Aký jedálniček na chudnutie je najlepší pre muža aj ženu a čo by mal určite obsahovať?

Aký jedálniček na chudnutie je najlepší pre muža aj ženu a čo by mal určite obsahovať?

Chcete schudnúť pomocou jedálnička? Ak na to pôjdete rozumne a hlavne dlhodobo, určite je takáto cesta správna a je len otázkou času, kedy prídu výsledky. Nemusí pritom ísť ani o žiadny špeciálny jedálniček pre mužov alebo pre ženy, či nejaké extra diétny.

Najdôležitejšie je, aby bol zostavený podľa zásad zdravého stravovania, pravidelnosti a veľkosti porcií a tiež s ohľadom na rozmanité zastúpenie všetkých potrebných živín. Ak sa budete jedálničkom zaoberať, snažte sa ho koncipovať dlhodobo, nie len na týždeň alebo na mesiac. Veľmi dôležité je nielen to, čo obsahuje, ale aj to, čo by v ňom byť nemalo.

Ako vplýva na chudnutie jedlo a čo by jedálniček obsahovať nemal

Stravovanie je základnou a nevyhnutnou potrebou ľudského organizmu. Cez jedlo a potraviny dostávame do tela dôležité živiny, či už ide o cukry, tuky, bielkoviny, aminokyseliny a iné látky. To, aké je zloženie jedálnička, má vplyv na hmotnosť, ale nielen na ňu.

To, aké potraviny prijímame, má vplyv aj na celé telo. Čo je nezdravé pre chudnutie, je totiž automaticky nezdravé aj pre iné sústavy, či už pôjde o srdce, cievy, trávenie, vylučovanie alebo nervový systém. Nejde pritom iba o ich zdravie, ale celkovo aj fungovanie. Obvykle totiž nadváha a stav týchto systémov a sústav spolu vzájomne súvisia.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka surovín a látok, ktoré by jedálniček nemal obsahovať, sem patria:

 • nadmerné zastúpenie živočíšnych tukov, hlavne z červeného hovädzieho a bravčového mäsa, preháňať to však netreba ani s chudým kuracím mäsom
 • polotovary a konzervované jedlá, ktoré obsahujú nadpriemerné množstvo solí a rôznych stabilizátorov, najmä pokiaľ ide o známe látky „éčka“
 • sladkosti s obsahom jednoduchých cukrov, hlavne rozličné napolitánky, keksíky, lacné čokolády s nízkym obsahom kakaa, múčniky, zákusky alebo torty
 • nápoje obsahujúce priveľa kalórií v jednej dávke, napríklad rôzne sýtené a sladké limonády, niektoré druhy ovocných džúsov, alkohol a energetické nápoje

Ak ide o dlhodobú konzumáciu spomínaných jedál, tá sa prejaví predovšetkým na stav ciev a srdca, obvykle dochádza k zvýšeniu krvného tlaku, k ateroskleróze a k zvýšeniu rizika srdcového infarktu. Negatívne pôsobí však aj na metabolizmus a trávenie.

JEDNORAZOVO TO NEMUSÍ BYŤ PROBLÉM

Pokiaľ ide o zdravý jedálniček, jednorazovo nie je konzumácia niektorých druhov sladkostí či viac tučných jedál alebo kalorických nápojov žiadnym problémom. Dôležité však je, aby to nebolo pravidelné a aby ste to nepreháňali s množstvom jednej porcie.

Čo by mal obsahovať jedálniček na chudnutie

Prejdime teraz k tomu, aké potraviny a suroviny sú ideálne pre chudnutie, prípadne pre celkovú optimalizáciu hmotnosti v situácii, ak trpíte nadváhou alebo obezitou. Do jedálnička treba rátať ale nielen jedlá, ale rovnako tak aj nápoje a tekutiny.

Raňajky, obed či večera môžu pokojne obsahovať toto:

Ryby: Vynikajúcim prostriedkom na chudnutie sú zdravé tuky v kombinácii s aminokyselinami, čoho najlepším zdrojom sú ryby. Pravidelne jedzte hlavne lososa, slede, tuniaky či pstruhov, ide o naozaj veľmi zdravé živočíšne tuky.

Ovocie: V prípade, že chcete podporiť svoje trávenie a metabolizmus, mali by ste prijímať aj veľa vitamínov. Ich najlepším zdrojom je ovocie, kde máte na výber napríklad citrusy, jahody, čučoriedky, banány, ananás, melóny alebo jablká.

Zelenina: Pokiaľ ide o zeleninu, tá môže slúžiť ako veľmi dobrý zdroj vitamínov B aj železa a iných minerálov. Ak do svojho jedálnička na chudnutie zaradíte napríklad listovú zeleninu, paradajky, cesnak, cibuľu, špenát alebo kapustu, spravíte dobre.

Strukoviny: Veľmi dobrým zdrojom vlákniny potrebnej pre trávenie sú strukoviny. Tie majú aj rôzne iné prospešné látky a stopové prvky, no práve vláknina je najdôležitejšia. Zamerajte sa hlavne na šošovicu, hrach a cícer.

Orechy: Na chudnutie pomáhajú aj rôzne minerály, či už ide o horčík, draslík alebo vápnik. Tieto stopové prvky sú vo veľmi dobrej koncentrácii obsiahnuté v orechoch, takže ak budete jesť vlašské, lieskové alebo para orechy, urobíte dobre.

Oleje: V studenej aj teplej kuchyni môžete namiesto klasických a bežne používaných olejov siahnuť po ich zdravších alternatívach so zdravými tukmi. Najlepšie sú panenský olivový olej, prípadne kokosový olej alebo olej z ľanových semienok.

Semienka: Dobrým zdrojom zdravých mastných kyselín a minerálov sú tiež semiačka rôznych druhov rastlín, hlavne olejnatých. Vo zvýšenej miere preto konzumujte ľanové, slnečnicové, tekvicové a sezamové semienka, kombinujte ich.

Koreniny: Na podporu trávenia, hlavne stimuláciou žalúdočných štiav, ale aj na proces spaľovania tukov cez termogenézu, môžete zaradiť korenie a koreniny. Skúste chilli, čierne korenie, kari, kajenské korenie, zázvor, oregano a bazalku.

Celozrnné potraviny: Čo sa týka celozrnných potravín, tie predstavujú nielen alternatívu k tým, ktoré sú z klasickej múky, ale aj celkovo pre metabolizmus a trávenie. Do jedálnička pridajte hnedú ryžu, ovsené vločky aj rôzne celozrnné cestoviny.

Kakao: Posledným príkladom zdravej potraviny, ktorú môžete zaradiť do jedálnička na chudnutie, je kakao. Možno je to trocha paradoxné, no obsahuje veľa látok a antioxidantov prospešných pre celý proces trávenia a aj metabolizmus.

Voda: Nevyhnutnou súčasťou pitného režimu musí byť voda, či už čistá, alebo s pridaním niektorých druhov ovocia a zeleniny, typicky napríklad uhorky, melónu a citrónu. Takáto voda rozprúdi trávenie, metabolizmus a tiež zaženie nadmerný hlad.

Čaje: Ak chcete chudnúť, bez čajov sa váš pitný režim určite nezaobíde. Platí to hlavne o tých čajoch, ktoré obsahujú veľa antioxidantov a látok zlepšujúcich trávenie a vylučovanie vody, čiže o zelenom čaji a o bylinkových čajoch, napríklad z mäty.

Káva: Tretím typom nápoja, ktorý je využiteľný aj pri chudnutí a ktorý môžete mať vo svojom jedálničku, je káva. Tá obsahuje stimulujúci kofeín a pomáha na zrýchlenie metabolizmu. Hovoríme však len o kvalitnej zrnkovej káve, nie o inej.

PODPORTE STRAVOVANIE POHYBOM

Na chudnutie má vplyv nielen to, čo jete alebo pijete, čo najviac ovplyvňuje príjem kalórií, ale aj to, aký je ich výdaj. Preto sa snažte zlepšiť spaľovanie energie aj tukových zásob viac intenzívnejším pohybom, najmä chôdzou, behom a kardio tréningom vo fitku.

Výživové doplnky a prípravky na chudnutie

V prípade, že chcete ešte účinnejšie pôsobiť na niektoré z oblastí chudnutia, máte k dispozícii aj pomerne široké možnosti využitia rôznych podporných prostriedkov a prípravkov. Všetky sú dostupné bez toho, aby ste museli predtým navštíviť lekára.

Ich sortiment pozostáva z rôznych foriem podľa užívania:

V ponuke možno nájsť hlavne doplnky výživy v podobe tabliet a kapsúl, prípadne prípravky v podobe práškov alebo hotových tekutých foriem od kvapiek po nápoje

Bez ohľadu na to, ktorú formu si zvolíte, tieto prípravky ponúkajú:

 • možnosť dlhodobého užívania, pokojne aj po dobu viac mesiacov
 • jednoduchosť kúpy, netreba mať recept a ani netreba osobný nákup
 • bezproblémové používanie, minimum vedľajších a nežiaducich účinkov

Čo sa týka zloženia, výhodou je, že to je obvykle veľmi komplexné a obsahuje niekoľko typov aktívnych látok. Výsledkom je potom široké pôsobenie na viacero oblastí naraz, napríklad na metabolizmus, trávenie, chuť do jedla alebo ukladanie tukov. Samozrejme, možno zakúpiť aj špecializované produkty, napríklad spaľovače tuku.

Takto možno nájsť v prípravkoch rôzne vitamíny od B, C až po E, minerály typu železo, horčík a draslík, rozličné omega mastné kyseliny, psýlium, vlákninu, probiotiká, ale aj aminokyseliny podporujúce spaľovanie tuku, typicky hlavne L-Karnitín.

Súčasťou zloženia sú aj rôzne stimulujúce látky prírodného typu, napríklad výťažky zo zeleného čaju alebo divého pomaranču, prípadne extrakty z chilli a kofeínu. Ak ide o tieto látky, ich cieľom je celková podpora termogenézy, metabolizmu a zníženie pocitu hladu. Výsledkom je potom komplexnejší vplyv na optimalizáciu hmotnosti.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Kompava ThermoFit

 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov

Garsin

 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla

Dialevel

 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky

Chilliburner

 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru

Forfemina Slim

 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na chudnutie

Ako už bolo povedané, uvedené prípravky si zakúpite bez väčších problémov bez receptu či predpisu od lekára. V prípade tých, ktoré sú určené pre športovcov, sa oplatí pozrieť ich ponuku v eshopoch, no zabúdať by ste nemali ani na lekárne.

Platí to nielen pre tie kamenné, ale aj internetové, ktoré majú tieto benefity:

 • nemusíte nikam ísť, nákup aj doručenie zásielky vybavíte priamo doma
 • netreba mať ani hotovosť, platiť viete totiž vopred a samozrejme online
 • na výber máte širšiu paletu prípravkov a väčšina z nich je k dispozícii ihneď
 • objednávku spravíte cez počítač, mobilný telefón aj cez tablet

Hlavne tie väčšie a známejšie lekárne, napríklad ako je [lekaren], ponúkajú k spomínaným benefitom aj veľmi zaujímavé zákaznícke služby. Tie zvyšujú jednak jednoduchosť nákupu, napríklad možnosť objednávky bez registrácie, ako aj pohodlie, napríklad pri platení.

Zaplatiť totiž viete nielen cez internet banking, ale aj cez platobnú kartu, samozrejme online. Pokiaľ ide o nefinančné benefity a výhody, sledujte hlavne možnosť doručenia zdarma a rýchlosť dodania zásielky, ideálne do 24 až 48 hodín. Väčšie a lepšie lekárne, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, zároveň ponúkajú aj viac zákazníckych zliav a benefitov.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Jedna vec je zvoliť vhodný jedálniček, druhá je však riadiť sa nejakými komplexnejšími princípmi a pravidlami, ktoré sú overené a ktoré vám najefektívnejšie pomôžu na chudnutie. V tomto ohľade je čoraz viac využívaná Keto diéta a to u mužov aj žien.

Táto diéta je zameraná na zlepšenie efektivity spaľovania tukov:

 • tento cieľ je dosiahnutý vďaka metabolickému stavu zvanému ketóza, ktorý je pre naše telo prirodzený, ale aby vznikol, je potrebná zmena stravovania
 • princípom je zníženie príjmu sacharidov pod 50 gramov za deň, vďaka čomu telo začne ako primárny zdroje energie využívať uložené tuky
 • okrem toho je súčasťou diéty aj zníženie konzumácie potravín s vyšším objemom tukov, hlavne tých nezdravých, naopak, zvyšuje sa príjem bielkovín
 • súčasťou zmeny jedálnička je aj vyššia konzumácia zeleniny, obsahuje totiž veľa potrebnej vlákniny pre trávenie, rovnako tak aj príjem orechov a semien

Výsledkom diéty je, že chudnutie je dlhodobé a hlavne efektívne, nakoľko dochádza k spaľovaniu tukov. Komplexná zmena jedálnička sa teda vyplatí, pričom diéta má tri fázy a trvá 12 až 14 týždňov, takže všetko ide postupne, no zároveň s výsledkami.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Okrem toho, že diéta pomáha na zníženie hmotnosti, má aj iné pozitívne vplyvy. Tie sa týkajú jednak trávenia a metabolizmu celkovo, nakoľko sa v jedálničku nachádza veľa vlákniny, ale aj normalizácie hladiny cholesterolu a cukru, čo je výsledkom zníženia príjmu sacharidov a tukov. Navyše, nehrozí vám hlad a ochabnutie svalov a to vďaka bielkovinám.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Alfa a omega úspechu Keto diéty teda spočíva v správne zvolenom jedálničku. V prípade, že vám ale jeho príprava a príprava vhodne zvolených jedál príde ako príliš náročná, môžete vyskúšať ešte jedno riešenie a tým sú hotové potraviny a produkty KetoMix.

Za touto značkou sa skrýva komplexný sortiment pre Keto diétu:

V ponuke tohto diétneho programu sú hlavné jedlá, polievky aj menšie potraviny, pochutiny a nápoje, ktoré sú proteínového charakteru a presne spĺňajú podmienky diéty

Medzi najdôležitejšie charakteristiky a vlastnosti produktov patria:

 • vyváženosť všetkých živín, vitamínov, minerálov a stopových prvkov
 • kvalita z pohľadu zloženia, nenájdete tu žiadne rizikové prísady
 • jednoduchosť a rýchla príprava všetkých jedál a nápojov do pár minút

Sortiment potravín obsahuje napríklad proteínové polievky, kaše, omelety, sušené mäso, cestoviny, pečivo, nátierky, dresingy či palacinky, rovnako tak proteínové tyčinky a zdravé chipsy, nachos, čokolády, perníky a iné sladké a slané pochutiny. S výnimkou pečiva sa v nich nenachádza lepok a z hľadiska konzumácie sú absolútne bezproblémové.

Čo sa týka nápojov, k dispozícii máte rôzne druhy koktejlov v hydrolyzovanej podobe, kde stačí už len pridať vodu, zamiešať a nápoj s bohatým obsahom srvátkovej aj sójovej bielkoviny je hotový. Vybrať si môžete tiež z rôznych príchutí vrátane kávovej.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Na doplnenie efektu týchto jedál a nápojov možno užívať aj voľne predajné výživové doplnky s obsahom L-Karnitínu a v podobe kapsúl, ktoré by mali spaľovanie tuku a teda aj chudnutie ešte viac podporiť. Všetky spomínané potraviny aj iné produkty si viete zakúpiť jednotlivo alebo po kompletných balíčkoch na týždeň až mesiac vopred pre celú diétu.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ketogénna diéta má veľmi dobré výsledky a vďaka spomínaným produktom a potravinám KetoMix je aj pomerne jednoduché vyriešiť jej jedálniček a stravovanie. Spomínané produkty si môžete bez väčších problémov zakúpiť cez internet na www.ketomix.sk.

Ide o oficiálny web značky, kde nájdete aj eshop, ktorý má tieto výhody:

 • nákup v ňom spravíte za pár minút a to cez počítač, tablet aj mobil
 • nemusíte nikam osobne ísť, kuriér vám doručí zásielku až k dverám
 • platiť môžete nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostne, online a vopred
 • máte garanciu originality všetkých prípravkov a tiež najlepšej ceny

Ak ide o výhodnosť, okrem cien produktov a potravín získate aj najlepšie možné podmienky doručenia, pri väčšej objednávke neplatíte žiadne poštovné. Kuriér vám do 3 pracovných dní doručí zásielku buď priamo domov, alebo na najbližšie miesto Zásielkovne.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka platenia, okrem spomínanej dobierky v hotovosti ponúka eshope aj bezhotovostné spôsoby platby a to buď cez internet banking alebo platobnou kartou. Plusom je, že k dispozícii máte aj telefonickú infolinku, kde sa môžete na všetky ďalšie detaily opýtať. Webstránka vám tiež poslúži aj ako veľmi dobrý zdroj informácií o samotnej diéte.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.68

22 Hodnotení