Alergia a intolerancia na laktózu, jej prejavy a príznaky, čo jesť a aká by mala byť diéta

Alergia a intolerancia na laktózu, jej prejavy a príznaky, čo jesť a aká by mala byť diéta

Laktózová intolerancia, niekedy hovorovo nazývaná aj alergia, je ochorenie, ktoré je spojené s čiastočnou alebo úplnou neschopnosťou organizmu spracovať mliečny cukor zvaný laktóza. Niekedy sa tento stav omylom zamieňa s alergiou na mlieko, je tu ale jeden rozdiel.

Alergia na mlieko totiž vzniká hlavne u detí a u dojčiat, v dospelosti je veľmi vzácna. Ide o alergickú reakciu na mliečne bielkoviny a medzi typické prejavy patria vyrážky. Naopak, ak ide o laktózovú intoleranciu, tá súvisí s nedostatkom laktázy, čo je špeciálny enzým štiepiaci spomínaný mliečny cukor. Teraz si povieme, čo vtedy treba jesť a čo robiť doma.

Čo je alergia na laktózu a ako vzniká

Alergia na laktózu je problém spojený s tráviacou sústavou a jej schopnosťou bez problému spracovávať mliečny cukor zvaný laktóza. Dôvodom tohto stavu je deficit enzýmu, ktorý je zodpovedný za tento proces, zvaného laktáza. Tento stav môže byť vrodený aj získaný.

Samotná laktáza sa pritom nachádza hlavne v mlieku, ale aj v niektorých iných potravinách a produktoch, napríklad môže ísť o fermentované mliečne produkty typu jogurt a rôzne druhy tvrdých syrov. Nachádza sa aj v materskom mlieku. V prípade vrodeného stavu ide hlavne o vplyv genetickej predispozície, podľa štatistík sa týka deficit laktázy až 75% populácie.

LAKTAZAN extra

  •  Zlepšuje trávenie laktózy

LaktoPlus 18.000 FCC LU

  • Pre osoby s intoleranciou na laktózu
  • 1 kapsula rozštiepi obsah laktózy odpovedajúci až 0,5 l mlieka
  • Obohatený o unikátne črevné baktérie

Nemenej dôležité sú však aj faktory a podmienky získanej intolerancie:

  • v prípade získanej formy laktózovej intolerancie ide v mnohých prípadoch o dôsledok infekcií, hlavne pokiaľ sa jedná o vírusové infekcie tráviacej a dýchacej sústavy
  • v tomto konkrétnom prípade sa môže jednať o krátkodobý alebo časovo obmedzený stav, ktorý môže po preliečení odznieť a človek znova začne laktózu tolerovať
  • dlhodobejším stavom získanej laktózovej intolerancie je už akútne alebo chronické zápalové ochorenie, ktoré sa týka sliznice tráviaceho systému a črevnej sústavy
  • v rámci externých faktorov treba uvažovať aj o riziku nadmerne častého užívania antibiotík, ktoré bez pôsobenia probiotík výrazným spôsobom dráždia črevá

Samotná laktózová intolerancia a alergia nie je klasickou potravinovou alergiou a treba ju odlíšiť od alergie na mlieko a mliečne bielkoviny. Navyše, u niekoho môže prichádzať k produkcii spomínaného enzýmu laktáza, no to nemusí byť v dostatočnom množstve.

AKO PREBIEHAJÚ DIAGNOSTIKA A VYŠETRENIE?

Čo sa týka vyšetrenia na potvrdenie laktózovej intolerancie a alergie, je pomerne komplexné. Vyšetrenie prebieha nalačno a meria sa množstvo vodíka vo vydychovanom vzduchu pred a po vypití roztoku mliečneho cukru. Zároveň sa robí aj diferenciálna diagnostika.

Príznaky a prejavy alergie na laktózu

Pokiaľ ide o to, aké má laktózová intolerancia symptómy a ako sa prejavuje, najtypickejšie sú zažívacie ťažkosti, ktoré nasledujú po konzumácii jedál s obsahom mliečneho cukru laktóza. Príznakov a súvisiacich problémov však môže byť viac.

Tu je prehľad tých symptómov, ktoré sú najčastejšie:

Hnačka: Typickým prejavom laktózovej intolerancie je hnačka, ktorá sa prejaví riedkou stolicou a obvykle prichádza veľmi skoro po skonzumovaní mlieka alebo mliečneho výrobku. Niekedy sa môže vyskytovať aj s typickým kyslým zápachom.

Plynatosť a nadúvanie: Súvisiacimi symptómami s laktózovou intoleranciou a hnačkou sú aj nafukovanie, plynatosť a nadúvanie. Ich intenzita závisí od množstva skonzumovanej laktózy a taktiež od toho, ako veľký je deficit tvorby enzýmu laktáza v tele.

Kŕče a bolesti: Medzi ďalšie nepríjemné prejavy, ktoré sa vyskytujú štandardne súčasne s hnačkou, plynatosťou a nadúvaním, patria bolesti v oblasti brucha a podbruška a tiež intenzívnejšie kŕče. Ich intenzita je ale u každého človeka rozdielna.

Zvukové prejavy: V niektorých prípadoch môžu byť, obvykle prvú hodinu alebo dve po konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov, počuteľné aj niektoré zvukové prejavy vychádzajúce z brucha a čriev. Ide hlavne o škvŕkanie a žblnkanie.

Ostatné tráviace ťažkosti: Medzi ďalšie prejavy, ktoré môžu byť prítomné v individuálnej miere a intenzite, patria napríklad pálenie záhy, nadmerná kyslosť žalúdka, pocit plného brucha a u malých detí, najmä dojčiat, aj úbytok hmotnosti a neprospievanie.

Riešenie alergie na laktózu doma

Z hľadiska riešenia alergie a intolerancie laktózy doma je veľmi dôležité vylúčiť tie potraviny, nápoje a faktory, ktoré môžu danú intoleranciu a s ňou spojené prejavy spustiť. Ako prvú pomoc však môžete použiť aj niektoré doplnky výživy.

Toto je 5 najdôležitejších opatrení, ktoré treba spraviť:

Vylúčenie mlieka viacerých druhov

To najdôležitejšie, čo je potrebné spraviť v prípade alergie na laktózu, je vylúčiť zo svojho jedálnička viaceré druhy mlieka. Ide o kravské, ovčie a kozie mlieko, ale aj o acidofilné mlieko. Naopak, kokosové či mandľové mlieko sú bez rizík.

Vylúčenie mliečnych výrobkov

Okrem mlieka treba prirodzene v jedálničku obmedziť aj rôzne výrobky, potraviny, suroviny a jedlá, ktoré ho v nejakej forme a množstve obsahujú. Jedná sa o jogurty, kravský, ovčí a kozí syr, bryndzu, tvaroh, kakao a samozrejme aj rôzne zmrzliny.

Rizikové sladkosti a cukrovinky

Rovnako tak aj niektoré sladkosti môžu byť rizikové a obsahovať mlieko alebo mliečne produkty či samotnú laktózu. Pozor si treba dať predovšetkým na mliečnu čokoládu, dezerty, keksíky, zákusky a koláče so sušeným mliekom, maslom a margarínom.

Pozor na lieky a prípravky

Podľa štatistík obsahuje skoro pätina liekov na predpis laktózu, v prípade voľno predajných je to okolo 5 % a taktiež sa môže nachádzať aj v niektorých voľne dostupných doplnkoch výživy. Treba preto pred užívaním veľmi dobre čítať príbalové informácie.

Špeciálne doplnky s laktázou

Okrem zákazových opatrení prinášame aj jedno pozitívne, ktoré vám umožní jednorazovo a dočasne skonzumovať aj potraviny s obsahom laktózy. Ide o použitie špeciálnych doplnkov výživy obsahujúcich hotový enzým laktáza v externej a koncentrovanej forme.

KTORÉ POTRAVINY SÚ BEZPEČNÉ

Ak ide o tie druhy potravín, ktoré sú vhodné aj pre ľudí s touto intoleranciou, patria sem obvykle všetky druhy obilnín, polievky z vývarov a bez mlieka či zápražky, strukoviny, arašidové maslo, orechy, olejnaté semená, chudé mäso, ryby, ovocie a zelenina.

Výživové doplnky na alergiu na laktózu

Pokiaľ ide o prostriedky, vďaka ktorým by ste mohli aspoň čiastočne zlepšiť svoj stav a pôsobiť na laktózovú intoleranciu, k dispozícii máte doplnky výživy, ktoré môžu jednorazovo pomôcť s týmto problémom. Dostupné sú voľne bez predpisu od lekára.

Pokiaľ ide o ich mechanizmus účinku, pôsobenie je nasledovné:

Tieto doplnky obsahujú enzým laktáza, ktorý sa tak do tela dostáva v externej a tiež v koncentrovanej forme a po istú dobu od jeho užitia dokáže spracovať laktózu

Spomínané prípravky ponúkajú, bez ohľadu na značku, tieto výhody:

  • jednoduchý nákup, netreba ísť za lekárom a absolvovať vyšetrenie
  • komplexné pôsobenie na celý tráviaci mechanizmus a trávenie
  • maximálne prirodzené zloženie, čo znamená minimum vedľajších rizík

Z pohľadu formy sa väčšinou jedná hlavne o prípravky perorálneho typu, či už ide o kapsuly a tabletky na prehltnutie, prípadne o rôzne sirupy, kvapky a roztoky. Veľkým pozitívom je jednoduché dávkovanie, stačí sa len držať príbalového letáku od výrobcu. Väčšina prípravkov sa môže použiť aj u detí od istej vekovej hranice a aj v tehotenstve a pri dojčení.

Čo sa týka použitia, to je veľmi jednoduché a v zásade platí, že zvyčajne sa užívajú 1 až 2 dávky podľa miery laktózovej intolerancie pred konzumáciou mlieka, mliečnych výrobkov a jedál obsahujúcich laktózu. Účinok prípravkov obvykle trvá od 30 do 60 minút.

Spomínané doplnky sa dajú zakúpiť aj s rôznymi príchuťami, čo ocenia hlavne deti. Niektoré obsahujú aj probiotické baktérie a laktobacily pre celkovú podporu zdravého procesu trávenia. Ak nie, môžete v rámci podpornej terapie siahnuť aj po samostatných probiotikách, tu však treba dávať pozor na ich zloženie, aby tiež neobsahovali mliečny cukor laktóza.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky na alergiu na laktózu

Všetky spomínané výživové doplnky určené na riešenie laktózovej intolerancie si viete bez receptu kúpiť prakticky v každej väčšej lekárni. Okrem kamenných však môžete využiť aj tie internetové, nakoľko sa jedná o produkty, ktoré si nevyžadujú recept či predpis lekára.

LAKTAZAN extra

  •  Zlepšuje trávenie laktózy

LaktoPlus 18.000 FCC LU

  • Pre osoby s intoleranciou na laktózu
  • 1 kapsula rozštiepi obsah laktózy odpovedajúci až 0,5 l mlieka
  • Obohatený o unikátne črevné baktérie

Pri nákupe online využijete viacero benefitov:

  • netreba nikam ísť, objednávku spravíte cez telefón, tablet aj počítač
  • zároveň prebieha aj doručenie už objednaných prípravkov priamo doma
  • na jednom mieste nájdete väčší sortiment značiek, hlavne skladom
  • všetko si viete prehľadne porovnať a dokúpiť aj iné prípravky a doplnky

Práve vyššie spomínané výhody sú najviac využiteľné v známejších a overených online lekárňach. Tie ponúkajú aj vyššiu kvalitu zákazníckych služieb, čo sa prejaví predovšetkým zjednodušeným nákupom aj bez zdržujúcej registrácie či lepšími podmienkami.

Medzi ne treba zaradiť pohodlnejšiu platbu, čiže nielen na dobierku alebo cez internet banking, ale napríklad aj platobnou kartou, väčší výber kuriérnych služieb alebo aj rýchlejšie doručenie, podľa konkrétnej lekárni do 24 až 48 hodín. Zároveň viete v takýchto lekárňach využiť aj širšiu paletu zákazníckych benefitov, vernostných zliav a rôznych akcií.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.72

32 Hodnotení