Alergia na kondóm, jej príznaky u mužov, prejavy u žien a aké sú možné riešenia

Alergia na kondómy patrí medzi pomerne čerstvý problém, ktorý sa výraznejšie začal objavovať v 20. storočí, čiže práve v období, kedy dochádzalo k najvýraznejšiemu rozmachu ich používania. Technicky nejde o alergiu priamo na kondómy, ale na latex.

Práve ten sa totiž používa štandardne pri výrobe prezervatívov a podľa štatistík postihuje tento problém okolo 1 % populácie, predovšetkým dospelých ľudí. Latex, čiže kaučuková guma, sa však používa aj v inom type produktov, či už ide o bežné doplnky do domácnosti alebo hygienické pomôcky. Teraz si povieme niečo viac o tom, ako to riešiť.

Čo je alergia na kondóm a ako vzniká

Alergická reakcia je z biologického pohľadu precitlivenou, neopodstatnenou a prehnanou reakciou imunitného systému na vonkajší podnet. V prípade kondómov a prezervatívov ide o reakciu na latex, čiže na kaučukovú gumu pochádzajúcu zo stromu kaučukovníka.

V minulosti sa kondómy vyrábali z kože alebo hovädzích čriev, no neskôr sa kvôli praktickým dôvodom prešlo práve na kaučuk. Vtedy sa objavili aj prvé prípady tejto alergie, konkrétne ide o precitlivenosť na rastlinné bielkoviny zo šťavy kaučukovníka. Ide však len o alergiu na prírodný latex, na ten syntetický používaný v náteroch sa nevzťahuje.

Stoporex® Klasik

 • Efektívna podpora lepšieho stoporenia
 • Prirodzené pôsobenie cez prírodné látky
 • Žiadne nežiaduce účinky

Terpan So Sexy

 • Kondóm pre ženy
 • Väčšia ochrana pred pohlavnými chorobami

Durex Real Feel

 • kondómy bez latexu
 • pre alergikov na latex

Mates SKYN

 • bezlatexové kondómy
 • tenšie a pružnejšie ako latexové
 • vhodné pre alergikov na latex

Okrem alergie na kondómy môžu vzniknúť aj iné súvisiace problémy a javy:

 • v prípade, ak u vás vzniká alergia len na kondómy istej značky, nemusí sa hneď jednať o precitlivenosť na latex, ale skôr o alergiu na lubrikáciu kondómu
 • často dochádza k rozvinutiu alergie nielen na prezervatívy, ale aj na iné výrobky s obsahom latexu, napríklad rukavice, topánky, opasky a erotické pomôcky
 • často dochádza tiež ku kríženiu alergií navzájom, napríklad na niektoré druhy ovocia a potravín, hlavne citrusové ovocie, exotické ovocie, gaštany alebo broskyne
 • k alergii na latex sa môže pridať aj alergia na peľ alebo alergia na prach, hlavne v druhom prípade dochádza k prepojeniu, keďže v prachu sú aj čiastočky latexu

Vznik alergie na kondómy či latex je dlhodobejším procesom a vzniká postupne. To platí hlavne pri opakovanom pôsobení, kedy sú ignorované prvé miernejšie prejavy možnej precitlivenosti. Silná alergia hneď po prvom kontakte s latexom je výnimočná.

RIZIKOVÉ KATEGÓRIE PRE VZNIK ALERGIE

Určité kategórie ľudí majú zvýšené riziko vzniku alergickej reakcie na latex a latexové výrobky, sú na vznik takejto precitlivenosti náchylnejší. Ide napríklad o zdravotníkov alebo aj o ľudí, ktorí absolvovali viacero operácií a prišli s latexom častejšie do kontaktu.

Príznaky a prejavy u mužov a žien

To, či máte naozaj alergiu na latex, sa môže prejaviť práve pri kontakte s ním a pri používaní kondómov s obsahom latexu. U mužov aj žien sa objavujú viaceré spoločné, no aj niektoré individuálne príznaky a symptómy, ktoré sú už neprehliadnuteľné.

Toto sú tie, ktoré sú najvýraznejšie a treba o nich vedieť:

Začervenanie: Asi najtypickejším príznakom, ktorý nastáva tak u mužov, ako aj u žien, je začervenanie pokožky v bezprostrednom okolí. V prípade mužov ide samozrejme o začervenanie penisu a prípadne mieška, u žien zas okolia vagíny.

Bolesť a pálenie: Neprehliadnuteľným prejavom alergie na kondóm je intenzívne pálenie a bolesť. Štípanie sa dostavuje aj počas sexuálneho styku, čo môže úplne vymazať akýkoľvek pocit vzrušenia. Dráždivosť zmizne a zostanú len negatívne pocity.

Svrbenie: Ďalším častým prejavom, ktorý môže vzniknúť samostatne, ale aj v súbehu s bolesťou a pálením, je svrbenie. V tomto prípade dochádza k svrbeniu práve v intímnej oblasti, u mužov je to hlavne na penise, u žien priamo v okolí pošvy.

Ekzém a vyrážka: Pri dlhodobejšom pôsobení latexu a latexových kondómov či pomôcok môže vzniknúť aj viditeľný ekzém a vyrážka na pokožke. Deje sa tak hlavne v genitálnej oblasti a v jej okolí, pridružiť sa môže aj vážnejší zápal na koži.

Opuch a výtok z pošvy: Špecificky u žien sa alergia na kondóm môže prejaviť aj výskytom výtoku z vagíny. Najčastejšie býva bielej farby a je svrbivý. Individuálne sa môže objaviť aj opuch pošvy a jej okolia, v závislosti od intenzity alergickej reakcie.

Generalizované príznaky: V najvážnejších prípadoch alergickej reakcii na latex treba počítať aj s výskytom niektorých generalizovaných príznakov. Ide o zápal, slzenie a svrbenie očí, výtok z nosu, prieduškovú astmu alebo aj o anafylaktický šok.

Riešenie alergie na kondóm doma

Pokiaľ ide o alergiu na kondómy a jej riešenie doma, až tak veľa možností bohužiaľ nemáte. Dobrou správou však je, že ich ani veľa nepotrebujete, nakoľko táto situácia nie je natoľko zložitá, aby si vyžadovala nejaký príliš náročný prístup.

Tu je 5 alternatív, ktoré môžete v tomto prípade vyskúšať:

Potláčanie príznakov

Ak sa neviete s klasickými latexovými kondómami za žiadnu cenu rozlúčiť, zostáva vám jedine potláčanie vyššie spomínaných negatívnych príznakov. Využiť na to možno rôzne liečivá a vonkajšie prípravky, ale pozor na ich interakcie s kondómom.

Výmena značky prezervatívu

Druhým možným riešením je vyskúšať inú značku alebo typ prezervatívu. Môže sa totiž stať, že nemáte alergiu priamo na latex v kondóme, ale na konkrétny typ lubrikantu použitého v kondóme. Ak sa po výmene problémy už neobjavia, je to práve táto možnosť.

Zmena typu antikoncepcie

Radikálnejšou zmenou je úplná zmena typu a mechanizmu používanej antikoncepcie. V tomto ohľade je výber síce úzky, ale možnosti a alternatívy sú priaznivé. Ide hlavne o využitie hormonálnej antikoncepcie v podobe tabliet alebo špeciálnych teliesok.

Obmedzenie problematických vplyvov

Okrem pôsobenia priamo na oblasť intímnych miest, genitálií alebo sexuálneho života, je dobré obmedziť aj niektoré ďalšie problematické a dráždivé vplyvy a riziká. Ide o obmedzenie jedla a pôsobenia prachu či peľu, ktoré môžu súvisieť s alergiou.

Bezlatexové kondómy

Pre tých, čo chcú naďalej používať kondómy, no nechcú trpieť negatívnymi príznakmi, sú určené špecializované bezlatexové kondómy. Tie zodpovedajú tvarom, kvalitou a vlastnosťami tým bežným, akurát namiesto latexu sú využívané iné materiály.

NEBOJTE SA ODBORNEJ DIAGNOSTIKY

Ak sa u vás objavia problematické príznaky súvisiace s alergiou na kondómy či latex všeobecne, najlepšie je čo najskôr navštíviť lekára. Ten môže spraviť odborné vyšetrenie a potvrdiť takýto typ alergie, rovnako tak vám môže predpísať aj špecializované lieky.

Prezervatívy vhodné pri alergii na kondóm

Ak máte záujem o využívanie klasickej bariérovej antikoncepcie aj naďalej, môžete siahnuť po špeciálnych prezervatívoch určených práve pre mužov, ktorí majú problém s alergiou na kondómy. Nevyrábajú ich však všetci výrobcovia alebo všetky značky.

Napriek tomu je sortiment a výber pomerne široký:

Bezlatexové kondómy možno zakúpiť hlavne od značiek ako sú Pasante, Durex, Okamoto a Skyn, ktoré ich ponúkajú v rôznych veľkostiach balení a typoch

Nech si už vyberiete akúkoľvek značku, spoločné majú tieto vlastnosti:

 • predaj samozrejme nie je podmienený receptom od lekára
 • zakúpiť si viete aj jeden kondóm na skúšku, ale aj väčšie balenia
 • ide o riadne testované kondómy, ktoré spĺňajú všetky štandardy

Tieto kondómy sú síce o niečo drahšie, ale na druhú stranu, majú veľa iných benefitov. Vyrábajú sa hlavne zo syntetickej živice, hydro-polyuretánu a polyizoprénu, čiže sú úplne hypoalergénne. Neobsahujú žiadne nečistoty a proteíny možno spoločne s nimi využiť aj rôzne typy lubrikačných gélov na vodnej, olejovej aj silikónovej báze.

K dispozícii je možné nájsť aj rôzne hrúbky kondómu, či už pôjde o normálny typ, extra tenký alebo extra bezpečný. Vybrať si tak viete prezervatívy, ktoré budú extra pružné a budú prinášať lepší pocit pri styku, ako aj tie, ktoré budú hlavne pevné a bezpečné.

Väčšina týchto typov kondómov určených pre situácie s alergiou na prezervatívy je bez vône alebo bez akýchkoľvek pridaných farbív, sú teda bezproblémové aj na dlhodobé použitie. Sú nepriedušné a ponúkajú lepší prenos tepla, čo môže umocniť vzrušenie počas pohlavného styku. Ide teda o veľmi dobrú alternatívu k tým klasickým.

Stoporex® Klasik

 • Efektívna podpora lepšieho stoporenia
 • Prirodzené pôsobenie cez prírodné látky
 • Žiadne nežiaduce účinky

Terpan So Sexy

 • Kondóm pre ženy
 • Väčšia ochrana pred pohlavnými chorobami

Durex Real Feel

 • kondómy bez latexu
 • pre alergikov na latex

Mates SKYN

 • bezlatexové kondómy
 • tenšie a pružnejšie ako latexové
 • vhodné pre alergikov na latex

Ako a kde kúpiť prezervatívy vhodné pri alergii na kondóm

Spomínané prezervatívy patria síce medzi špecializovaný a špeciálny sortiment, no môžete ich zakúpiť bez problémov tak v eshopoch s erotickým tovarom, ako aj lekárňach, či už kamenných alebo internetových. Posledná možnosť je pritom najlepšia.

Dôvodom je, že prináša kombináciu pohodlia, výhodnosti a odbornosti:

 • nákup spravíte jednoducho cez mobilný telefón, tablet aj notebook
 • nemusíte nikam ísť, doručenie prebieha u vás v pohodlí domova
 • na výber máte širší sortiment a to hlavne s dostupnosťou skladom
 • lekárne majú zároveň odborné zázemie a tak si viete vhodnejšie vybrať

Všetky spomínané výhody sú najviac viditeľné hlavne v prípade nákupu vo väčších a známejších internetových lekárňach, či už ide o dr. max alebo iné podobné značky, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu. Okrem lepšieho sortimentu máte aj lepší servis.

Ten sa prejaví napríklad možnosťou platenia platobnou kartou cez internet, čo je najpohodlnejšie aj najrýchlejšie, širším výberom sortimentu prezervatívov priamo skladom a aj väčšími možnosťami pri doručení. Navyše, väčšie lekárne majú celý proces nákupu už natoľko zoptimalizovaný, že doručenie je možné aj do 24 až 48 hodín.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.83

30 Hodnotení

priatel ma alergiu na latex a tak sme nasli nahradu cez superlove a ochrnau mam ja – zensky kondom a je to mega

iwa píše 19 decembra 2019 o 19:14

Pridať komentár