Aké výsledky má Dukanova diéta, ktoré potraviny sú povolené a čo obsahuje jedálniček

Aké výsledky má Dukanova diéta, ktoré potraviny sú povolené a čo obsahuje jedálniček

Pod pojmom Dukanova diéta sa myslí špeciálny diétny program francúzskeho lekára Pierra Dukana. Cieľom diéty je dať do popredia príjem bielkovín a zároveň minimalizovať príjem sacharidov, napríklad tých, ktoré obsahuj rôzne sladkosti, dezerty či palacinky.

Tento program má 4 fázy, pričom tak, ako aj mnohé iné diéty, obsahuje povolené a tolerované potraviny, ale aj tie, ktoré nie sú úplne ideálne, prospešné a vhodné. Mnoho ľudí si túto diétu pochvaľuje už hneď od úvodu, nakoľko výsledky na zníženie hmotnosti sú pomerne rýchlo viditeľné. Otázkou však je, či sú aj stále a na to sa pozrieme v týchto riadkoch.

Čo je Dukanova diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká

Dukanova diéta je špeciálny diétny program vyvinutý Pierrom Dukanom, ktorý je založený na príjme bielkovín a neskôr na ich kombinácii s niektorými inými typmi potravín a živín, napríklad so zeleninou a uhľohydrátmi. Diéta je podľa toho delená na 4 fázy.

Vďaka tomu, že prakticky už hneď od úvodu prichádza k viditeľnému znižovaniu hmotnosti, je táto diéta veľmi populárna. Nakoľko obsahuje veľa bielkovín, nehrozia vám ani pocity hladu a naopak, ak v tele zadržiavate veľa vody, práve vďaka proteínom sa jej viete zbaviť. Je prospešná aj z toho pohľadu, že podporuje dostatočný a zdravý pitný režim.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Tak, ako mnoho iných diét, aj tá Dukanova má ale niekoľko rizík:

 • v niektorých fázach je diéta až príliš bielkovinová a nutrične nevyvážená, zároveň je pre ňu typická absencia sacharidov a v prvých dňoch aj vlákniny
 • ako vedľajšie efekty práve vyššie spomínanej nerovnováhy prijatých živín sa môžu objaviť únava, podráždenosť, nervozita, závraty a nespavosť
 • medzi ďalšie nepríjemné nežiaduce a vedľajšie účinky, ktoré sa môžu individuálne objaviť, patria zápchy, hnačky alebo občasný zápach z úst
 • príliš nadmerný príjem bielkovín v prvotnom období znamená vyššiu záťaž pre obličky a trávenie, môže sa tiež zvýšiť cholesterol a na koži objaviť akné

Diéta je založená na veľmi presnom jedálničku, niektoré jedlá nesmiete konzumovať ani v malom množstve, nakoľko by prišlo k zastaveniu chudnutia. Plusom však určite je, že záverečná fáza diéty je už voľnejšia a obsahuje aj viac pohybu, čo je zdravé.

PRE KOHO NIE JE DIÉTA VHODNÁ

Dukanovu diétu nesmú dodržiavať ľudia s ochoreniami pečene, žlčníka, dnou, srdcovou arytmiou, zvýšenou hladinou cholesterolu, cukrovkou a ani s inými kardiovaskulárnymi ochoreniami. Rovnako tak nie je vhodná ani pre tehotné a dojčiace ženy.

Aké fázy má Dukanova diéta

Dukanova diéta je teda založená na 4 fázach, ktoré sú od seba neoddeliteľné a je nevyhnutné ich vnímať ako jeden celok. Jedna fáza nasleduje po druhej a každá z nich má svoje výhody a nevýhody. Fázy treba samozrejme dodržiavať so všetkými pravidlami.

Toto je prehľad jednotlivých fáz a ich popis:

 1. fáza: Prvou je útočná fáza, ktorá by mala trvať najviac 7 dní, čo záleží aj od toho, koľko chcete schudnúť. V tejto fáze je jedálniček orientovaný na potraviny bohaté na bielkoviny, naopak iné skupiny potravín treba obmedziť. Cieľom je dosiahnuť čo najlepšiu proteínovú čistotu, na množstvo skonzumovaného jedla neplatia obmedzenia.
 2. fáza: Striedavá fáza je druhou v poradí v rámci diéty. Nazýva sa podľa toho, že striedate dni, kedy konzumujete čisté bielkoviny a bielkoviny spoločne so zeleninou. Doba striedania je na vás, môže to byť po 2 aj po 5 dňoch. Ani tu neplatí obmedzenie na množstvo prijatých potravín. Trvanie je do doby, než dosiahnete cieľovú hmotnosť.
 3. fáza: Tretia fáza je konsolidačná. Cieľom tohto obdobia je jednak stabilizácia hmotnosti a zároveň aj návrat k bežnému stravovaniu. Nejde teda už o ďalšie chudnutie, ale o upevnenie dosiahnutej hmotnosti. V tejto fáze sa zoznam povolených potravín už rozširuje a jej trvanie je podľa vzorca, že za každý zhodený 1 kg trvá fáza 10 dní.
 4. fáza: Poslednou je fáza nazvaná aj definitívna stabilizácia. Tu máte jedálniček už voľnejší, no treba aspoň raz do týždňa mať tzv. proteínový deň, kde bude jedálniček taký istý, ako bol aj v prvej fáze. Okrem toho každý deň skonzumujte 3 lyžice ovsených otrúb pre zlepšenie činnosti čriev a majte pravidelný pohyb aspoň 20 minút denne.

Princípy, vhodné a nevhodné jedlá pre Dukanovu diétu

Tak, ako aj mnohé iné diéty, aj Dukanova diéta je založená na jedálničku, ktorý obsahuje odporúčané a povolené potraviny počas jednotlivých fáz, ako aj tie, ktoré sú zakázané a rizikové z pohľadu účinku na chudnutie a telesnú hmotnosť.

Tu je prehľad jednotlivých potravín podľa danej fázy.

Povolené a zakázané jedlá 1. fázy

V útočnej fáze možno jesť napríklad kuraciu a morčaciu šunku, ryby, tofu, hydinovú alebo teľaciu pečeň, tvaroh bez tuku, vajcia, nízkotučný syr alebo teľacie mäso. Naopak, zakázané sú napríklad jahňacina, plnotučné mlieko, olivy, majonéza alebo cukor.

Povolené a zakázané jedlá 2. fázy

V striedavej fáze sú odporúčané všetky potraviny, ktoré platia aj pre prvú fázu, k tomu treba konzumovať aj zeleninu, napríklad šalát, paradajky či uhorky. Ak ide o nevhodné potraviny, sem patria avokádo, bôb, šošovica, kukurica, cícer, zemiaky či ryža.

Povolené a zakázané jedlá 3. fázy

V tretej fáze je jedálniček už oveľa pestrejší a bohatší, no aj tu sú niektoré odporúčané jedlá. Ide napríklad o zemiaky, naturálnu ryžu, cícer či bulgur. Naopak, zakázané sú napríklad banány, čerešne, biele pečivo, hrozno, mandle, pistácie alebo arašidy.

Povolené a zakázané jedlá 4. fázy

V poslednej štvrtej fáze môžete postupne svoj jedálniček rozšíriť o ďalšie druhy, pričom tu už nemáte žiadne zakázané potraviny a jedlá. Každý deň ale treba skonzumovať 3 polievkové lyžice otrúb a raz do týždňa mať jedálniček podobný z prvej fázy.

Pitný režim podľa fáz

Nielen stravovanie, ale aj pitný režim je dôležitý pre chudnutie, metabolizmus a tiež pre samotnú Dukanovu diétu. V prvej, druhej aj tretej fáze treba vypiť denne aspoň 2 litre vody, v tej poslednej štvrtej aspoň 3 litre. Vyvarujte sa zároveň alkoholu.

ŽIADNE CHEAT DAYS POČAS PRVÝCH FÁZ

Pokiaľ ide o vyššie spomínané inštrukcie ohľadom jedál, snažte sa spomínaný jedálniček dodržiavať na 100 % a to hlavne v prvých fázach. Vďaka vhodne zvolenej kombinácii jedál totiž môže byť vaše chudnutie efektívne a rýchle, čo je aj cieľom diéty.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Bez ohľadu na to, či sa vám Dukanova diéta zapáčila alebo či ste ju už v minulosti držali, stojí za to skúsiť aj Ketogénnu alebo inak nazvané Ketónovú diétu. Táto diéta je predstavuje komplexný nástroj pre chudnutie a to bez rizika jojo efektu, čo je veľké plus.

Pokiaľ ide o základné zásady, princípy a pravidlá tejto diéty, tu sú:

 • základom diéty je navodenie ketózy, čo je pre organizmus fyziologicky prirodzený stav, kedy dochádza k spaľovaniu tukových zásob namiesto sacharidov
 • aby sa telo do tohto stavu dostalo, je nevyhnutné, aby sa znížil podiel sacharidov a tukov prijatých v strave a naopak, potraviny musia mať viac proteínov
 • zároveň je však potrebné zachovať dostatočnú pestrosť stravovania z pohľadu vitamínov a minerálov, konzumovať treba dostatok vlákniny a to v zelenine
 • za účelom dodržiavania týchto princípov existujú aj v Keto diéte povolené a naopak zakázané potraviny, týka sa to ale aj nápojov, kde treba niektoré obmedziť

Čo sa týka najdôležitejších výhod tejto diéty, medzi plusy patria diétovanie bez pocitu hladu, žiadne oslabenie fyzickej výkonnosti organizmu, priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu, preventívne pôsobenie voči riziku cukrovky a jednoduchosť dodržiavania režimu.

Z pohľadu rizík je Keto diéta naozaj bezproblémová a hoci existujú nejaké prekážky v jej nasadení, napríklad sa neodporúča u tehotných žien alebo v prípade, ak máte závažne metabolické a tráviace ochorenia, nemusíte sa obávať žiadnych vážnejších negatív diéty. Naopak, ak sa budete presne držať stanoveného jedálnička, nič vám nehrozí.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ak ide o dodržiavanie Ketogénnej diéty z pohľadu jedálnička, pokiaľ chcete naozaj efektívne chudnúť a zároveň si celú diétu čo najviac uľahčiť, viete siahnuť aj po špecializovanom diétnom programe KetoMix, ktorý je vystavaný na mieru práve pre túto diétu.

Princípom programu je ponuka viacerých produktov, surovín a jedál:

V sortimente KetoMix nájdete proteínové hlavné aj menšie jedlá, polievky, rôzne nápoje a koktejly či pochutiny, ktoré viete kúpiť samostatne, no aj v komplexných balíčkoch

Pre mužov aj ženy, ktorí sa rozhodnú program využiť, má tieto výhody:

 • široký výber pre celý jedálniček počas dňa od raňajok až po večeru
 • možnosť nakonfigurovania všetkých jedál na mieru aj podľa obdobia
 • komplexné zloženie živín vďaka kvalitne pripravovaným produktom

V ponuke KetoMix nájdete rôzne druhy proteínových jedál, či už ide o polievky, omelety, sušené mäso, rôzne kaše, cestoviny, dresingy a omáčky, nátierky, ale aj slané a sladké pochutiny, napríklad rôzne chipsy, tyčinky, čokolády a podobne. Každý deň si takýmto spôsobom viete zložiť jedálniček na mieru a zároveň s dostatočnou pestrosťou.

Okrem jedál sú v ponuke produktov aj nápoje, hlavne proteínové koktejly s rôznou príchuťou od banánu, cez čokoládu, jahodu, kokos, vanilku, lesnú zmes až po príchuť kávy. K dispozícii sú aj kokteily pre vegánov a na výber máte rôzne veľkosti balenia podľa gramáže.

Čo sa týka samotného zostavenia jedálnička, spomínané jedlá si môžete kúpiť jednotlivo, ale zároveň aj v balíčkoch a to podľa obdobia, počas ktorého chcete diétu držať. Vybrať si tak viete balíčky na 7 dní až celý mesiac. Podľa toho, akú máte hmotnosť a aká je úroveň vašej nadváhy, si viete nechať jedálniček a balíčky pripraviť presne na vašu situáciu.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pokiaľ vás program KetoMix oslovil a oslovila vás aj samotná Keto diéta, viete si všetky spomínané produkty a prípravky zakúpiť priamo cez oficiálny eshop značky www.ketomix.sk. V ňom nájdete aj všetky praktické informácie o diétovaní.

Takýto spôsob nákupu je veľmi populárny a má aj viacero výhod a plusov:

 • nemusíte nikam osobne chodiť, nákup spravíte cez počítač aj smartfón
 • všetko je veľmi rýchle a jednoduché, ide o záležitosť pár kliknutí a minút
 • kuriér vám doručí zásielku domov a zaplatiť môžete aj vopred a online
 • pri väčšom nákupe získate doručenie zdarma, čo znamená ďalšiu úsporu

Ak ide o proces nákupu, ten prebieha podobne, ako aj v bežných eshopoch. Do online košíka vložíte prípravky a produkty, ktoré vás oslovili a o ktoré máte záujem, vyplníte svoje osobné údaje, adresu doručenia, spôsob platby a dopravy a objednávku odošlete.

Výrobca zaručuje dodanie do 3 pracovných dní, čo je dostatočne rýchlo, pričom ak ide o platbu, na výber máte hotovostnú formu dobierky, ale aj internet banking a platobnú kartu s platením online. Ako teda vidno, objednávka je maximálne jednoduchá, pohodlná a rýchla, čo je ďalšie plus k tým výhodám, ktoré samotný program KetoMix ponúka.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.77

13 Hodnotení