Ako si vybrať správnu obuv do posilňovne? Pozrite si 5 tipov pre ženy

1. Zistite, ako najčastejšie cvičíte

Ak si chcete vybrať sneakersy dámske https://modivo.sk/c/zeny/obuv/sneakersy na cvičenie, potrebujete si najskôr zodpovedať základnú otázku – aké aktivity v telocvični vykonávate? Budete väčšinou cvičiť s váhami, na bežiacom páse, v štúdiu alebo sa budete venovať všetkému? Budete potrebovať tenisky vhodné pre tréning vysokej intenzity alebo stabilnú základňu na zdvíhanie závaží? Keď si určíte, na aký druh aktivity budete topánky najčastejšie nosiť, môžete začať zužovať váš výber.

2. Vyberte si všestranné topánky

Ak robíte širokú škálu aktivít a chcete všestrannú obuv, ktorá ich zvládne všetky, potom je najlepšie nosiť crossové sneakersy dámske, ktoré poskytujú tlmenie nárazov a stabilitu pri väčšine aktivít v posilňovni, vrátane bežeckého pásu. V podstate ide o podobný proces, ako keď sa snažíte vybrať si univerzálnu dámsku bundu alebo mikinu https://modivo.sk/c/zeny/oblecenie/mikiny-a-flisove-bundy/mikiny. Nezabudnite sa tiež uistiť, že majú podošvu, ktorá nezanecháva stopy (nekvalitné topánky dokážu na povrchu v interiéri napáchať nepekné škody).

Na druhej strane, ak sa chcete zamerať na jednu alebo dve oblasti, prípadne chcete zvýšiť váš výkon v konkrétnej aktivite, potom sa pravdepodobne oplatí investovať do obuvi špecifickej pre túto činnosť. Je tiež vhodné zmeniť obuv v závislosti od vášho tréningu. Ak teda váš cvičebný plán zahŕňa jeden deň silový tréning a druhý deň kardio cvičenie, vyberte si obuv tak, aby ste z oboch tréningov vyťažili maximum.

3. Pri cvičení so závažím je dôležitý kontakt chodidla so zemou

Pri zdvíhaní závažia je cieľom byť čo najviac spojený so zemou. Potrebujete dokonalú stabilitu. Typická odpružená bežecká topánka môže byť pre tento typ cvičenia nevhodná, pretože zvýšená výška podrážky a odpruženia vytvára nestabilitu v dôsledku vyššieho ťažiska. Mali by ste sa poobzerať po topánke, ktorá má rovnú stabilnú podrážku bez odpruženia.

4. Na skupinové cvičenia potrebujete ľahkú obuv

Skupinové cvičenia sa v jednotlivých telocvičniach značne líšia, ale požiadavky a základy sú v podstate rovnaké. Mali by ste hľadať ľahkú topánku, ktorá nebude obmedzovať váš pohyb. Určité odpruženie je dobré, ale skúste sa zamerať na univerzálnejšiu obuv. Bežeckú obuv v tomto prípade tiež nemusí byť vhodnou voľbou. Opäť je to kvôli zníženiu vášho ťažiska. V závislosti od druhu cvičenia budete možno potrebovať topánku so zvýšenou bočnou stabilitou, aby ste predišli riziku vyvrtnutia členku, ktorý hrozí pri cvičeniach ako napr. kickbox alebo aerobik.

5. Na behanie voľte výhradne bežeckú obuv

Ak sa chystáte v posilňovni behať, rozhodne potrebujete dámske bežecké topánky. Pre dámy nižšej postavy často postačí aj klasická univerzálna tréningová obuv, ktorú môžete využiť ako sneakersy na behanie. Pre beh na bežeckom páse budete potrebovať o niečo lepšie odpruženie, nakoľko povrch, na ktorom beháte, je pomerne tvrdý. Okrem bežeckej obuvi sa vám možno bude hodiť aj dámska šiltovka, ktorá udrží vaše vlasy na mieste a bude sať pot. Pozrite si pár tipov, ako ju nosiť v článku Dámska šiltovka – niekoľko tipov, ako v nej vyzerať štýlovo.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

0.00

0 Hodnotení