Ako spolu súvisia fajčenie a chudnutie, dá sa fajčením schudnúť alebo sa skôr priberá?

Ako spolu súvisia fajčenie a chudnutie, dá sa fajčením schudnúť alebo sa skôr priberá?

Jedným z častých mýtov o fajčení je, že pomáha na chudnutie, dokonca, že fajčením sa dá schudnúť. Téza vychádza síce z reálnych štatistík, keďže samotné fajčenie prispieva k zvýšenému energetickému výdaju kalórií, no nie je to najdôležitejší faktor.

O niečo reálnejšie je však už riziko, že po skončení fajčenia môže prísť k miernemu zvýšeniu hmotnosti a to vplyvom viacerých faktorov. Tieto faktory sa však dajú ovplyvniť a je tak možné minimalizovať prípadné riziko zvýšenia hmotnosti po tom, čo fajčiť prestanete. Ak chcete vedieť ako, prípadne to, ako fajčenie pôsobí na chudnutie, čítajte ďalej.

Aký vplyv má fajčenie na chudnutie, priberanie a telesnú hmotnosť

Fajčenie je zlozvyk, ktorý je škodlivý pre zdravotný stav každého človeka, no paradoxne, niektoré čiastkové efekty fajčenia môžu prispieť k tomu, že po jeho skončení môže prísť k priberaniu a nadváhe, väčšinou do jedného roka zhruba o 3 až 5 kilogramov.

Dôvodom je, že nikotín obsiahnutý v cigaretách potláča chuť na jedlo a zároveň zrýchľuje metabolizmus, čo má za následok zvýšené spaľovanie kalórií a energie, zhruba v objeme 800 kJ za deň. Zároveň dochádza vplyvom fajčenia aj k všeobecnému upokojeniu nervového systému. Po skončení fajčenia môže prísť stres a s tým spojené prejedanie sa.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Nezabúdajte ale aj na negatívne dôsledky pre telo:

 • fajčenie zhoršuje stav krvného obehu a okysličenie jednotlivých orgánov, tkanív a svalových partií, čo má za následok menej výkonu pre pohyb a cvičenie
 • svaly nemajú dostatok energie a potrebných živín, čo zhoršuje možnosť budovania ich objemu, telo tak nemôže efektívne spaľovať tuky intenzívnym cvičením
 • zároveň platí, že pri fajčení človek zabúda na zdravý pitný režim, hlavne ak ide o čistú vodu, čo je problém z hľadiska podpory zdravého trávenia a metabolizmu
 • fajčenie vedie tiež obvykle k obmedzeniu inak prirodzeného pohybu počas dňa, to tiež zvyšuje riziko priberania a znižuje možnosti spaľovania tukových tkanív

To, že je možné fajčením schudnúť, je tak mýtus. Miera negatív spojených s fajčením ďaleko presahuje výhody z toho, keď fajčiť prestanete. Negatívne faktory, napríklad vyššia chuť na jedlo či mierne spomalenie metabolizmu, sú prechodné a dajú sa ovplyvniť.

NEBOJTE SA PRESTAŤ FAJČIŤ

Na internetových fórach a v diskusiách je možné stretnúť sa s názormi viacerých žien, že sa boja prestať fajčiť v obave z pribratia. Áno, štatistiky síce hovoria, že mnoho ľudí tento problém naozaj má, ale existuje viac preventívnych opatrení, ako mu čeliť.

Ako nepribrať po tom, čo prestanete fajčiť

Vzhľadom na faktory spomínané vyššie treba po skončení fajčenia spraviť zmeny týkajúce sa stravovania, pohybu a životného štýlu, aby ste predišli priberaniu v tomto období. Najviac si musia dať pozor tí ľudia, ktorí majú prirodzený sklon k nadváhe.

Snažte sa preto dodržať týchto 5 odporúčaní a rád:

Vyhýbajte sa pokušeniam: Hneď, ako sa rozhodnete skoncovať s fajčením, obmedzte tie sociálne kontakty a aktivity, kde by ste mohli prísť do príliš častého styku s fajčiarmi. Rovnako tak sa vyhýbajte cukrárňam a v potravinách oddeleniu cukroviniek, sladkosti sú najčastejšou náhradou fajčenia. Skúste skôr tzv. nikotínové žuvačky.

Znížte energetický príjem: Vzhľadom na už spomínaný efekt fajčenia z pohľadu spálenia určitého množstva kalórií každý deň, je dôležité po skončení fajčenia znížiť svoj energetický príjem. Ideálne je ubrať z každého jedla počas dňa nejakú menšiu časť, napríklad jednu desatinu obvykle porcie. Zamerajte sa najmä na zníženie sacharidov.

Zvýšte vlákninu a bielkoviny: To, čo treba naopak v stravovaní zvýšiť, je zastúpenie vlákniny a bielkovín. Vláknina vám pomôže na trávenie a metabolizmus, bielkoviny zas na zníženie pocitu hladu. Do jedálnička preto zaraďte vo vyššej miere zeleninu, strukoviny, ovocie, ryby, chudé mäso, orechy, semená, pohánku a nízkotučné jogurty.

Rýchle prechádzky každý deň: Na zrýchlenie metabolizmu je vhodné začať sa venovať pravidelne každý deň nejakému intenzívnejšiemu pohybu, ideálna je rýchla chôdza. Môžete ju praktizovať bez ohľadu na počasie a čas, najlepšie, ak to bude v podvečer alebo večer. Dôležité sú dlhodobé opakovanie a trvanie prechádzky aspoň 60 minút.

Nájdite si voľnočasové aktivity: Aby ste zamestnali aj svoju psychiku a čo najmenej mysleli na fajčenie, nájdite si nejaké koníčky alebo hobby. Nemusí ísť pritom o nič príliš aktívne, pokojne stačí aj lúštenie krížoviek alebo menej intenzívne činnosti v prírode. Počas nich si oddýchne vaša myseľ aj telo, klesne tiež hladina stresového hormónu.

Ďalšie možnosti, ako podporiť chudnutie bez fajčenia doma

Okrem špeciálnych opatrení, ktoré môžu byť efektívnou prevenciou priberania po skončení fajčenia, je vhodné sa zamerať aj na komplexnejšie zlepšenie životosprávy a životného štýlu. Zlepšíte tak svoj zdravotný stav a chudnutie bude skôr prirodzeným efektom.

Toto sú tie najdôležitejšie oblasti, kde treba pôsobiť:

Pravidelné stravovanie

Okrem jedálnička je pre chudnutie dôležitá aj pravidelnosť stravovania. V tomto ohľade sa pozrite na časové odstupy medzi jedlami, môžete jesť 3 aj 5 krát denne, prvé jedlo si však dajte 30 minút po zobudení sa a posledné najneskôr 3 hodiny pred spaním.

Voda a čaj áno, káva a alkohol nie

Čo sa týka pitného režimu, jeho základom by mala byť voda v objeme 2,5 až 3 litrov, je dôležitá pre metabolizmus aj správne trávenie. Pridať môžete čaje, napríklad zelený, zázvorový alebo škoricový. Alkohol a kávu sa snažte čo najviac obmedziť.

Kardio tréning aj intenzívne cvičenie

Ak ide o pohyb, pre chudnutie je optimálne zaradiť viac krát do týždňa do vášho plánu kombináciu kardio tréningu aj intenzívnejšieho cvičenia. Venujte sa behu, šprintom, bicyklovaniu, plávaniu aj HIIT tréningu s drepmi či výskokmi so švihadlom.

Spánok aspoň 8 hodín

Okrem pohybu je dôležitý aj odpočinok, veľa ľudí podceňuje najmä spánok. Počas neho klesá hladina kortizolu, ktorý bráni spaľovaniu tukov a telo regeneruje, čo pôsobí na metabolizmus aj možnosti pohybu počas dňa. Spite denne aspoň 8 hodín bez prerušovania.

NIKOTÍNOVÉ ŽUVAČKY LEN DOČASNE

Niektorí fajčiari chcú po skončení fajčenia eliminovať negatívne javy s využitím nikotínových žuvačiek. To síce môže mať pozitívny efekt, ale len istú dobu, napríklad na metabolizmus. Ide však o dočasnú náhradu a určite nie o alternatívu k zmene životosprávy.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Či už budete chcieť prestať fajčiť, alebo nie, na efektívnejšie chudnutie je vhodné využívať nielen konkrétne a cielené opatrenia týkajúce sa stravovania či životného štýlu, ale aj komplexné zmeny životosprávy. Dobrým príkladom sú diéty, no nie všetky.

Do pozornosti však dávame Keto diétu a jej výhody:

 • táto diéta je dlhodobá a trvá 14 týždňov, je rozdelená do viacerých fáz a preto je chudnutie postupné a zároveň s minimalizáciou rizika jojo efektu
 • diéta je založená na fyziologicky prirodzenej zmene metabolizmu, kedy sa organizmus dostane do ketózy, čo je stav typický zvýšeným spaľovaním tukov
 • počas ketózy sa totiž primárne využíva ako zdroj energie nie cukor, ale telo siaha po zásobách tuku a to práve spaľovaním uložených tukových zásob
 • zároveň je v čase diéty jedálniček zmenený tak, aby ste mali viac jedál s bielkovinami, čo znamená zníženie pocitu hladu, čo je rizikový faktor po fajčení

Celkovo je Ketogénna diéta založená predovšetkým na zmene stravovania a jedálnička, aby ste totiž dosiahli spomínanú ketózu, musíte znížiť príjem sacharidov pod 50 gramov za deň. Okrem toho sa znižuje aj príjem tukov, naopak, pridať treba viacej zeleniny.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Dobrou správou je, že vďaka tomu nie je Keto diéta iba a len o chudnutí spaľovaním tukov, ale aj o podpore trávenia a metabolizmus celkovo. Spomínané zmeny jedálnička majú pozitívny efekt aj na iné oblasti, predovšetkým na zníženie hladiny cukru, čo má tiež vplyv na hlad, ale aj na prevenciu voči cukrovke a na zvýšenie dobrého cholesterolu.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Výrazné plus Keto diéty je teda širšie pôsobenie, no je tu aj jedno mínus. Ide o náročnosť zmeny jedálnička pokiaľ ide o zmenu pomeru bielkovín a sacharidov. To so sebou prináša komplikácie pri varené a zmenách receptov. Je tu však ešte jedná možnosť.

Riešením tejto situácie môže byť ponuka KetoMix:

Ide o producenta hotových jedál a nápojov, ktoré majú bielkovinový základ, minimum sacharidov a tiež vyvážaný pomer iných živín, vitamínov a minerálov

KetoMix môžu využiť muži aj ženy, má tieto plusy:

 • jednoduchá a rýchla príprava jedál aj nápojov zvyčajne do pár minút
 • na jednom mieste viete vyriešiť celodenný jedálniček aj pitný režim
 • nákup je možný aj cez oficiálny eshop, netreba chodiť do potravín

Sortiment jedál KetoMix zahŕňa potraviny a suroviny pre raňajky, desiatu, olovrant, obed aj večeru, čiže celodenné stravovanie. V ponuke sú proteínové polievky, cestoviny, pečivo, sušené mäso, omelety, kaše, palacinky, tyčinky aj rôzne druhy pochutín, či už ide o sladké alebo slané pochutiny, napríklad čokolády, perníky, krekry, chipsy či nachos.

Všetky tieto jedlá a potraviny majú kvalitné zloženie a nepoužívajú sa tu žiadne rizikové chemikálie, konzervanty a podobne. Ak ide o nápoje, značka má v ponuke koktejly, kde stačí doplniť vodu, zamiešať a máte skvelý zdroj srvátkovej a sójovej bielkoviny.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Podobne ako pri potravinách, aj tu máte na výber viacero príchutí, siahnuť môžete dokonca aj po vegánskych nápojoch. Aby toho nebolo málo, KetoMix má vo svojej ponuke aj doplnky výživy v podobe kapsúl a tabliet s jednoduchým perorálnym užívaním. Vďaka nim viete podporiť napríklad detoxikáciu čriev alebo spaľovanie tukov s L-Karnitínom.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, ak vás značka KetoMix zaujala a chceli by ste využiť jej sortiment práve pre Ketónovú diétu, môžete si pozrieť všetky produkty a viac informácií o nich, vrátane zloženia, priamo na oficiálnej webstránke www.ketomix.sk. Sú tu informácie aj o diéte.

Nájdete tu tiež oficiálny eshop, kde nakúpite online:

  • nemusíte nikam osobne ísť, objednávku aj doručenie vybavíte doma
  • viete platiť nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostne a cez internet
  • máte garanciu originality všetkých produktov a ich najlepšej ceny
 • je jedno, kde sa nachádzate, kuriér doručí zásielku až k vám domov

Spomínané potraviny a nápoje si viete objednať samostatne, ale aj po celých balíčkoch, najmä na dlhšie obdobie od 7 do 30 dní diéty. V tom prípade ušetríte a rýchlejšie vybavíte svoje celodenné stravovanie aj pitný režim. Stačí balíčky vložiť do online košíka.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pokiaľ ide o platbu, na výber máte dobierku, ale aj platbu cez internet alebo platobnou kartou. Doručenie trvá štandardne do 3 pracovných dní, závisí to od vyťaženosti vo vašom regióne. Pri väčšej objednávke je poštovné zdarma. Ak by ste mali nejaké ďalšie otázky ohľadom diéty či produktov KetoMix, skúste oficiálnu online alebo telefonickú infolinku.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie