Aké príznaky má alergia na kozmetiku, aká je jej liečba a môže byť aj na tú prírodnú?

Aké príznaky má alergia na kozmetiku, aká je jej liečba a môže byť aj na tú prírodnú?

Kozmetika a kozmetické prípravky sú dnes predovšetkým o veľmi širokom výbere rôznych typov a druhov a to aj podľa zloženia. Obsahujú rozličné účinné látky, ale aj viaceré rizikové pomocné zložky, na ktoré môžu vznikať či už precitlivenosť, alebo rovno aj alergia.

Alergia pritom môže vzniknúť prakticky na akýkoľvek druh kozmetiky, či už pôjde o pleťovú, telovú, vlasovú alebo iný typ kozmetických prípravkov. Nezáleží pritom na tom, či sa jedná o parfum, krém na pleť alebo opaľovacie mlieko. Ako sa však takáto alergia prejavuje, ako ju zistiť a hlavne, ako ju riešiť, o tom si povieme niečo viac teraz.

Čo je alergia na kozmetiku a ako vzniká

Ako alergia na kozmetiku sa myslí taký súbor príznakov a prejavov, ktoré súvisia s neprimeranou a nesprávnou reakciou organizmu na niektorú z látok, ktoré sa v kozmetike nachádzajú. Oproti bežnej citlivosti alebo intolerancii je alergická reakcia intenzívnejšia.

Alergia vzniká na základe nesprávneho vyhodnotenia niektorých látok imunitným systémom, čoho výsledkom sú predovšetkým prejavy na pokožky. Tiež sú tu aj isté rizikové faktory a vplyvy, ktoré môžu reakciu zhoršiť, napríklad nadmerné užívanie kozmetiky, rôzne kožné ochorenia, ktoré človek má, alebo kombinácia viacerých druhov kozmetiky.

Pokiaľ ide o najčastejšie alergény, medzi ne patria najmä tieto:

  • permanentné farbivá, čo sú látky, ktoré sa najviac uplatňujú vo vlasovej kozmetike, ale aj UV faktory chemického typu, ktoré sú v opaľovacích prípravkoch
  • formaldehyd, ktorý je obsiahnutý hlavne v nechtovej kozmetike a patrí medzi silné alergény, prípadne metakrylát, ktorý je obsiahnutý v lepidlách na nechty
  • látky z kategórie cinamátov, salicylátov a benzofenónov, napríklad ako sú metanon, difenylketon alebo oxybenzon, ktoré sú časté v bežnej telovej kozmetike
  • problémom môžu byť aj niektoré prírodné účinné látky, napríklad extrakty z harmančeka, arniky, medovky, prípadne éterické oleje, napríklad z čajovníka

Veľkým problémom sú nielen tie látky, ktoré patria do kategórie účinných, ale aj tie, ktoré sú pomocné. Ide najčastejšie o konzervačné zložky, ktoré ovplyvňujú trvanlivosť výrobku, prípadne parfumované a vonné látky, či už umelého alebo prírodného typu.

DOBA, KEDY SA ALERGIA PREJAVÍ

V niektorých prípadoch sa môže alergická reakcia dostaviť ihneď po aplikácií kozmetiky, vtedy je obvykle prudšia a intenzívnejšia. Sú však aj situácie, kedy je oneskorená a príde k nej až následkom nejakého iného vplyvu, napríklad slnka či dotyku odevom.

Príznaky a prejavy alergie na kozmetiku

Čo sa týka najčastejších prejavov alergie na kozmetiku a kozmetické prípravky, vzhľadom na to, že tento typ produktov sa aplikuje lokálne na pokožku, aj symptómy a problémy spojené s reakciou majú charakter kožnej alergie a to rôzneho rozsahu.

Medzi tie prejavy, ktoré sú najčastejšie, patria najmä tieto:

Podráždenie a začervenanie: Najčastejšie sa alergia na kozmetiku prejavuje na pokožke a to jej podráždením a začervenaním, obvykle nielen v miestach, kde bola kozmetika aplikovaná. Podráždenie sa môže objaviť rýchlo a niekedy ho sprevádza aj svrbenie.

Pálenie a bolesť: Okrem začervenania býva prítomná aj bolestivosť na pokožke, či už ide priamo o bolesť, alebo o všeobecné pálenie. Podľa intenzity nanesenia daného kozmetického prípravku môže prísť k pocitom ťahania pokožky alebo jej napnutia.

Vyrážky: Medzi tiež typické prejavy a symptómy alergickej reakcie možno zaradiť aj výskyt vyrážok. Tie môžu mať u každého individuálnu podobu, či už pôjde o ekzém alebo pľuzgiere. Takéto intenzívne prejavy sú hlavne tam, kde bola kozmetika nanesená.

Opuch: Alergická dermatitída sa môže prejaviť na koži aj vznikom opuchu a to nielen tam, kde bola kozmetika priamo aplikovaná, ale aj na iných miestach, obzvlášť tých, ktoré sú viac citlivejšie. Ide napríklad o pery, očné viečka alebo prsty na rukách či nohách.

Ďalšie prejavy: Individuálne, hlavne podľa druhu alergénu, rozšírenia pôsobenia na pokožke alebo aj podľa pravidelnosti používania kozmetiky, sa môžu objaviť zdrsnenie pokožky, jej vysušenie alebo naopak nadmerná vlhkosť, prípadne zmena pigmentácie.

Riešenie alergie na kozmetiku doma

Pokiaľ ide o riešenie problémov s alergiou na kozmetiku, ak sa nedostaví nejaká prudká anafylaxia, viete si s týmto problémom poradiť aj doma a bez lekára. Najlepšie, čo môžete spraviť, je skombinovať pozitívne aj obmedzujúce režimové opatrenia.

Tu sú najlepšie odporúčané prostriedky a spôsoby:

Obmedzenie problematickej kozmetiky

Základným režimovým opatrením musí byť obmedzenie používania tých kozmetických prípravkov, ktoré u vás spôsobili alergiu. V prípade, ak prišlo k vzniku alergických reakcií na základe kombinácie viacerých, vylučovacou metódou nájdite ten problematický.

Hľadanie náhrady a bezproblémového prípravku

Nielen obmedzenie tej kozmetiky, ktorá u vás spôsobila alergickú reakciu, ale aj hľadanie bezproblémovej náhrady je súčasťou riešenia alergie. Zamerajte sa na prírodné typy kozmetiky bez parabénov, parfumovaných látok a s čo najjednoduchším zložením.

Správne používanie kozmetiky

Mnoho alergických reakcií vzniká aj ako následok nesprávneho používania kozmetických prípravkov. Pred prvým použitím si preto prečítajte, na ktoré miesta sa môžu aplikovať, ale napríklad aj možné kontraindikácie, čiže v akej situácii kozmetiku použiť nesmiete.

Minimalizácia rizikových faktorov

Dôležité je zamerať sa nielen na kozmetiku, ale aj elimináciu niektorých iných rizikových faktorov, ktoré môžu alergiu vyvolať či zhoršiť. Ide o nadmerné vystavovanie sa slnku, podráždenie kože oblečením alebo vplyv alergénov externého prostredia.

Lieky na potlačenie kožných reakcií

Poslednou možnosťou, ktorú máte a ktorá pôsobí priamo na symptómy spojené s kožnými reakciami, sú lieky dostupné bez predpisu. Tie obsahujú látky z kategórie antihistaminík a antialergík a ich cieľom je hlavne zníženie podráždenia a alergie pokožky.

SVOJU ÚLOHU ZOHRÁVA AJ TYP PLETI

Pokiaľ ide o alergiu spojenú s kozmetikou, svoju úlohu zohráva aj to, aký typ pleti máte. V prípade, že je citlivá, je dobré voliť kozmetiku pre citlivú pleť, ktorá ju nedráždi. To isté platí aj vtedy, ak je pokožka príliš suchá, alebo naopak, ak je príliš mastná.

Lieky na alergiu na kozmetiku

V prípade, že sa u vás objavia alergické reakcie na pokožke, viete okrem obmedzenia používania problémovej kozmetiky siahnuť aj po niektorých prostriedkoch k aktívnemu utlmeniu kožných reakcií. Ide o voľne predajné lieky, čiže bez receptu.

V ich prípade je ponuka foriem pomerne široká a zahŕňa najmä:

Tieto liečivá majú podobu tak krémov, gélov a mastí s priamou aplikáciou na kožu, ako aj formu perorálnych tabliet a kapsúl, ktoré pôsobia komplexne na alergické prejavy

Z pohľadu užívateľov sú lieky zaujímavé aj kvôli týmto výhodám:

  • ich kúpa je voľná, nemusíte mať recept a ani absolvovať lekárske vyšetrenie
  • môžete využiť pomerne široký výber rôznych účinných látok a zložiek
  • siahnuť môžete tak po komplexných, ako aj po špecializovaných liekoch

Čo sa týka ich zloženia, tieto lieky sú založené na antihistaminikách a antialergikách. Ide hlavne o syntetické látky typu azelastíniumchlorid, dimetindénmaleinát, cetirizíniumdichlorid alebo levokabastíniumchlorid, ktoré majú pôsobenie tak na dýchaciu sústavu a napríklad nádchu, ako aj na pokožku a jednotlivé prejavy a symptómy alergie na nej.

Ide najmä o pôsobenie na symptómy typu žihľavka, začervenanie a podráždenie pokožky, prípadne jej pálenie, bolesti alebo svrbenie. Účinnosť či už tabliet alebo vonkajších foriem gélov, krémov a mastí je veľmi podobná, nie je medzi nimi žiadny väčší rozdiel.

Treba však počítať aj s tým, že vzhľadom na to, že tieto látky sú syntetického pôvodu, môže prísť aj k niektorým nežiaducim účinkom, prípadne interakciám s inými liekmi a liečivami. Primárne sú spomínané lieky určené pre dospelých, no niektoré sa môžu užívať aj u detí alebo v tehotenstve a počas dojčenia. Najskôr si však prečítajte príbalový leták.

Ako a kde kúpiť lieky na alergiu na kozmetiku

Pokiaľ by ste chceli pôsobiť na niektoré alergické prejavy intenzívnejšie, môžete si spomínané lieky zakúpiť prakticky v každej lekárni. Nakoľko ich predaj nie je podmienený receptom, nemusíte ich kupovať len osobne, ale aj pohodlnejšie cez internet.

Nákup v online lekárňach má oproti nákupu v tých kamenných viac výhod:

  • v prvom rade ušetríte, či už za cenu liekov, niekde aj za dopravu
  • nemusíte pri platení mať hotovosť, viete zvoliť aj platbu online a vopred
  • veľmi dôležitá je aj jednoduchosť, nákup spravíte aj cez mobilný telefón
  • samozrejmosťou je pohodlie, nikam netreba ísť, všetko vyriešite doma

Podobne, ako pri kamenných lekárňach, ani v tomto prípade nie je úplne jedno, kde sa rozhodnete lieky nakúpiť. Lepšie je siahnuť po známejších značkách online lekární, napríklad ako je [lekaren], ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu a majú lepší zákaznícky servis.

Práve v takýchto lekárňach môžete využiť nielen spomínané výhody naplno. Či už ide o rýchlejšie doručenie aj do 24 až 48 hodín, jednoduchší nákup bez zdržujúcej registrácie, možnosť platiť nielen prevodom, ale aj platobnou kartou, alebo lepšie sledovanie zásielky, všetky tieto benefity majú zmysel pre viac pohodlia a jednoduchosti nákupu.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.63

19 Hodnotení