Aké príznaky má alergia na potraviny a ako sa prejavuje tá na orechy, koreniny a iné

Aké príznaky má alergia na potraviny a ako sa prejavuje tá na orechy, koreniny a iné

Potravinové alergie trápia podľa štatistík nemalé percento populácie, u dospelých sa vyskytujú zhruba v okolo 3% prípadov, u detí ešte viac, okolo 8 až 10 %. Podobne, ako aj pri iných typoch alergie, aj pri tej na potraviny dochádza k neadekvátnej reakcii imunity.

Telo začne totiž proti niektorým látkach v potravinách produkovať špecifické protilátky a zároveň prichádza  výskytu rôznych tráviacich aj typických alergénnych príznakov a ťažkostí. Veľmi časté sú aj rôzne kožné prejavy, napríklad vyrážka. Čo zahŕňa vyšetrenie alergie na potraviny a aká je jej liečba, sa dozviete v nasledovných riadkoch.

Čo je alergia na potraviny, orechy a koreniny a ako vzniká

Potravinová alergia má, podobne ako aj iné alergické reakcie, imunologický základ. Imunitný systém na základe chybnej reakcie vyhodnotí niektoré látky v konkrétnych surovinách a potravinách ako potenciálnu hrozbu a začne voči nim produkovať protilátky.

Ide o precitlivenosť na konkrétne bielkoviny, ktoré sa v daných surovinách nachádzajú. Môže ísť o jednu až tri bielkoviny, pričom imunitný systém na ich prítomnosť v tele, niekedy už dokonca v ústnej dutine, zareaguje tvorbou protilátok a typickými alergickými príznakmi. Pri niektorých potravinách nepomôže ani tepelné spracovanie.

Fructolax Ovocie a vláknina

 • Podpora trávenia aj stimulácia čriev

Lactosolv

 • Podpora trávenia laktózy a zlepšenie priebehu zažívania

Silymarin Duo

 • Vplyv na pečeň
 • Antioxidačné účinky
 • Podpora trávenia a očisty tela

PROBIO-FIX inum

 • Pomoc pri akútnych ťažkostiach
 • Všeobecná podpora tráviacej sústavy
 • Posilnenie imunity a obranyschopnosti

Kurkumin komplex forte

 • Prvá pomoc pri tráviacich ťažkostiach
 • Všeobecná pomoc na trávenie a metabolizmus
 • Vplyv na imunitu a obranyschopnosť

Pokiaľ ide o najčastejšie alergény, sem patria:

 • u detí sa najčastejšie objavuje alergia na mlieko, vaječný žĺtok, pšenicu, sóju a orechy, z nich najmä arašidy, viaceré alergie sa však môžu vekom upraviť
 • u dospelých zas patria medzi najčastejšie potraviny vyvolávajúce alergiu arašidy, ryby, syry, zeler, jablká a morské plody, najmä krevety a homáre
 • všeobecne sú najrizikovejšími alergénmi orechy a to bez rozdielu druhu, z ovocia hlavne druhy s jadrami a kôstkami a zo zeleniny paradajky a hrášok
 • pokiaľ ide o mlieko, väčšina ľudí s alergiou na to kravské má alergiu aj na kozie a ovčie, pozor si musia dávať samozrejme aj na mliečne výrobky

Vzhľadom na to, že viacero potravín aj inhalačných alergénov môže mať podobné bielkoviny, veľmi často dochádza aj k stavu tzv. skríženej alergickej reakcie. Príkladom je napríklad súvislosť medzi roztočmi a morskými plodmi či brezou, jablkom a orechmi.

POZOR NA ŽIVOT OHROZUJÚCE STAVY

Alergia na potraviny sa bežne podceňuje, no v prípade anafylaktickej reakcie môže prísť až k ohrozeniu života. Vtedy prichádza k celkovej alergickej reakcii, ktorú sprevádzajú hlavne prudké búšenie srdca a problémy s dýchaním, niekedy aj pocit dusenia.

Príznaky a prejavy alergie na potraviny, orechy a koreniny

Čo sa týka prejavov alergie na potraviny, tie sa môžu líšiť podľa toho, o aký konkrétny alergén sa jedná a aké množstvo problémovej suroviny ste skonzumovali. Typické sú zažívacie problémy a všeobecné alergické symptómy.

Medzi tie, ktoré sa objavujú najviac, patria tieto:

Tráviace ťažkosti: Asi najtypickejším prejavom potravinovej alergie sú problémy tráviaceho typu. Ide hlavne o bolesti a kŕče v bruchu, nadúvanie, plynatosť, hnačku, nechutenstvo a v extrémnom prípade aj o nevoľnosť a zvracanie.

Problémy s pokožkou: Druhým častým prejavom bývajú problémy spojené s pokožkou, čo platí hlavne pre koreniny alebo potraviny obsahujúce extrémne dráždivé látky. Najčastejšie sa jedná o jej začervenanie, svrbenie, ekzém a vyrážka.

Problémy s dýchaním: Niektoré alergie sa môžu prejaviť aj problémami s dýchaním a dýchacou sústavou, napríklad alergia na orechy. Čo sa týka tejto skupiny príznakov a prejavov, sem patria kašeľ, nádcha či bronchiálna astma.

Symptómy spojené s očami: Poslednou kategóriou príznakov sú tie, ktoré sú spojené s očami, podobne, ako tomu je aj v prípade rôznych iných alergénov. Ide predovšetkým o opuch očí a ich podráždenie so slzením a pálením.

Riešenie alergie na potraviny, orechy a koreniny doma

Pokiaľ ide o riešenie alergie na potraviny, orechy, koreniny a iné alergény, najčastejšie je vhodné v rámci domácej terapie skombinovať režimové opatrenia obmedzujúce tieto alergény s rôznymi podpornými prostriedkami a prípravkami.

Najlepšie a najviac overené možnosti a spôsoby sú:

Obmedzenie príjmu alergénu

Najdôležitejším opatrením v rámci domácej liečby je úplné obmedzenie príjmu tých potravín, ktoré spôsobujú alergickú reakciu. Toto obmedzenie musí byť 100 % a musí sa týkať aj tepelného spracovania potravín či jedál aj s ich čiastočnou účasťou.

Obmedzenie súvisiacich alergénov

Veľmi dôležité je nezabúdať ani na súvisiace skrížené alergické reakcie, ktoré sem spomínali už vyššie. Bielkoviny, ktoré sa nachádzajú v alergénoch v potravinách, totiž môžu byť aj v prachu, peľoch a roztočoch, treba preto minimalizovať ich vplyv.

Špeciálne opatrenia u detí

V rámci prevencie u malých detí a dojčiat treba prijať niektoré špecifické režimové opatrenia. Prvé pevné jedlo sa odporúča podávať až po 4 či 6 mesiaci, najlepšie súčasne s dojčením a postupne pridávať do jedálnička vždy iba jeden druh potraviny.

Podporné prípravky a doplnky

Pokiaľ potrebujete podporiť trávenie a pôsobiť na niektoré zažívacie ťažkosti, k dispozícii máte aj viaceré doplnky výživy a podporné prípravky. Tie môžu zlepšiť napríklad stav črevnej mikroflóry a žalúdka, nepôsobia ale priamo na alergiu.

Lieky so symptomatickým vplyvom

Na problémy s tráviacimi ťažkosťami aj na všeobecné alergické prejavy na pokožke, v očiach a v súvislosti s dýchaním viete využiť aj voľne dostupné lieky Tie sú založené hlavne na syntetických látkach s lepšou koncentráciou a účinnosťou.

PRVÁ POMOC PRI ZÁVAŽNEJ REAKCII

Ľudia, ktorí majú známu potravinovú alergiu s potenciálom ohrozenia života, by mali mať so sebou vždy niečo ako balíček prvej pomoci v prípade anafylaxie. V ňom by mali mať antihistaminiká, kortikoidy a injekčnú striekačku obsahujúcu adrenalín.

Výživové doplnky a prípravky na alergiu na potraviny, orechy a koreniny

Pokiaľ máte tráviace a zažívacie ťažkosti, ktoré súvisia s alergiou a napríklad náhodným užitím niektorej potraviny či suroviny, po zmiernení najvážnejších príznakov viete siahnuť aj po niektorých podporných doplnkoch a prípravkoch.

Tie sa využívajú predovšetkým v týchto oblastiach:

Najčastejšie ide o doplnky a prípravky určené na celkovú podporu trávenia, obnovu črevnej mikroflóry, proti hnačke alebo na zníženie nadúvania a plynatosti

Pre užívateľov majú tieto produkty nasledovné výhody:

 • voľná kúpa, predaj nie je viazaný na recept alebo vyšetrenie u lekára
 • môžete skombinovať viacero foriem a typov, interakcie sú minimálne
 • prirodzené pôsobenie a minimálne riziká vedľajších účinkov

Z hľadiska zloženia sú najviac využívané hlavne probiotické baktérie a laktobacily, okrem nich však aj rôzne vitamíny, zdravé mastné omega kyseliny, aminokyseliny, minerály, stopové prvky a bylinné extrakty a výťažky. Čo sa týka foriem, tieto prípravky majú hlavne podobu tabliet, kapsúl, roztokov, kvapiek, sirupov, čajovín a čajov.

Lieky na alergiu na potraviny, orechy a koreniny

Pokiaľ budete potrebovať účinnejšie pôsobenie na tráviace ťažkosti aj rôzne iné alergické prejavy, môžete siahnuť aj po niektorých voľne dostupných liekoch. Aj v ich prípade platí, že sú dostupné voľne, nemusíte mať teda recept od lekára.

Čo sa týka pôsobenia, tu sú oblasti, kde majú účinky:

Sortiment týchto liekov obsahuje liečivá určené na tráviace problémy, hlavne hnačku či pálenie záhy a bolesti žalúdka, ale aj na nádchu, podráždenie očí alebo na kožu

Z pohľadu ich charakteristík sú najdôležitejšie tieto:

 • možnosť výberu viacerých foriem od celkových až po lokálne
 • jednoduché dávkovanie, väčšinou nemusí byť ani príliš dlhodobé
 • kvalitné zloženie a s tým súvisiace rýchlejšie a intenzívnejšie účinky

Ako účinné zložky sú v týchto liekoch používané hlavne tie syntetického pôvodu, či už ide o liečivá s pôsobením na tráviaci trakt, črevá, kyslosť žalúdka alebo o látky z kategórie antialergík a antihistaminík. Môže ísť napríklad o simetikón, čierne aktívne uhlie, cetirizíniumdichlorid alebo dimetindénmaleinát s komplexnými vplyvmi.

LactoFlor BioPlus

 • Pôsobenie na trávenie
 • Pomoc pri zažívacích problémoch
 • Podpora imunity

Kompava Serrapeptase Plus

 • Pôsobenie na zápaly a imunitu
 • Vplyv na kardiovaskulárny systém
 • Podpora pohybového aparátu a podpora trávenia

ColiPrev

 • Pomoc pri akútnej detskej kolike
 • Utlmenie a odstránenie niektorých príznakov
 • Všeobecná podpora trávenia

Rakytníkový olej Terezia

 • Posilnenie imunity
 • Pôsobenie na trávenie
 • Účinky na kardiovaskulárnu sústavu

Pancreolan FORTE

 • Tráviace problémy
 • Ochorenia pankreasu
 • Enzymatická náhrada

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na alergiu na potraviny, orechy a koreniny

Či už siahnete po podporných doplnkoch výživy alebo liekoch so symptomatickým vplyvom, k dispozícii máte naozaj veľký sortiment značiek a typov. Zakúpiť si ich viete prakticky v každej lekárni, či už v klasickej kamennej, alebo aj v internetovej.

Druhá možnosť je využívaná čoraz viac a to kvôli nasledovným výhodám:

 • online nákup je jednoduchší, spravíte ho za pár minút a aj cez mobil
 • ušetríte nielen čas, ale aj peniaze, ceny v internetových lekárňach sú nižšie
 • nemusíte nikam ísť, kuriér vám donesie zásielku priamo k vám domov
 • bez väčších problémov môžete platiť nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostne

Pokiaľ ide práve o poslednú výhodu, čiže viaceré možnosti bezhotovostnej platby vrátane platobnej karty, takýto benefit ponúkajú hlavne tie väčšie lekárne, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu. Okrem toho v nich nájdete aj širší sortiment, hlavne ten skladom.

Známejšie lekárne, sú na tom obvykle lepšie aj z pohľadu zákazníckych služieb. To môže v praxi zahŕňať napríklad rýchlejšie doručenie aj do 1 či 2 dní, jednoduchšiu objednávku bez nutnosti zdĺhavej registrácie či možnosť sledovania doručenia k vám domov online. Plusom je aj viac vernostných zliav a akcií.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.74

27 Hodnotení