Ako na zdravé a správne chudnutie v menopauze a ktoré prípravky vám na to pomôžu

Jednou z veľmi častých tém, ktoré ženy rozoberajú nielen všeobecne, ale aj v období prechodu, je chudnutie. Pri menopauze totiž môžu, hlavne v dôsledku poklesu estrogénu a s tým spojenej hormonálnej nerovnováhy, nastať aj problémy s naberaním kíl.

Mierna nadváha, priberanie či až obezita sú preto v období menopauzy pomerne prirodzeným javom, hoci u každej ženy v individuálnej intenzite. Nie je však nič nové, ak tento problém nastane, treba naopak hľadať riešenie. Pri chudnutí v menopauze však treba hľadať riešenie opatrnejšie, nie všetky prípravky, tabletky lieky alebo postupy je totiž vhodné použiť.

Chudnutie v menopauze a jeho špecifiká

Menopauza je obdobím, kedy ženy prekonávajú veľa zmien a jednou z možných, ktoré však nepatria medzi tie pozitívnejšie, je aj zvyšovanie hmotnosti. Ide o dôsledok nedostatku estrogénu, ktorý pomáha napríklad na cholesterol a celkovo na lepší metabolizmus.

Jeho pokles môže spôsobiť viaceré problémy, či už hormonálnu nerovnováhu a s tým súvisiace ťažkosti s teplom, potením, únavou a depresiami, ale aj problémy s ukladaním tuku. Zníženie estrogénu totiž podporuje vyššie ukladanie tuku v oblasti brucha a to vplýva aj na zhoršenie postavy. Veľa žien sa preto zaujíma v období menopauzy o chudnutie.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Aby bolo chudnutie v tomto období efektívne, treba vedieť nasledovné veci:

 • v prvom rade je dôležité, aby nedochádzalo k prejedaniu sa vplyvom psychickej nerovnováhy, depresii či nervozite, čo je typické práve v menopauze
 • zároveň treba dávať pri chudnutí pozor, aby bolo zdravé a aby organizmu nechýbali žiadne živiny, vyhýbať sa preto treba drastickým redukčným diétam
 • okrem toho sa treba sústrediť aj na pravidelný pohyb, ktorý je prevenciou nielen voči nadváhe, ale aj voči kardiovaskulárnym ochoreniam a problémom s kosťami
 • zároveň treba zvážiť aj vplyv nadmernej únavy a vyčerpania v období, tieto negatívne faktory treba kompenzovať dostatočným oddychom a aj kvalitným spánkom

Medzi faktory, o ktorých sa často nehovorí a nepokladajú sa za také dôležité, patrí aj vplyv okolia. Tu môže žena nájsť nielen podporu, ale aj zlé príklady a demotiváciu. Obzvlášť v menopauze, kedy sú zmeny nálad časté, je vplyv okolia na chudnutie nenahraditeľný.

POZOR AJ NA VPLYV HORMONÁLNEJ LIEČBY

V prípade chudnutia počas menopauzy treba zvážiť okrem iných faktorov aj vplyv užívania hormonálnej substitučnej terapie. Tá môže u niektorých žien spôsobiť spomalenie metabolizmu, ale aj zhoršenie hladiny tukov a cholesterolu, čo je rizikové pre priberanie.

Jedálniček a potraviny na chudnutie v menopauze

Jedným z najlepších spôsobov, ako podporiť chudnutie aj v čase menopauzy, je úprava stravovania. Existujú totiž určité potraviny či nápoje, ktoré vám môžu pomôcť k efektívnejšej optimalizácii hmotnosti, zároveň však musia byť aj dostatočne výživné.

Tu sú potraviny a nápoje, ktoré by mal jedálniček obsahovať:

Voda, čaj a káva: Tým najzdravším nápojom, aký si viete predstaviť v prípade chudnutia, je voda. Piť ju môžete samostatne, ale aj ochutenú o citrón, uhorku či melón. Podporiť chudnutie môžete aj pomarančovým a jablkovým čajom, prípadne kvalitnou kávou.

Ovocie: Pokiaľ ide o stravovanie, ovocie je pre chudnutie aj doplnenie stopových prvkov najlepšia voľba. Platí to tak pre domáce typy, ako sú slivky, nektarinky, jablká, jahody, čerešne a melóny, ako aj pre to exotické, hlavne kokos a to citrusové.

Zelenina: Ak ide o zeleninu, na chudnutie, zlepšenie metabolizmu a spaľovanie tukov, majú najlepší vplyv cibuľa, zemiaky, karfiol, paradajky, brokolica, špargľa, špenát, paprika, mrkva, kel, cuketa, fazuľa a kyslá kapusta. Možno ich kombinovať aj s ovocím.

Ryby a chudé mäso: Potravinou, ktorá je zdravá a podporuje aj chudnutie, je rybie mäso, hlavne z lososa, makrely, tuniaka a sleďa. Okrem rýb však má chudé mäso aj hydina, takže ak budete konzumovať kuracie či morčacie mäso, je to dobrá voľba.

Orechy a semienka: Posledným typom zdravých potravín, ktoré zabezpečia vitamíny, minerály aj podporia metabolizmus, sú vlašské a píniové oriešky, prípadne arašidy. Do jedálnička taktiež zaraďte aj sezamové, tekvicové a ľanové semienka.

Riešenie chudnutia v menopauze doma

Okrem zmeny jedál a nápojov, ktoré sú najlepšie na chudnutie počas menopauzy, je dôležité pôsobiť aj na iné vplyvy a faktory súvisiace napríklad s metabolizmom, spaľovaním tukov a chuťou do jedla. Oplatí sa tiež vplývať aj na hormonálnu nerovnováhu a hladinu.

Tu je prehľad najlepší možností a opatrení, ktoré môžete spraviť:

Lepší spôsob stravovania

Okrem toho, čo jete, je dôležité tiež to, ako. Najlepšie pre metabolizmus je jesť 5 jedál denne, ale v menších porciách. Večer jedzte už minimum cukrov a ťažkých jedál, čo najviac sa vyhýbajte jednoduchým cukrom, polotovarom a trans-mastným tukom.

Pravidelný pitný režim

Nielen režim ohľadom jedenia, ale aj ohľadom pitia je dôležitý. Treba piť pravidelne počas celého dňa a v menších dávkach, optimum je piť každé dve hodiny 1 až 2 dcl vody. Ak je vonku teplejšie, vypite denne aspoň 3 litre tekutín, najviac z toho nech je voda.

Pravidelný pohyb a cvičenie

Veľmi efektívnym prostriedkom pre lepšie chudnutie je tiež pohyb a cvičenie. V prípade pohybu je dôležitá prirodzenosť a pravidelnosť, najlepšie sú plávanie, chôdza, bicykel a beh. Vo fitness centre sa môžete zamerať na spinning a cviky na brucho a boky.

Obmedzenie negatívnych vplyvov

Dôležité je nielen podporovať pozitívne faktory, ale aj obmedzovať niektoré negatívne. Ide predovšetkým o fajčenie, pitie alkoholu, nadmerné vyčerpanie a následne nedostatok spánku a tiež o stres. Posledný faktor je rizikovým predovšetkým pre prejedanie sa.

Špecializované prípravky

Pomôcť ešte efektívnejšiemu a rýchlejšiemu chudnutiu môžete aj cez špecializované prípravky a doplnky výživy. Na výber máte čaje aj hotové tabletky, kapsuly a tekuté formy, ktoré vám môžu pomôcť na chudnutie, ale aj niektoré problémy menopauzy.

ZMENY NEPRÍDU ZO DŇA NA DEŇ

Chudnutie a celkovo optimalizácia hmotnosti nie sú rozhodne vecou niekoľkých dní či týždňov, vyžaduje si to viac času. Preto aj v prípade, že skombinujete všetky spomínané opatrenia a spôsoby, na výsledok si počkáte aj viac mesiacov, treba mať trpezlivosť.

Výživové doplnky a prípravky na podporu v menopauze

Na chudnutie pri menopauze, ale aj na iné problémy s ňou spojené, viete využiť aj niektoré špecializované prípravky. Môže sa jednať o tabletky, kvapky, sirupy, kapsule alebo iné perorálne formy, ktoré sú dostupné bez lekárskeho vyšetrenia a predpisu.

Podľa ich zamerania je princíp účinku nasledovný:

Prípravky špeciálne na chudnutie podporujú metabolizmus a spaľovanie tukov, prípravky na všeobecnú podporu zas pôsobia na symptómy typu potenie či návaly tepla

Bez ohľadu na formu alebo zameranie majú produkty tieto výhody:

 • ich zloženie je bez syntetických látok, naopak, je prírodné a prirodzené
 • vďaka tomu je aj pôsobenie bez nejakých vážnejších vedľajších účinkov
 • tieto prípravky a doplnky výživy môžete užívať aj dlhodobo a preventívne

Či už siahnete po tabletkách, čajoch alebo iných formách, užívanie je obvykle bezproblémové a netreba sa obávať žiadnych kontraindikácií či nežiaducich vplyvov. Pri dávkovaní sa stačí držať odporúčaní výrobcu, najdôležitejšie z pohľadu viditeľnosti účinkov a pôsobenia je dlhodobé a pravidelné užívanie, čo prináša aj najefektívnejšie výsledky.

Zloženie jednotlivých doplnkov výživy a prípravkov závisí od ich zamerania a formy. Čaje a čajoviny sú obvykle založené na jednozložkových bylinkových výťažkoch, v prípade hotových prípravkov a produktov je zloženie pestrejšie a hlavne komplexnejšie.

Prípravky podporujúce hormonálnu rovnováhu a pôsobiace na niektoré negatívne symptómy menopauzy obsahujú hlavne sóju, vápnik a látky z kategórie izofalavónov a fytoestrogénov. Tabletky a produkty na chudnutie zas rastlinné extrakty podporujúce metabolizmus či trávenie v kombinácii s aminokyselinami typu L-karnitín, ktoré pomáhajú spaľovať tuky.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na podporu v menopauze

Výhodou všetkých vyššie menovaných typov a foriem prípravkov a produktov je, že ich predaj nepodlieha receptu. Výsledkom tak je, že okrem kamenných lekární, si ich viete objednať aj v tých internetových, napríklad značka [lekaren] má široký sortiment.

Hlavne takéto a iné známe lekárne ponúkajú viaceré výhody nákupu online:

 • najdôležitejšou je pohodlie, objednávku spravíte cez notebook aj mobil
 • nielen kúpu, ale aj prevzatie prípravkov vybavíte z pohodlia domova
 • na výber máte hotovostnú aj bezhotovostnú platbu cez internet
 • na jednom mieste máte najlepší prehľad a porovnanie všetkých produktov

Ak ide o nákup cez internet, veľkým benefitom je nielen šírka sortimentu, ale aj jeho dostupnosť skladom, čo znamená, že si ho viete zakúpiť ihneď a nemusíte na nič čakať. Obvykle platí aj priama úmera, že čím väčšia internetová lekáreň, tým lepší výber.

Známejšie a overené online lekárne, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, zároveň ponúkajú aj kvalitnejší zákaznícky servis. Ten sa prejaví napríklad vernostnými a zákazníckymi akciami či zľavami, lepším výberom doručovacích služieb a rýchlejším doručením aj do 24 až 48 hodín alebo pohodlnejšími spôsobmi platby platobnou kartou, samozrejme online.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Menopauza je obdobím, kedy treba vo zvýšenej miere pozerať celkovo na životosprávu aj jedálniček a to nielen pre chudnutie. Ak sa chcete vydať týmto smerom, viete na to využiť aj Keto diétu, ktorá je samozrejme vhodná nielen pre ženy, ale aj mužov.

Výhodou diéty je, že sa zameriava na celý jedálniček komplexne:

 • cieľom diéty je dosiahnutie stavu zvaného ketóza, pre ktorý je typické, že organizmus pri ňom viac spaľuje tuky a to ako zdroj energie namiesto cukrov
 • ketóza je pre telo fyziologicky prirodzená a ide o metabolický stav, ktorý je možné dosiahnuť aj do niekoľkých dní, veľa závisí od zmien jedálnička
 • plusom je, že tieto zmeny pomáhajú nielen na chudnutie, ale aj celkovo na trávenie a metabolizmus, rovnako tak normalizujú hladinu cholesterolu
 • medzi ďalšie pozitívne efekty diéty patria zníženie hladiny cukru v krvi, normalizácia krvného tlaku a preventívne pôsobenie voči riziku vzniku cukrovky

Ketogénna diéta, ako sa tiež niekedy nazýva, má tri fázy a dokopy trvá aj niekoľko mesiacov. V prvej fáze je cieľom navodenie stavu ketózy, v druhej fáze ide o čo najefektívnejšie chudnutie lepším spaľovaním tukov a v tretej fáze o udržanie hmotnosti.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Diéta je založená na kombinácii zníženia príjmu sacharidov, konkrétne pod limit 50 gramov denne, spoločne so znížením príjmu tukov, hlavne tých nezdravých. Zároveň dochádza k zvýšeniu hladiny bielkovín, ktoré sú dôležité pre fyzickú výkonnosť svalov. Do jedálnička sa vo zvýšenej miere pridávajú zelenina s vlákninou, orechy a semená.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Aby ste mohli Ketónovú diétu dodržiavať, je teda nevyhnutné prispôsobiť jedálniček a jednotlivé recepty na potraviny. Pokiaľ vám to príde príliš zložité, riešením môže byť aj diétny program KetoMix. Ide o výrobcu špeciálnych potravín a produktov.

Tie spĺňajú všetky nároky Keto diéty a ich výber je celkom bohatý:

V ponuke sú hlavné jedlá, napríklad proteínové polievky, kaše aj cestoviny, rovnako tak raňajkové kaše a tiež proteínové nápoje a zdravé sladké a slané pochutiny

Pre ženy v menopauze, ale nielen pre ne, majú tieto potraviny výhody:

 • sú vyvážené živinami aj obsahom minerálov a stopových prvkov
 • nemusíte sa obávať o ich kvalitu, nie sú tu žiadne rizikové chemikálie
 • potraviny, nápoje aj iné produkty pripravíte rýchlo a to do 5 minút

Spomínané potraviny značky KetoMix zahŕňajú veľký výber proteínových polievok rôznych príchutí, proteínové cestoviny, pečivo, nátierky, dresingy, kaše, omelety aj palacinky, ktoré sú zdravé z hľadiska objemu sacharidov. Na doplnenie jedálnička pre celý deň viete využiť aj ponuku pochutín, proteínových tyčiniek, čokolád aj chipsov.

Čo sa týka nápojov, najviac vyhľadávané sú sušené proteínové koktejly, kde stačí pridať vodu a za pár minút máte hotový výživný nápoj s obsahom srvátkových aj sójových bielkovín. Môžete si vybrať tiež z rôznych príchutí, napríklad čokoládovej alebo kávovej.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Sortiment je doplnený o kapsule a tabletky podporujúce chudnutie prostredníctvom lepšieho spaľovania tukov s využitím L-Karnitínu, pomerne známej aminokyseliny. Ide o voľne dostupné doplnky výživy, na ich kúpu netreba mať recept. Čo sa týka spomínaných potravín a nápojov, tie môžete kúpiť jednotlivo aj v balíčkoch na viac týždňov.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Všetky spomínané potraviny a produkty značky KetoMix si môžete zakúpiť buď osobne v jej predajni, alebo aj cez oficiálny eshop www.ketomix.sk. Tu nájdete nielen internetový obchod s celým sortimentom, ale aj ďalšie informácie o produktoch a samotnej diéte.

Ak sa rozhodnete pre nákup cez internet, získate nasledovné výhody:

 • jednoduchosť, objednávku spravíte cez počítač, notebook aj smartfón
 • pohodlie, netreba nikam osobne ísť, kuriér vám zásielku donesie domov
 • flexibilitu pri platení, na výber máte hotovostnú aj bezhotovostnú platbu
 • rýchlosť, nákup je vecou zopár kliknutí a minút, nejde o nič zložité

Na jednom mieste nájdete všetky spomínané potraviny a produkty, viete si pozrieť ich zloženie a v prípade otázok ohľadom ich kvality, ale aj samotnej diéty či nakupovania cez eshop kontaktovať telefonicky alebo online hotlinku, kde vám operátor poradí.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pri platení máte na výber dobierku v hotovosti alebo bezhotovostné platby vopred cez internet banking alebo platobnou kartou. K dispozícii je aj viac možností doručenia buď k vám domov alebo na odberné miesto v blízkosti vášho bydliska, spravidla do 3 dní je zásielka dodaná. Ani pri tých najväčších balíčkoch potravín sa nejedná o žiadnu ťažkú zásielku.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.75

36 Hodnotení