Ako na starostlivosť o nechty na rukách a nohách? 6 zásad, ktorých sa treba držať

Ako na starostlivosť o nechty na rukách a nohách? 6 zásad, ktorých sa treba držať

Vzhľad nechtov nie je len estetickou a kozmetickou otázkou.  To, ako vyzerajú, odráža aj ich zdravie, výživu a samozrejme aj starostlivosť o ne. Platí to nielen vtedy, ak ide o poškodené nechty, ale aj v rámci prevencie, kde zohráva domáca starostlivosť svoj význam.

Ak chcete mať zdravé a krásne nechty, či už na nohách alebo na rukách, musíte na ne pôsobiť v dvoch smeroch. Prvým je vplyv zvnútra, kde je dôležitá výživa nechtov, druhým zas starostlivosť o ich stav navonok, čo by malo zahŕňať aj starostlivosť o nechtové lôžko a pokožku naokolo. My sa teraz pozrieme na to, čo všetko pre to môžete spraviť.

Ako vyzerajú zdravé nechty, ako vznikajú problémy s nimi a aké majú príznaky

Stav nechtov ovplyvňuje niekoľko faktorov. Pre ich vzhľad je dôležitá výživa, kde má veľmi dôležitý význam látka zvaná keratín, ktorá je napríklad aj súčasťou vlasov. Druhým významným faktorom je ich hydratácia a úprava, čo vplýva aj na ich tvar a farbu.

Zdravé nechty by mali byť pevné a zároveň dostatočne pružné, povrch by mal byť hladký a bez rýh, sfarbenie by malo byť mierne doružova, v nechtovom lôžku, odkiaľ necht vyrastá, môže byť o niečo bledšie. V nechtovom lôžku sa tiež nachádzajú nervy a cievy, ktoré zabezpečujú výživu nechtov, s čím súvisí nielen ich vzhľad, ale aj zdravý rast.

Virde Kaštanfit

 • Vplyv na cievy a žily
 • Podpora pokožky, vlasov a nechtov

Equivita

 • Pôsobenie na zdravie vlasov, kože a nechtov

Generica Zinok

 • Podpora imunity a ochrany buniek
 • Vplyv na pohybovú, nervovú a kryciu sústavu
 • Vplyv na reprodukčné zdravie

GS Eladen PREMIUM

 • Pôsobenie na vlasy
 • Vplyv na pokožku a pleť
 • Účinky na nechty

Phyteneo Methionin komplex

 • Podpora vlasov, nechtov a stavu pokožky

V súvislosti s nechtami môže nastať niekoľko problémov a javov:

 • problémy s ich pigmentáciou a vzhľadom, čo býva buď prejav nedostatku minerálov a vitamínov, alebo nejakej infekcie, najčastejšie plesňovej
 • nedostatočný rast nechtov, kde zohrávajú úlohu tiež živiny, ktoré nechty zásobujú, ale aj vplyv niektorých iných ochorení v tele, napríklad poruchy štítnej žľazy
 • vyššia lámavosť a nižšia pevnosť nechtov, aj v tomto prípade môže ísť o vplyv štítnej žľazy, nedostatku železa či o nešetrné strihanie alebo časté lámanie nechtov
 • problém s tvarom a povrchom nechtov, napríklad ryhy môžu poukazovať na zápaly či starnutie tkanív, drobné jamky na črevné problémy a zlú starostlivosť

SLEDUJTE AJ STAV VLASOV A KOŽE

Mnohé problémy s nechtami súvisia aj so stavom iných tkanív v tele, hlavne pokiaľ ide o vlasy a kožu. Tieto tkanivá sú totiž v mnohých prípadoch vyživované podobnými látkami ako nechty a napríklad lámavosť nechtov môže súvisieť aj s lámavosťou vlasov.

Príčiny a kedy vznikajú problémy so zdravím nechtov

Vyššie spomínané problémy s nechtami môžu byť výsledkom viacerých krátkodobých aj dlhodobých vplyvov a to buď z externého prostredia, alebo priamo zvnútra organizmu. Niekedy ide o menej závažné faktory, inokedy aj o prejavy ochorenia.

Medzi najvýznamnejšie faktory vplývajúce na stav nechtov patria:

Zlá starostlivosť: Nedôsledná starostlivosť o nechty, napríklad zanedbanie strihania, umývania a hygieny, veľmi často vedie k problémom so vzhľadom či rastom nechtov. To isté však platí aj pre opačný prípad, čiže pre nadmernú starostlivosť.

Ochorenia v organizme: Problémy a poruchy nechtov môžu byť spôsobené aj niektorými ochoreniami. Najčastejšie ide o poruchy imunity, kožné ochorenia, problémy s obehovým systémom, črevné ochorenia, poruchy funkcie pečene a hormonálne problémy.

Vplyv životosprávy: Veľký vplyv na výživu nechtov má aj životospráva. Medzi negatívne faktory patria alkohol, nedostatok príjmu ovocia a zeleniny alebo nedostatok spánku. Najviac sa na nechtoch prejaví absencia zinku, horčíka a vitamínov v potrave.

Externé faktory: Zdravie nechtov ovplyvňujú aj mnohé okolité podmienky a činitele s vonkajším pôsobením. Ide napríklad o vlhkosť okolitého prostredia, vplyv čistiacich prostriedkov, cigaretový dym, chlad alebo teplo či poranenia nechtového lôžka.

Riešenie starostlivosti o nechty doma

Ak chcete mať zdravé nechty, absolútnou nevyhnutnosťou je správna starostlivosť skombinovaná s obmedzením negatívnych vplyvov. Veľmi populárne sú aj rôzne prostriedky, prípravky a produkty pôsobiace aj na stav nechtov.

Dodržiavať pritom treba hlavne týchto 6 zásad:

Zdravý jedálniček

Dostatok ovocia, strukovín, orechov, rýb a zeleniny je základom zdravého jedálnička a to nielen kvôli pôsobeniu na organizmus celkovo, ale aj na nechty. Pre tie sú dôležité hlavne zinok, horčík, železo, omega-3 mastné kyseliny a niektoré vitamíny.

Obmedzenie negatívnych faktorov

Snažte sa chrániť nechty pred vplyvom agresívnych čistiacich prostriedkov, prachom alebo cigaretovým dymom. Pozor si treba dať aj na niektoré druhy lakov na nechty, mydlám s obsahom alkoholu alebo odlakovačom obsahujúcim acetón a podobné chemikálie.

Správna úprava

Pravidelné strihanie nechtov je dôležité, ale netreba to príliš preháňať. Pozor si dajte hlavne na agresívne strihanie v prípade krehkých nechtov, môže to zhoršiť ich lámavosť. Používajte tiež jemný pilník, napríklad zo skla a pilníkujte nechty od krajov do stredu.

Hydratácia a iná starostlivosť

Vysušovanie nechtov zhoršuje ich vzhľad aj kondíciu, ideálne je preto používanie rôznych špeciálnych hydratačných krémov a mastí. Z času na čas doprajte nechtom aj širšiu starostlivosť, napríklad masáž, dezinfekciu alebo parafínové zábaly.

Ochrana pred počasím

Medzi osobitné negatívne vplyvy, ktoré zhoršujú stav nechtov, je počasie, hlavne ak ide o chlad alebo nadmernú vlhkosť. V zime preto vždy používajte rukavice a nevystavujte nechty ani nadmernej vlhkosti, pri práci s vodou tiež používajte ochranu.

Prípravky a liečivá

Na výživu nechtov je možné využiť tiež hotové prípravky a produkty v podobe doplnkov výživy s obsahom minerálov a vitamínu. A špecifické problém nechtov, napríklad ich lámavosť alebo problémy s rastom, existujú aj špeciálne prípravky či liečivá.

JE TREBA NÁVŠTEVA LEKÁRA?

Ak chcete vedieť, kedy je potrebné kvôli stavu nechtov navštíviť lekára, sledujte ich vzhľad. V prípade, ak sa na nich alebo v ich okolí objavia prejavy plesňovej infekcie, ryhy, zvýši sa lámavosť alebo sú nechty netypického tvaru, zájdite radšej za odborníkom.

Výživové doplnky a prípravky na starostlivosť o nechty

Súčasťou starostlivosti o nechty a udržiavania ich zdravého stavu sú aj viaceré prípravky a doplnky výživy. Môže sa jednak o vitamínové prípravky na posilnenie výživy nechtov, ale aj o rôzne produkty s vonkajším pôsobením na pevnosť a vzhľad nechtov.

Ponuka týchto produktov je pomerne široká:

Najčastejšie sú využívané protiplesňové prášky, zmäkčovače tvrdých nechtov, regenerátory krehkých nechtov alebo nechtové kúry na podporu zdravého rastu

Pre užívateľov majú uvedené prípravky viacero výhod:

 • sú dostupné voľne, nemusíte predtým navštíviť lekára
 • ich pôsobenie môže byť aj preventívne a používanie dlhodobé
 • k dispozícii sú produkty pre komplexnú starostlivosť a pôsobenie

Kým produkty proti plesniam obsahujú antimykotické zložky, prípravky kozmetického typu sú založené na vitamínoch A, B, E a F či mineráloch typu vápnik a selén. Viaceré obsahujú aj rôzne prírodné oleje, napríklad ako je ricínový olej. Perorálne doplnky zas ponúkajú kombináciu vitamínov a minerálov pre vyživovanie nechtov.

Lieky na starostlivosť o nechty

Pokiaľ ide o liečivá, v tejto kategórii produktov sa jedná hlavne o lieky v podobe vonkajších foriem, ktoré sú určené na konkrétne problémy. Môže ísť o rôzne gély, nechtové kúry, séra, masti, krémy alebo dokonca aj o špeciálne liečivé laky na nechty.

Tieto liečivá majú nasledovnú charakteristiku:

Najčastejšie ide o lieky na nechtové infekcie, plesne, mykózy a kvasinky a to či už s postihnutím nechtového lôžka alebo bez neho, menej často o lieky na lámavosť

Medzi dôležité vlastnosti spomínaných liekov patria:

 • silnejšie zloženie účinných látok, z čoho plynú aj viditeľnejšie účinky
 • používanie je obvykle časovo ohraničené a len krátkodobo
 • niektoré lieky sú bez receptu, iné len na lekársku indikáciu

Pokiaľ ide o lieky na infekcie nechtov, najčastejšie sa jedná o prípravky s vonkajším použitím a s využitím účinných látok syntetického typu, napríklad ako je ciklopirox. Lieky určené na posilnenie nechtov proti ich lámavosti zas obsahujú aj aminokyseliny, vitamíny či minerály a môžu mať podobu aj perorálnych tabliet alebo kapsúl.

Selezin ACE COMPLEX

 • Vplyv nechty, vlasy a kožu a ich zdravý stav
 • Ochrana buniek pred oxidačným stresom
 • Pôsobenie na imunitu a obranyschopnosť

Biosil plus

 • Pôsobenie na vlasy a nechty
 • Účinky na pokožku a pleť
 • Vyššia vitalita a nižšia únava

Candibene

 • Pôsobenie na mykotické a kandidózne kožné ochorenia
 • Účinky na problémy v genitálnej oblasti
 • Vplyv na infekcie a problémy s nechtami

Canespor

 • Dermatofyty, kvasinky, plesne a patogénne huby
 • Fungicídne účinky
 • Protizápalové účinky

Revalid

 • Účinky proti vypadávaniu vlasov
 • Podpora vlasov
 • Pôsobenie na nechty

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na starostlivosť o nechty

Najlepším miestom na kúpu spomínaných produktov určených pre starostlivosť a pôsobenie na zdravie nechtov sú lekárne. V prípade, ak nebudete kupovať lieky na predpis, môžete využiť nielen kamenné, ale aj online lekárne.

Kúpa cez internet má pre užívateľov viacero výhod a benefitov:

 • je pohodlnejšia, všetko vybavíte z domu, doručenie je domov
 • je rýchlejšia, objednávka je vecou pár minút, doručenie aj do 24 až 48 hodín
 • je lacnejšia, ceny v online lekárni sú zvyčajne nižšie
 • je jednoduchšia, objednávku viete zadať napríklad aj cez mobil

Pri nákupe online si na jednom mieste viete priamo z pohodlia domova porovnať viacero značiek aj typov prípravkov a produktov, máte tiež k dispozícii širší výber tých, ktoré sú k dispozícii skladom, čo tiež urýchľuje samotný proces kúpy.

Navyše, viaceré známe a overené lekárne vám umožnia spraviť objednávku aj bez nutnosti registrácie a ponúkajú tiež pohodlnejšie možnosti platby. Okrem štandardnej hotovostnej platby na dobierku viete platiť aj bezhotovostne a to prevodom cez internet banking, ale napríklad aj platobnou kartou, samozrejme tiež online.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.68

28 Hodnotení