Ako vzniká alergia na opaľovací krém, aké má príznaky a čo robiť u detí a dospelých

Ako vzniká alergia na opaľovací krém, aké má príznaky a čo robiť u detí a dospelých

Alergiu na opaľovací krém si mnoho ľudí veľmi ľahko pomýli s alergiou na slnko a to hlavne preto, že v oboch prípadoch dochádza k reakciám na pokožke. Je to pritom trocha paradoxné, nakoľko práve ten prípravok, ktorý by ma kožu chrániť, ju môže v tomto prípade dráždiť.

Pokiaľ ide o opaľovacie krémy, tie bývajú síce väčšinou dostatočne overené a testované, no podobne ako pri akýchkoľvek iných podobných produktoch, aj tu zohrávajú úlohu rôzne látky a zložky, či už účinného alebo pomocného charakteru. Práve na ne vzniká alergia najčastejšie. Ak chcete vedieť, ako sa alergia na opaľovací krém prejavuje a čo s ňou, čítajte ďalej.

Čo je alergia na opaľovací krém a ako vzniká

Alergia na opaľovacie krémy patrí do kategórie alergií na kozmetiku, čo je v dnešnej dobe pomerne bežný problém. Veľmi bohatý sortiment opaľovacích krémov spoločne s vplyvom aj iných faktorov robí z alergie na opaľovací krém čoraz viac viditeľnejší problém.

Vo väčšine prípadov sa jedná o alergiu na niektorú z látok, ktoré sú obsiahnuté v danom produkte či prípravku. Medzi tie najviac rizikové patria kyselina paraaminobenzoová, látky z kategórie cinamátov, salicyláty a rozličné benzofenóny, napríklad oxybenzon, Eusolex 4360, metanon, Uvinal M40 a difenylketon. Tieto zložky sa vyskytujú pomerne často.

Dermacol after sun

  • regeneračný a hydratačný balzam po opaľovaní
  • hydratuje, upokojuje a regeneruje pokožku po opaľovaní

VICHY IDEAL Soleil

  • hydratačné telové mlieko po opaľovaní
  •  vyživuje, hydratuje, regeneruje pokožku a predlžuje opálenie

WELEDA SUN

  • jemné mlieko po opaľovaní s obsahom šťavy z Aloe
  • príjemne chladí, upokojuje a hydratuje pokožku po opaľovaní
  • nezanecháva pocit mastnoty

Nuxe Sun

  • šampón po opaľovaní
  • jemne čistí pokožku a vlasy a odstraňuje všetky zvyšky UV filtrov, soli, chlóru a piesku

PANTHENOL

  • pena v spreji po opaľovaní

Zároveň treba počítať aj s rôznymi rizikovými faktormi a špecifikami:

  • rizikom, ktoré zvyšuje pravdepodobnosť vzniku alergie na konkrétny opaľovací krém, je nadmerné používanie kozmetiky s obsahom problematických látok
  • zároveň treba počítať aj s tým, že u ľudí, ktorí majú rôzne iné kožné problémy, napríklad atopickú dermatitídu, je náchylnosť na vznik alergie oveľa vyššia
  • problémovou skupinou sú aj ľudia, ktorí majú chronické kožné problémy, prípadne ktorí majú na koži rôzne poranenia, rovnako ako aj tí so slnečnou alergiou
  • významným rizikovým vplyvom je aj nadmerné pôsobenie slnečného žiarenia, takže do tejto rizikovej skupiny patria ľudia pracujúci alebo sa pohybujúci dlhodobo vonku

Najlepším riešením je nakupovať opaľovaciu kozmetiku hypoalergénneho typu a to tak pre deti, ako i pre dospelých. Pomýliť by ste sa nemali ani v prípade produktov, ktoré majú prírodné zloženie a neobsahujú parabény či iné problematické účinné a doplnkové látky.

VYBERAJTE SI AJ PODĽA TYPU POKOŽKY

Veľmi dôležité je v prípade výberu konkrétnych opaľovacích prostriedkov pozerať na to, na aký druh kože sú určené. Môže sa jednať o prípravky na suchú, precitlivenú či mastnú pokožku, prípadne na zmiešaný typ. Správny výber znižuje riziko problémov.

Príznaky a prejavy alergie na opaľovací krém

Vzhľadom na to, že opaľovacie krémy, mlieka, emulzie či iné vonkajšie formy sa aplikujú priamo na pokožku, práve tu sa prejavia najčastejšie aj rôzne symptómy súvisiace s alergiou. Obvykle sa vyskytnú do niekoľkých hodín od aplikácie daného prípravku.

Čo sa týka najčastejších reakcií a prejavov, medzi ne patria:

Začervenanie kože: Najviac typickým a najčastejším prejavom alergie na opaľovací krém, ale v zásade aj inú kozmetiku podobného typu, je podráždenie a teda začervenanie kože. To býva po celom tele, no najviac intenzívne je na dekolte, tvári, pažiach a predlaktí.

Svrbenie rôznej intenzity: Nakoľko začervenanie kože je prejavom jej podráždenia, spolu s ním sa objavuje aj druhý najčastejšie sa vyskytujúci a priamo súvisiaci príznak a to je svrbenie. Môže trvať niekoľko hodín a podľa množstva prípravku má rôznu intenzitu.

Výskyt vyrážky: Tretím najčastejším prejavom alergie na opaľovacie krémy je vyrážka, ktorý býva niekedy spojená aj s pľuzgiermi alebo menšími pupákmi. Tento prejav sa objaví hlavne na tých miestach, kde ste si naniesli najsilnejšiu vrstvu krému či mlieka.

Lokálny opuch: Individuálne, hlavne podľa intenzity nanesenia krému na dané miesto a podľa reakcie kože, sa môže v rámci prejavov objaviť aj lokálny opuch. Ten môže trvať aj niekoľko dní, obvykle však nebýva bolestivý a je spojený so začervenaním kože.

Riešenie alergie na opaľovací krém doma

Čo sa týka riešenia alergie na opaľovacie krémy a iné prostriedky v rámci domácej liečby, tu je situácia pomerne jednoduchá. Stačí obmedziť použitie tých prípravkov, ktoré alergickú reakciu spôsobili a  pozitívne pôsobiť na stav pokožky zvnútra aj zvonka.

Tu je prehľad tých spôsobov a prostriedkov, ktoré sú najlepšie:

Skončenie používania konkrétneho krému

Prvoradou a nevyhnutnou úlohou je okamžite po výskyte alergickej reakcie ukončiť použitie daného opaľovacie krému, mlieka alebo iného typu prípravku. Ak si nie ste istí, či sa nejedná o alergiu na slnko, navštívte lekára a do tej doby si prípravok odložte bokom.

Doplnenie vitamínov a ďalších látok

Vzhľadom na to, že na pokožku majú vplyv aj viaceré faktory vo vnútri organizmu, je vhodné pôsobiť aj na ne. Snažte sa, hlavne cez doplnky výživy, dodať do tela vitamín A, vitamín D, zinok a vápnik, vitamín C pre posilnenie imunity a tiež zdravé omega mastné kyseliny.

Ostatné režimové zmeny a opatrenia

Vzhľadom na to, že alergiu na opaľovacie krémy môžu zhoršiť aj iné faktory, treba aspoň dočasne eliminovať akúkoľvek kozmetiku so syntetickými účinnými zložkami a typické potravinové alergény. Na podráždenú kožu použite studené obklady a hojivé masti.

Vhodné a nezávadné opaľovacie prípravky

Okrem obmedzení je súčasťou domáceho riešenia problému s alergickou reakciou na opaľovací krém hľadanie vhodnej náhrady. K dispozícii máte veľký sortiment prípravkov na opaľovanie aj po ňom, ktoré sú bez parabénov, benzofenónov a podobne.

Prevencia do budúcnosti

Aby ste v budúcnosti predišli problémom týkajúci sa opaľovacích krémov, je ideálne ich v rámci prevencie najskôr otestovať. Naneste menšie množstvo prípravku na opaľovanie na kúsok pokožky a sledujte reakcie. Ak sa nič nestane, použite ho potom na celé telo.

POZOR NA RIZIKO ALERGIE ZO SLNKA

Ako už bolo spomínané aj na úvod, podľa viacerých prejavov na pokožke je možné si alergiu na opaľovacie krémy veľmi jednoducho pomýliť s alergiou na slnko. Ak sa napríklad objaví žihľavka či podráždenie kože aj bez krému, je lepšie ísť za lekárom a absolvovať test.

Prípravky na opaľovanie a po opaľovaní

Pokiaľ ide o alergické reakcie na opaľovací krém, tie sa prejavujú na pokožke a vo väčšine prípadov odznejú bez väčších problémov po skončení používania konkrétneho produktu. To však neznamená, že by ste mali na kozmetiku určenú pre opaľovanie zanevrieť.

Práve naopak, sortiment je dostatočný, stačí si len vybrať z ponuky:

V ponuke môžete nájsť opaľovacie krémy, mlieka, oleje, emulzie aj peny, rovnako tak rôzne regeneračné prípravky po opaľovaní a to prakticky na každý typ pokožky

Ak sa rozhodnete po nich siahnuť, tu sú ich najdôležitejšie vlastnosti:

  • ich kúpa je voľná, nájdete ich v predajniach kozmetiky, ale tiež v lekárňach
  • k dispozícii je viacero foriem daných prostriedkov, väčšinou tekuté a lokálne
  • v ponuke možno nájsť aj také prípravky, ktoré sú založené na rastlinných látkach

Väčšina prípravkov na opaľovanie a po opaľovaní je pre dospelých, no existujú aj také, ktoré sú špeciálne určené pre deti. Môže ísť o spreje, mlieka aj rôzne krémy, ktoré sú určené aj pre citlivú detskú pokožku a z pohľadu zloženia nezávadné. Neobsahujú totiž parabény, parfumované látky a sú z kategórie hypoalergénnych a nekomedogénnych.

Ak ide o štandardné prípravky pre dospelých na opaľovanie, na výber máte tiež rozličné formy od emulzií až po peny, pričom siahnuť môžete po rôznych typoch z pohľadu ochranného UV faktora. Ochrana týchto prostriedkov sa týka UVA aj UVB lúčov.

Podceniť netreba ani starostlivosť o pokožku po opaľovaní, kde môžete využiť napríklad spreje s aloe vera či chladivé gély. Okrem vonkajších produktov je možné siahnuť aj po niektorých vnútorných, ide hlavne o tabletky a kapsuly z radov doplnkov výživy, ktoré obsahujú betakarotény. Výsledkom je podpora pokožky a jej komplexná výživa.

Dermacol after sun

  • regeneračný a hydratačný balzam po opaľovaní
  • hydratuje, upokojuje a regeneruje pokožku po opaľovaní

VICHY IDEAL Soleil

  • hydratačné telové mlieko po opaľovaní
  •  vyživuje, hydratuje, regeneruje pokožku a predlžuje opálenie

WELEDA SUN

  • jemné mlieko po opaľovaní s obsahom šťavy z Aloe
  • príjemne chladí, upokojuje a hydratuje pokožku po opaľovaní
  • nezanecháva pocit mastnoty

Nuxe Sun

  • šampón po opaľovaní
  • jemne čistí pokožku a vlasy a odstraňuje všetky zvyšky UV filtrov, soli, chlóru a piesku

PANTHENOL

  • pena v spreji po opaľovaní

Ako a kde kúpiť prípravky na opaľovanie a po opaľovaní

Bez ohľadu na to, akú značku prípravkov a doplnkov si vyberiete, všetky tieto produkty sú dostupné voľne, takže nie je potrebné mať recept. Hoci mnoho z nich si viete zakúpiť aj cez eshopy s kozmetikou, oveľa lepšou voľbou sú lekárne, či už kamenné alebo internetové.

V tom druhom prípade viete skĺbiť nielen odborné zázemie, ale aj viacero výhod:

  • nájdete tu širší výber na jednom mieste, či už značiek alebo balení skladom
  • zároveň viete nakúpiť v maximálnom pohodlí, cez telefón, tablet aj počítač
  • nemusíte nikam chodiť, objednávku aj prevzatie zásielky zrealizujete doma
  • rovnako tak nemusíte disponovať hotovosťou, platiť sa totiž dá aj vopred a online

Všetky spomínané benefity platia síce všeobecne pre nakupovanie online, no zároveň nie je tak úplne jedno, kde sa rozhodnete spomínané prípravky nakúpiť. Nepozerajte len na čo najnižšiu cenu, ale hlavne na kvalitný zákaznícky servis, napríklad s rýchlejším dodaním.

Tie väčšie a známejšie lekárne, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu, majú totiž väčší výber kuriérnych služieb a tak nemusí trvať doručenie viac, ako 24 či 48 hodín. Okrem toho viete v tých lepších a viac overených lekárňach nakupovať aj s platbou cez kartu, prípadne jednoducho, rýchlo a flexibilne bez zdržujúcej registrácie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.65

20 Hodnotení