Alchemilka obyčajná: Jej opis, účinky a skúsenosti s ňou, kde kúpiť a na čo pomáha

Alchemilka obyčajná: Jej opis, účinky a skúsenosti s ňou, kde kúpiť a na čo pomáha

Alchemilka obyčajná patrí medzi veľmi známe liečivé rastliny využívané už niekoľko storočí. Jej názov je odvodený od slova alchýmia, nakoľko jej práve v stredoveku Alchymisti pripisovali viaceré liečivé účinky a vlastnosti, napríklad prinavrátanie mladosti.

Rastlina je zvyknutá na podmienky severnej a západnej Európy, takže je možné jej pestovanie u nás a to v prípade, ak by ste chceli využiť jej pôsobenie na svoje zdravie. Pomáha napríklad na plodnosť, trávenie aj zápaly. K dispozícii je však aj čaj alebo niektoré iné hotové prípravky. Ak chcete vedieť, aká je ich cena a kde ich kúpiť, čítajte ďalej.

Čo je Alchemilka obyčajná, aký má pôvod a ako sa prejavuje jej nedostatok

Alchemilka je liečivá bylina pochádzajúca originálne z Anglicka, no dnes je jej výskyt prakticky po celom svete a to preto, že rastlina je pomerne nenáročná na podmienky. Ak ide o jej opis, ide o trvalku vo výške do 50 cm, ktorá má typické žltozelené kvety. Pre liečivé a pozitívne účinky sa využívajú listy a vňať Alchemilky, viete si ich kúpiť samostatne.

Pokiaľ ide o zloženie rastliny a jednotlivé látky s pozitívnym vplyvom, Alchemilka obsahuje napríklad triesloviny, silice, flavonoidy, horčíny, éterické oleje, organické kyseliny, fytosteroly, izoflavóny, organické kyseliny, minerály aj rôzne vitamíny.

KIWU WUKI – Alchemilka

 • Podporuje funkciu maternice
 • Schopnosť donosenie plodu
 • Spevňuje svalstvo podbrušku

GS Mamavit

 • Na plánovanie tehotenstva
 • Tehotenstvo
 • Dojčenie

Femarelle Recharge 50+

 • Pomoc s prejavmi menopauzy

Gynex

 • Pomoc pri ženských problémoch
 • Obranyschopnosť a zdravie organizmu
 • Vplyv na psychiku

Výraznejší nedostatok týchto zložiek sa môže negatívne prejaviť nasledovne:

Ženské problémy: Ide predovšetkým o menštruačné problémy s pravidelnosťou, bolesťou alebo krvácaním, rovnako tak niektoré negatíva spojené s menopauzou.

Tehotenstvo a dojčenie: Rastlina je odporúčaná aj na zvýšenie šance otehotnenia, zároveň má stimulačné účinky aj na tvorbu materského mlieka po pôrode.

Pokožka: Ak máte problémy so zdravým hojením rán, porezaní, ekzémov, vyrážok alebo vredov, môže to byť spôsobené aj absenciou niektorých látok z Alchemilky.

Alchemilku by mali vo vyššom množstve využívať tieto skupiny ľudí:

 • ženy v tehotenstve alebo po pôrode, napríklad aj na podporu mlieka
 • všetky ženy, ktoré majú problémy s menštruáciou alebo s menopauzou
 • každý, kto má problémy s nespavosťou alebo nervovým systémom
 • ľudia, ktorých trápia zápaly, napríklad hrtana či ústnej dutiny

MOŽNÉ NEŽIADUCE ÚČINKY

Ak ide o vedľajšie účinky, ktoré môžu byť spojené s používaním Alchemilky, v tejto oblasti je rastlina bezproblémová a ak to nepreženiete s jej dávkovaním počas dňa, nemalo by sa nič závažné objaviť. Pri precitlivenosti sa však môže objaviť alergická reakcia.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Alchemilky obyčajnej

Čo sa týka zdrojov a možností použitia rastliny, Alchemilka je v tomto ohľade na tom veľmi podobne, ako aj niektoré ďalšie liečivé bylinky tohto typu. Jej využitie môže byť priamo formou, čiže si kúpite vňať alebo listy, alebo aj nepriamo cez hotové prípravky.

Tu je prehľad najčastejších foriem a možností:

Vňať a listy: Tak, ako aj v prípade ďalších byliniek, aj túto si viete zakúpiť v pôvodnej podobe, vňate alebo listoch. Z nich si pripravíte odvary aj kúpele.

Čajoviny: Druhou veľmi častou podobou využitia Alchemilky sú čaje. Tu viete siahnuť po tých, čo obsahujú iba túto jednu rastlinu, alebo kombináciu viacerých bylín.

Tinktúry a oleje: Doma si viete pripraviť oleje aj tinktúry a to z vňate a lístkov Alchemilky. Použitie oboch foriem je vonkajšie, hlavne na rany, vredy a hemoroidy.

Doplnky výživy: Alchemilka býva v rámci širšieho zloženia súčasťou viacerých výživových doplnkov a prípravkov, napríklad tabliet či kvapiek, obvykle pre ženy.

Nemenej dôležité je vedieť aj to, aké by malo byť dávkovanie :

 • ak si budete pripravovať čaj, stačí jedna polievková lyžica vňate
 • čaj je možné piť 2 až 3 krát denne, pokojne aj celý mesiac bez prestávky
 • na kúpeľ s vonkajším vplyvom sa používa 200 gramov sušenej bylinky
 • kúpeľ môžete využiť tri krát týždenne, nie však viac, mohol by mať opačný účinok

Účinky a na čo Alchemilka obyčajná pomáha

Alchemilka obyčajná má viaceré liečivé a pozitívne účinky a to hlavne kvôli pomerne širokému zloženiu obsahových látok. Jej protizápalové, zvieravé a spazmolytické pôsobenie je využiteľné pri pôsobení vo vnútri organizmu, ale aj navonok v podobe obkladov.

Medzi najvýraznejšie vplyvy a účinky rastliny patria tieto:

Gynekologické ťažkosti

Najčastejšie sa Alchemilka používa u žien a to na niektoré druhy gynekologických problémov. Môže ísť o rôzne pošvové infekcie a zápaly, vtedy sa používa navonok v rámci obkladov či kúpeľov, ale aj na problémy s menštruáciou, tu má účinky zvnútra.

Klimakterické symptómy

Vďaka tomu, že rastlina obsahuje aj látky z kategórie fytoestrogénov a zložky, ktoré majú vplyv na hormonálnu nerovnováhu, pomáha ženám aj počas menopauzy a klimaktéria. Ide hlavne o zmiernenie potenia, návalov tepla, nespavosti, úzkosti a nervozity.

Podpora zvýšenia šance na otehotnenie

Treťou oblasťou, znova dôležitou pre ženy, je podpora Alchemilky na otehotnenie.  Tento účinok súvisí s posilnením zdravia ženských orgánoch, hlavne maternice, rovnako tak so spevnením podbruška. Vďaka tomu sa minimalizuje totiž riziko potratu.

Vonkajšie pôsobenie

Čo sa týka vonkajšieho pôsobenia, tu pomáha rastlina na pokožku aj sliznice. Využíva sa na zlepšenie hojenia rôznych poranení, ekzémov a hnisavých rán, rovnako tak na hemoroidy, kde má sťahujúce účinky, pomôže aj na vonkajšie mykózy alebo na rôzne vredy.

Trávenie a zažívacie problémy

Alchemilku môžete využiť aj na podporu trávenia a zlepšenie zdravia celej tráviacej sústavy. Pomôže vám napríklad pri problémoch s pečeňou a na posilnenie jej zdravia, ale aj na konkrétne ťažkosti, hlavne hnačky, koliky a pri bežnom žalúdočnom podráždení.

Ďalšie pozitívne vplyvy a účinky

Alchemilka sa môže využiť aj na podporu kostrového svalstva a na pomoc pri reumatizme, celkovo na chradnutie svalov, upokojuje nervový systém, povzbudzuje psychickú vitalitu, pomáha na krvácajúce ďasná a pri zápale hrtana a pri problémoch s obličkami.

SEDACÍ KÚPEĽ  AJ KORENINA

Alchemilku môžete pridávať k niektorým druhom mäsa, rýb alebo šalátov ako koreninu na dochutenie. Viaceré spomínané liečivé účinky zas dosiahnete len pri špecifickom vonkajšom využití, napríklad na sedací kúpeľ na rôzne infekcie gynekologického typu.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Alchemilkou obyčajnou

Ak vás zaujíma, či je možné používanie Alchemilky aj počas tehotenstva alebo po pôrode, alebo to, či hrozia nejaké konkrétne riziká a kontraindikácie, stačí sa pozrieť na niektoré internetové fóra a diskusie. Tieto, ale aj podobné otázky sú významné z hľadiska používania, ale aj možných rizík, ktoré by mohli hroziť pre niektorých ľudí.

Nasledujúce témy a dotazy sa na internete opakujú najčastejšie:

Je možné a vhodné používanie Alchemilky počas tehotenstva?

Áno, zakúpiť sa dajú dokonca viaceré špecializované prípravky a doplnky výživy, ktoré sú určené práve na užívanie v tehotenstve. Ide o rôzne čaje, čajoviny alebo aj hotové doplnky výživy. To isté platí aj o používaní po pôrode, ktoré je bezproblémové.

Sú spojené s rastlinou nejaké riziká alebo kontraindikácie?

Podľa väčšiny dostupných zdrojov je z tohto pohľadu Alchemilka obyčajná bezproblémovou liečivou bylinkou a nie sú známe žiadne vážnejšie kontraindikácie či obmedzenia. Pochopiteľne, treba dodržiavať vhodné dávkovanie jednotlivých prípravkov.

Môže sa rastlina obyčajná kombinovať s inými bylinkami?

Môže, dokonca na tomto princípe sú založené aj viaceré doplnky výživy alebo čaje. Môžete si tiež zo sušiny alebo vňate spraviť aj doma kombinované čaje, napríklad s rebríčkom na pozitívny vplyv na menštruáciu či s pastierskou kapsičkou na svalstvo.

Je možné Alchemilku pestovať aj v našich podmienkach?

Áno, dokonca sa takto pestuje aj ako okrasná rastlina a to hlavne vo väčšom počte. Ak sa rozhodnete pre pestovanie doma, zasejte ju od apríla do júna, dôležité je, aby bola pôda viac piesočnatá. Nezabudnite na dostatok slnka a pravidelné zalievanie.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Alchemilku obyčajnú

Alchemilka býva súčasťou zloženia doplnkov výživy, rovnako tak si viete kúpiť aj samotnú rastlinu, ktorá sa predáva ako vňať. Kým sušenú alebo drvenú rastlinu nájdete aj v niektorých obchodoch s podobným sortimentom, ostatné prípravky sú v lekárňach.

Čo sa týka sortimentu a zamerania prípravkov, tak:

V ponuke možno nájsť sušenú vňať v rôznych veľkostiach balenia, rovnako tak čaje a čajoviny na konkrétne problémy a oblasti, prípadne tabletky, kapsuly, oleje a kvapky

Bez ohľadu na to, pre ktorý typ sa rozhodnete, získate:

 • voľne predajné prípravky, čo znamená, že netreba mať predpis
 • produkty s prírodným zložením, obvykle obsahujú aj iné rastliny
 • práve vďaka tomu je pôsobenie prirodzené a užívanie bezproblémové

Najviac využívané sú čaje a čajoviny, ktoré obsahujú buď čisto len Alchemilku obyčajnú, alebo aj niektoré iné bylinky, napríklad nechtík, rakytník, ostružinu alebo šípky. Tieto čaje sú zvyčajne zamerané na tehotné ženy, na pôsobenie počas menštruácie a klimaktéria, na trávenie a metabolizmus alebo na celkové upokojenie organizmu.

Druhu možnosťou je kúpa čisto vňate, kde máte na výber viacero značiek a veľkostí balenia, obvykle po 500 gramov alebo aj viac, no dajú sa kúpiť aj menšie testovacie balenia. Výhodou je, že získavate čistú a kvalitnú vňať bez nejakých dodatočných prísad.

Poslednou skupinou produktov sú hotové prípravky v podobe doplnkov výživy. Najčastejšie sa jedná o tabletky, kapsuly alebo tekuté formy, napríklad oleje, kvapky a sirupy, kde je extrakt z Alchemilky súčasťou širšieho balenia. Tieto prípravky pomáhajú napríklad na ženské problémy, ale aj na trávenie, ústnu dutinu, svaly alebo zdravie kože.

KIWU WUKI – Alchemilka

 • Podporuje funkciu maternice
 • Schopnosť donosenie plodu
 • Spevňuje svalstvo podbrušku

GS Mamavit

 • Na plánovanie tehotenstva
 • Tehotenstvo
 • Dojčenie

Femarelle Recharge 50+

 • Pomoc s prejavmi menopauzy

Gynex

 • Pomoc pri ženských problémoch
 • Obranyschopnosť a zdravie organizmu
 • Vplyv na psychiku

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Alchemilku obyčajnú

Zaujali vás spomínané prípravky a formy produktov či doplnkov natoľko, že by ste ich chceli vyskúšať? V tom prípade ich môžete bez väčších problémov zakúpiť prakticky v každej lekárni, sú totiž dostupné bez receptu. Využiť tak môžete aj online lekárne.

Tie majú na rozdiel od tých kamenných niekoľko výhod:

 • nákup je jednoduchší a rýchlejší, stačí vám mobil či tablet a internet
 • všetko od porovnania, cez kúpu až po prevzatie vybavíte priamo doma
 • ušetríte, ceny prípravkov sú nižšie, niekde máte aj dopravu zdarma
 • máte k dispozícii oveľa väčší sortiment značiek a typov a to skladom

Hoci všetky spomínané benefity platia pre online nákup všeobecne, podobne, ako aj v prípade kamenných lekární, aj pri tých internetových je vhodné dobre si vybrať značku, kde nakúpite. Lepšie je staviť na tie známejšie a viac overené.

Dôvodom je, že takéto väčšie a lepšie online lekárne majú nielen širší sortiment či lepšie ceny, ale hlavne kvalitnejší zákaznícky servis. Môžete tak bez problémov nakúpiť aj bez registrácie, čo je rýchlejšie, zaplatiť platobnou kartou, čo je pohodlnejšie, prípadne mať rýchlejšiu dopravu do 24 až 48 hodín. Samozrejmosťou sú vernostné zľavy.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.42

36 Hodnotení