Ako zmierniť, čo pomáha a čo dať na opuch po uštipnutí hmyzom? Tu je 7 odporúčaní

Uštipnutie hmyzom, napríklad osou či komárom, nie je vôbec príjemné. Platí to hlavne vtedy, ak je reakciou veľký a silný opuch, prípadne aj niektoré celkové symptómy spojené s ním, napríklad začervenia a svrbenie. Ide však o pomerne prirodzenú reakciu organizmu.

Horšie to už je, ak sa jedná o alergiu na uštipnutie, ktorú spúšťajú proteíny a protilátky. V každom prípade platí, že opuch je pomerne bežný a vo väčšine prípadov si nevyžaduje žiadne špeciálne zaobchádzanie. Riešiť ho môžete aj doma, pokiaľ sa teda nejedná o ťažkú alergickú reakciu. Ak chcete vedieť, čo je na dobré a čo použiť, čítajte ďalej.

Čo je opuch po uštipnutí hmyzom, ako vzniká a aké má príznaky

Opuch po uštipnutí hmyzom, napríklad včelou, sršňom, komárom či osou, býva prirodzenou reakciou organizmu na prienik cudzieho telesa cez pokožky až do podkožných tkanív. Tento hmyz spolu s vpichom do tela transportuje aj svoje tekutiny, najmä jed či sliny.

Samotný opuch je z biologického hľadiska reakciou imunitného systému, konkrétne látky histamín. Tá v mieste vpichu, uhryznutia či uštipnutia hmyzom zvýši prekrvenie tkanív a to následne vyvolá opuch, ale aj niektoré iné prejavy. V bežných prípadoch, ak sa nejedná o ťažkú alergiu alebo anafylaktický šok, nejde o žiaden závažnejší problém.

Psilo-Balsam

  • Zmiernenie podráždenia kože a súvisiacich symptómov

HAPPY MOM PATCH

  • Hydrogélová náplasť po injekciách a uštipnutí hmyzom
  • Miernenie pocitu svrbenia, pomocou chladivého efektu a bylinných extraktov
  • Rýchly účinok

PREDATOR

  • Gél na pokožku
  • Vhodný i po bodnutí hmyzom

Fenistil

  • Bodnutie a poštípanie hmyzom
  • Povrchové popáleniny na pokožke
  • Podráždenie kože

Opuch je pritom súčasťou komplexného súboru viacerých prejavov:

  • samotný opuch sa prejavuje zvyčajne miernym zväčšením podkožných vrstiev v mieste uštipnutia, býva veľmi jasne lokalizovateľný a ohraničený
  • spolu s ním nastáva aj začervenanie miesta uštipnutia, čo je dôsledkom jednak reakcii podobnej zápalu, ale hlavne zvýšeného prekrvenia v dôsledku histamínu
  • okrem toho treba počítať aj so svrbením miesta, samozrejme tiež s bolesťou, individuálne aj s pocitom pálenia či ťahania, aj podľa miesta vpichu
  • ak príde k alergickej reakcii v mieste uštipnutia, tá sa prejavuje hlavne silným a väčším opuchom, malátnosťou, nevoľnosťou a začervenaním aj v tvári

Tak, ako aj pri iných druhoch poranení či problémov, aj v tomto prípade platí, že prevencia je rozhodne lepšia ako následné riešenie. Preto je vhodné v rizikovejších situáciách, hlavne ak idete do prírody na jar alebo v lete, použiť preventívne ochranné repelenty.

POZOR NA ŤAŽKÚ ALERGICKÚ REAKCIU

Vo väčšine prípadov reagujú ľudia na uštipnutie hmyzom bez väčších problémov, no sú aj prípady, kedy môže prísť k veľmi intenzívnej alergii alebo až anafylaktickému šoku. Pozor si dajte na náhle sťaženie dýchania, nevoľnosti, úzkosť alebo pocity na vracanie.

Príčiny a kedy vzniká opuch po uštipnutí hmyzom

Opuch je prirodzeným dôsledkom narušenia pokožky a podkožných tkanív v mieste uštipnutia a ide o reakciu organizmu na prienik jednak cudzorodého telesa do tkaniva, ale aj na toxické látky, ktoré sa sem dostanú, hlavne sliny alebo jed.

Tu sú najčastejšie uštipnutia hmyzom podľa druhu:

Uštipnutie komárom: Najmenej problémovým, samozrejme s výnimkou alergikov, je uštipnutie komárom. Po uštipnutí komárom sa objavuje skôr pupák a začervenanie miesta, nie však príliš veľký opuch. Pomerne typickým prejavom je aj svrbenie.

Uštipnutie včelou: Druhou častou situáciou je uštipnutie včelou. V tomto prípade dochádza pri uštipnutí aj k vypúšťaniu jedu, čo sprevádza silnejší opuch a intenzívnejšia reakcia imunitného systému. Výsledkom je tak začervenanie aj svrbenie miesta.

Uštipnutie osou a sršňom: V prípade, ak nastane uštipnutie sršňom alebo osou, sú už opuch aj ďalšie prejavy výraznejšie, nakoľko ide o agresívnejšie druhy bodavého hmyzu. Žihadlo tohto hmyzu môže bodať viac krát, vyššie je aj riziko alergického šoku.

Uštipnutie kliešťom: Poslednou situáciou, kedy k opuchu prichádza, môže byť aj uštipnutie kliešťom. V tomto prípade býva opuch obvykle miernejší, viac viditeľné je naopak začervenanie pokožky a intenzívnejšia je aj jej svrbivosť a podráždenosť.

Riešenie opuchu po uštipnutí hmyzom doma

Ak sa nejedná o prípad ťažšej alergickej reakcie alebo anafylaktického šoku, môžete bez väčších problémov riešiť opuch po uštipnutí hmyzu doma. K dispozícii máte navyše viacero možností, spôsobov a prostriedkov vrátane tých prírodných.

Pôsobenie na opuchnutie po uštipnutí by malo zahŕňať:

Prvotné úkony

Hneď po bodnutí hmyzom sa odporúča postihnuté miesto ošetriť vodou a umyť mydlom, čo je v podstate prvotná dezinfekcia. Ak sa v mieste vpichu ešte nachádza aj žihadlo, treba ho odstrániť, nie však otáčaním, ale skôr zoškrabaním, napríklad nechtom.

Ochladenie obkladom

Po prvotnom ošetrení je vhodné dané miesto čo najskôr zachladiť, čo pomáha tak proti opuchnutiu, ako aj na zmiernenie prípadného podráždenia. Použiť môžete studený uterák, vrecko ľadu alebo cmúľanie ľadu v ústach, ak prišlo k bodnutiu tam.

Účinnejšia dezinfekcia

Ak ide o uštipnutie viac agresívnym alebo rizikovým hmyzom, najmä kliešťom, ovadom a osobu, je potrebná aj účinnejšia dezinfekcia. Ideálnym prostriedkom je jednoduchý jódový preparát, ktorý vie preniknúť aj do hlbších podkožných vrstiev.

Prírodné a bylinné prostriedky

Pomocou obkladov alebo priamym prikladaním a potieraním viete pôsobiť na opuchnutie a uštipnutie hmyzom aj pomocou niektorých prírodných prostriedkov. Ide napríklad o aloe vera, citrusové plody, ovsenú kašu, kokosový olej, šalviu, kamilky alebo med.

Prípravky po bodnutí hmyzom

Ak máte vážnejšie problémy so svrbením, opuchnutím, bolesťou či začervenaním pokožky, pokojne si môžete v lekárni kúpiť voľne dostupné prípravky určené na zmiernenie týchto problémov. Ide hlavne o gély, masti, roztoky a podobné produkty.

Preventívne opatrenia

Na minimalizáciu rizika bodnutia či uštipnutia hmyzom do budúcnosti je dobré prijať aj niektoré režimové preventívne opatrenia. Vyhýbajte sa pestrofarebnému oblečeniu, noste dlhé rukávy, nepoužívajte parfumy a nezdržiavajte sa pri padnutom ovocí.

Odpudzujúce prostriedky

Čo sa týka prevencie, tu sa odporúča používať aj rôzne repelenty alebo prostriedky proti hmyzu a jeho prítomnosti a to tak v externom prostredí, ako aj v domácnosti. Môže ísť o rôzne spreje, gély, ultrazvukové odpudzovače či špeciálne oleje.

KEDY TREBA KONAŤ RÝCHLO

Podľa štatistík hrozí u 5 % populácie tzv. anafylaktický šok, čiže prehnaná precitlivená reakcia imunitného systému. Vtedy treba konať okamžite, nakoľko hrozí aj ohrozenie života a to ťažkosťami s dýchaním, ktoré nastávajú do 5 až 30 minút od bodnutia.

Výživové doplnky a prípravky na opuch po uštipnutí hmyzom

Čo sa týka možných hotových produktov a podporných prípravkov, tu môžete využiť hlavne tie, ktoré majú vonkajšiu podobu. Ide o rôzne gély, masti, špeciálne tyčinky s lokálnou aplikáciou, roztoky, krémy alebo spreje.

Ak ide o ich mechanizmu účinku, tak:

Tieto prípravky pomáhajú pri stavoch bodnutia a na jeho symptómy, hlavne ak ide o zmiernenie opuchu, svrbenia a bolesti, niektoré majú aj antibakteriálny účinok

Z hľadiska výhod sú pre užívateľov najdôležitejšie:

  • jednoduchá a rýchla kúpa, nie je potrebné mať recept od lekára
  • skombinovať môžete aj viacero foriem a prípravkov, interakcie sú minimálne
  • väčšina prípravkov pomáha komplexne na viacero symptómov

Bez ohľadu na formu používa väčšina spomínaných prípravkov látky a zložky s prirodzeným pôsobením, napríklad ak ide o octanové masti, dezinfekčné gély so šalviou či rebríčkom, upokojujúce chladivé roztoky či dezinfekčné krémy a masti s bylinnými zložkami typu čajovníkový olej, aloe vera alebo mentol, ktoré majú komplexný vplyv.

Spomínané prípravky sú určené primárne pre dospelých, ale väčšina sa môže bez obáv použiť aj u detí, hlavne od 3 či 6 rokov, prípadne aj u tehotných alebo dojčiacich žien a to práve kvôli prírodnému zloženiu. Pre istotu si ale vždy pozrite príbalový leták.

Všetky tieto produkty sú určené na okamžitú aplikáciu po uštipnutí, pričom ich zmyslom je primárne priniesť potrebnú úľavu od svrbenia a bolestivosti, sekundárne potom zmiernenie opuchu a podráždenia pokožky v mieste bodnutia či vpichu. Samozrejme, nemôžu nahradiť odborne indikované liečivá a lieky v prípade anafylaktického šoku.

Psilo-Balsam

  • Zmiernenie podráždenia kože a súvisiacich symptómov

HAPPY MOM PATCH

  • Hydrogélová náplasť po injekciách a uštipnutí hmyzom
  • Miernenie pocitu svrbenia, pomocou chladivého efektu a bylinných extraktov
  • Rýchly účinok

PREDATOR

  • Gél na pokožku
  • Vhodný i po bodnutí hmyzom

Fenistil

  • Bodnutie a poštípanie hmyzom
  • Povrchové popáleniny na pokožke
  • Podráždenie kože

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky po uštipnutí hmyzom

Spomínané prípravky určené na ošetrenie miesta po uštipnutí hmyzom si viete zakúpiť bez problémov prakticky v každej lekárni. Nakoľko predaj nie je podmienený receptom, okrem osobného nákupu máte dispozícii aj online lekárne.

Vďaka tomu viete naplno využiť pohodlie aj ďalšie benefity:

  • pri online objednávke si vystačíte s počítačom, tabletom či mobilom
  • nemusíte nikam ísť, kuriér vám donesie zásielku rovno až domov
  • zaobídete sa aj bez hotovosti, platiť sa totiž dá aj vopred a online
  • samozrejmosťou je možnosť porovnania produktov na jednom mieste

Hoci v každej internetovej lekárni nájdete dostatočný výber týchto prípravkov a produktov, tie väčšie, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, vám umožnia vyberať si zo širšieho sortimentu rôznych typov a značiek. Väčšina bude pritom dostupná okamžite skladom.

Nákupom v týchto lekárňach však získate aj viaceré nefinančné benefity. Ide napríklad o rýchlejšie doručenie aj do 1 či 2 dní, jednoduchší nákup aj bez zdržujúcej registrácie, pohodlnejšiu platbu platobnou kartou či prehľadnejšie sledovanie doručovania zásielky. Samozrejme, ani online lekárne nezabúdajú na zľavy alebo cenové akcie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.53

34 Hodnotení