniny, vnútornosti, plesnivé a zrejúce syry, kysnuté pečivo, príliš ostré koreniny, vajcia, majonéza, tatárska omáčka a sladené nápoje.

Ktoré potraviny na pečeň a jej regeneráciu, prečistenie a posilnenie sú najlepšie

Ak chcete pozitívne vplývať na pečeň, prirodzenou voľbou sú podporujúce, regenerujúce, ozdravujúce a posilňujúce potraviny. Tie môžu zlepšiť fungovanie tohto dôležitého orgánu, viaceré pomáhajú aj na obnovu jeho zdravia, prípadne tiež na žlčník.

Do jedálnička by ste mali zaradiť hlavne tieto:

Listová zelenina: Zelená listová zelenina, najmä špenát, rukova alebo ľadový šalát, pomáhajú celkovo na trávenie, pečeň aj produkciu žlče. Vďaka vysokému obsahu chlorofylu majú silný očistný účinok na pečeň od chemických látok aj ťažkých kovov.

Cesnak: Ďalším druhom zeleniny s prospešným pôsobením na pečeň je cesnak. Okrem toho, že obsahuje množstvo selénu a alicínu potrebných pre pravidelnú očistu pečene, je dobrým zdrojom antioxidantov a látok aktivujúcich pečeňové enzýmy.

Mrkva a cvikla: Tieto dva druhy zeleniny majú spoločný vysoký obsah betakaroténov, čiže vitamínov A, rovnako sú tak bohatým zdrojom rastlinných flavonoidov. Výsledkom je stimulácia funkcií pečene a podpora jej očistenia od toxínov.

Kapusta: Na prečistenie tráviaceho systému, na podporu zdravia pečene a aj na stimuláciu dôležitých pečeňových enzýmov s detoxikačnou funkciou na pečeň aj trávenie pomáha kapusta. Môžete konzumovať ju samotnú, ale aj šťavu z nej.

Brokolica: Veľmi dobrým zdrojom vitamínov, rastlinných bielkovín a látok podporujúcich zvyšovanie glukozinolátov je aj brokolica. Tá pomáha na produkciu dôležitých enzýmov očisťujúcich pečeň, ale aj celé telo od rôznych toxínov.

Avokádo: Ak ide o ovocie, tak zaujímavým druhom využiteľným všeobecne pre trávenie, ale aj pre podporu, posilnenie a regeneráciu pečene, je avokádo. Pomáha totiž telu produkovať glutatión, čo je zlúčenina pomáhajúca detoxikácii pečene.

Jablká: Špecifické postavenie v rámci ovocia určeného na podporu pečene majú jablká. Obsahujú totiž účinnú a prospešnú vlákninu nazývanú pektín, ktorá pomáha na uvoľnenie toxínov z tráviaceho traktu, očistenie pečene a na cholesterol.

Citrusové ovocie: Poslednou skupinou ovocia, ktorá sa hodí na podporu a posilnenie pečene, je citrusové ovocie. Citróny, grepy a pomaranče obsahujú vitamín C, ktorý stimuluje činnosť pečene a zároveň pomáha na produkciu detoxikačných enzýmov.

Koreniny: Nie každé korenie je počas pečeňovej diéty zakázané, niektoré druhy korenín sú na pečeň, žlčník a všeobecne trávenie prospešné. Ide hlavne o bazalku, tymián, šalviu, bobkový list, kurkumu a oregano využiteľné aj v jedlách.

Orechy: Vlašské orechy sú taktiež veľmi dobrým zdrojom prospešných mastných kyselín pre trávenie a pečeň, rovnako tak viacerých minerálov podporujúcich čistiace procesy v pečene. Obsahujú aj látky pomáhajúce detoxikovať pečeň od amoniaku.

Oleje: Veľmi dobrým prostriedkom na prečistenie pečene, ale aj na celkovú podporu trávenia, sú oleje, hlavne olivový a v malom množstve aj repkový. Obsahujú zdravé mastné kyseliny, ktoré zároveň pomáhajú so znížením záťaže lipidov v pečeni.

Zelený čaj: Ak ide o nápoje, veľmi dobrým prostriedkom na detoxikáciu pečene, ale aj prevenciu voči jej ochoreniam, je zelený čaj. Obsahuje katechíny, ktoré pomáhajú na látkovú premenu lipidov v pečeni, ale aj veľké množstvo antioxidantov.

SÚVISIACE PROBLÉMY SO ŽLČNÍKOM

Pečeň je v mnohých svojich funkciách prepojená so svojim susedným orgánom, ktorý je žlčník. Pri narušení stavu a fungovania pečene tak môže prísť podľa dôvodu aj k súvisiacim zápalom žlčníka, problémom so žlčovými kameňmi a poruchou vylučovania žlče.

Výživové doplnky a prípravky na pečeň a jej regeneráciu, prečistenie a posilnenie

Na celkovú podporu, ale aj očistu pečene, jej lepšiu regeneráciu či detoxikáciu, na to všetko je možné využiť aj viaceré voľne dostupné prípravky. Môže ísť o čaje a čajoviny, kvapky, tabletky, šumivé tablety, kapsuly a iné perorálne formy.

Z hľadiska mechanizmu pôsobenia ide o:

Prípravky pôsobiace na stav pečene, na podporu pečeňových buniek, na lepšiu očistu pečene od škodlivých látok, ale aj na lepší metabolizmus tukov a trávenie

Medzi najdôležitejšie benefity doplnkov patria:

 • voľný predaj, ktorý nie je podmienený receptom a vyšetrením
 • možnosť kombinácie viacerých foriem a typov
 • jednoduché užívanie aj v rámci prevencie či dlhodobého dávkovania

Vplyv a pôsobenie týchto doplnkov a prípravkov sú založené hlavne na prírodných látkach, napríklad na extraktoch z pestreca mariánskeho, ktorý obsahuje prospešnú látku silymarín, prípadne na extrakty z húb reishi. Medzi ďalšie využívané zložky patria vitamíny skupín B, C, D a E a minerály železo, síra, horčík, fosfor, draslík a meď.

Lieky na pečeň a jej regeneráciu, prečistenie a posilnenie

Druhou voľbou v prípade akýchkoľvek vážnejších problémov s pečeňou, ale aj žlčníkom, sú voľne dostupné liečivá a lieky. Tie môžu mať podobu kvapiek, tabliet, kapsúl či šumivých tabliet založených na syntetických aj rastlinných látkach.

Ak ide o ich zameranie, je tu viac typov:

Môžete si vybrať lieky na podporu regenerácie pečeňových buniek, na celkovú podporu pečene aj žlčníka, na úpravy rovnováhy tukov aj na zažívacie ťažkosti

Oproti prípravkom majú lieky tieto vlastnosti:

 • koncentrovanejšie zloženie s rýchlejším a intenzívnejším účinkom
 • možnosť všeobecného aj špecializovaného použitia
 • užívanie je zvyčajné krátkodobejšie, treba rátať aj s vedľajšími vplyvmi

Medzi najviac využívané látky patria esenciálne fosfolipidy, hymekromón so spazmolytickým účinkom, fenipetrol, butylskopolamíniumbromid alebo drotaveríniumchlorid. Niektoré liečivá sú založené na obsahu rôznych kyselín, napríklad obeticholovej alebo ursodeoxycholovej, prípadne obsahujú rastlinné extrakty s obsahom silymarínu.

Essentiale forte N

 • Regenerácia pečeňových buniek

Silymarin Generica

 • Pôsobenie na zdravie a funkcie pečene
 • Podpora trávenia a detoxikácie tela
 • Antioxidačné účinky na organizmus

Lipovitan

 • Podpora funkcie a zdravia pečene
 • Odstránenie škodlivých látok
 • Vplyv na cholesterol a tuky

Lipovitan Duo

 • Regenerácia a podpora pečene
 • Detoxikácia a prečistenie
 • Vplyv na cholesterol

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na pečeň a jej regeneráciu, prečistenie a posilnenie

Voľne dostupné lieky, doplnky výživy a rôzne podporné prípravky si viete zakúpiť v najlepšom výbere v lekárňach. Nakoľko predaj nie je podmienený receptom, nie ste odkázaní iba na kamenné lekárne, využiť môžete aj nákup cez internet.

Online lekárne majú oproti tým štandardným kamenným viacej výhod:

 • je to časovo výhodné, objednávka je vecou len niekoľkých minút
 • je to finančne úsporné, internetové lekárne majú nižšie ceny ako kamenné
 • je to pohodlné, objednávku spravíte aj cez mobil, doručenie je kuriérom
 • je to jednoduché, online lekárne majú viacej prípravkov skladom

Podobne, ako tomu je pri osobnom nákupe, aj pri tom internetovom treba pozerať na to, ktorú online lekáreň si vyberiete. Ak sa rozhodnete pre tie známejšie a väčšie, získate lepší servis aj širší sortiment typov a značiek.

Takéto online lekárne, ktoré sú na trhu dlhšie, majú celý proces nákupu natoľko zoptimalizovaný, že je objednávku spravíte za niekoľko kliknutí a doručenie obvykle netrvá dlhšie, ako 1 či 2 dni. Veľkým plusom je aj možnosť rýchlejšej a pohodlnejšej platby kartou, rovnako tak veľa značkových lekární ponúka aj viac zliav, akcií a benefitov.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.83

24 Hodnotení

Prosím poraďte už neviem čo mám robiť môj manžel má cirhozu pečene a neviem čo ďalej jede deň je na tom dobre a na druhy je slabý a malatny.

Katarína píše 09 apríla 2020 o 08:14

Nie som lekar ani liecitel, ale snazim sa zit zdravym stylom. Urcite nech zacne uzivat ostropestrec mariansky a čerňuchu vyhnut sa vsetkym jedlam ktore zatazuju pecen: sladkosti, vino, pivo, alkohol, maso, parky, salama, slanina, syry, mlieko, mastne jedla a zaradit zdravu stravu: brokolica, karfiol, spenat, pseno proste zeleninka. Odporucam znizit prijem soli a nahradit chybajucu sol bylinkami kurkuka v tomto pripade pomoze taktiez. Cirhoza nie je len z alkoholu

Lukas píše 12 mája 2020 o 20:40

Pridať komentár