Aký princíp má delená strava, skúsenosti s ňou, jej pravidlá a aké sú výsledky v praxi

Aký princíp má delená strava, skúsenosti s ňou, jej pravidlá a aké sú výsledky v praxi

Delená strava nepatrí medzi úplne typické diéty na chudnutie, ide skôr o komplexnú zmenu životosprávy a životného štýlu, ktorej výsledkom môže byť aj optimalizácia hmotnosti. Princípom diéty je správna kombinácia potravín, ktoré sú delené na skupiny.

V jednej skupine tak nenájdete sladkosti a cestoviny či polievky. Diéta obsahuje aj neutrálne potraviny, ktoré je možné kombinovať oveľa flexibilnejšie. Jedálniček je pri delenej strave potrebné vystavať tak, aby ste nekombinovali tie jedlá a potraviny, ktoré sa k sebe nehodia a mohli by zhoršiť trávenie aj chudnutie. Ak chcete vedieť ako na to, čítajte ďalej.

Čo je delená strava, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká

Pod pojmom delená strava sa myslí spôsob stravovania, kedy sú jednotlivé potraviny a suroviny rozdelené do niekoľkých skupín, pričom existujú pravidlá, ktoré zakazujú súčasnú kombináciu viacerých druhov potravín medzi skupinami v jednej porcii jedla.

Samotná diéta má niekoľko výhod, hlavne v obmedzení všeobecne nezdravých potravín a v podpore trávenia a detoxikácii tráviacej sústavy. Má však aj nevýhody, hlavne ak ide o nedostatočné chudnutie pri nadmernej obezite, prílišnú komplikovanosť pri zostavovaní ideálneho jedálnička či nadmerný príjem sacharidov v niektorých jedlách.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka rozdelenia potravín, surovín a jedál, existuje dokopy 5 skupín:

 • prvou je živočíšna skupina potravín, kam patria mäso, ryby, údeniny, mlieko, niektoré mliečne výrobky typu biely jogurt či nízkotučné syry a vajcia
 • druhou je rastlinná skupina potravín, do ktorej sa zaraďujú napríklad tmavé a celozrnné pečivo, strukoviny, zemiaky, ryža, sója, cestoviny či med
 • treťou skupinou je zelenina, kde patria všetky druhy koreňovej, šalátovej a hlúbovej zeleniny, nie však sója a ani huby, ktoré patria do rastlinnej skupiny
 • štvrtou skupinou je ovocie, kde je patria prakticky všetky druhy ovocia, či už pôjde o sušené alebo čerstvé, okrem niektorých drobných druhov

Piatou skupinou sú neutrálne potraviny, ktoré majú výhodu v tom, že ich možno konzumovať v kombinácii s akoukoľvek zo spomínaných skupín. Sem patria orechy, semená, droždie, bylinky, kyslé mliečne výrobky, mak a niektoré menšie druhy ovocia.

JE DELENÁ STRAVA VHODNÁ PRE KAŽDÉHO?

Podobne, ako aj niektoré iné diéty a diétne programy, ani delené stravovanie nie je ideálnou možnosťou pre každého. Vyhýbať by sa jej mali deti a dospievajúci ľudia do 18 rokov, ktorí potrebujú ešte všetky možné živiny, tiež tehotné a dojčiace ženy a seniori.

Aký princíp má delená strava

Princípy delenej stravy sú založené hlavne na vhodných a nevhodných kombináciách jednotlivých potravín. Tie sa delia do 5 kategórií, pričom dôležité sú pravidlá práve ohľadom toho, ktoré potraviny a jedlá je možné s čím konzumovať.

Ak chcete dodržiavať delenú diétu, pamätajte na tieto zásady:

Vhodné kombinácie: Čo sa týka vhodných kombinácií potravín, neutrálne potraviny je možné kombinovať so všetkými skupinami, či už pôjde o ovocie, zeleninu, živočíšne alebo rastlinné potraviny. Živočíšnu skupinu možno kombinovať len so zeleninou, potraviny z rastlinnej skupiny so zeleninou alebo s ovocím.

Nevhodné kombinácie: Okrem odporúčaných a povolených sú tu aj zakázané kombinácie jednotlivých skupín potravín. Navzájom sa nesmú kombinovať rastlinná a živočíšna skupina, ovocie so zeleninou a ovocie so živočíšnou skupinou. Snažte sa tiež nekombinovať viacero typov bielkovín v rámci jednej porcie jedného jedla.

Pitný režim: Nielen jedlá, ale aj nápoje a pitný režim má veľký vplyv na úspešnosť či neúspešnosť delenej stravy. Z nápojov sú ideálne a odporúčané čistá, nebublinková a nesladená voda, minerálky a nesladený bylinkový čaj. Pite menšie množstvo naraz, napríklad 1 až 2 dcl, ale častejšie a počas celého dňa, každé 1 až 2 hodiny.

Spôsob úpravy a stravovania: Posledným dôležitým princípom pri delenej strave je spôsob stravovania, konkrétne ide o časové rozostupy a počet jedál počas dňa. Medzi jednotlivými jedlami by mal byť odstup aspoň 3 hodín a dodržujte pravidlo 5 jedál denne. Potraviny možno variť a dusiť, ak ich chcete restovať a piecť, tak len s kvapkou oleja.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vhodné a nevhodné jedlá a nápoje pre delenú stravu

Ak ide o potraviny a tekutiny, ktoré sa využívajú v delenej strave, okrem zákazu niektorých kombinácií je treba pozerať na jedálniček aj z pohľadu odporúčaných a neodporúčaných potravín. V tomto je možné sa diétou dlhodobo inšpirovať.

Tu je stručný prehľad oboch skupín jedál, potravín a nápojov:

Povolené a odporúčané potraviny a nápoje

Pokiaľ ide o potraviny a jedlá, ktoré by ste rozhodne mali v rámci delenej stravy využívať, pozerať treba na vyvážený pomer živín a dostatok minerálov a vitamínov. Z bielkovinových potravín sú najlepšie ryby, chudšie mäso, syry a vajcia.

Sacharidy viete najlepšie dopĺňať celozrnnými cestovinami a pečivom, banánmi, zemiakmi, kukuricou a strukovinami. Medzi najviac odporúčané neutrálne potraviny patria mliečne výrobky, orechy, semená, čerstvá zelenina a z ovocia melóny.

Platí, že čerstvou zeleninou a ovocím v jedálničku v prípade správnej kombinácii nemôžete nič pokaziť a dostanete do tela veľa prospešných živín. Z nápojov sa odporúčajú používať okrem čistej vody aj ovocné šťavy a sirupy a bylinné čaje.

Zakázané a neodporúčané potraviny a nápoje

Ak ide o tie jedlá a tekutiny, ktoré by sa počas delenej stravy nemali nachádzať v jedálničku v žiadnom prípade a to bez ohľadu na ich kombináciu, diéta obmedzuje hlavne ťažké, mastné a vyprážané jedlá, rovnako tak niektoré typické sladkosti.

Z jedálnička tak treba počas tejto diéty vyradiť napríklad cukor, sladidlá, čokoládu, kakao, sušienky, rôzne tyčinky a tiež sladké múčniky. Vyhýbať sa treba všeobecnej bielej múke a pečiva z nej, ak ide o cestoviny, používajte iba bezvaječné.

Medzi ďalšie potraviny, ktoré by nemali čo hľadať na tanieri, patria hotové jedlá, polotovary, konzervy, bravčové mäso a jedlá obsahujúce majonézu či ocot. Ak ide o nápojový lístok, z neho vynechajte alkoholické a sladené nápoje a čierny čaj.

DISCIPLÍNA JE NEVYHNUTNÁ

Ak chcete s delenou stravou efektívne schudnúť, bez absolútnej a 100 % disciplíny to nepôjde. V tomto prípade platí, že akýkoľvek prehrešok znamená nie jeden, ale hneď niekoľko krokov naspäť. Na druhú stranu, pravidlá diéty sú celkom jednoduché.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Hoci je delená strava nepochybne zaujímavým spôsobom stravovania a životosprávy, nejde v pravom zmysle o diétu, ktorá by vám mohla pomôcť efektívnejšie na chudnutie. Pokiaľ teda chcete naplniť hlavne tento cieľ, riešením je napríklad Ketónová diéta.

Tá je založená na mierne odlišných princípoch, pravidlách a zásadách:

 • ak ide o jedálniček, počas Keto diéty dochádza k zníženiu príjmu sacharidov a tukov, naopak, zvyšuje sa príjem potravín s vyšším obsahom bielkovín
 • vďaka tejto zmene by mala v tele behom pár dní diétovania nastať ketóza, čo je fyziologický stav, kedy dochádza k efektívnejšiemu spaľovaniu tukov
 • výsledkom je veľmi dôležitá zmena z pohľadu využívania energie a chudnutia, nakoľko telo nespracúva sacharidy ako okamžitý zdroj, ale uložené tuky
 • súčasťou jedálnička musí byť aj vláknina na podporu trávenia a metabolizmu a to v podobe zeleniny, ktorá sa odporúča konzumovať v objeme pol kila denne

Uvedené zmeny stravovania so sebou prinášajú výraznejšiu podporu chudnutia a znižovania hmotnosti a to práve spaľovaním tuku, čo je najefektívnejšia cesta k optimalizácii hmotnosti. Plusom diéty je, že je možné ju dodržiavať dlhodobo a to aj viac mesiacov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Výsledkom uvedených zmien jedálnička je nielen chudnutie, ale aj niektoré zdravotné benefity týkajúce sa kardiovaskulárneho systému. Počas diétovania môže prísť k zníženiu hladiny cukru a cholesterolu v krvi a tiež k normalizácii krvného tlaku. Pozitívom diéty je aj to, že je možné počas nej bez väčších problémov cvičiť a nehrozí hladovanie.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Nakoľko je Ketogénna diéta založená na zmene jedálnička a pomeru bielkovín, cukrov a tukov, je práve príprava správnych a vhodných jedál najťažším faktorom diéty. Situáciu si však môžete uľahčiť s využitím špeciálneho diétneho programu KetoMix.

Ide o značku sortimentu produktov určených špeciálne pre Keto diétu:

V ponuke nájdete jednak hlavné proteínové jedlá, ale aj rôzne slané a sladké pochutiny, rovnako tak nápoje a koktejly, všetko s vyváženým pomerom bielkovín a iných živín

KetoMix je už dostatočne overenou značkou, ktorá pre užívateľov prináša:

 • celkové riešenie pre Ketónovú diétu z pohľadu celodenného jedálnička
 • kvalitné potraviny bez lepku a rôznych rizikových chemikálií a prísad
 • záruku vyváženého zloženia vitamínov, minerálov a dôležitých živín

Pre každého, kto by chcel sortiment KetoMix využiť, je dobrou správou, že okrem výberu jednotlivých potravín a produktov si môžete zakúpiť aj hotové balíčky. V nich nájdete jedlá pre celodenné stravovanie na určitý počet dní a to od 7 dní až po celý mesiac. Výživoví špecialisti značky vám vedia pripraviť aj jedálniček na mieru podľa obezity.

Okrem potravín obsahuje ponúka diétneho programu aj rôzne pomôcky na prípravu jedál a nápojov, vďaka ktorým vám nezaberie napríklad zamiešanie koktejlu viac ako 5 minút. V sortimente možno nájsť aj výživové doplnky na chudnutie s L-Karnitínom.

Pokiaľ ide o samotný výber spomínaných produktov a potravín, v ponuke možno nájsť hlavne proteínové polievky, sušené mäso, omelety, chlieb či nátierky, rovnako tak cestoviny a k nim dresingy a omáčky, ale aj menšie slané a sladké pochutiny, napríklad proteínové chipsy, tyčinky a čokolády. V ponuke nápojov sú obľúbené hlavne proteínové koktejly.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pre tých, čo by chceli proteínovú Keto diétu skúsiť práve s využitím prípravkov a produktov KetoMix, je dobrou správou, že ich nákup je jednoduchý, rýchly a pohodlný. Objednávku spravíte priamo z pohodlia gauču z obývačky a to cez eshop www.ketomix.sk.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ide o oficiálny internetový obchod, ktorý má pre užívateľov viacero výhod:

 • ide hlavne o záruku originality všetkých potravín a produktov
 • zároveň máte istotu najlepšej ceny, nakupujete od dodávateľa
 • nemusíte nikam osobne ísť, nákup aj doručenie zásielky vyriešite doma
 • máte viacero možností platby a to hotovostne aj bezhotovostne

Vďaka online spôsobu objednávky je nákup vecou niekoľkých minút a prebieha podobne, ako aj v iných bežných eshopoch. Stačí len do online košíka vložiť potraviny a produkty, ktoré chcete, vyplniť svoje údaje a zvoliť podmienky dodania a či spôsob platby.

Platiť môžete na dobierku a v hotovosti, ale aj vopred a cez internet, napríklad prostredníctvom bankového prevodu či platobnej karty. Doručenie je vecou najviac 3 pracovných dní, k dispozícii máte viacero kuriérnych služieb a pri väčšej objednávke neplatíte žiadne poštovné. Objednávku viete spraviť cez počítač, tablet aj smartfón.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

2 Hodnotení

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory