Alergia na histamín, jej príznaky a prejavy, ktoré potraviny nejesť a aká je diéta

Alergia na histamín, jej príznaky a prejavy, ktoré potraviny nejesť a aká je diéta

Alergia na histamín patrí medzi tzv. nepravé alergie, nakoľko jej podklad nevzniká na základe typickej prehnanej imunitnej reakcie, ale mechanizmus účinku súvisí s hladinou histamínu v tele. V mnohom sa podobá na potravinovú alergiu či celiakiu, no nie je to tak.

Navonok sa však tento druh alergie prejavuje veľmi podobne, či už ide o problémy v tráviacom trakte, prejavy na pokožke, dýchacie ťažkosti a podobne. Zaujímavosťou je, že prechodná forma histamínovej alergie nastáva napríklad aj po nadmernej konzumácii alkoholu. Ako sa však alergia prejavuje celkovo a aká je liečba? Čítajte ďalej, dozviete sa.

Čo je alergia na histamín a ako vzniká

Alergia na histamín patrí medzi problémy nesúvisiace s imunitným systémom a dokonca nejde ani o potravinovú alergiu. Jedná sa o stav nerovnováhy medzi látkou zvanou histamín a enzýmom zvaným diaminooxidáza, ktorý je zodpovedný za jeho odbúranie v tele.

Ak je tohto enzýmu nedostatok, dochádza k nadmernému hromadeniu histamínu v organizme. Za stav jeho nedostatku môže byť zodpovedných viacero faktorov, no predovšetkým potraviny, čo je aj dôvod, prečo sa histamínová alergia dáva do súvislosti s nimi. Zároveň platí, že so stúpajúcim vekom dochádza aj k prirodzenému poklesu tvorby tohto enzýmu.

DAOSIN

 • Pri liečbe neznášanlivosti potravín vyvolanej histamínovou intoleranciou

Lactosolv

 • Podpora trávenia laktózy a zlepšenie priebehu zažívania

Silymarin Duo

 • Vplyv na pečeň
 • Antioxidačné účinky
 • Podpora trávenia a očisty tela

PROBIO-FIX inum

 • Pomoc pri akútnych ťažkostiach
 • Všeobecná podpora tráviacej sústavy
 • Posilnenie imunity a obranyschopnosti

Pokiaľ ide o ďalšie dôležité špecifiká, faktory a podmienky, sem patria:

 • príčinou krátkodobej a dočasnej histamínovej alergie bývajú napríklad užívanie niektorých druhov antibiotík alebo nadmerná konzumácia alkoholu
 • na stav a hladinu enzýmu diaminooxidáza vplývajú aj niektoré ochorenia a poruchy, napríklad narušená črevná mikroflóra alebo bakteriálna infekcia a zápal
 • ak ide o dlhodobú a chronickú formu, tu rátať s už spomínanými rizikovými druhmi potravín, či už ide o mliečne výrobky, mäso, ovocie, zeleninu alebo ryby
 • významnú úlohu hrajú aj neovplyvniteľné vplyvy typu dedičnosť a genetická predispozícia, rizikovým faktorom je aj vyšší vek alebo ženské pohlavie

HODNOTY PRE HISTAMÍNOVÚ ALERGIU

Čo sa týka alergie na histamín, tá sa dá pomerne jednoznačne preukázať laboratórnymi vyšetreniami krvi so zmeraním kvality a kvantity enzýmu diaminooxidáza. Kým normálne hodnoty sú nad 10 U/ml, najrizikovejšie je množstvo pod hladinou 3 U/ml.

Príznaky a prejavy alergie na histamín

Ak ide o najčastejšie prejavy a symptómy spojené s alergiou na histamín, medzi ne patria typické problémy spojené aj s inými alergiami, napríklad na pokožke, v očiach či dýchacích cestách. Rozdielovým faktorom je, či ide o prechodnú alebo chronickú formu.

Tu je skupina tých javov, ktoré sa objavujú najčastejšie:

Tráviaca sústava: Pre histamínovú intoleranciu a alergiu sú typické predovšetkým zažívacie a tráviace ťažkosti a problémy. Aj v dôsledku zvýšenej produkcie kyseliny chlorovodíkovej sa objavujú bolesti a kŕče brucha, hnačky, nafukovanie a nevoľnosti.

Dýchacie cesty: Medzi typické prejavy alergickej reakcie patria tie, ktoré sa týkajú dýchacích ciest. Jedná sa hlavne o nádchu spojenú s výtokom nosa a jeho upchatím, kašeľ, podráždenosť hrdla, kýchanie a ťažkosti s dýchaním podobné astme.

Pokožka: Čo sa týka pokožky, na nej dochádza tiež k výskytu typických alergických javov, príznakov a symptómov. Vo väčšine prípadov ide o žihľavku a začervenanie pokožky, svrbenie, individuálne sa môžu objaviť opuchy kože a tiež aj slizníc.

Srdce a nervový systém: Ďalšou oblasťou, ktorý môže byť terčom problémov spojených s histamínovou alergiou, je kardiovaskulárny systém, kde sa objavujú zmeny tlaku a búšenie srdca. Pozor si treba dať aj na bolesti hlavy a s tým spojené závrate.

Chronické typy príznakov: V prípade, že je alergia na histamín v chronickej a hlavne v dlhodobej forme, možno individuálne očakávať aj nadmernú únavu, pocit vyčerpanosti, celkovú nervozitu, zhoršenie spánku a u žien aj bolestivú menštruáciu.

Riešenie alergie na histamín doma

V rámci histamínovej alergie sa využívajú tak liečivá indikované lekárom, ako aj viaceré režimové opatrenia, hlavne pokiaľ ide o minimalizáciu a obmedzenie možných rizikových vplyvov a faktorov. To je dôležité hlavne z hľadiska podpornej terapie.

Ak ide o domácu liečbu, tá by mala zahŕňať tieto spôsoby:

Obmedzenie rizikových potravín a nápojov

Základom je obmedzenie rizikových jedál a tekutín s potenciálom spustenia alergickej reakcie. Ide hlavne o alkohol, zrejúce syry, konzervované jedlá a polotovary, kyslé mlieko a mliečne výrobky, údeniny, čokoládu, kakao alebo kvasnice.

Pozor aj na lieky

Niektoré lieky môžu tiež vyvolať alebo zhoršiť histamínovú alergiu a preto ich treba tiež obmedziť. Medzi najviac rizikové patria tie, ktoré obsahujú liečivá ako napríklad acetylsteín, metamizol, izoniazid, aminofylín, ambroxol alebo verapamil.

Režimové opatrenia

Okrem obmedzenia niektorých jedál, potravín a nápojov, ktoré môžu mať negatívny vplyv, je dobré sa zamerať aj na viaceré režimové opatrenia. Uprednostňujte hlavne čerstvé potraviny, dopĺňajte pravidelne vitamín C a prospešné probiotiká.

Voľne dostupné doplnky

Ak budete mať nejaké problémy s trávením, hlavne napríklad s hnačkou, narušenou črevnou mikroflórou alebo aj pálením záhy a prekyslením žalúdka, môžete siahnuť po niektorých doplnkoch výživy a prípravkoch s prírodnými aktívnymi látkami..

Lieky na konkrétne príznaky

Posledným typom prostriedkov, ktoré sú využiteľné aj doma a na ktoré netreba mať recept, sú lieky. V ich prípade ide o liečivá v perorálnych aj vonkajších podobách, ktoré pôsobia tak na tráviace ťažkosti, ako aj všeobecné alergické symptómy.

SNAŽTE SA VPLÝVAŤ ČO NAJVIAC KOMPLEXNE

Aby bolo riešenie alergie na histamín čo najefektívnejšie, nevyhnutným predpokladom toho všetkého je, aby ste sa zamerali na problém komplexne. To so sebou prináša hlavne uplatnenie všetkých spomínaných režimových opatrení a prostriedkov.

Výživové doplnky a prípravky na alergiu na histamín

Pokiaľ ide o s trávením, napríklad hnačku či nadmernú kyslosť žalúdka, môžete siahnuť aj po účinných prostriedkoch v podobe doplnkov výživy. Tie sú dostupné voľne, nemusíte pre ich kúpu navštíviť ani lekára kvôli predpisu a ani mať od neho recept.

Ich účinky sú hlavne v nasledovných oblastiach:

Sortiment tvoria podporné prípravky zamerané jednak na komplexnú podporu trávenia, ale aj na niektoré ťažkosti typu prekyslenie žalúdka, hnačka či nevoľnosť

Všetky spomínané formy prípravkov majú tieto benefity:

 • aktívne látky v doplnkoch sú prírodného a prirodzeného charakteru
 • vďaka tomu je pôsobenie bez rizík vedľajších účinkov a kontraindikácií
 • v prípade potreby môžete typy aj skombinovať, interakcie sú minimálne

Čo sa týka obsahu, podľa konkrétneho typu možno v týchto doplnkoch nájsť rôzne bylinné extrakty, minerály, vitamíny, tráviace enzýmy, vlákninu, omega mastné kyseliny, sódu bikarbónu alebo rozličné enzýmy. Pokiaľ ide o ich formu, najčastejšie sa jedná o tabletky či kapsuly, prípadne o tekuté formy roztokov alebo aj čajoviny.

Lieky na alergiu na histamín

Čo sa týka ešte účinnejších prostriedkov a produktov, ako voľne dostupné lieky na alergiu môžete využiť tiež pomerne široký sortiment rozličných značiek a typov. Niektoré pôsobia na tráviace ťažkosti , iné zas na všeobecné alergické symptómy.

V tomto prípade zahŕňa ponuka nasledovné typy:

Najčastejšie sa využívajú perorálne formy, či už ide o žuvacie tabletky na kyslosť žalúdka, nosové kvapky, očné roztoky, gély na pokožku či bežné tabletky a kapsuly

Čo sa týka ich najdôležitejších vlastnosti a charakteristík, tak:

 • vďaka lepšiemu zloženiu je nástup účinkov rýchlejší aj intenzívnejší
 • k dispozícii máte tak všeobecné, ale hlavne špecializované liečivá
 • aj v tomto prípade nemusíte mať vyšetrenie či recept od lekára

Na rozdiel od bežných doplnkov sú v liekoch účinnejšie a koncentrovanejšie zložky, najmä syntetického typu. Môže ísť o antihistaminiká a antialergiká s pôsobením na nos, oči aj pokožku, ale aj o látky za kategórie antacíd, ktoré potláčajú nadmernú kyslosť žalúdka a tráviace problémy. Ich použitie by však nemalo byť dlhodobé.

DAOSIN

 • Pri liečbe neznášanlivosti potravín vyvolanej histamínovou intoleranciou

Lactosolv

 • Podpora trávenia laktózy a zlepšenie priebehu zažívania

Silymarin Duo

 • Vplyv na pečeň
 • Antioxidačné účinky
 • Podpora trávenia a očisty tela

PROBIO-FIX inum

 • Pomoc pri akútnych ťažkostiach
 • Všeobecná podpora tráviacej sústavy
 • Posilnenie imunity a obranyschopnosti

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na alergiu na histamín

Jednoznačným plusom je, že všetky spomínané doplnky výživy, tabletky, lieky aj iné liečivá sú dostupné voľne. V praxi to znamená možnosť využiť nielen klasický osobný nákup v kamennej lekárni, ale aj oveľa pohodlnejšiu možnosť nákupu v tej internetovej.

Online lekárne ponúkajú oproti tým kamenným viacero plusov a výhod:

 • najviditeľnejšou je širší sortiment typov a značiek, ktoré sú skladom
 • samozrejmosťou je výhodnosť, ceny v online lekárňach sú nižšie
 • okrem toho treba počítať aj s úsporou času, všetko vybavíte z domu
 • nemusíte mať ani hotovosť, platiť môžete cez internet a vopred

Zabúdať netreba ani na niektoré iné benefity, ktoré sa však týkajú skôr tých väčších a známejších online lekární. Tieto lekárne majú totiž nielen širší sortiment alebo výhodnejšie ceny, ale predovšetkým kvalitnejší zákaznícky servis.

Výsledkom je tak potom rýchlejšie doručenie aj do 1 či 2 dní, flexibilnejší nákup aj bez nutnosti absolvovať zdĺhavú registráciu, viac pohodlia pri nákupe cez tablet či mobilný telefón alebo možnosť platiť aj debetnou či kreditnou kartou online. Pochopiteľne, samozrejmosťou sú aj viaceré vernostné zľavy alebo iné zákaznícke benefity.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.80

30 Hodnotení

u mna prejav – atopicky ekzem a svrbive supinkovite mapy po rukach a licach a uz aj krku a zbavit sa ich bieda des, ale teraz to celkom pekne upokojil protopan pre atopikov tak snááád to uz bude lepsie

ada píše 10 januára 2020 o 20:10

Pridať komentár