Alergia na slnko, jej prejavy a príznaky a aká domáca liečba a recepty sú najlepšie

Alergia na slnko, jej prejavy a príznaky a aká domáca liečba a recepty sú najlepšie

Slnečná alergia je jednou z menej známych alergií, ktorá ale podľa dostupných štatistík v poslednom období zvyšuje svoje rozšírenie. V niektorých prípadoch vzniká v súvislosti s inými alergickými reakciami, napríklad peľovou či potravinou alergiou.

Najčastejšie sa vyskytuje u dospelých, no môže sa objaviť aj u detí, dokonca aj u malého bábätka. Pokiaľ ide o o to, ako vyzerá, alergia na slnko je najmä kožná, prejavuje sa hlavne na tvári, ktorá je slnku vystavená najviac, kde sa objavuje svrbenie. Ak chcete vedieť, ako dlho trvá a čo na ňu pomáha najviac, či už bylinky, krémy alebo lieky, čítajte ďalej.

Čo je alergia na slnko a ako vzniká

Pod označením alergia na slnko sa myslí súbor alergických prejavov a príznakov, ktoré sa navonok prejavujú hlavne na pokožke, no z medicínskeho hľadiska ide o typ alergie, ktorá prechádza z jedného systému na druhý. Alergia pritom nezávisí od intenzity slnka.

Sú prípady ľudí, u ktorých sa objaví len po miernom vystavení kože slnečnému UV žiareniu, ale aj také situácie, kedy nastane až po prudkom a nadmernom slnení sa. Vo väčšine prípadov vzniká alergia na podklade pôsobenia UV-A lúčov na kožu, kde dochádza ich vplyvom k zmenám, ktoré sú typické aj pre ostatné alergie a ich typické symptómy.

Slnečná alergia má pritom viacero rôznych typov a rizikových faktorov:

  • prvým a najčastejším typom je polymorfná svetelná dermatóza, tá vzniká aj po niekoľkých dňoch a prejavuje sa hneď na úvod veľmi intenzívnou vyrážkou
  • druhým typom je fotoalergická reakcia, ktorá vzniká na základe spolupôsobenia UV žiarenia a iných typov alergénov, napríklad rastlín, liekov či chemických látok
  • tretím typom je tzv. Malorka akné, ktorej názov vychádza z toho, že pripomína akné, objavuje sa obvykle takmer ihneď po opaľovaní či aj užití opaľovacích krémov
  • ak ide o rizikové faktory pre vznik alergie, tak svoju úlohu zohráva aj dedičnosť, prítomnosť iného kožného ochorenia, vek okolo 30 rokov a ženské pohlavie

ĽAHKÁ AJ ŤAŽŠIA FORMA

Čo sa týka intenzity alergie na slnko, podľa toho, aké príznaky a v akej forme sa objavia, má tento druh alergickej reakcie viacero foriem Podobne, ako aj pri iných alergiách, aj tu ide o nesprávnu reakciu imunitného systému na vonkajší vplyv, čiže slnečné lúče.

Príznaky a prejavy alergie na slnko

Najtypickejším druhom symptómov spojených so slnečnou alergiou sú tie, ktoré sa prejavujú na pokožke. Tieto prejavy sa však odlišujú individuálne podľa toho, aký typ alergie u vás vznikne, podľa času pôsobenia slnečných lúčov a aj podľa miesta na tele.

Tu je prehľad tých alergických prejavov, ktoré sú najčastejšie:

Prejavy polymorfnej svetelnej dermatózy: Prvý typ svetelnej alergie sa prejavuje svrbením kože a tvorbou belavých alebo žltých hrbolčekov na nej. V okolí ciev sa môže objaviť intenzívnejšie začervenanie a opuch, najviac na rukách, ramenách a na krku.

Prejavy fotoalergickej reakcie: Tento typ býva spojený s vyrážkou, pľuzgiermi alebo žihľavkou, pričom objaviť sa môže aj na tých častiach pokožky, ktoré neboli vystavené priamemu slnku. Niekedy sa objavia aj začervenané a zapálené škvrny.

Prejavy Malorka akné: Táto alergia je sprevádzaná výskytom akné, čo je jej najtypickejší symptóm. Pokožka môže byť tiež všeobecne podráždená a prítomná je obvykle aj vyššia svrbivosť, najviac na rukách, ramenách, lícach, krku, ušiach a perách.

Ďalšie príznaky: V prípade, že prišlo k alergickej reakcii na chlad v dôsledku konzumácie studeného alebo teplého nápoja, jedným z možných príznakov je aj opuch. K nemu dochádza v ústnej dutine, obvykle sa dostaví buď opuch pier, alebo aj opuchnutie jazyka.

Riešenie alergie na slnko doma

Ak ide o liečbu alergie, optimálne je skombinovať použitie režimových opatrení na zamedzenie nadmerného pôsobenia slnka, podporných prostriedkov a tiež prípravkov s konkrétnym pôsobením na jednotlivé prejavy, hlavne pokiaľ ide o pokožku.

Čo sa týka možností a spôsobov, ktoré sú najefektívnejšie, sem patria:

Prevencia pred prudkým slnkom

Základom riešenia alergie na slnko je minimalizácia nadmerného a príliš intenzívneho pôsobenia slnečného žiarenia. Snažte sa preto chrániť pred slnkom hlavne v čase od doobedia po poobede a neopaľujte sa naraz dlhšiu dobu, ale postupne zvyšujte čas.

Doplnenie niektorých látok

Nemenej dôležité je tiež doplnenie niektorých látok, či už rastlinného typu, alebo v podobe vitamínov a stopových prvkov. Snažte sa do tela doplniť hlavne zinok, vitamín A, vápnik, vitamín C pre podporu kožnej imunity alebo aj vodu s výťažkami z rastliny aloe vera.

Ďalšie režimové opatrenia

Ľudia so slnečnou alergiou by mali minimalizovať používanie parfumovanej kozmetiky s rôznymi rizikovými zložkami, mali by piť dostatočne veľa tekutín počas dňa, obmedziť treba aj alkohol a v prípade potreby na postihnuté miesta použiť studené obklady.

Opaľovacie a podporné prípravky

Samozrejmosťou u ľudí so slnečnou alergiou musí byť používanie opaľovacích prípravkov, či už ide o krémy, oleje, mlieka alebo emulzie. Okrem toho je možné využiť aj rôzne podporné prípravky v rámci prevencie pred alergiou na pokožke, tiež vonkajšej formy.

Lieky s účinkom na alergiu pokožky

V prípade, že budete mať na pokožke vážnejšie prejavy žihľavky, môžete siahnuť aj po liekoch s účinkom presne na tento typ symptómov. Dobrou správou je, že sú dostupné bez receptu a majú na výber viacero foriem od tabliet a kapsúl až po gély a krémy.

NEVYHÝBAJTE SA ANI NÁVŠTEVE LEKÁRA

Hoci vo väčšine prípadov je možné bežné formy alergie na slnko riešiť aj bez lekárskeho ošetrenia ak sa stav nezlepšuje, prípadne sa prejavy ešte viac zintenzívnia, je nevyhnutné už za odborníkom zájsť. V opačnom prípade hrozia aj trvalé následky v podobe jaziev.

Výživové doplnky a prípravky na alergiu na slnko

Pokiaľ ide o hotové produkty, ktoré je možné využiť na slnečnú alergiu, prípadne v rámci prevencie pred ňou, siahnuť môžete jednak po opaľovacích prostriedkoch, ale aj po zdravotníckych pomôckach, ktoré slúžia priamo ako ochrana pred ňou.

Šírka sortimentu je v tomto prípade pomerne bohatá:

K dispozícii máte rôzne opaľovacie krémy, oleje alebo spreje, no zároveň aj gély, krémy, masti a spreje určené špeciálne na prevenciu voči alergickým reakciám na slnko

Medzi najdôležitejšie výhody týchto prípravkov patria:

  • jednoduchá a bezproblémová kúpa, netreba recept a ani navštíviť lekára
  • možnosť kombinácie viacerých foriem a typov, interakcie sú minimálne
  • jednoduché použitie bez vážnejších vedľajších účinkov alebo kontraindikácií

V rámci výberu opaľovacej kozmetiky viete siahnuť po rôznych značkách a typoch, či už pôjde o mlieka, oleje, emulzie alebo iné formy, k dispozícii sú aj také, ktoré sú špeciálne pre deti. Ak ide o zdravotnícke prípravky na prevenciu alergie na slnko, tie podporujú funkciu kožného imunitného systému a redukujú podráždenie kože aj vyrážky.

Lieky na alergiu na slnko

Druhou možnosťou, ako pôsobiť na slnečnú alergiu, sú lieky. Tu máte možnosť použiť dve formy prípravkov a to buď lieky v podobe perorálnych tabliet s komplexnejším účinkom, alebo špeciálne gély, krémy a masti, ktoré sa aplikujú priamo na pokožku.

Čo sa týka ich zloženia, to pozostáva zo syntetických látok:

Najčastejšie sa využívajú látky typu dimetindénmaleinát, cetirizíniumdichlorid a loratadín, ktoré pomáhajú či už na nosové a očné alergické prejavy, ale aj na kožné symptómy

Oproti bežným prípravkom a produktom sú tieto lieky:

  • oveľa koncentrovanejšie, či už ide o charakter látok, alebo ich množstvo
  • vďaka tomu aj účinnejšie, najmä ak sa jedná o rýchlosť nástupu účinkov
  • zároveň aj komplexnejšie na viaceré typy alergických prejavov

V prípade perorálnych tabliet či kapsúl ide o štandardné antialergiká a antihistaminiká, ktoré majú vplyv na viaceré alergické prejavy a využívajú sa aj pri tých alergiách, ktoré sa neprejavujú len na pokožke. Ak siahnete po géloch, krémoch alebo mastiach, tu už ide o špecializované liečivá s pôsobením priamo na podráždenú pokožku.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na alergiu na slnko

Nech už siahnete po akomkoľvek type alebo formy prípravku, máte k dispozícii pomerne veľký výber značiek aj balení. No kým bežnú opaľovaciu kozmetiku kúpite aj v eshopoch, najviac účinné liečivá len v lekárňach. Výhodou je, že nielen v kamenných.

Keďže ide o voľne predajné prípravky, objednávku viete spraviť aj v tých online:

  • tie ponúkajú hlavne širší sortiment, najmä tie väčšie typu [lekaren]
  • zároveň sa nemusíte o nič starať, kuriér vám ich prinesie až domov
  • objednanie môžete zrealizovať cez počítač, tablet, smartfón aj notebook
  • na jednom mieste si viete všetky prípravky a lieky prehľadne porovnať

Pri online nákupe máte navyše možnosť platiť nielen v hotovosti, čiže štandardne na dobierku, ale môžete spraviť aj platbu vopred a cez internet. Tie lepšie lekárne ponúkajú nielen platbu cez internet banking, ale aj možnosť platiť platobnou kartou.

Zároveň platí, že k dispozícii máte aj väčší výber spôsobov doručenia, niektoré lekárne majú aj vlastné výdajné miesta a v ideálnom prípade môžete mať liek či prípravok aj do 24 hodín. Plusom je tiež možnosť nakupovania aj bez registrácie a samozrejmosťou je finančná výhodnosť, kde môžete v prípade väčších lekární ušetriť aj na doprave zdarma.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

0.00

0 Hodnotení