Aké účinky na chudnutie má hladovanie a hladovka a skúsenosti, koľko s ňou schudnem

Aké účinky na chudnutie má hladovanie a hladovka a skúsenosti, koľko s ňou schudnem

Pôst, hladovka alebo hladovanie, všetky tieto pojmy znamenajú určitú formu odopierania si bežného stravovania tak, ako ho poznáme vo všedné dni. Ak premýšľate o hladovke a počuli ste o jej výhodách, treba sa zamyslieť aj nad jej nevýhodami a vplyvmi na telo.

Mnoho ľudí hladuje kvôli reštartovaniu imunity alebo upokojeniu čriev a tráviacej sústavy, najmä ak ide o tzv. čiastočnú hladovku s vylúčením nejakých jedál. Podľa dĺžky sú populárne hladovky na 1 deň raz do týždňa alebo na 3 dni, 5 dní či 7 dní po sebe. Extrémom je hladovka na 21 dní na chudnutie. Čo z toho funguje a čo nie a aké sú potenciálne riziká?

Aký vplyv má hladovanie a hladovka na chudnutie, výhody a nevýhody

Hladovanie znamená v praxi obmedzenie príjmu živín do organizmu, čo sa v praxi prejaví viacerými pozitívnymi aj negatívnymi prejavmi. Hoci najskôr dochádza k už známemu pocitu hladu, ktoré býva spojený aj so škvŕkaním v bruchu, neskôr tento prejav ustúpi.

Hoci hladovanie má svoje zdravotné benefity, nesprávne nastavená hladovka má aj riziká. Ide hlavne o oslabenie imunity, narušenie hladiny cukru v krvi, zhoršenie niektorých tráviacich problémoch a ochorení či riziká spojené s kardiovaskulárnym a nervovým systémom. Zle zvolená hladovka môže spomaliť metabolizmus a po skončení priniesť jojo efekt.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka výhod hladovky pre zdravie aj chudnutie, tak platí, že:

 • v prvom rade ide o výborný prostriedok na detoxikáciu tráviacej sústavy, pomáha tiež na celkové omladenie organizmu, navonok sa to prejaví na pokožke a jazvách
 • krátkodobá hladovka môže byť prospešná pre chudnutie a spaľovanie tukov, avšak iba za predpokladu, že je čiastočná a nezabúdate počas nej aj na pitný režim
 • hladovanie počas kratšieho obdobia môže zlepšiť psychický stav, najmä zmierniť prejavy úzkosti, depresie, nervozity a strachu a zvýšiť psychickú vitalitu
 • správne zvolené hladovanie a pôst môžu potlačiť aj viaceré zápalové procesy v tele, zmierniť bolesti pohybového aparátu a migrény a normalizovať krvný tlak

KTO BY RADŠEJ NEMAL DRŽAŤ HLADOVKU

Hoci hladovka má nesporné výhody, pre svoje riziká nie je vhodná pre úplne všetkých ľudí. Vyvarovať by sa jej mali tehotné a dojčiace ženy, ľudia so závažnými ochoreniami tráviacej sústavy, cukrovkou, nízkym či vysokým tlakom, slabou imunitou, deti a seniori.

Ako držať hladovku 1 deň, 3 dni, 5 dní, 7 dní alebo 21 dní

Existuje viacero typov hladoviek, najmä pokiaľ ide o hladovanie istý počet dní alebo aj podľa toho, ako vyzerá pitný režim či povolený jedálniček počas hladovky. Pri hladovke treba posudzovať tak účel, ako aj celkový vplyv, najmä na bazálny metabolizmus.

Tu sú najdôležitejšie informácie, ako držať a nedržať hladovku:

Hladovka podľa počtu dní: Z biologického hľadiska môže človek existovať bez jedla najviac 40 dní. Dobrovoľná hladovka by však rozhodne nemala trvať takto dlho. Pre zdravie je najlepšia hladovka 1 deň a raz do týždňa, aj to nie úplná, ale skôr čiastočná. Z pohľadu chudnutia a metabolizmu sú nevhodné tie dlhšie na 3, 5, 7 alebo až 21 dní.

Čiastočné hladovanie: Najčastejšie ľudia využívajú čiastočná hladovka. V jej prípade ide o obmedzenie nejakej skupiny jedál či potravín, prípadne o vynechávanie niektorých jedál počas dňa. Takéto hladovanie býva potom sprevádzané zvýšeným príjmom iných skupín potravín a surovín, konkrétne najmä ovocia, zeleniny či vajec kvôli proteínom.

Úplné hladovanie: Druhou formou hladovky je úplná hladovka, ktorá je vhodné iba pre tých, ktorí poznajú svoj zdravotný stav. Takéto prísne formy pôstu, napríklad len s tekutinami pozostávajúcimi z vody a bylinkových čajov, by nemali trvať viac, ako 3 dni. Ak nebudete prijímať žiadne jedlo, nezabudnite aspoň na sýte polievky a zeleninové šťavy.

Najčastejšie chyby počas hladovky a po nej: Počas hladovky sa treba vyvarovať príjmu mlieka, konzumácii sladkostí a cukroviniek, konzumácii jedál s vyšším obsahom sacharidov či nadmernému cvičeniu a fyzickej aktivite. Po hladovke neprijímajte hneď mäso, vyvarujte sa aj soli a postupne začnite skôr jedlami najskôr rastlinného pôvodu a typu.

Ďalšie možnosti pre chudnutie aj bez hladovania

Pokiaľ nechcete hladovať, prípadne ak nechcete hladovku spájať s chudnutím, ale zároveň máte nadváhu či nejaké to kilo navyše, existujú aj iné možnosti, ako chudnúť bez hladovky a bez hladovania. Dôležité je však vedieť, že chudnutie musí byť komplexné.

Čo najviac pomáha a zaberá? Sústreďte sa na nasledovné oblasti:

Pridanie a ubratie niektorých jedál

Alfa a omega chudnutia a zdravého stravovania je zloženie jedálnička. Obmedzte konzumáciu polotovarov, tučných a ťažkých jedál, mastného mäsa, sladkostí a soli Stavte na ryby, zeleninu, strukoviny, orechy, zdravé oleje, semená a nízkosacharidové ovocie.

Zmena stravovania a počtu jedál cez deň

Nielen to, čo jete, ale aj to, ako to jete, má dosah na chudnutie, trávenie a metabolizmus. Zamerajte sa na zvýšenie počtu jedál, ideálne 5, ale zároveň so zmenšením porcií. Dodržujte pravidelné časové odstupy a posledné jedlo si dajte najskôr 3 hodiny pred spaním.

Pravidelné pitie vody počas celého dňa

Okrem stravovania zohráva významnú úlohu pitný režim. Tu treba obmedziť sladené nápoje a limonády, naopak, čo najviac pite čistú vodu a to počas celého dňa v pravidelnom intervale každú jednu či dve hodiny. Vhodné sú čaje, najmä bylinkové, prípadne zelený čaj.

Častá chôdza aj cielené športovanie a pohyb

Nielen príjem kalórií má význam pre chudnutie, ešte dôležitejší je ich výdaj. Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je čo najviac pohybu a fyzickej aktivity. Základom by mala byť každodenná chôdza a k tomu pravidelný pohyb typu bicyklovanie či kardio tréning.

Zlepšenie životosprávy a životného štýlu

Na chudnutie majú vplyv aj niektoré faktory týkajúce sa životosprávy a životného štýlu. Viaceré z nich treba obmedziť, najmä pokiaľ ide o stres, fajčenie alebo nadmerný príjem alkoholu, iné zas treba podporiť, najmä oddych počas dňa a dostatok spánku v noci.

NAJLEPŠIE CHUDNUTIE JE TO DLHODOBÉ

Tak, ako ani priberanie nie je otázkou pár dní či jedného alebo dvoch týždňov, ani chudnutie nepríde zo dňa na deň. Všetky vyššie spomínané zásady by ste si mali osvojiť dlhodobo, pomôžu vám totiž nielen s chudnutím, ale aj so zlepšením fyzickej kondície.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Jedným zo spôsobov, ako schudnúť, ale zároveň bez pocitu hladu alebo chradnutia svalstva, je aj Ketogénna diéta. Na rozdiel od iných bežných diét je tento typ diéty dlhodobý, nie je drastický a má oveľa širšie pôsobenie tak na jedálniček, ako aj na chudnutie.

Ketónová diéta má zároveň viacero zásadných výhod a plusov:

 • chudnutie je dosiahnuté spaľovaním tuku efektívnejšie, intenzívnejšie a rýchlejšie, čo je výsledkom fyziologicky prirodzeného stavu metabolizmu, ketózy
 • zároveň na rozdiel od iných diét nie je súčasťou tejto diéty hladovanie, nedochádza počas nej k pocitom zvýšeného hladu a to vďaka príjmu viac bielkovín
 • veľkým benefitom diéty je širšie pôsobenie aj na trávenie a metabozlimus, čo je zas výsledkom príjmu vlákniny, podporuje sa tak zdravé fungovanie čriev
 • Keto diéta je nielen o chudnutí či trávení, ale má aj iné zdravotné efekty, najmä znižuje hladinu cukru v krvi a normalizuje cholesterol a vysoký krvný tlak

Základom Keto diéty je zmena jedálnička, v ktorom treba minimalizovať podiel nezdravých tukov a najmä sacharidov, tu platí limit na 50 gramov sacharidov za deň. Na druhú stranu, zvyšuje sa zastúpenie bielkovín, zeleniny s vlákninou, orechov a aj semien.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Výsledkom takejto zmeny je ketóza, čo je stav energetického metabolizmu, kedy telo začína siahať v prvom rade nie po cukroch, ale po tukoch. Vďaka tomu dochádza k intenzívnejšiemu spaľovaniu tukových zásob, čo je zrejmé v druhej fáze diéty. V tej tretej ide o minimalizáciu rizika jojo efektu. Keto diéta je dlhodobá a trvá štandardne 12 až 14 týždňov.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pokiaľ by ste chceli Keto diétu držať, musíte sa pripraviť najmä na zásadnú zmenu jedálnička a stravovania, najmä ak ide o zmenu pomeru bielkovín a sacharidov. Nechce sa vám riešiť nejaké zložité jedlá a domáce recepty? V tom prípade vyskúšajte KetoMix.

Ide o značku producenta hotových produktov práve pre Keto diétu:

Sortiment KetoMix je tvorený hotovými jedlami, potravinami či surovinami, rovnako aj nápojmi a koktejlami, ktoré majú bielkovinový základ a minimum sacharidov

Jedlá aj nápoje sú nielen vyvážené z pohľadu proteínov, ale tiež:

 • jednoduché na prípravu, stačí pridať vodu, do nápojov netreba mlieko
 • rýchle na podávanie pre každého, bežne ich viete pripraviť do 5 minút
 • komplexné, ak ide o obsah prospešných vitamínov a stopových prvkov

V sortimente potravín KetoMix nájdete proteínové polievky, kaše, omelety, cestoviny, pečivo, palacinky, tyčinky, sušené mäso, rôzne pomazánky a nátierky a tiež omáčky a dresingy. Na výber sú viaceré príchute, jedálniček teda môže byť naozaj rozmanitý. Ak by ste mali chuť na pochutiny, značka ponúka ja proteínové a zdravé čokolády, dezerty a chipsy.

Z pohľadu pitného režimu má KetoMix pripravený sortiment koktejlov obsahujúcich sójové a srvátkové bielkoviny, siahnuť môžete aj po špeciálnych vegánskych druhoch. Podobne, ako pri jedlách, aj tu je výber rôznych chutí, napríklad vanilka, kokos či ovocie.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka zloženia, nemusíte sa obávať o kvalitu surovín, KetoMix si v tomto ohľade dáva naozaj záležať. Dôležité je to, že potraviny a nápoje sú bez obsahu rizikových chemických prísad alebo látok, s výnimkou pečiva tu nenájdete ani lepok. Okrem tohto sortimentu má značka v ponuke aj doplnky výživy na spaľovanie tuku s obsahom L-Karnitínu.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Dobrou správou pre každého, koho oslovili potraviny, nápoje a doplnky KetoMix, je to, že ich kúpa je voľná a navyše veľmi jednoduchá. Okrem kamenných značkových predajní si totiž môžete všetko objednať aj cez internetový obchod na webe www.ketomix.sk.

Pokiaľ siahnete po online nákupe, celý proces trvá pár minút:

 • do online košíka vložíte tie produkty či balíčky, o ktoré máte záujem
 • vyplníte svoje osobné údaje vrátane adresy pre doručenie zásielky
 • zvolíte spôsob platby v hotovosti alebo bezhotovostne a kuriérnu službu
 • na záver objednávku už len skontrolujete a môžete ju ihneď odoslať

Nakoľko ide o oficiálny eshop, máte tu istotu najlepšej ceny aj originality všetkých jedál a produktov. Potraviny aj nápoje si viete objednať jednotlivo aj po balíčkoch na dlhšiu dobu Keto diéty, napríklad na týždeň, dva týždne, 21 dní alebo aj na celý mesiac.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Platiť viete na dobierku v hotovosti, ale aj prostredníctvom internet bankingu a platobnou kartou online, čiže bezhotovostne a vopred. Na doručenie máte na výber viacero kuriérov aj možností dodania k vám domov či do Zásielkovne. Bežne trvá doručenie do 3 pracovných dní a pri väčšej objednávke je bezplatné. K dispozícii je aj telefonická infolinka.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory